Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-04, 15:56
pano Ο χρήστης pano δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: Γκύζη-Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή My turn...

Χαιρετώ όλο τον κόσμο.
Είμαι κι εγώ καινούριος και θα ήθελα να ρωτήσω τους εμπειρότερους
κάποια πραγματάκια για το ενυδρείο μου.Ας αρχίσουμε απ΄την αρχή
Εχω ενα ενυδρείο 60x30x35 με ένα εσωτερικό φίλτρο της AquaEl 700lt/h
Φώς και θερμοστάτη δεν γνωρίζω Watt .Το ενυδρείο λειτουργεί εδώ και 3.5 χρόνια (ίσως με λάθος χειρισμούς λόγω ελειππούς ενημέρωσης)
Οι τελευταίες μετρήσεις έδειξαν:NO2=0 NO3=100 NH3/NH4=0 pH=7
KH=4 GH=19.Θερμοκρασία =28.
Τα είδη που υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο ειναι:
1 Glyptopterichtys Gibbiceps
1 Acanthophthalmus Kuhli
1 Ζευγάρι Apistogramma Agassizii
1 Ζευγάρι Jordanella Floridae
1 Gyrinocheilus Aymonieri

1 Elodea(Egeria)Densa
1 Anubias Barteri Nana
H ερώτηση μου ειναι η εξής....
Αν τα είδη που υπάρχουν είναι συμβατά μεταξύ τους και με τις συνθήκες νερού και αν οχι ποιά πρέπει να απομακρυνθούν.Επίσης αν υπάρχει καποιο πρόβλημα με το νερό μου.

Ελπίζω να μην σας κούρασα και αναμένω συμβούλες.

Ευχαριστω εκ των προτέρων
__________________
ΜΠΑΜΠΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-04, 16:12
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Mε NO3=100 θα σε συμβούλευα να κάνεις μια αλλαγή νερού 20-25 λίτρα ΑΜΕΣΑ...

Επίσης, το Gyrinocheilus aymonieri φτάνει μέχρι και τα 20-25 εκ, πράγμα που σημαίνει ότι το ενυδρείο σου είναι καταρχάς πολύ μικρό για ένα τέτοιο ψάρι. Δεδομένου ότι αυτό το ψάρι όσο μεγαλώνει γίνεται και πιο επιθετικό, δεν ξέρω, αλλά βλέπω προβλήματα στο μέλλον... Μάλλον θα πρέπει να το αποχωριστείς...

Ενώ οι κιχλιδούλες Νοτίας Αμερικής (Apistogramma agassizii) προτιμούν μαλακό και όξινο νερό (ph 5,5 - 6,5), τα Jordanella floridae ("american flags") προτιμούν λίγο προς το αλκαλικό νερό...

Αυτά προς το παρόν
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-04, 18:56
pano Ο χρήστης pano δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: Γκύζη-Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Thanks Fillips αλλα τι ψάρι μπορώ να βάλω στη θέση του gyrinocheilus aymonieri για την καταπολέμηση της άλγης που να ταιριάζει στο ενυδρείο μου;
Επίσης ελπίζω τα Apistogramma και τα American flags να μην έχουν πρόβλημα με την μέση λύση στο pH=7.Αν υπάρχει πρόβλημα να κοιτάξω να αποχωριστώ το ένα απο τα δύο ζεύγη
__________________
ΜΠΑΜΠΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-04, 19:16
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή Re: My turn...

Παράθεση:
Οι τελευταίες μετρήσεις έδειξαν: NO3=100
Γειά σου φίλε pano,
NO3=100 ειχες πάντα.... η ξαφνικά ανέβηκαν?
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-04, 19:29
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

O Glyptoperichthys gibbiceps επισης γινεται πολυ μεγαλος γυρω στα 45 εκατοστα.Ποσο καιρω τον εχεις? Αν τον εχεις 3 χρονια τωρα θα πρεπει να εχει γινει ηδη πολυ μεγαλος για το ενυδρειο σου.Δυστυχως θα πρεπει να τον αποχωριστεις και αυτον αν δεν σκοπευεις να αγορασεις στο αμεσο μελλον μια δεξαμενη τουλαχιστον 1.8 μετρα.
Παράθεση:
τι ψάρι μπορώ να βάλω στη θέση του gyrinocheilus aymonieri για την καταπολέμηση της άλγης που να ταιριάζει στο ενυδρείο μου;
Θα μπορουσες να βαλεις Otocinclus vittatus,που ειναι ενταξει στις ηψηλες θερμοκρασιες,καποιον clown pleco(Panaque maccus,οχι και ο καλυτερος στην καταπολεμηση της αλγης αλλα ειναι ομορφος και μικρος) η καποιο Ancistrus.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-04, 21:01
Το avatar του χρήστη TAN
TAN Ο χρήστης TAN δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 436
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην TAN
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pano
Επίσης ελπίζω τα Apistogramma και τα American flags να μην έχουν πρόβλημα με την μέση λύση στο pH=7.Αν υπάρχει πρόβλημα να κοιτάξω να αποχωριστώ το ένα απο τα δύο ζεύγη
Δεν θα υπαρχει προβλημα τα Apistogramma προσαρμοζοντε σε ελαφρος πιο αλκαλικο νερο.

Τα Glyptopterichtys Gibbiceps(μεγαλο τελικο μεγεθος 45+),Gyrinocheilus Aymonieri (μεγαλο τελικο μεγεθος 25cm +επιθετικη συμπεριφορα)
πρεπει να τα αποχοριστεις οπως σου ειπαν και τα παιδια πιο πανο.

Μια καλη λυση για την καθαριστικη ομαδα θα ηταν
ενα μικρο κοπαδιακι απο την οικογενεια corydoras sp.
Για αλγοφαγα καλη λυση ειναι και τα Otocinclus που σου πρωτινε και ο
Kostas G αλλα και τα Crossocheilus siamensis.

Υ.Γ Κανε μια καλη αλλαγη 40% και παρε μετρησεις.
Να δουμε το NO3.
Στην αλλαγη νερου φροντισε η θερμοκρασια του νερου που θα βαλεις
να μην εχει αποκλιση απο αυτη του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-06-04, 13:21
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καταρχήν καλωσόρισες pano.
Πρώτων θα πρέπει να μάθεις πόσα Watt είναι τα φώτα και ο θερμοστάτης σου. Συνήθως αναγράφεται η ισχύς σε κάποιο σημείο τους με μεγάλα γράμματα.
Δεν μας λες πουθενά κάθε πότε κάνεις αλλαγή νερού και πόσο νερό αλλάζεις ώστε να δικαιολογηθούν τα υψηλά επίπεδα νιτρικών (ΝΟ3).
Μήπως προσθέτεις κάποιο "χημικό" για να φέρεις το νερό (pH κ.α.) στις τιμές που επιθυμείς; Ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο να έχεις GH=19 με ΚΗ=4.
Τι υπόστρωμα έχεις; Τα Acanthophthalmus Kuhli χρειάζονται αμμώδη υπόστρωμα αφού τους αρέσει να θάβονται μέσα σε αυτό.
Τα Α. agassizii δεν έχουν διαφορετικές απαιτήσεις με τα J. floridae μόνο στις συνθήκες νερού... έχουν και διαφορετικές διατροφικές συνήθειες.
Στην θέση σου θα έστηνα ένα μικρό ενυδρείο μόνο για το ζευγάρι Jordanella και στην θέση τους θα έβαζα άλλη μια θηλυκιά Α. agassizii. Επίσης, εφόσον έχουν "μετακομίσει" τα Jordanella, καλή ιδέα θα ήταν να έβαζες περισσότερα φυτά.
Μιας και ψάχνεις για αλγοφάγα ψάρια, μου κάνει εντύπωση που κανείς μέχρι τώρα δεν σου έχει προτείνει..... Jordanella floridae αφού τρέφεται κυρίως με άλγη.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-06-04, 22:24
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Πλάκα πλάκα δεν έχω δεί ποτέ τα Α.Kuhli να θάβονται στην άμμο,αλλά να κρύβονται κάτω από ξύλα,και να ''ξεκουράζονται'' πάνω στους κορμούς των φυτών .Σίγουρα κινούνται καλύτερα πανω στην άμμο πάντως .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-06-04, 17:46
pano Ο χρήστης pano δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2004
Περιοχή: Γκύζη-Αθήνα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Ας τα πάρουμε ενα ενα.Εκανα αλλαγή και το ΝΟ3 έπεσε στα 30 .Τελικά ίσως να φταίει οι όχι και τόσο συχνές αλλαγές που έκανα(1 φορά το μηνα το 30%).Πάντως μέχρι πρίν κανα 3μηνο οι τιμές ΝΟ3 ηταν νορμάλ(περίπου 30)
Όσο για τα ψάρια(glyptoperichthys gibbiceps,gyrinocheilus aymonieri) σύντομα θα μετακομίσουν οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα.
Το φώς είναι 10W και ο θερμοστάτης είναι 50W της TETRA.Είναι ok;
Για την άλγη λέω να βάλω Otocinclus.Όμως ταιριάζουν με τα ψάρια που έχω και είναι εύκολο να βρώ στην αγορά;
Παράθεση:
Μήπως προσθέτεις κάποιο "χημικό" για να φέρεις το νερό (pH κ.α.) στις τιμές που επιθυμείς; Ρωτάω γιατί μου φαίνεται περίεργο να έχεις GH=19 με ΚΗ=4.
Δεν χρησιμοποιώ χημικά.Υπαρχει πρόβλημα με τη σκληρότητα?
Τα Jordanella Floridae νομίζω πως προτιμούν τα φυτά μου απο την τριχοειδή.
Έγινα πολυ κουραστικός.Πάντως thanks guys νομίζω οτι το ενυδρείο μου μπαίνει σε μια σειρά χάρη σε 'σας
__________________
ΜΠΑΜΠΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-06-04, 20:03
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αλλαγές νερού 30% θα πρέπει να κάνεις κάθε εβδομάδα.
Ο θερμοστάτης είναι μια χαρά για το ενυδρείο σου αλλά ο φωτισμός είναι λίγος, ειδικά αν θέλεις να έχεις φυτά.
Otocinclus βρίσκεις σχετικά εύκολα.
Την τριχοειδή άλγη δεν την τρώνε και πολλά ψάρια. Στην περίπτωση των Jordanella σου, μιας και τρώνε "πρασινάδα", τα φυτά είναι σαφώς πιο νόστιμα απ'ότι η τριχοειδή. Δεν θα ήταν φρόνιμα να προσπαθήσεις να διατηρείς φυτά μαζί με Jordanella.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
εφόσον έχουν "μετακομίσει" τα Jordanella, καλή ιδέα θα ήταν να έβαζες περισσότερα φυτά.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-06-04, 22:09
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Προς το παρόν,για να σώσεις λίγο τα φυτά σου,δοκίμασε να ταίσεις λίγο ζεματισμένο μαρούλι ή σπανάκι(ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΛΥΜΕΝΟ όμως για να αποφύγεις τυχόν φυτοφάρμακα ).
Η χαρά είναι δική μας,ιδιαίτερα αν συνεχίσεις να τηρείς συμβουλές ανθρώπων που γνωρίζουν και κάποια στιγμή αρχίσεις και εσύ να συμβουλεύεις κόσμο όταν αποκτήσεις ανάλογη εμπειρία Έεεεεεεεεεεετσι ,για να ανεβάζουμε όσο μπορούμε το επίπεδό μας .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-06-04, 14:16
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω σε αυτά που είπε ο Τάσος (περιορισμο μασουληματοσ)ότι άμα θέλεις να τις κρατήσεις να προσανατολισθείς σε αλλά φυτά όπως Java fern,Valisneria,Anubias,lotus,cryptocorine που δεν είναι φυτά που θα τα προτιμούσαν για μασούλημα.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05762 seconds with 12 queries