Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 19-09-12, 17:44
Kassandros Ο χρήστης Kassandros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2012
Περιοχή: didynoteixo
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Kόι & Δεξαμενές

Γεια σας παιδιά είμαι 19 χρόνον και μένω στον 'Εβρο. Ο παππούς μου ο οποιος δυστυχώς μας άφησε αυτό το καλοκαίρι είχε ένα ιχθυοτροφείο το οποιο το έφτιαξε πριν από 25 χρονια τουλάχιστον άμα θυμάμαι καλά και λόγο της υγείας του τα τελευταία χρονια δεν μπορούσε να πάει να το περιποιηθεί. Εκεί μέσα είχαμε γουλιανούς, σαζάνια (κυπρίνους), καμπουρια,μπράνες,αλευράδες,κοκκινοφτερες,σαρδέλες και αλλα ήδη ψαριών που ζουν στον ποταμό εβρο (χρησιμοποίησα τις τοπικές ονομασίες που έχουμε εδώ για τα ψαρια οποτε μην το ψάχνετε για μερικά ήδη)τα οποια τα βάζαμε εκεί και αφού μεγάλωναν τα περνάμε είτε για να τα πουλήσουμε είτε για να τα φάμε.

Τώρα το ιχθυοτροφείο έχει γεμίσει λάπση και χόρτα μιας και κανεις δεν το περιποιείται. Τα χαρακτηριστικά του είναι τα έξεις αν και δεν τα ξέρω ακριβώς. Έχει 2 τεράστιες δεξαμενές η οποια η κάθε μια έχει 5 μετρα πλάτος 20 μετρα μήκος και 2 μετρα βάθος. Μπορεί να κάνω και λάθος και να είναι ακόμα πιο βαθιές και πιο μεγάλες στο μήκος αλλα πρέπει να ρωτήσω τον πατέρα μου γεια σιγουριά. Οι δεξαμενές φτιάχτηκαν πρώτα με τσιμέντο και μετά έπεσε από πάνω χώμα μιας και χώμα θέλουν τα ψαρια του έβρου. Ακριβώς διπλα από το ιχθυοτροφείο μας περνάει ένα ρυάκι με πεντακάθαρο νερό όπου κάνουν αντλιση πολλοί για να ποτίσουν τα χωράφια τους. Εμείς έχουμε μοτέρ το οποιο τραβάει νερό από τη γη άμα θυμάμαι καλά κάτω από τα 50 μετρα βάθος για το ιχθυοτροφείο. Το ιχθυοτροφείο επίσης έχει σωλήνες σε μια γωνια στον πάτο της κάθε δεξαμενής για να στέλνει το παλιό νερό πίσω στο ποταμάκι που περνάει από διπλα του και έτσι ανανεώνεται συχνά.

Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν η δεξαμενές είναι κατάλληλες για εκτροφη koi fish και αν ναι ποσα μπορώ να βάλω???

Επίσης να δώσω μερικές άλλες χρήσιμες πληροφορίες. θερμοκρασία το καλοκαίρι φτάνει 37 βαθμούς μέρα μεσημέρι και άμα έχουμε καύσωνα πιάνουμε και 41. Τον χειμώνα πιάνουμε 0 με 10-14 βαθμούς και άμα χιονίσει και κάνει παγετό πιάνουμε -9 με -14 και μερικές φορες έδειξε και -17 με -23 (στην χειρότερη περίπτωση). Είμαστε 90-100 μετρα υψόμετρο από την θάλασσα για να φανταστείτε αυτές οι θερμοκρασίες είναι μονο για λίγες μέρες και οι κυπρίνοι που είχαμε άντεξαν άνετα μέσα στις δεξαμενές σε αυτές τις θερμοκρασίες αέρα.

Εγώ επειδή φεύγω για σχολη θα ήθελα να ξέρω αν κάθε καλοκαίρι που θα έρχομαι αν αρχίσω και καθαρίζω το ιχθυοτροφείο από χόρτα, λάσπες και όλα τα αλλα προβλήματα που έχει μετά από τέσσερα χρονια που θα έχω επιτέλους χρόνο να ασχοληθώ είναι δυνατών να βάλω koi fish εκεί μέσα???

Όσο για τις γνώσεις μου για τα ψαρια είναι παρα πολλές και γενικά από μικρός διαβάζω άρθρα για διαφορα ήδη, βλέπω τοκιμαντερ και επίσης όλα αυτά στην πράξη μιας και εγώ και ο πατέρας μου ψαρεύουμε από μικροί και ξερουμε παρα πολλα. Με λίγα λόγια προσπαθώ να σας πω ότι άμα αποφασίσω να την κάνω την δουλειά τότε θα αφιερώσω παρα πολύ χρόνο και κόπο έτσι ώστε όλα να είναι στη εντέλεια.

Μην ξεχάσω να πω ότι οι κυπρίνοι που είχαμε μέσα έτρωγαν γόνους άλλων ψαριών, έτρωγαν διαφορα έντομα και προνύμφες από λιβελούλες όπως και γυρίνους και πολλά χόρτα και πρασινάδα που μεγάλωνε μέσα στο ιχθυοτροφείο και άμα δεν τους έφτανε ρίχναμε και καλαμπόκια και γιαρμά που και που για να φάνε αλλα και να μην τους ταΐζαμε είχαν πάντα τροφή από μονοι τους και μεγάλωναν και γρήγορα από κάτι μέτρησης που είχαμε κάνει μια χρονια.
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πάχος του γυαλιού για σπιτικές δεξαμενές panos1gr DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 12-01-12 21:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05329 seconds with 14 queries