Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-02-10, 17:10
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή Βοήθεια για λογισμικό

Δεν είμαι και ο θεός του DIY, αλλά επειδή ψήνομαι καιρό να το κάνω, θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μου κανετε paste οτι λινκ ξέρετε σχετικά με εργαλεία online για ενυδρεία, συνθέσεις, ψαροσυνθέσεις, για να κάνω jumpstart το project μου το οποίο μετά μπορείτε να έχετε και εσεις φυσικά...

Προσπαθώ να συγκεντρώσω την γνώση που υπάρχει σε rules (κανόνες) Σε μία knowledge-based relational Database.


Αν μου βγει πολύ καλό θα το δώσω και σαν Διδακτορικό
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-02-10, 19:11
Το avatar του χρήστη george1981
george1981 Ο χρήστης george1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: Παλλήνη (Ατικκής)
Μηνύματα: 228
Προεπιλογή

Αυτό είναι ένα καλό site http://www.theaquatools.com/aquasketcher
__________________
Το 70% του ανθρώπου αποτελείτε από νερό....γιατί όχι και το σπίτι του ?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-02-10, 20:21
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ. το είχα δει και στο παρελθον αυτο.. και έχει καλα εργαλεία...

Εχει κανένας υποψιν του εργαλείο με προτάσεις ψαροσυνθεσης?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-02-10, 14:11
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Απλά να κάνω μια υπενθύμιση μιας και είναι Σάββατο σήμερα και ίσως περισσότεροι το δούν το θέμα, οτι θα εκτιμούσα πολύ την βοήθειά σας αν γνωρίζετε sites που να έχουν Online εργαλεία που να προτείνουν ψαροσυνθέσεις, κτλ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-02-10, 15:06
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...ενα πολυ καλο ειναι αυτο.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-02-10, 21:23
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Μιχάλη σ' ευχαριστώ! Αυτό ειναι και η βάση που έψαχνα...


Τώρα λοιπον μπορώ να ξεκινήσω. Βεβαια πρέπει να βρω και φωτογραφίες για όλα αυτά τα είδη ψαριών αλλά και των φυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-02-10, 21:31
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

διαβασε κ αυτο το θεμα

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EC%E5%ED%F9%ED
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-02-10, 21:52
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Δεν είναι τυχαίο που υπάρχουν τόσοι που ξεκινησαν παρόμοιες προσπάθεις... Αυτό δηλώνει μια ανάγκη και μια ανησυχία απο κάποιους. Η πληροφορία υπάρχει στο Ιντερνετ η/και σε βιβλία, δεν ξέρω πόσο έυκολη είναι για τον κόσμο. Επίσης, σε αυτό το forum υπάρχει θησαυρός απο πληροφορίες, δηστυχώς σε πολλές περιπτώσεις θέλει drilling.. mining.. καταλαβαίνετε τι λέω..

Τελος πάντων, θα δούμε..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-02-10, 01:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το χομπι του ενυδρειου - οπως τουλαχιστον το αντιλαμβανομαστε εμεις - ειναι γνωσεις, γνωσεις, γνωσεις. Και αυτες προσπαθουμε να διοχετευσουμε. Ειναι τεραστια, αλλά τεραστια, η διαφορά ενος ειδους που ζει "συμβατικα" σε ενα "ψιλοκαταλληλο" ενυδρειο με "ψιλοσυμβατους" συγκατοικους, απο το αν ζει στις ιδανικες παραμετρους νερου, με καταλληλη διατροφη, καταλληλους συγκατοικους και συμφωνα με τις αναγκες του.
Εμεις αυτο προσπαθουμε να διαδωσουμε, και οχι αν ειναι συμβατο ενα γκαπυ με ενα τιγρακι σε 60 λιτρα ενυδρειο. Οσο "ψαγμενη" κι αν ειναι μια τετοια βαση δεδομενων, αυτο θα σου βγαλει, και γιαυτο μεχρι σημερα καμμια δεν εχει πετυχει.

Και να το πω κι αλλιως. Μιλαμε για ζωες, κι οπως για ενα σκυλο η μια γατα, θα ενημερωνομασταν οσο πιο πολυ γινεται πριν την αποκτηση τους, ετσι πρεπει να γινεται και με τα ψαρια και το οικοσυστημα που θα τα βαλουμε να ζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-02-10, 13:30
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Χαιρομαι για την απάντηση σου, και όντως επισημαίνεις το πιο σημαντικό θέμα, και παράλληλα το πιο μεγάλο πρόβλημα σε τέτοιου είδους προσπάθεις/εγχειρήματα.

Χωρίς να διαφωνώ καθόλου μαζί σου (και το τονίζω καθόλου) θέλω να παραθέσω λίγες σκέψεις δικές μου σχετικά με το θέμα.

ΤΕΧΝΙΚΑ
  • Κατ αρχήν θα ήθελα να χρησιμοποιήσω το παρόν project ως μια ευκαιρία για διδακτορικό μιας και παρουσιάζει για τον τομέα της εξιδείκευσής μου πολύ ενδιαφέρον.
  • Δεν με ενδιέφεραν ποτέ τα ψιλοκατάληλα και οι μέσες λύσεις. Θεωρώ τον εαυτό μου ενσυνείδητο χομπίστα και το τονίζω αυτο (και όσοι με ξέρουν αυτό μου κόστισε πολύ)
  • Οι απαγορέυσεις, η αν θέλετε οι περιορισμοί που υπάρχουν είναι αυτοι που κάνουν το project ενδιαφέρον για μένα
  • Αυτό που κάνει την διαφορά (θέλω να πιστεύω) στη δικιά μου σκέψη είναι ο τρόπος υλοποίησης και η λογική καθώς εμπίπτουν στον τομέα εξιδείκευσής μου και όχι απλά της γνώσης μου. Χωρίς να περιαυτόλογήσω οι μεταπτυχιακές μου σπουδές είναι στις Βασεις Δεδομένων συγκεκριμένα, και στον τομέα τον Expert-Knowledge Based Systems, συστήματα που προσπαθούν να εξομιώσουν την ανθρώπινη γνώση και εξιδείκευση μέσα απο κανόνες και συσχετισμούς,προτείνοντας στον χρήστη πιθανές λύσεις. (Χρησιμοποιείται και ερευνάται στον τομέα και της ιατρικής.- Αν κάνει για την ιατρική που διαχειρίζεται μέσω της διάγνωσης ανθρώπινες ζωές, θα κάνει και για το ενυδρείο.)
ΗΘΙΚΑ
  • Σαν τελευταίο προβληματισμό θα ήθελα χωρίς να θίξω κανέναν να θέσω το εξής ερώτημα μαζί με την δικιά μου απάντηση.: Ποιος είναι πιο ζωόφιλος? Αυτός που κρατάει ενα ζευγαρι σκαλάρια στα 150λτ, η αυτός που τα κρατάει στα 250? (όλες οι παράμετροι είναι σταθεροι και ίδιοι, για να μην ρωτησετε είναι οξινο μαλακο? ποσο είναι το ύψος του ενυδρειου κτλ...) Η δικιά μου απάντηση είναι κανένας. Τα σκαλάρια πρέπει να ζούνε στη φύση, και όχι σε γυάλες (τα 200-300lt κτλ είναι γυάλες σε σχέση με τους βιοτόπους τους). Εμείς είμαστε χομπιστες, κάνουμε το χόμπυ μας, και δεν σώζουμε τα είδη (πειτε μου για τα endlers τώρα) όσο καλά και αν τα έχουμε, δεν φτιάχτηκαν για να τα έχουμε σπιτια μας. Απλά εμεις , μερικοι , με λίγο παραπάνω πληροφόρηση απο τους πολλούς που δεν ξέρουν, συνεχίζουμε το χόμπυ μας, προσπαθώντας να προσφέρουμε καλύτερες συνθήκες απο τους άλλους, ΠΑΝΤΑ συγκριτικά με τους άλλους, καθώς όποια εξωμοίωση με τη φύση είναι στην καλύτερη άτοπη!
Με περισσιο σεβασμό σε όλους τους ενσυνείδητους χομπιστες και συνφορουμίτες μου, και με αληθινή ευγνωμοσύνη για τις χιλιάδες ώρες που ξοδεύουν για να παρέχουν και να μοιράζουν την τόσο πολύτιμη γνωση για το συγκεκριμένο αντικείμενο, αυτά τα λίγα (ή πολλά) είχα να πω, μαζί με τις ευχαριστίες μου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-02-10, 18:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων

Σαν τελευταίο προβληματισμό θα ήθελα χωρίς να θίξω κανέναν να θέσω το εξής ερώτημα μαζί με την δικιά μου απάντηση.: Ποιος είναι πιο ζωόφιλος? Αυτός που κρατάει ενα ζευγαρι σκαλάρια στα 150λτ, η αυτός που τα κρατάει στα 250? (όλες οι παράμετροι είναι σταθεροι και ίδιοι, για να μην ρωτησετε είναι οξινο μαλακο? ποσο είναι το ύψος του ενυδρειου κτλ...) Η δικιά μου απάντηση είναι κανένας. Τα σκαλάρια πρέπει να ζούνε στη φύση, και όχι σε γυάλες (τα 200-300lt κτλ είναι γυάλες σε σχέση με τους βιοτόπους τους). Εμείς είμαστε χομπιστες, κάνουμε το χόμπυ μας, και δεν σώζουμε τα είδη (πειτε μου για τα endlers τώρα) όσο καλά και αν τα έχουμε, δεν φτιάχτηκαν για να τα έχουμε σπιτια μας. Απλά εμεις , μερικοι , με λίγο παραπάνω πληροφόρηση απο τους πολλούς που δεν ξέρουν, συνεχίζουμε το χόμπυ μας, προσπαθώντας να προσφέρουμε καλύτερες συνθήκες απο τους άλλους, ΠΑΝΤΑ συγκριτικά με τους άλλους, καθώς όποια εξωμοίωση με τη φύση είναι στην καλύτερη άτοπη!
+1 συμφωνούμε Χάρη, το χόμπυ μας, όπως και κάθε άλλο που κρατάει αιχμάλωτα ζώα χωρίς την θέλησή τους είναι εγωιστικό
και δεν το κάνουμε για να τα σώσουμε, αλλά επειδή μας αρέσει να τα βλέπουμε ζωντανά στο σαλόνι μας κι επειδή μπορούμε.
Η προσπάθεια τουλάχιστον να τους εξασφαλίσουμε τις καλύτερες δυνατές συνθήκες, αποτελεί για εμάς ένα σημαντικό ελαφρυντικό.
Εύχομαι καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου (αν και η δυσκολία που επισήμανε ο Τόλης είναι υπαρκτή) κι όταν με το καλό
το τελειώσεις, μην ξεχάσεις να αναφέρεις στην βιβλιογραφία τον ΠΣΦΕ και το GAB.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-04-10, 20:33
yhbae
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Γεια σε όλους,

Είμαι ο δημιουργός του www.AqAdvisor.com. Αυτό είναι το site που
Michael δημοσιεύτηκε στην προηγούμενη θέση. ?)

Είμαι χρησιμοποιώντας το Google Γλώσσα για να μεταφράσει αυτό το νήμα στα αγγλικά έτσι μπορώ να παρερμηνεύουν μερικά
προτάσεις εδώ και εκεί. : D

Πιστεύω ότι είναι δυνατόν να οικοδομηθεί μια αριθμομηχανή εκτροφής, αλλά είναι πολλή δουλειά. Πέρασα περισσότερα
από 16 μήνες την οικοδόμηση αυτής της αίτησης, αλλά ακόμη πολλή δουλειά ακόμη να γίνουν πολλά. Πρέπει να έχω
ξοδέψει περισσότερο από 20 ώρες κάθε εβδομάδα από 1 Ιανουαρίου 2009!

Η προσέγγιση είναι να οικοδομήσουμε ένα πολύ γενικούς κανόνες, αλλά σύλληψη πολλές εξαιρέσεις και να περιγράφουν τους
βάση δεδομένων, ώστε η εφαρμογή μπορεί να τα αναφέρει, όταν οι χρήστες επιλέξουν ορισμένα συνδυασμός των ψαριών.

Πολλή δουλειά έχει περάσει σε αυτή μέχρι σήμερα, και πολλοί χρήστες σε όλο τον κόσμο αρέσει να τα χρησιμοποιούν. Ένας
των άλλων ελληνικών συμβούλιο παίρνει ακόμη και την τακτική επικαιροποίηση. Δοκιμάστε το και δείτε εάν έχει νόημα για σας.

Διαθέτει:
- Bioload αριθμομηχανή
- Έλεγχος της ικανότητας φίλτρο
- Η αλλαγή του νερού αριθμομηχανή όγκου
- <Checker συμβατότητα --- πολύ σκληρός για την κατασκευή και ακόμα δεν τελείωσε
- Και πολλά άλλα!

Είμαι ανοικτός σε προτάσεις και αν δεν συμφωνούν με το αποτέλεσμα, επιτρέψτε μου να ξέρω και εγώ. Θα ήθελα να καθορίσει
αυτούς.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Λογισμικό διάγνωσης ασθενειών ψαριών arisedu Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 21-12-11 22:50
Βοήθεια!! Αλέξης6 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 26-10-09 16:09
Βοήθεια !!! Perazzi Αρχάριοι γλυκού νερού 46 30-04-09 00:36
Βοήθεια με Co2 panagiotis265 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 11-02-09 09:14
λογισμικό για 'ενυδρεία' pavloukos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 30 18-01-04 00:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05631 seconds with 13 queries