Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-07-13, 14:26
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή Νεο ΑΙΟ PICΟ REEF υπο κατασκευη

Καλησπερα,

Μετα τις πολλες χρησιμες πληροφοριες που βρηκα για την κατασκευη της λιμνης μου, θα ηθελα βοηθεια gia enα Pico Reef.


Mετα απο πολλες ωρες διαβασμα τελικα το πηρα αποφαση και θα το κανω.Το εχω διαβασει πολλες φορες εδω και αλλου και παντου οτι τα λιτρα ειναι λιγα και δεν συγχωρουν λαθοι αρχαριου αλλα τα οικονομικα αλλα και το ετερον ημισυ αυτα τα λίτρα επιτρεπουν...και χωρις να εχω δει ζωντανα reef οι εικονες του διαδικτυου στις οποιες κατα λαθος επεσα, δεν μου αφηνουν κανενα περιθωριο να σκεφτω να στησω οτιδηποτε διαφορετικο και πιο καταληλο για αρχαριο.

Μετα απο πολλες ωρες διαβασμα σχεδον καθημερινα το τελευταιο εναμιση μηνα κατεληξα σε ΑΙΟ ενυδρειο. Οι διαστασεις θα ειναι 40*30*30 (36lit), το κυριως τμημα θα ειναι κυριως τμημα θα ειναι 32-35*30*30 και το sump στη πλατη 8*25*25 . Κατεληξα σε AIO TANK ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ NA FENETAI τιποτα απο τον εξοπλισμο στο κυριως τμημα με τα κοραλια, αλλα και για να ειχα και την δυνατοτητα ενος μικρου refugium.
Ετσι ειχα καταληξει αρχικα το sump να χωριστει κλασικα σε 3 τμηματα, στο πρωτο και μικροτερο μετα την υπερχειληση που ειχε"δοντακια" 3cm, θα εβαζα σε "καλτσα" ενεργο ανθρακα και αντιφοσφωρο, στο δευτερο και μεγαλυτερο λιγο βραχο και chaeto και στο τριτο την αντλια επιστροφης (500λιτ/ωρα), θερμαντηρας και ΑΤΟ.Στα 3 τμηματα θα υπηρχε ελευθερη κυκλοφορια του νερου.

Διαβαζοντας ομως λιγο παραπανω, ειδα οτι τις περισσοτερες φορες αναφερουν οτι ειναι καλυτερο το νερο να περναει ενεργητικα και οχι παθητικα μεσα απο ανθρακα και αντι φοσφωρο,οτι το refugium den θελει ιδιαιτερη μεγαλη κυκλοφορια, και οτι ο καλυτερος τροπος ,για να εχεις ολα τα ευεργετικα αποτελεσματα απο το refugium, εναι να επιστρεφει το νερο οχι μεσω αντλιας αλλα φυσικα με υπερχειληση.

Ετσι σκεφτηκα μια διαφορετικη διαταξη για το sump/refugium που δεν την εχω δει πουθενα μεχρι τωρα, και επειδη στο δικο μου το μυαλο φενεται να εχει μονο θετικα, απορω τοσο πολυ που δεν την ειδα πουθενα οσο και να εψαξα, που θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο. Μετα την υπερχειληση λοιπον που θα εχει "δοντακια" 3cm, θα υπαρχει στο πρωτο και μικροτερο τμημα η αντλια των 500λιτ/ωρα , που θα επιστρεφει το νερο στο κυριως τμημα του ενυδρειου, συνεισφεροντας απλα στην κυκλοφορια, ο θερμαντηρας, ΑΤΟ, και ενα μικρο φιλτρο των 250λιτ/ωρα στο οποιο θα αφαιρεθει το σφουγγαρακι και θα τοποθετηθουν ανθρακας και αντιφοσφωρος, λειτουργωντας σαν ριακτρορας. Το φιλρακι αυτο θα στελνει το νερο στο δευτερο και μεγαλυτερο τμημα/refugium που θα βαλω τα κομματακια βραχου και chaeto. Στα 2 αυτα τμηματα του sump το νερο δεν θα κυκλοφορει ελευθερα. Απο το refugium το νερο θα επιστρεφει στο κυριως ενυδρειο με υπερχειληση, που θα εχει "δοντακια" 1,5cm.

Ta πλεονεκτηματα της δευτερης διαταξης:

1. ενεργητικη και οχι παθητικη διευλεση του νερου απο ανθρακα και αντιφοσφωρο
2. Επειδη τα υλικα αυτα αλλαζονται καθε μηνα το νωριτερο, η κλατσα λογικα στην πρωτη περιπτωση θα βρωμιζε=εστιες νιτρικων
3. Μεγαλυτερο refugium (2 τμημτα αντι των 3 στο sump)
4. Μικροτερη κυκλοφορια στο refugium
5. Φυδικη και οχι δυναμικη επιστροφη(μεσω αντλιας) του νερου απο το refugium στο κυριως ενυδρειο
6.Καλυτερη κυκλοφορια γαιτι θα προερχεται απο 2 διαφορετικα σημεια (κυκλοφορητη αλλα και epistrofh apo refugium)

Μειονεκτηματα
1. μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος 2.5 watt

Δυστυχως σχεδια σε καποιο προγραμμα δεν ξερω να κανω, αλλα τα περιεγρεψα οσο περισσοτερο αναλυτικα και ξεκαθαρα γινεται, περιμενοντας τις αποψεις σας.

Στον επιμερους εξοπλισμο για θερμαντηρα σκεφτοαμαι 25watt κυριως για λογους ασφαλειας αντι για 50watt. Αν λαβεται υποψη οτι καποια ΣΚ του χειμωνα που λειπουμε και δεν δουλευει η θερμανση, η θερμοκρασια πεφτει εως και τους 13 βαθμους, πιστευεταο οτι θα ειναι αρκετα τα 25watt?

Για ψυξη ανεμιστηρακια ( θα εχω και ATO), θερμοκρασια σπιτιου, καλοκαιρι max30 και υπογειο max27 για οταν λειπουμε..

φΩΤΙΣΜΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 15 ή 21 watt απο αυτα http://www.aquamaste...d=14&Itemid=290

Γαι το στησιμο εχω σχεδον καταληξει σε θαλασσινο νερο με συμπληρωση εξατμισης με απιονισμενο ή αποχλωριωμενο. δεν ξερω πιο θεωρηται καλυτερο απο τα 2?

Περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας για την διαταξη του sump/refuge που σκεφτηκα γιατι απο εβδομαδα θα παρω το ενυδρειο και (κυκλοφορητη,φιλτρο,θερμαντηρα για να ξερω ακριβως τις διαστασεις τους) και θα στησω με ακρυλικο το sump/refuge.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Γρηγορης

YΓ Με edit δεν μπορω να διορθωσω τον τιτλο, καποιος mod?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikolaosbouk : 22-07-13 στις 11:33
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-13, 15:24
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Καλησπέρα φίλε μου. Στο κυρίως ενυδρειο είσαι στα 18,7 λίτρα μικτά. Βάζοντας αραγωνιτη κ βράχο θα σου μείνουν λιγότερα απο 15 λτ καθαρά. Τι ζωντανά σκέφτεσαι να βάλεις; Αξίζει τον κόπο; Γνώμη μου ειναι να φτιάξεις μια γυαλα όσο μεγαλύτερη μπορείς ωστε να την ευχαριστηθεις. Εξάλλου τα έξοδα λίγο πολυ ειναι τα ίδια στο θαλασσινό, είτε έχεις μεγάλο είτε έχεις μικρό ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-13, 17:18
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι ζωντανά σκέφτεσαι να βάλεις; .
Τα κοραλια μου πήραν το μυαλό,οπότε μαλακά θα βάλω καμία sexy strimp και σαλιγκαρια για καθαριότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-13, 17:22
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Πάντως θα στο ξαναγράψω ότι στα 15 λτ δεν θα μπορέσεις να βάλεις πάνω απο 1-2 μαλακά άντε κ κανένα ζωανθους. Φιλικά πάντα, αν σε παίρνει καντο μεγαλύτερο. Τα λίτρα ειναι πολυ λίγα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-13, 17:45
Το avatar του χρήστη ignatios
ignatios Ο χρήστης ignatios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-03-2011
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 366
Send a message via Skype™ to ignatios
Προεπιλογή

Γρηγόρη τα είπαμε και απο κοντά, σου εύχομαι να τα καταφέρεις, άλλα πιστεύω ότι θα σε τυραννήσει πολύ τόσο μικρό. Αν μπορούσες να το μεγαλώσεις λίγο θα σε γλίτωνε από πολλούς μπελάδες.
__________________
http://www.igna.gr
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-13, 19:44
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Πιστεύω πως το refugium θα δουλέψει. Εγώ θα έβαζα μόνο chaeto, ο βράχος λόγω της χαμηλής κυκλοφορίας θα μαζεύει detritus και θα ανεβάζει νιτρικά. Εξάλλου για τόσο μικρή ποσότητα βράχου δεν αξίζει.
Φυσικά θα σου πω και εγώ... πως πρώτο θαλασσινό χωρίς να έχεις ένα ζευγαράκι κλοουνάκια αξίζει? Κάνε τα λίτρα τουλάχιστων 40.
Καλή αρχή!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-13, 21:18
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως θα στο ξαναγράψω ότι στα 15 λτ δεν θα μπορέσεις να βάλεις πάνω απο 1-2 μαλακά άντε κ κανένα ζωανθους. Φιλικά πάντα, αν σε παίρνει καντο μεγαλύτερο. Τα λίτρα ειναι πολυ λίγα.
Αυτος παντως αλλα και αρκετα αλλοι χωρεσαν πολλα παραπανω στα μισα λιτρα Στο 20% απο αυτο να φτασω θα ειμαι πολυ ευχαριστημενος!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ignatios Εμφάνιση μηνυμάτων
Γρηγόρη τα είπαμε και απο κοντά, σου εύχομαι να τα καταφέρεις, άλλα πιστεύω ότι θα σε τυραννήσει πολύ τόσο μικρό. Αν μπορούσες να το μεγαλώσεις λίγο θα σε γλίτωνε από πολλούς μπελάδες.
Απο εβδομαδα αν καταληξω στη διαταξη σου ερχομαιιιιιιιιι
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πως το refugium θα δουλέψει. Εγώ θα έβαζα μόνο chaeto, ο βράχος λόγω της χαμηλής κυκλοφορίας θα μαζεύει detritus και θα ανεβάζει νιτρικά. Εξάλλου για τόσο μικρή ποσότητα βράχου δεν αξίζει.
Φυσικά θα σου πω και εγώ... πως πρώτο θαλασσινό χωρίς να έχεις ένα ζευγαράκι κλοουνάκια αξίζει? Κάνε τα λίτρα τουλάχιστων 40.
Καλή αρχή!!
Για τα λιγα λιτρα εγραψα και εγω οτι εν γνωση μου μπλεκω, αλλα εγραψα τους περιοριστικους λογους... Αυτο που με καιει να καταληξω για να επισκεφτω τον ιγνατιο, ειναι αν προχωρησω στην κλασικη διαταξη sump/refugium ή σε αυτην που σκεφτηκα και σας περιεγραψα?
Σε αυτο θα ηθελα τις γνωμες σας....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-13, 10:44
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

Καλησπερα κ καλη αρχη!!μιας κ το εχω ξεκινησει κ εγω αυτο π θες να κανεις,θα σ πω οτι ειμαι μαζι σ!εγω θα σ πω οτι κατα τη γνωμη μ βασανιζεσαι αδικα με σαμπ στα τοσα λιτρα κ ειδικα για τα ζωντανα π θες να βαλεις!θα σου πω οσο πιο απλα μπορω τη γνωμη μου!
1. Δυο δαχτυλα αραγωνητη νεκρο
2. 2 κιλα ζωντανο βραχο
3. Θερμοστατης
4. Κινεζουλης κυκλοφορητης
5.εσωτερικο φιλτρακι για ανθρακα αντιφωσφορο
6 μια λαμπιτσα φιοριου ασπρη-μπλε
Εχω αυτα οπως σου τα ειπα, σε μια ωριτσα π θα ειμαι σπιτι θα σου ανεβασω κ μια φωτο να το δεις!για τα ζωντανα π ειπες δεν χρειαζεσαι κ σκιμμερ, αλλα θα σ πω κ το αλλο οτι κ ενα ζευγαρακι κλοουν να θες να βαλεις θα μπορεις,αρκει να κανεις μια αλλαγη νερου καθε βδομαδα κ 50% αν θες,ειναι πολυ λιγα τα λιτρα,μια χαρα θα τα καταφερεις κ δεν στο λεω επειδη θες να τ ακουσεις!
Υ.Γ ακομα κ εγω στο διαβασμα ειμαι μετα απο 5 μηνες στο χομπυ κ ακομα μαθαινω!αν μπορω να βοηθησω καπως μη δυστασεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-07-13, 11:03
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Μην τρελαθούμε τωρα με ένα ζευγάρι κλόουν στα 15λτ. Ας προσέχουμε λίγο τι γράφουμε. Δεν ειναι σωστό να δίνουμε λάθος πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-13, 16:36
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Οι κλοουν θα γινουν καποια στιγμη απο 7 ποντους ο καθενας και πραγματικα λογο χωρου πιστευω οτι θα υποφερουν τα καημενα σε αυτα τα λιτρα(οποτε ειναι σχεδον απαγορευτικο να τους βαλεις), τα 40 λιτρα δεξαμενη πιστευω θα σε ευχαριστησουν περισσοτερο και οπτικα.
Αν καταληξεις στα 15λιτρα δεν χρειαζεσαι sump(βαλε ενα εξωτερικο φιλτρο) και skimmer. Θα κανεις 40-50% αλλαγη καθε εβδομαδα και θα εισαι ενταξει.
Ουτε αλγες χρειαζεσαι γιατι με αυτα τα λιτρα αλλαγης δεν θα προλαβαίνει να σε ανεβαζει νιτρικα-φοσφωρικα.
Επισης αραγωνιτη μπορεις να μην βαλεις και καθολου και να βαλεις 1 κιλο περισσοτερο ζωντανο βραχο.
Προσεξε ομως σε αυτα τα λιτρα ο βραχος σου να ειναι οσο ποιο πορωδες γινεται(να παρεις οσο καλυτερη ποιοτητα γινεται)
Καλη επιτυχια και απο εμενα.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-13, 16:48
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα,

Μετα τις πολλες χρησιμες πληροφοριες που βρηκα για την κατασκευη της λιμνης μου, θα ηθελα βοηθεια gia enα Pico Reef.


Mετα απο πολλες ωρες διαβασμα τελικα το πηρα αποφαση και θα το κανω.Το εχω διαβασει πολλες φορες εδω και αλλου και παντου οτι τα λιτρα ειναι λιγα και δεν συγχωρουν λαθοι αρχαριου αλλα τα οικονομικα αλλα και το ετερον ημισυ αυτα τα λίτρα επιτρεπουν...και χωρις να εχω δει ζωντανα reef οι εικονες του διαδικτυου στις οποιες κατα λαθος επεσα, δεν μου αφηνουν κανενα περιθωριο να σκεφτω να στησω οτιδηποτε διαφορετικο και πιο καταληλο για αρχαριο.

Μετα απο πολλες ωρες διαβασμα σχεδον καθημερινα το τελευταιο εναμιση μηνα κατεληξα σε ΑΙΟ ενυδρειο. Οι διαστασεις θα ειναι 38*25*25, το κυριως τμημα θα ειναι 30*25*25 και το sump στη πλατη 8*25*25 . Κατεληξα σε AIO TANK ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ NA FENETAI τιποτα απο τον εξοπλισμο στο κυριως τμημα με τα κοραλια, αλλα και για να ειχα και την δυνατοτητα ενος μικρου refugium.
Ετσι ειχα καταληξει αρχικα το sump να χωριστει κλασικα σε 3 τμηματα, στο πρωτο και μικροτερο μετα την υπερχειληση που ειχε"δοντακια" 3cm, θα εβαζα σε "καλτσα" ενεργο ανθρακα και αντιφοσφωρο, στο δευτερο και μεγαλυτερο λιγο βραχο και chaeto και στο τριτο την αντλια επιστροφης (500λιτ/ωρα), θερμαντηρας και ΑΤΟ.Στα 3 τμηματα θα υπηρχε ελευθερη κυκλοφορια του νερου.

Διαβαζοντας ομως λιγο παραπανω, ειδα οτι τις περισσοτερες φορες αναφερουν οτι ειναι καλυτερο το νερο να περναει ενεργητικα και οχι παθητικα μεσα απο ανθρακα και αντι φοσφωρο,οτι το refugium den θελει ιδιαιτερη μεγαλη κυκλοφορια, και οτι ο καλυτερος τροπος ,για να εχεις ολα τα ευεργετικα αποτελεσματα απο το refugium, εναι να επιστρεφει το νερο οχι μεσω αντλιας αλλα φυσικα με υπερχειληση.

Ετσι σκεφτηκα μια διαφορετικη διαταξη για το sump/refugium που δεν την εχω δει πουθενα μεχρι τωρα, και επειδη στο δικο μου το μυαλο φενεται να εχει μονο θετικα, απορω τοσο πολυ που δεν την ειδα πουθενα οσο και να εψαξα, που θα ηθελα την γνωμη σας πανω σε αυτο. Μετα την υπερχειληση λοιπον που θα εχει "δοντακια" 3cm, θα υπαρχει στο πρωτο και μικροτερο τμημα η αντλια των 500λιτ/ωρα , που θα επιστρεφει το νερο στο κυριως τμημα του ενυδρειου, συνεισφεροντας απλα στην κυκλοφορια, ο θερμαντηρας, ΑΤΟ, και ενα μικρο φιλτρο των 250λιτ/ωρα στο οποιο θα αφαιρεθει το σφουγγαρακι και θα τοποθετηθουν ανθρακας και αντιφοσφωρος, λειτουργωντας σαν ριακτρορας. Το φιλρακι αυτο θα στελνει το νερο στο δευτερο και μεγαλυτερο τμημα/refugium που θα βαλω τα κομματακια βραχου και chaeto. Στα 2 αυτα τμηματα του sump το νερο δεν θα κυκλοφορει ελευθερα. Απο το refugium το νερο θα επιστρεφει στο κυριως ενυδρειο με υπερχειληση, που θα εχει "δοντακια" 1,5cm. δηλαδη για να καταλαβω η αντλια θα επιστεφει το νερο μετα τον καθαρισμο του απο ανθρακα - φωσφορο χωρις να περναει αρκετη ποσοτητα απο αλγη και βραχο - απλα στο τριτο σταδιο που θα ειναι αυτα θα υπαρχει μια επικουρικη ροη?

Ta πλεονεκτηματα της δευτερης διαταξης:

1. ενεργητικη και οχι παθητικη διευλεση του νερου απο ανθρακα και αντιφοσφωρο
2. Επειδη τα υλικα αυτα αλλαζονται καθε μηνα το νωριτερο, η κλατσα λογικα στην πρωτη περιπτωση θα βρωμιζε=εστιες νιτρικων
3. Μεγαλυτερο refugium (2 τμημτα αντι των 3 στο sump)
4. Μικροτερη κυκλοφορια στο refugium
5. Φυδικη και οχι δυναμικη επιστροφη(μεσω αντλιας) του νερου απο το refugium στο κυριως ενυδρειο
6.Καλυτερη κυκλοφορια γαιτι θα προερχεται απο 2 διαφορετικα σημεια (κυκλοφορητη αλλα και epistrofh apo refugium)

Μειονεκτηματα
1. μεγαλυτερη καταναλωση ρευματος 2.5 watt

Δυστυχως σχεδια σε καποιο προγραμμα δεν ξερω να κανω, αλλα τα περιεγρεψα οσο περισσοτερο αναλυτικα και ξεκαθαρα γινεται, περιμενοντας τις αποψεις σας.

Στον επιμερους εξοπλισμο για θερμαντηρα σκεφτοαμαι 25watt κυριως για λογους ασφαλειας αντι για 50watt. Αν λαβεται υποψη οτι καποια ΣΚ του χειμωνα που λειπουμε και δεν δουλευει η θερμανση, η θερμοκρασια πεφτει εως και τους 13 βαθμους, πιστευεταο οτι θα ειναι αρκετα τα 25watt?

Για ψυξη ανεμιστηρακια ( θα εχω και ATO), θερμοκρασια σπιτιου, καλοκαιρι max30 και υπογειο max27 για οταν λειπουμε..

φΩΤΙΣΜΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΜΕΤΑΞΥ 15 ή 21 watt απο αυτα http://www.aquamaste...d=14&Itemid=290

Γαι το στησιμο εχω σχεδον καταληξει σε θαλασσινο νερο με συμπληρωση εξατμισης με απιονισμενο ή αποχλωριωμενο. δεν ξερω πιο θεωρηται καλυτερο απο τα 2? Μονο οσμωσης να χρησημοποιεις

Περιμενω με αγωνια τις αποψεις σας για την διαταξη του sump/refuge που σκεφτηκα γιατι απο εβδομαδα θα παρω το ενυδρειο και (κυκλοφορητη,φιλτρο,θερμαντηρα για να ξερω ακριβως τις διαστασεις τους) και θα στησω με ακρυλικο το sump/refuge.

Ευχαριστω προκαταβολικα.
Γρηγορης

YΓ Με edit δεν μπορω να διορθωσω τον τιτλο, καποιος mod?
Μηπως μπορεις να το σχεδιασεις για να το καταλαβουμε καλυτερα και να μπορεσουμε να βοηθησουμε?
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-07-13, 20:03
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

καλα δεν θα τρελαθουμε μην τρελενεσαι!οκ λαθος μου τα δυο κλοουνακια, καντα ενα! οπως ειπε πολυ ομορφα κ με ωραιο τροπο ο φιλος νικολαος καποια στιγμη θα μεγαλωσουν,εκεινη τη στιγμη η τα δινουμε,η μεγαλωνουμε το ενυδρειο!και αυτο ειναι το δικο μου που σου ελεγα (35χ22χ30) το οποιο φιλοξενει προς το παρρον εδω κ δυο μηνες μονο ενα ψαρακι και εδω θα μπουν και φραγκακια απο το αλλο νανο ρεεφ οταν μεγαλωσουν!!καλη συνεχεια κ οπως ειπαμε,το χεις!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-07-10 20.51.59.jpg
Εμφανίσεις:  588
Μέγεθος:  66,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2013-07-10 20.51.55.jpg
Εμφανίσεις:  584
Μέγεθος:  65,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-07-13, 21:14
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Οταν μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς, ναι ειναι να τρελαινομαστε όταν δεν σκέφτομαστε την βιωσιμότητα τους. Πέρα απο την πλάκα δεν ειναι σωστό να μεγαλώνουμε ψάρια σε λίγα λίτρα υποχρεώνοντας τα σε νανισμο. Για τα παραπάνω λίτρα θα έβαζα κανέναν ερημιτη κ καμία sexy shrimp.
Φιλικά πάντα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-07-13, 22:59
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μηπως μπορεις να το σχεδιασεις για να το καταλαβουμε καλυτερα και να μπορεσουμε να βοηθησουμε?
Σχέδιο χειρόγραφο...απο Δευτέρα, καμία σχέση με αυτο που κατάλαβες πάντως, 2τμηματα έγραψα χωρίς επικοινωνία , στο πρώτο όλος ο εξοπλισμός, στο δεύτερο βράχος καi chaeto.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-07-13, 00:13
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχέδιο χειρόγραφο...απο Δευτέρα .



Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-07-13, 01:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

γνώμη μου φίλε είναι να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο και να κάνεις την δουλεία σου χωρίς σαμπ, έτσι θα σου μείνει λίγο παραπάνω χώρος στο κυρίως , ακόμα νομίζω πως τόσο πακτωμένα δεν θα λειτουργήσουν καλά ούτε ο βράχος ούτε η μακροάλγη και αντί να βοηθούν θα σου δημιουργούν και πρόβλημα κακής κυκλοφορίας , καλή συνέχεια σου εύχομαι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-07-13, 09:53
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Δυστυχως φιλε μου δεν θα σου δουλεψει καλα το συστημα, επειδη η μικροαλγη μπορει να μην θελει πολυ ροη αλλα ο βραχος θελει(αλλιως η βιολογια παπαλα...).
ΙΜΙΟ αν θελεις οπωσδήποτε να κανεις καλυτερα μην βαλεις καθολου χωρισματα στο συμπ(η κανε ενα ελαχιστο για υπερχειλιση και υαλοβαμβακα) και να βαλεις ενα μικρο ριακτορακι απο εξω για τα φοσφορικα σου.
Παντος οπως σου ειπα και ποιο επανω εγω αλλα και ο Κωστης καλυτερα ενα φιλτρο εξωτερικο και θα εισαι αρχοντας
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-13, 17:48
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
γνώμη μου φίλε είναι να βάλεις ένα εξωτερικό φίλτρο και να κάνεις την δουλεία σου χωρίς σαμπ, έτσι θα σου μείνει λίγο παραπάνω χώρος στο κυρίως , ακόμα νομίζω πως τόσο πακτωμένα δεν θα λειτουργήσουν καλά ούτε ο βράχος ούτε η μακροάλγη και αντί να βοηθούν θα σου δημιουργούν και πρόβλημα κακής κυκλοφορίας , καλή συνέχεια σου εύχομαι
πακτωμενα κωστα γιατι να ειναι? Θα βαλω οσο χρειαζεται (λιγο αλγη και λιγο βραχο) ωστε να λειτουργει οπως ενα κανονικο refugium απλα θα ειναι μικρο....βεβαια αναλογικα δεν θα ειναι μικρο γιατι θα ειναι περιπου 20% του κυριως τμηματος (τοσο ή και λιγοτερο συνιστουν ποσοστιαια στα διαφορα αρθρα που διαβασα) οποτε θα εχω ολα τα πλεονεκτηματα ενως refugium...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως φιλε μου δεν θα σου δουλεψει καλα το συστημα, επειδη η μικροαλγη μπορει να μην θελει πολυ ροη αλλα ο βραχος θελει(αλλιως η βιολογια παπαλα...).
ΙΜΙΟ αν θελεις οπωσδήποτε να κανεις καλυτερα μην βαλεις καθολου χωρισματα στο συμπ(η κανε ενα ελαχιστο για υπερχειλιση και υαλοβαμβακα) και να βαλεις ενα μικρο ριακτορακι απο εξω για τα φοσφορικα σου.
Παντος οπως σου ειπα και ποιο επανω εγω αλλα και ο Κωστης καλυτερα ενα φιλτρο εξωτερικο και θα εισαι αρχοντας
Νικο στα kanonika refugium pως συνδιαζουν chaeto και βραχο τοτε? Το φιλτρο που σκεφτομαι να βαλω εχει ροη 260λιτ/ωρα αλλα ισως χωραει και λιγο μεγαλυτερο των 360λιτ/ωρα. Δεν σκεφτηκα το δευτερο γιατι απο οτι διαβασα σε διαφορες πηγες, στα refugium me braxo kai chaeto συνιστουν πολυ μικρη ροη (πολυ μικροτερη απο 260λιτ/ωρα) .

http://successfulreefkeeping.com/learn/refugium/
"Low flow, somewhere between 1 to 2 times the volume of refugium, per hour. For example, a 20 gallon refugium would have a flow of 20 to 40 gallons per hour through it. Too much flow can cause too much water movement and adversely affect fragile and small inhabitants."

http://www.livingreefs.com/refugium-basics-t451.html
The flow rate that will optimize your refugium will greatly depend on how you have your refuge set up. If you're using it for nutrient export then shoot for a turnover rate of five times your tank volume per hour. If you're using your refuge as a pod farm then you can increase this flow rate to ten times your tank capacity if you want. If you're using the refuge as a plankton farm then you will probably want a flow rate much lower than even five times the turnover rate. (flow rates are a matter of who you talk to. will be a subject of a future article).


Επισης ρε παιδια μη μου προτεινεται ενναλακτικες λυσεις του sump. Εγραψα οτι ο κυριως λογος που θα βαλω sump ειναι αισθητικος...δεν μου αρεσει να φαινεται τιποτα μεσα στο κυριως χωρο...ειδικα σε τοσο μικρο ενυδρειο που ακομη και ο θεμαντηρας γαι το γουστο μου ειναι αντιαισθητικα πολυ μεγαλος, ποσο μαλλον ο κυκλοφορητης ή το φιλτρο!

Επισης σκεφτηκα πριν το sump για κρεμαστο εξωτερικο...αλλα επισης η εικονα ενως τεραστιου εξωτερικου σε ενα μικρο ενυδρειο

επισης δεν μου αερσει.

Αυτο που θελω να κανω ειναι κατι σαν αυτο




οποτε θα ηθελα απαντησεις σε οτι αφορα τις δυα διαταξεις sump που ανεφερα, την κλασικη με χωρισματα που κυκλοφορει νερο διαδοχικα, ή αυτη που περιεγραψα και σχεδιασα?

Πια θεωρητε πιο πρακτικη και καλυτερη? Εγω εγραψα τα πλεονεκτηματα που βλεπω στην δικια μου, υπαρχουν μειονεκτηματα που μου εχουν ξεφυγει??????
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-07-13, 23:03
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Δεν προσπαθουμε να σε αποπροσανατολισουμε, να σε βοηθησουμε θελουμε. Για εμενα κανε την πρωτη εκδοχη καλυτερα, δοκιμασμενη και αξιοπιστη.
Αντε και καλη επυτυχια
Περιμενομε φωτο απο τις εργασιες.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-07-13, 01:41
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

πακτωμένα από την άποψη ότι η ροή του νερού μειώνεται πολύ κάτω από τα βραχάκια και ανάμεσα στην άλγη ,
η ποσότητα του βράχου που θα έχεις στο ενυδρείο είναι υπεραρκετή για την βιολογία σου οπότε δεν χρειάζεται επιπλέον στο σαμπ
εμένα μου αρέσει το δεύτερο , μια χαρά μου φαίνεται αλλά και πάλι δεν θα έβαζα μακροάλγη ούτε βράχο για να μπορώ να το καθαρίζω εύκολα ,μόνο ότι χρείαζεται από εξοπλισμό ....από ότι μπορώ να καταλάβω παρακολουθώντας την πορεία του δικού μου ενυδρείου καθώς και παιδιών που δείχνουν τα δικά τους είναι ότι ta refugium δεν είναι και τόσο πρακτικά στον καθαρισμό , για τα φωσφορικά θα σου προτείνω να βάλεις αντιφώσφορο σε ριακτοράκι ή φιλτράκι,τι πιστεύεις ότι γίνεται παραπάνω σε ένα refugium που δεν μπορεί να γίνει και στο ενυδρείο;; keep it simple
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-07-13, 13:00
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι πιστεύεις ότι γίνεται παραπάνω σε ένα refugium που δεν μπορεί να γίνει και στο ενυδρείο;; keep it simple
Κώστα αν και από ότι βλεπω εχεις refugium, το μετανιωσες? Επειδή θέλω να το λειτουργω απλά και χρησιμοποιώντας όσα λιγότερα πρόσθετα γίνετε(λιγότερο ταισμα ,αντιφοσφωρο κτλ), γι αυτό θέλω να το κάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-07-13, 13:50
Το avatar του χρήστη Tsipourinos
Tsipourinos Ο χρήστης Tsipourinos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-12-2012
Περιοχή: Ζωγαφου Αθηνα
Μηνύματα: 282
Προεπιλογή

απο οτι εχω καταλαβει κ εγω το μεγαλο σου προβλημα ειναι ο αξοπλισμος!και εδω ειναι που θα συμφωνισω με τον προλαλισαντα λεγοντας οκ φτιαξε το σαμπ αφου δεν θες να φαινονται τα μαραφετια,μαζι σου,αλλα καντο χωρις refugium,εξαλου και ο βραχος σου θα ειναι αρκετος στο κεντρικο και βαζεις αντιφωσφορο με ανθρακα σε εσωτερικο φιλτρακι κ εχεις το κεφαλι σου υσηχο!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-07-13, 15:03
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κώστα αν και από ότι βλεπω εχεις refugium, το μετανιωσες? Επειδή θέλω να το λειτουργω απλά και χρησιμοποιώντας όσα λιγότερα πρόσθετα γίνετε(λιγότερο ταισμα ,αντιφοσφωρο κτλ), γι αυτό θέλω να το κάνω...
το έχω καταργήσει εδώ και 2 χρόνια περίπου λόγο της μεθόδου που ακολουθώ που βασίζεται στην εξαγωγή θρεπτικών με την βοήθεια των βακτηρίων (προβιοτικής) ...εμένα δεν με ικανοποίησε η σαέτο παρόλο που είχα πολλή ποσότητα και με αρκετή ανάπτυξη , εξάλλου 50γρ αντιφ. και 100ενεργό άνθρακα τον μήνα δεν είναι πολύ μεγάλο έξοδο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-07-13, 17:36
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμένα δεν με ικανοποίησε η σαέτο παρόλο που είχα πολλή ποσότητα και με αρκετή ανάπτυξη , εξάλλου 50γρ αντιφ. και 100ενεργό άνθρακα τον μήνα δεν είναι πολύ μεγάλο έξοδο
Καλα ανθρακα δεν το συζητω, θα εχω οποσδηποτε, αλλα οπως γραφει εδω http://reefkeeping.com/issues/2006-09/rhf/ ο καλυτερος τροπος για απομακτρυνση φοσφωρικων ειναι οι αλγες, και πολυ μετα ερχετε ο αντιφοσφωρος


Summary of Phosphate Reduction Methods
My suggestion is for aquarists to target a phosphate concentration of 0.02 ppm phosphate, or less. Here is a list of ways that many aquarists export phosphorus and maintain appropriate phosphate levels. They are listed in order of my preference for addressing these issues in my own system:
1. One big winner is macroalgae growth. Not only does it do a good job of reducing phosphate levels, but it reduces other nutrients (e.g., nitrogen compounds) as well. It is also inexpensive and may benefit the aquarium in other ways, such as being a haven for the growth of small life forms that help feed and diversify the aquarium. It is also fun to watch. I'd also include in this category the growth of any organism that you routinely harvest, whether corals (e.g., Xenia sp.) or other photosynthetic organisms.
2. Skimming is another big winner, in my opinion. Not only does it export organic forms of phosphate, reducing the potential for them to break down into inorganic phosphate, but it reduces other nutrients and increases gas exchange. Gas exchange is an issue that many aquarists don't ordinarily recognize, but it is the primary driver of reef aquarium pH problems.
3. The use of limewater, and possibly other high pH alkalinity supplements, is also a good choice. It can be very inexpensive, and it solves two other big issues for reefkeepers: maintaining calcium and alkalinity. Simply keeping the pH high in a reef aquarium (8.4) may help prevent phosphate that binds to rock and sand from re-entering the water column. Allowing the pH to drop into the 7s, especially if it drops low enough to dissolve some of the aragonite, may serve to deliver phosphate to the water column. In such systems (typically those with carbon dioxide reactors), raising the pH may help.
4. Commercial phosphate binding agents clearly are effective. They can be expensive and may have other drawbacks, but can drive inorganic phosphate to very low levels, if that is a goal.
5. Driving bacterial growth is another option. Not only does it do a good job of reducing phosphate levels, it reduces other nutrients as well (e.g., nitrogen compounds). It is also very inexpensive and may benefit the aquarium in other ways, such as providing a food source for certain organisms. Its drawbacks are that it makes it difficult not to drive the nutrient levels too low, and the fact that it consumes oxygen as the bacteria use the added organics as a carbon source.

Απο τους πιο βασικους λογους που θελω το refugium σε συνδυασμο με το οτι δεν θα εχω skimmer...μηπως αναλογικα με το ενυδρειο σου ηταν μικρο το refugium και δεν ειχες καλα αποτελεσματα?

ΥΓ Ξαναμετρησα το χωρο και με παιρνει οριακα για 40*30*30, οποτε μαλλον θα το κανω ελαφρως μεγαλυτερο!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-07-13, 23:22
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μπορεί να ήταν μικρό , μπορεί να φταίει και ότι δούλευα αντιφ. παράλληλα ή να μην είναι και τόσο καλή η μέθοδος , θα το δεις πως θα σου πάει , δες και το algea turf scrubber μπορεί να σε ενδιαφέρει , την διάταξη του σαμπ την αποφάσισες ;;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-07-13, 00:24
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεί να ήταν μικρό , μπορεί να φταίει και ότι δούλευα αντιφ. παράλληλα ή να μην είναι και τόσο καλή η μέθοδος , θα το δεις πως θα σου πάει , δες και το algea turf scrubber μπορεί να σε ενδιαφέρει , την διάταξη του σαμπ την αποφάσισες ;;
Πολύ ενδιαφέρον το ATS αλλά μάλλον δύσκολο για να γίνει σε μικρό reef. ΓΙΑ sump αν δεν διαβάσω κάτι αρνητικό στη συνέχεια από κάποιον, σίγουρα θα καταληξω στο σχέδιο μου...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-07-13, 09:55
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

gregkn73 μου αρεσεις πολυ γιατι βλεπω οτι διαβαζεις αρκετα πριν κανεις κατι και να ξερεις οτι για την επιτυχια ενος θαλασσινού ειναι η μονη λυση!! Η μεθοδος του κωστη ειναι πολυ καλη και εχει τα βελτιστα αποτελεσματα.
Εγω αυτο το διαστημα χρησημοποιω mangroves με ριακτορα αντι φως (και πανε καλα τα δεντρακια και ριχνουν και τα φοσφωρικα
Επειδη εχω χρησημοποιησει και εγω στο παρελθον φοσφωρο με chaeto θελω να σου πω οτι δουλευουν ψιλοανταγωνιστικα μεταξυ του και δεν εχουν καλο αποτελεσμα( και η αλγη δεν αναπτυζεται και δεν μειωνονται τα φοσφωρικα αρκετα), τωρα οταν χρησημοποιησα φώσφορο μονο (σε ριακτορα) εμεινα έκπληκτος απο το αποτέλεσμα, για την αλγη την οποια αφησα μονη σε ενα αλλο reefaki που εχω για να δω πως παει, αναπτύσσονταν μεν η αλγη αλλα τα φωσφορικά δεν έπεφταν αρκετά( οταν ομως εβαλα την διπλασια ποσσοτητα απο αυτην που επρεπε - και ειχε αναπτυχθει και ενα μερος τις ιδιας αρχισαν να πεφτουν ικανοποιητικα)Και ρωταω αξιζει να γεμισεις ολο το sump αλγη για να ριξει τα φοσφωρικα? .Γνωμη μου ειναι οπως σου ειπα και ποιο επανω να βαλεις ενα hang-on ριακτορακι kρεμαστο στο sump και να ξεχασεις τις αλγες Η αποφαση ειναι δικη σου. Προχωρα στην ιδεα σου και εμεις εδω ειμαστε. Καλη επιτυχια.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-07-13, 21:59
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
gregkn73 μου αρεσεις πολυ γιατι βλεπω οτι διαβαζεις αρκετα πριν κανεις κατι και να ξερεις οτι για την επιτυχια ενος θαλασσινού ειναι η μονη λυση!! Η μεθοδος του κωστη ειναι πολυ καλη και εχει τα βελτιστα αποτελεσματα.
Εγω αυτο το διαστημα χρησημοποιω mangroves με ριακτορα αντι φως (και πανε καλα τα δεντρακια και ριχνουν και τα φοσφωρικα
Επειδη εχω χρησημοποιησει και εγω στο παρελθον φοσφωρο με chaeto θελω να σου πω οτι δουλευουν ψιλοανταγωνιστικα μεταξυ του και δεν εχουν καλο αποτελεσμα( και η αλγη δεν αναπτυζεται και δεν μειωνονται τα φοσφωρικα αρκετα), τωρα οταν χρησημοποιησα φώσφορο μονο (σε ριακτορα) εμεινα έκπληκτος απο το αποτέλεσμα, για την αλγη την οποια αφησα μονη σε ενα αλλο reefaki που εχω για να δω πως παει, αναπτύσσονταν μεν η αλγη αλλα τα φωσφορικά δεν έπεφταν αρκετά( οταν ομως εβαλα την διπλασια ποσσοτητα απο αυτην που επρεπε - και ειχε αναπτυχθει και ενα μερος τις ιδιας αρχισαν να πεφτουν ικανοποιητικα)Και ρωταω αξιζει να γεμισεις ολο το sump αλγη για να ριξει τα φοσφωρικα? .Γνωμη μου ειναι οπως σου ειπα και ποιο επανω να βαλεις ενα hang-on ριακτορακι kρεμαστο στο sump και να ξεχασεις τις αλγες Η αποφαση ειναι δικη σου. Προχωρα στην ιδεα σου και εμεις εδω ειμαστε. Καλη επιτυχια.

Νικο παντως και εσυ και ο κωστας απο οτι καταλαβα ειστε κατα του refugium, apo ta legomena σας καταλαβα οτι δεν ειδατε τα θετικα που εγω διαβαζω οτι προσφερουν...τελικα μηπως αυτα που διαβαζω στην πραξη δεν επαληεθυονται ή πιστευεις μηπως και εσυ οτι ισως να μην το εστησες ολοσωστα και δεν μπορουσε να σου προσφερει αυτα που θα μπορουσε?

pantvw me bazete σε σκεψεις γιατι ενω ειχα καταλξει να κανω το sump λιγο μεγαλο gia na εχω ενα refugium αξιολογων διαστασεων (peripoy 20% του κυριως ενυδρειου), τωρα σκεφτομαι μηπως το κανω μικρο ισα-ισα για κρυψω τον εξοπλισμο και δεν βαλω καθολου refugium...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-07-13, 10:13
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Αν ειναι να σου φαει χωρο απο το main tank το sump, καντο μικροτερο οπως λες και βαλε μονο τον εξοπλισμο, γιατι τον χωρο στο main θα τον χρειαστεις οταν αρχιζουν να αναπτυζονται τα κοραλλακια σου
Το θεμα με την αλγη ειναι μεγαλο, σε καποιους δουλεψε, σε αλλους καθολου...
Ο κωστης που ειναι φουλ στο σκληρο αν εχει θεμα με την αλγη την εκατσε! θα του ψοφησουν ολα τα σκληρα! με τα soft δεν ισχυει το ιδιο επειδη απο την φυση τους δεν μπορουν να πιασουν αλγη πανω στον ιστο τους,
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-07-13, 12:23
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον το ATS αλλά μάλλον δύσκολο για να γίνει σε μικρό reef.
Τελικα δεν ειναι δυσκολο να γινει http://www.nano-reef.com/topic/29943...or-biocube-29/


ή με προσθηκη αεραντλιας και χωρις καταραχτη =upflow algae scrubber-uas


http://www.reef2reef.com/forums/do-y...nano-cube.html

και επειδη διαβαζω σχεδον μονο καλα λογια για την αποτελεσματικοτητα του ΑΤS -ενω για την αποτελεσματικοτητα του refugium τελικα και σε ξενα φορα ειδα οτι πολυ δεν ειδαν αποτελεσματα...- σκεφτομαι να το ενσωματοσω αμεσως κατω απο την υπερχειληση στο πρωτο διαμερισμα σε συνδυασμο με χαετο στο δευτερο... ή αν κανω το to upflow ατς να το βαλω στο δευτερο αντι χαετο....

Τελικα στα reef υπαρχουν πολλυ δρομοι που να οδηγουν στο αποτελεσμα που θες αλλα βλεπω ειναι δυσκολο να διαλεξεις εκ ων προτερων τον καλυτερο για σενα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη Φωτιστικου Για Reef Ενυδρειο (και Οχι Μονο) accnt Φωτισμός 21 01-08-12 10:11
Reef υπο κατασκευη stavros1979 Reef 9 04-04-12 11:16
Θαλασσινο Reef 250Λ Reef ραφαηλ10 Reef 20 29-05-10 09:22
Light reef = reef delight ;) phaerimm Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 20-12-08 20:54
Βοηθεια για κατασκευη REEF 225 λιτρ. VRILO Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 24-01-08 12:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12385 seconds with 14 queries