Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-01-12, 22:48
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή προετοιμασια νεου ενυδρειου

Μολις μου ηρθε το νεο ενυδρειο dubai 125. που προοριζεται για κιχλιδες Μαλαουι.

Εφτιαξα και την Βαση. Τωρα απο εδω και περα τι κανω? Βαζω το ενυδρειο πανω στην βαση και το γεμιζω νερο , μετα το ξανα αδιαζω , για να καθαρισει το ενυδρειο απο την συσκευασια του και οτι βρομιες εχει κλπ , και ξανα γεμιζω και μετα βαζω πετρες και αμμο? πρωτα μπαινουν οι πετρες με την αμμο και στο τελος το νερο?
-------------------------
και μια ακομα ερωτηση , δεν μπορω να καταλαβω πως θα περασουν οι σωληνες του εξωτερικου φιλτρου. οι τρυπες που εχει ειναι πολυ μικρες ισα ισα σχεδον για το καλωδιο απο τα φωτα....

Μπορειτε να δειτε και στις φωτογραφιες...
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...BC.%CE%BC..jpg
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...BC.%CE%BC..jpg
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...BC.%CE%BC..jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ababapanos : 26-01-12 στις 22:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-01-12, 22:58
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

καλορίζικο
δεν είναι ανάγκη να το ανεβάσεις πανω στη βάση για να το καθαρίσεις. Όπου βολεύεσαι εσύ καλύτερα βάλτω. Τώρα το σωστό είναι πρωτα να βάλεις την άμμο και μετά το νερό για να μη θολώσει και το νερό όταν θα τη ρίχνεις μέσα. Τις πέτρες βάλε τις όποτε θες.
Λοιπόν για το φίλτρο πιάσε μια φαλτσέτα και μεγάλωσε τα ανοίγματα δεν είναι δύσκολο.
!!!ΠΡΟΣΟΧΗ!!! μη φας κανένα δάχτυλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-01-12, 23:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Σου είχα δώσει στο άλλο θέμα σου σύνδεσμο που είχε το εγχειρίδιο χρήστη από τον κατασκευαστή. Εκεί έχει φωτογραφία που δείχνει κάτι πλαστικά κομμάτια στο πλάι και προς τα πίσω που βγαίνουν (αν κατάλαβα καλά από τη μετάφραση "σπάνε" και αφαιρούνται) για να έχει χώρο να περάσουν οι σωλήνες του εξωτερικού φίλτρου. Για ρίξε μια ματιά.

Αν πρόκειται να κάνεις βουνά από πέτρες είναι ίσως καλύτερα να βάλεις πρώτα κάτω (για να μοιράζεται καλύτερα το βάρος στο τζάμι του πάτου) ένα κομμάτι από το γαλάζιο μονωτικό που βάζουμε στα σπίτια (DOW) και ακόμα καλύτερα να κάνεις αυτό που έκανε Vag και έβαλε εδώ φωτογραφία να βάλεις πάνω του ενυδρειακή σιλικόνη και να κολλήσεις άμμο, ώστε αν το ξεθάψουν σε κάποιο σημείο να μη φαίνεται το μπλε.

Πρώτα βάζεις τις πέτρες και τις στηρίζεις καλά (αν χρειαστεί ενώνεις κάποιες με ενυδρειακή σιλικόνη) και κάνοντας πειράματα βρίσκεις το ιδανικό στήσιμο, μετά βάζεις την άμμο, αφού την ξεπλύνεις καλά με νερό σε κουβά, και στο τέλος το νερό, όσο πιο απαλά μπορείς, ώστε να μη σηκωθεί όλη η άμμος. Το πώς πρέπει να είναι οι πέτρες ώστε να δημιουργούνται κρυψώνες και περάσματα θα στο πουν οι ειδικοί αν δεν ξέρεις ήδη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-01-12, 23:34
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις πληροφοριες. το καθαρισμα τωρα για πρωτη φορα πως να το κανω? με σκετο νερακι και ενα απαλο σφουγγαρι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-01-12, 00:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις νερό με μαγειρική σόδα ή νερό με ξύδι ή σκέτο νερό, πάντως στο τέλος σίγουρα καλό ξέπλυμα και για σιγουριά όταν θα μπει σε λειτουργία άνθρακα στο φίλτρο για λίγες μέρες. Εγώ πάντως θα έλεγα πως καλά ξεπλύματα με σκέτο ζεστό νερό είναι αρκετά, αλλά κάνε ό,τι θεωρείς πιο σωστό. Αν χρησιμοποιήσεις κάποιο σφουγγάρι φρόντισε να είναι καθαρό (γενικά να μη μπει πουθενά απορρυπαντικό) και κράτα το να το έχεις μόνο για χρήση στο ενυδρείο.

Σε συμβουλεύω να μη βιαστείς να τα πετάξεις όλα μέσα μόνο και μόνο για να αρχίσεις γρήγορα το στρώσιμο. Ένα ένα, εξάλλου το βασικό στήσιμο που θα κάνεις στην αρχή δεν είναι κάτι που θα μπορείς να το αλλάζεις εύκολα στο μέλλον. Για παράδειγμα άμα βάλεις την άμμο και αποφασίσεις μετά να βάλεις DOW από κάτω άντε να την ξαναβγάλεις όλη ή άμα βάλεις κάπου σιλικόνη και δεν την αφήσεις να στεγνώσει καλά θα αφήσει τοξικά στο νερό. Φέεετα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-01-12, 01:50
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

και κατι ακομα θελω να ρωτησω για το εξωτερικο φιλτρο...

Αγορασα ενα μεταχειρησμενο EHEIM 2217 , και μεσα ειχε μαζι και τα υλικα του (μακαρονι και substrat... Αυτα μπορω να τα ξανα χρησιμοποιησω απλα ξεπλενοντας τα η να παρω καινουρια?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-01-12, 10:19
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

και εγω μεταχειρισμενο 2217 πηρα και επλυνα ολα τα υλικα παρα μα παρα πολυ καλα! Βιολογια δεν υπηρχε. μονο τρελλη μπιχλα και βρωμα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-01-12, 15:07
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω μεταχειρισμενο 2217 πηρα και επλυνα ολα τα υλικα παρα μα παρα πολυ καλα! Βιολογια δεν υπηρχε. μονο τρελλη μπιχλα και βρωμα

και το δικο μου ασε τι εβγαλε απο μεσα, και μαρεσει που μου ειπε οτι το καθαρησε.
Τελος παντων τουλαχιστον ελπιζω να λειτουργει σωστα.

Κατι αλο, μεσα στο εσωτερικο φιλτρο απο το ενυδρειο που αγορασα της ferplast dubai 120 ειχε μεσα αυτες τις καψουλες. Εχει ιδεα κανεις τι ειναι?

http://dl.dropbox.com/u/42952130/IMG_0001.JPG
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-01-12, 15:16
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.ferplast.com/scheda_prodo...01/frm_pagina=

Αλλά προσωπικά δε νομίζω να σου χρειαστούν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-12, 02:20
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Α ειναι ετοιμα βακτηρια δηλαδη! Το θεμα ειναι οτι ηταν χημα χωρις κουτι η καποιο καρτελακι με οδηγιες και δεν ξερω πως να τα χρησιμοποιω. ριχνω μια ξαψουλα την ημερα?
-------------------------
Σημερα οπως δοκιμαζα να γεμισω λιγο νερο για το καθαρισμα του ενυδρειου ( οχι πολυ 5-6 ποτηρια νερο ) παρατηρω οτι οπως πεφτει το νερο στο ενυδρειο το περισσοτερο κυλαει προς την μια πλευρα. Ισως ειναι η ιδεα μου αλλα ισως το πατωμα μου εχει μια πολυ ελαφρα κλιση και δεν ειναι απολυτα επιπεδο? δεν ξερω, μπορει να λεω και βλακιες... Αλλα θελω να ρωτησω αν συμβαινει κατι τετοιο μπορει να μου δημιουργησει προβλημα στο μελον?

http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...80.%CE%BC..jpg
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...80.%CE%BC..jpg

Και αλλη μια απορια, για οποιον ξερει να μου πει πως ρυθμιζεται αυτος εδω ο χρονοδιακοπτης που εχει

http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...80.%CE%BC..jpg

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ababapanos : 28-01-12 στις 02:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-01-12, 02:25
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Καλοριζικο και καλογεμιστο να ειναι!
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-01-12, 02:27
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ. ισως ειμαι υπερβολικος, αλλα επειδη εχω ακουσει για περιστατικα οπου ενυδρεια εσπασαν , ραγισαν κλπ με εχει πιασει λιγο φοβος μηπως δεν ειναι σωστα κατι
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-01-12, 02:34
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Εχω παρακολουθησει ολη την διαδρομη σου, καλα κανεις και ρωτας αλλα μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα. Υπομονη να εχεις. Μπορει να θελει αλφαδιασμα το ενυδρειο σου.
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-01-12, 02:34
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω παρακολουθησει ολη την διαδρομη σου, καλα κανεις και ρωτας αλλα μην αγχωνεσαι ολα θα πανε καλα. Υπομονη να εχεις. Μπορει να θελει αλφαδιασμα το ενυδρειο σου.
Ναι φιλε μου δυστηχως ειναι αληθεια , κανω πολλες ερωτησεις γιατι δεν γνωριζω καποιον που να ασχολειτε για να με βοηθησει και πρεπει να τα κανω ολα μονος μου!

Εδω σας δειχνω πως ακουμπαει το ενυδρειο πανω στην βαση , και στην τελευταια φωτο την βαση πως παταει στο πατωμα. Αν δειτε κατι υποπτο η λαθος πειτε μου

http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...80.%CE%BC..jpg
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...80.%CE%BC..jpg
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...80.%CE%BC..jpg
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-01-12, 02:42
Το avatar του χρήστη panik
panik Ο χρήστης panik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2011
Περιοχή: Αμφιλοχία - Πάλαιρος - Ζωγράφου
Μηνύματα: 314
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην panik Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην panik Send a message via Skype™ to panik
Προεπιλογή

Αυτα τα ποδαρακια της βασης ειναι προβλημα. Θελω κι εγω να βρω τροπο για να αλφαδιασω το ενυδρειο μου. Δεν βλεπω κατι υποπτο. Τελικα εκτυπωσες αφισσα;
__________________
Εμ' περήφανος που εγεννέθα Πόντιος!
Νίκος Π.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-01-12, 02:45
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panik Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτα τα ποδαρακια της βασης ειναι προβλημα. Θελω κι εγω να βρω τροπο για να αλφαδιασω το ενυδρειο μου. Δεν βλεπω κατι υποπτο. Τελικα εκτυπωσες αφισσα;
ναι και ειναι μια βλακεια και μιση , δεν μαρεσει καθολου. Αυριο θα την βγαλω και η θα αγορασω ετοιμο ποστερ η θα βαλω χαρτονι μαυρο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-01-12, 08:29
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

καλημέρα
εαν είναι να βάλεις πέτρες τότε θα βάλεις πρώτα φελιζόλ στον πάτο, μετά τις πέτρες και τέλος την άμμο. Το φελιζόλ θα κάνει καλύτερη κατανομή στο βάρος και δεν θα έχεις πρόβλημα να σπάσει το τζάμι. Οι πέτρες μπαίνουν πριν την άμμο γιατι οι κιχλίδες έχουν μια τάση να σκάβουν οποτε εαν βάλεις πρώτα την άμμο μπορεί να κυνηγάς πέτρες. Σχετικά με τον χρονοδιακόπτη, κάπου περιμετρικά πρέπει να έχει μια ένδειξη σαν γραμμή ή βελος, γυρνάς το περιστροφικό μέρος ωστε η ένδειξη της ώρας να αντιστοιχεί στην πραγματική ώρα (πχ 9 το πρωί) και το αφήνεις. εαν δεν κάνω λάθος περιμετρικά επίσης πρέπει να έχει κάποια κινητά μέρη σαν φέτες τα οποια κατεβαίνουν προς τα κάτω, σε αυτή την περίπτωση κατεβάζεις τα κομματάκια που αντιστοιχούν στην ώρα που θες να ανοίγει ο διακόπτης, πχ αν θες να ανοίγει 5-7 τότε κατεβάζεις όλα τα κομματάκια απο τις 5 ώς τις 7. οσο περνάει η ώρα θα περιστρέφεται ο λευκος δίσκος και όσο "βλέπει" κατεβασμένα πλαστικά, θα ανοίγει. ΠΡΟΣΟΧΗ, ορισμένοι χρονοδιακόπτες του είδους δεν έχουν μπαταρία οποτε εαν γίνει διακοπή ρεύματος τοτε η ώρα θα μείνει στο σημείο της διακοπής και θα περιστραφεί ξανα οταν έρθει το ρευμα, δηλαδή εαν κοπεί το ρεύμα στις 4 και έρθει στις 5, τότε στις 5.10 θα δείχνει 4.10. Οτιδήποτε άλλο χρειαστείς, ενημέρωσε. υπόψιν, αργα και σταθερά βήματα για καλό αποτέλεσμα!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-01-12, 11:11
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

αν βαλω τελικα φελιζολ στον πατο ποσο χοντρο πρεπει να ειναι? και θα πρεπει να το κολισω και με σιλικονη? Αν απλα το βαλω και απο πανω πεσουν οι πετρες και η αμμος, υπαρχει περιπτωση να φυγει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-01-12, 11:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

http://www.tallos.gr/products.asp?id...=25&newquery=1
Αυτό μια χαρά είναι.
Αν βάλεις τις πέτρες και την άμμο δεν θα έχεις πρόβλημα με την άνωση.
(κάποιοι πάντως το κολλάνε)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-01-12, 11:50
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Eνα ποντο Doww καλο ειναι ,
-------------------------
Θα βαλεις τις πετρες και μετα θα βαλεις την αμμο,

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη snakepanos : 28-01-12 στις 11:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-01-12, 14:45
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

τελικα αγορασα ενα κοματι φελιζολ γαλαζιο σκληρο απο μαντρες που πουλανε υλικα για μονοσεις κλπ... ειναι 3 cm..

να βαλω και ενα ιδιο κομματι αναμεσα και στο ενυδρειο και την βαση? αλλα δεν θα ειναι καθολου ωραιο αισθητικα....

Τελος αλφαδιασα και ειδα οτι οντος υπαρχει μια ελαφρα κλιση. δειτε και στην φωτογραφια , Πειραζει να το αφησω οπως εχει ?
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...BC.%CE%BC..jpg
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...BC.%CE%BC..jpg
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-01-12, 15:07
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

δεν χρειάζεται αναμεσα, και εγω στο 700άρι μονο στον βυθό έβαλα χωρίς να το κολλήσω. με τις πέτρες και την άμμο μια χαρα έχει κάτσει.μην το βάλεις μέχρι μπροστά γιατι θα σκάβουν και θα φαίνεται.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-12, 15:36
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν χρειάζεται αναμεσα, και εγω στο 700άρι μονο στον βυθό έβαλα χωρίς να το κολλήσω. με τις πέτρες και την άμμο μια χαρα έχει κάτσει.μην το βάλεις μέχρι μπροστά γιατι θα σκάβουν και θα φαίνεται.....
Σε ευχαριστω για την απαντηση. για το αλφαδιασμα τι λετε να κανω? αν το αφησω ετσι οπως ειναι λετε να υπαρχει προβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-12, 15:44
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

δεν εχει μεγαλη κλίση νομίζω οποτε δεν παίζει πρόβλημα
κανενα ενυδρειο μου δεν εχω αλφαδιάσει, για την ακρίβεια στο 60αρι εχω κλίση προς τα εμπρός αλλα δεν το εχω πειράξει
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-12, 17:26
ababapanos Ο χρήστης ababapanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-01-2004
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 425
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ababapanos
Προεπιλογή

Σημερα πηγα και σε μαντρα και αγορασα 3 κουβαδες τετοιες πετρες....
http://dl.dropbox.com/u/42952130/Pho...BC.%CE%BC..jpg
Αυτες τωρα πρεπει να τις ξεπλυνω 2-3 φορες πολυ καλα και να τις βαλω σε χλωρινη?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-12, 17:45
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

αν θες πολλες κρυψώνες νομίζω οτι πρέπει να τις σπάσεις για να γίνουν μικρότερες οι πέτρες σου...γενικά οι αφρικάνες θέλουν πέτρες και κρυψώνες, μην βάλεις 200 κιλά πέτρες αλλά ούτε 2 πέτρες για να φαινονται....
εγω παντως με σκέτο νερό τις επλυνα 2 φορές και τέλος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προετοιμασία & συντήρηση φυτεμένου ενυδρείου - Πρόγραμμα λίπανσης EI - Dry start Γιώργος Κ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 81 25-11-15 14:56
Νεος με ενυδρειου 126 λιτρα f1rm4 Αρχάριοι γλυκού νερού 44 05-02-09 13:28
Κατασκευη νεου ενυδρειου spookie DIY . Φτιάχτο μόνος σου 33 21-11-08 17:27
Κατασκευη νεου Ενυδρειου J&Pmobileservices Γλυκό νερό - Γενικά 17 24-05-08 09:12
Αγορα Νεου Ενυδρειου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 6 05-09-06 23:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08502 seconds with 15 queries