Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-11, 15:31
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Νεος στη θαλασσα ...ζητα τις γνωσεις σας

Μετα απο χρονια στο γλυκο νερο λεω να κανω ενα μικρο βηματακι στο θαλασσινο...

Στηθηκε ενα Record 800 οπου εβγαλα το καπακι το εκανα top off με ενα φωτιστικο Arcadia 60εκ Τ5 4x24 με 2 Marine White και 2 Marine blue 14000Κ.
Για να γινει αυτο επρεπε να καταφερω να καθησει πανω στο γυαλι με αλλο στηριγμα μιας και τα πλαινα στηριγματα του δεν φτανανε!! τεσπα θα δειτε στις φωτο οτι βρηκα μια καλη λυση.... θα λειτουργουν ανα 2 με τις 2 μπλε να ξεκινανε 2 ωρες πριν και να κλεινουν 2 ωρες μετα απο τις λευκες.
προς το παρων ειμαστε ακομα στις 5 ωρες ...οι λευκες !!!

Κυκλοφορια εχουν αναλαβει 2 Tunze 6045 ρυθμισμενοι στα χαμηλα τους
(Flow rate: 1,500 to about 4,500 l/h) και τρεχουν παραλληλα απο την μια πλευρα....

Φιλτρανση
μπηκαν γυρω στα 16 κιλα ΖΒ απο 3 διαφορετικους χομπιστες και αραγωνίτης 12 κιλα sugar size carib sea ....στο εσωτερικο φιλτρο 1000lt/h με ενα μπλε σφουγγαρι, ανθρακα και αντιφωσφορο

Skimmer Aqua Medic Miniflotor
Μια μεγαλη μπαλα Chaeto μεσα στο ενυδρειο σε καλτσα...

Μετρησεις χθες.. με 2 διαφορετικα τεστ (Sera & JBL)
Θερμοκρασία 26 C
1025 αλατοτητα
ph 8.2
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):9
NO2 :0
Αμμωνία (ΝΗ4):0
Νιτρικά (ΝΟ3):<10

Μερικές φωτο...

















Το ενυδρειο φαινεται οτι εκλεισε εναν κυκλο μιας και η καφε αλγη εχει κανει την εμφανιση της σε 3-4 πετρες ... Πραμα συνηθες στα νεα ενυδρεια μεχρι να κανει τον κυκλο του και να ηρεμησει... αναρωτιεμαι αν η Chaeto θα βοηθησει?


Επειδη διαβασα για τα Κοπίποδα κοιταξα και δεν πρεπει να εχω ....θα επρεπε να εχω ? τι σημαινει που δεν εχω ή που δεν τα βλεπω ?


Απο συμπληρωματα εχω..
Seachem Reef Plus ως συμπληρωμα στη ποιοτητα του νερου... (εβαλα χθες)
Seachem REEF Complete για CA χωρίς να πειράζει mg ή str
Seachem REEF Buffer ανεβάζει το PΗ στο 8.3 και το KH 12
Seachem REEF Builder ανεβάζει MONO το KH
Tropic Marine ΚΗ + CA Supplement
Tropic Marine ΚΗ + PH Triple Buffer
AquaVitro PH – ανεβάζει το PΗ στο 8.1 χωρίς να πειράζει KH
Api Buffer Max - ανεβάζει το PΗ

Seachem Reef dip (Ιώδιο για κοραλια)

Μιας και η αμμωνια και τα N02 ειναι μη ανιχνευσημα και το NO3 επεσε .... ειπα να βαλω τα πρωτα ζωντανα... ενα ζευγαρι occealis...μια Acropora green blue μια Pavona green ενα sarkophiton και seriatopora green silver....

Τωρα εχω ενα θεμα και θελω την βοηθεια σας... το sarkophiton εχει μικρηνει σκουρηνει και εχει μαλακωσει πολυ σε σχεση με πως το πηρα.. και φοβαμαι οτι πεθαινει

υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το βοηθησω ?


οτι προτασεις ή πραγματα που πρεπει να προσεξω κατα την εισαγωγη οργανισμων στο ενυδρειο ή ενδεχομενως πραγματα που δεν εχω κανει και πρεπει...παρακαλω πειτε τα μου..

Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-11, 17:13
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο φαινεται οτι εκλεισε εναν κυκλο μιας και η καφε αλγη εχει κανει την εμφανιση της σε 3-4 πετρες ... Πραμα συνηθες στα νεα ενυδρεια μεχρι να κανει τον κυκλο του και να ηρεμησει... αναρωτιεμαι αν η Chaeto θα βοηθησει?
Η άλγη θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει!Η Chaeto δεν βοηθάει σε αυτό

Επειδη διαβασα για τα Κοπίποδα κοιταξα και δεν πρεπει να εχω ....θα επρεπε να εχω ? τι σημαινει που δεν εχω ή που δεν τα βλεπω ?


Τα κοπηποδα είναι σημάδι ωρίμανσης του ενυδρείου!Μην βιάζεσαι, θα τα δείς!

Απο συμπληρωματα εχω..
Seachem Reef Plus ως συμπληρωμα στη ποιοτητα του νερου... (εβαλα χθες)
Seachem REEF Complete για CA χωρίς να πειράζει mg ή str
Seachem REEF Buffer ανεβάζει το PΗ στο 8.3 και το KH 12
Seachem REEF Builder ανεβάζει MONO το KH
Tropic Marine ΚΗ + CA Supplement
Tropic Marine ΚΗ + PH Triple Buffer
AquaVitro PH – ανεβάζει το PΗ στο 8.1 χωρίς να πειράζει KH
Api Buffer Max - ανεβάζει το PΗ

Seachem Reef dip (Ιώδιο για κοραλια)

Πολλάαααα συμπληρώματα βλέπω!Διάλεξε ένα για Kh , ένα για Ca και ένα για Mg!Τα υπόλοιπα δεν θα τα χρειαστείς και ειδικά για το Ph.Αν τηρείς αλλαγές νερού με ένα καλό αλάτι δύσκολα θα έχεις πρόβλημα με το Ph!Συνδύασε τα με αξιόπιστα τεστ πχ Salifert ώστε να είσαι σίγουρος για τις μετρήσεις

Μιας και η αμμωνια και τα N02 ειναι μη ανιχνευσημα και το NO3 επεσε .... ειπα να βαλω τα πρωτα ζωντανα... ενα ζευγαρι occealis...μια Acropora green blue μια Pavona green ενα sarkophiton και seriatopora green silver....

Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?Μου φαίνεται πως βιάστηκες για τα ψάρια και σίγουρα βιάστηκες για τα κοράλια τα οποία θέλουν στρωμένο ενυδρείο!

Τωρα εχω ενα θεμα και θελω την βοηθεια σας... το sarkophiton εχει μικρηνει σκουρηνει και εχει μαλακωσει πολυ σε σχεση με πως το πηρα.. και φοβαμαι οτι πεθαινει

Σε τέτοιο ενυδρείο 2 κυκλοφορητές 6045 είναι πάρα πολύ, στο κάνουν πλυντήριο!Καλύτερα 2 6025 να έβαζες και έχω την εντύπωση πως η πολύ κυκλοφορία φταίει για το σαρκόφυτο. Γενικά αυτά τα κοράλια δεν θέλουν έντονη κυκλοφορία.Ίσως πάλι να "αλλάζει" δέρμα και να επανέλθει!

]υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να το βοηθησω ?
[/U]
Προσπάθησε να βρείς μια θέση χωρίς πολύ κυκλοφορία

οτι προτασεις ή πραγματα που πρεπει να προσεξω κατα την εισαγωγη οργανισμων στο ενυδρειο ή ενδεχομενως πραγματα που δεν εχω κανει και πρεπει...παρακαλω πειτε τα μου..

Ευχαριστω
Καλωσήρθες στα αλάτια
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-11-11, 00:08
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Φιλε μου καλησπερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση....

Τα κοπηποδα είναι σημάδι ωρίμανσης του ενυδρείου!Μην βιάζεσαι, θα τα δείς!
Μετα απο ποσο καιρο συνηθως εμφανιζονται ???


Πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο?Μου φαίνεται πως βιάστηκες για τα ψάρια και σίγουρα βιάστηκες για τα κοράλια τα οποία θέλουν στρωμένο ενυδρείο!

Οτι βιαστηκα ..βιαστικα ...εχω μηδεν αμμωνια και NO2 εδω και 10 μερες....

Σε τέτοιο ενυδρείο 2 κυκλοφορητές 6045 είναι πάρα πολύ, στο κάνουν πλυντήριο!Καλύτερα 2 6025 να έβαζες.....
Δεν καταλαβαινω γιατι το λες αφου οι 6025 ειναι πιο δυνατοι δες...

Turbelle® nanostream® 6025
(6025.000)


For aquariums from 40 to 200 litres (11 to 53 USgal.).
Flow rate: about 2,800 l/h (739 US gal./h).

Turbelle® nanostream® 6045
(6045.000)


For aquariums from 40 to 500 litres (10.5 to 132 USgal.)
Flow rate: 1,500 to about 4,500 l/h (396 to 1,188 USgal./h)

και γω τους εχω βαλει στο μινιμουμ.... δλδ στα 1500λ/ω

κανω λαθος καπου???
Σε καθε περιπτωση το μετακινησα χαμηλα στην αμμο απο ψηλα που ηταν πριν ....
θα δειξει...

Ηθελα να ρωτησω για τα φραγκακια Acropora ή και γενικά ειναι καλυτερα να ακουμπαω τη ακρη τους σε κομματι που εχει πανω κοραλινη ή που δεν εχει???
τα εχω βαλει οπως βλεπετε στη κοντινή φωτο... τα εχω τοποθετησει ομως σωστα?
ποτε θα κολλησουν με τον βραχο? και ποτε θα αρχισουν να αναπτυσσονται?

Καλωσήρθες στα αλάτια

Καλως σας βρηκα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-11-11, 00:52
zalk Ο χρήστης zalk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: salonikh
Μηνύματα: 169
Προεπιλογή

μακαρι να βγω ψευτης αλλα τα σκληρα κοραλακια μαλλον θα τα χασεις.δεν βαζουμε τοσο νωρις φραγκακια.θελουν παλιο και στρωμενο ενυδρειο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-11-11, 07:59
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει σαφής χρόνος εμφάνισης των κοπηπόδων αλλα γιατί τέτοιο άγχος με αυτά?

Αν οι 6045 που έχεις είναι οι νέοι ρυθμιζόμενοι (με το μπλέ ρεγουλατόρο) τότε πάω πάσο

Τα frags των sps τα κολλάμε πάνω στο βράχο με εποξική κόλα, η διαδικασία όμως θέλει προσοχή γιατί κάθε πολύποδας που καλύπτεται με εποξική φράζεται και πεθαίνει.Δεν τα τοποθετούμε απλά στο βράχο.Τα συγκεκριμένα και εγώ έχω την εντύπωση πως δεν θα επιβιώσουν. Γενικά τα κοράλια για να ζήσουν και να αναπτυχθούν θέλουν σταθερές συνθήκες (αλατότητα, Kh-Ca-Mg,) και ώριμο ενυδρείο!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-11-11, 09:43
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει σαφής χρόνος εμφάνισης των κοπηπόδων αλλα γιατί τέτοιο άγχος με αυτά?
αυτα δεν ειναι το σημαδι οτι το ενυδρειο ειναι ετοιμο να δεχθει κοραλια? η κανω λαθος?

Αν οι 6045 που έχεις είναι οι νέοι ρυθμιζόμενοι (με το μπλέ ρεγουλατόρο) τότε πάω πάσο
ναι αυτοι ειναι

Τα frags των sps τα κολλάμε πάνω στο βράχο με εποξική κόλα, η διαδικασία όμως θέλει προσοχή γιατί κάθε πολύποδας που καλύπτεται με εποξική φράζεται και πεθαίνει.Δεν τα τοποθετούμε απλά στο βράχο.Τα συγκεκριμένα και εγώ έχω την εντύπωση πως δεν θα επιβιώσουν. Γενικά τα κοράλια για να ζήσουν και να αναπτυχθούν θέλουν σταθερές συνθήκες (αλατότητα, Kh-Ca-Mg,) και ώριμο ενυδρείο!
για ορισε το "ωριμο" ενυδρειο ... γιατι αν καταλαβα δεν ταυτιζεται με το στρωμενο... για τι χρονους μιλαμε ? και ποτε καταλαβαινει καποιος οτι ειναι πλεον ωριμο?

εκτος απο την υπομονη που δεν διαθετω οπως ολοι καταλαβατε... υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω για να το βοηθησω??
πχ
αμπουλες της prodibio ??

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-11-11, 10:03
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Ακριβώς έτσι!Στρωμένο μπορεί να θεωρηθεί ένα ενυδρείο που έχει κλείσει ο κύκλος του αζώτου ενώ η ωρίμανση έρχεται μετα απο καιρό και ενώ έχει αναπτυχθεί βιολογία και έχουν σταθεροποιηθεί οι βασικές τιμές.Σαφής χρόνος δεν υπάρχει και θα πρέπει, ειδικά στο θαλασσινό, να υπάρχει υπομονή για να επέλθει η ωρίμανση

Η prodibio έχει αμπούλες οι οποίες βοηθούν στο στρώσιμο στην συντήρηση και στην απονιτροποίηση.Δεν νομίζω κάποια απο αυτές να βοηθάει στην ωρίμανση!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-11, 11:31
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς έτσι!Στρωμένο μπορεί να θεωρηθεί ένα ενυδρείο που έχει κλείσει ο κύκλος του αζώτου ενώ η ωρίμανση έρχεται μετα απο καιρό και ενώ έχει αναπτυχθεί βιολογία και έχουν σταθεροποιηθεί οι βασικές τιμές.Σαφής χρόνος δεν υπάρχει και θα πρέπει, ειδικά στο θαλασσινό, να υπάρχει υπομονή για να επέλθει η ωρίμανση
και με ποιο κριτιριο ξρουμε οτι εχει επέλθει η ωρίμανση ??? και χρονικα ποσο περιπου διαρκει η διαδικασια αυτη? 1 μηνα ? 3 μηνες 6 μηνες 1 χρονο... περιπου ποσο?
-------------------------
Διαβασα σε διαφορα ξενα site για την αναγκαιοτητα να υπαρχουν καθαριστες (σαλιγγαρια) και θα ηθελα την γνωμη σας... πρεπει να βαλω ? και αν ναι ποιους και απο ποσους ?

ευχαριστω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη africano : 07-11-11 στις 11:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-11-11, 13:16
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Προσανατολιζομαι να βαλω 3 απο καθε ειδος astrea, Trochus Snails, Nassarius Vibex και Zebra Turbo Snails (Turbo sp.) αρκει να μην δημιουργηθουν θεματα ... γι αυτό ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει θεμα συμβιωσης τους... κατι διαβασα οτι καποια θα σκοτωσουν καποια αλλα για τα καβουκια τους αλλα δεν καταλαβα... ποια και υπο ποιες συνθηκες...

Αναμενω τις συμβουλες σας . . .


Εγινε μια αλλαγη στο στησιμο οπως θα δειτε στις φωτο... και εχω μερικες ακομα ερωτησεις να σας κανω...



καταρχας το νεο στησιμο






κατα δευτερον θελω να σας ρωτησω για κατι που ειδα... σε μια πετρα που εχει αμμο επανω ειδα ενα σαν φυτο σαν λουλουδι διαφανο καφε-μπεζ που ανοιγει και μολις παει κοντα το clow κλεινει και χωνεται παλι μεσα στην αμμο... τι ειναι αυτο? ειναι καλο ή κακο... αναμενω..

το "λουλουδι" που δεν φαινεται και πολυ καλα στη φωτο ειναι αυτο



τελος νομιζω οτι το σαρκοφυτο αρχισε να περνει τα πανω του.... εσεις τι λετε?



σας βαζω και μια φωτο απο ενα μανιταρακι...



Αναμενω την γνωμη σας τοσο για τα παραπανω οσο και για την ερωτησή μου σχετικα με τα σαλιγγαρια....


Καποιος καλος ανθρωπος να απαντησει ? Pls .....
Eυχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-11-11, 15:00
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Με ολο το θαρρος και με καθε σεβασμο....

Απο τις 7/11 περιμενω λιγη βοηθεια και μερικες απαντησεις στα ερωτηματα μου ... και δεν βλεπω καμια ανταποκριση ... εχω κανει καποιο λαθος ? η δεν υπαρχει πια το ενδιαφερον που υπηρχε παλια να βοηθαμε τους νεους ? ειλικρινα εχω μεινει καταπληκτος.... και στεναχωριεμαι για αυτη την κατασταση....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-11-11, 15:31
kikos7 Ο χρήστης kikos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-05-2011
Περιοχή: glyka nera
Μηνύματα: 79
Προεπιλογή

Καλησπέρα
χωρίς να υποστηρίζω πως είμαι έμπειρος, η γνώμη μου είναι πως με 8-10 σαλιγκάρια από τα είδη που αναφέρεις θα είσαι εντάξει, ίσως να απέφευγες τα turbo λόγο ότι γίνονται μεγάλα και έτσι δεν συνιστώνται για νανο ενυδρεία. Προβλήματα με τα σαλιγκάρια δημιουργούν οι ερημίτες.
Το στήσιμο του βράχου σου μου αρέσει, αρκεί να είναι σταθερός και να μην ακουμπάει πουθενά σε τζάμι.
Το σαρκόφυτο όντως δείχνει πολύ καλύτερα.
Το "λουλούδι" δεν φαίνεται καθόλου στη φωτογραφία. Βάλε μία καλύτερη και δες και εδώ.
Καλή συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-11-11, 15:32
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Το ενδεχόμενο να μην υπάρχει χρόνος αυτές τις μέρες ώστε να σου απαντήσουμε δεν θα πρέπει να το λάβεις υπόψη? Όσο και αν είπες ότι δεν έχεις υπομονή , θα σου απαντήσω πως η υπομονή είναι αρετή!

Πάμε για λίγες απαντήσεις!
Το στήσιμο φαίνεται καλό και αν έχει κρυψώνες και επιτρέπει κυκλοφορία γύρω του ώστε να μην μαζεύεται βρωμιά σε στάσιμα σημεία τότε είναι όντως καλό!

Γιατί 3 κλοουνάκια?Τα 2 θα κάνουν ζευγάρι και το τρίτο θα απομονωθεί και ίσως να του την πέσουν τα άλλα 2!

Σαλιγκάρια να μαλώνουν μεταξύ τους δεν έχω ξανακούσει.Ερημίτες (πχ http://www.liveaquaria.com/product/p...613&pcatid=613) όμως σίγουρα κάποια στιγμή θα σου σκοτώσουν σαλιγκάρια για να πάρουν μεγαλύτερο κέλυφος.

Το σαρκόφυτο φαίνεται να ανακάμπτει, όσον αφορά όμως το "λουλουδάκι" δεν μπορεί να διακριθεί τπτ με αυτή την φωτό. Η περιγραφή που δίνεις παραπέμπει σε aptaisia (κακοοο) αλλα καλυτερη φωτό για να σιγουρευτούμε!

Και ένα τελευταίο, όπως σου είπα και πιο πρίν η ωρίμανση δεν έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλά εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες πχ σταδιακή ιχθυοφόρτιση - ανάπτυξη βιολογίας, σταθεροποίηση παραμέτρων!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-11-11, 18:10
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kikos7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα
χωρίς να υποστηρίζω πως είμαι έμπειρος, η γνώμη μου είναι πως με 8-10 σαλιγκάρια από τα είδη που αναφέρεις θα είσαι εντάξει, ίσως να απέφευγες τα turbo λόγο ότι γίνονται μεγάλα και έτσι δεν συνιστώνται για νανο ενυδρεία. Προβλήματα με τα σαλιγκάρια δημιουργούν οι ερημίτες.
Το στήσιμο του βράχου σου μου αρέσει, αρκεί να είναι σταθερός και να μην ακουμπάει πουθενά σε τζάμι.
Το σαρκόφυτο όντως δείχνει πολύ καλύτερα.
Το "λουλούδι" δεν φαίνεται καθόλου στη φωτογραφία. Βάλε μία καλύτερη και δες και εδώ.
Καλή συνέχεια.
Φιλε μου δεν ξερω αν εισαι εμπειρος ξερω σιγουρα οτι εισαι πιο εμπειρος απο μενα και η απαντηση σου με βοηθησε πολυ... Σ ευχαριστω...
Καταρχας θα αποφυγω τα turbo και απο τα υπολοιπα θα βαλω απο 3-4 συνολο 10 (αν βρω)..
Το λινκ που εβαλες ηταν ολα τα λεφτα και αυτο που βλεπω ταιριαζει απολυτα με FEATHER DUSTERS απλα σε καφε χρωμα... για επιβεβαιωση ανεβαζω 2 φωτο απο τις 100 που εβγαλα για να καταφερω να βγει κατι λιγο πιο καθαρο....








-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενδεχόμενο να μην υπάρχει χρόνος αυτές τις μέρες ώστε να σου απαντήσουμε δεν θα πρέπει να το λάβεις υπόψη? Όσο και αν είπες ότι δεν έχεις υπομονή , θα σου απαντήσω πως η υπομονή είναι αρετή!

Πάμε για λίγες απαντήσεις!
Το στήσιμο φαίνεται καλό και αν έχει κρυψώνες και επιτρέπει κυκλοφορία γύρω του ώστε να μην μαζεύεται βρωμιά σε στάσιμα σημεία τότε είναι όντως καλό!

Γιατί 3 κλοουνάκια?Τα 2 θα κάνουν ζευγάρι και το τρίτο θα απομονωθεί και ίσως να του την πέσουν τα άλλα 2!

Σαλιγκάρια να μαλώνουν μεταξύ τους δεν έχω ξανακούσει.Ερημίτες (πχ http://www.liveaquaria.com/product/p...613&pcatid=613) όμως σίγουρα κάποια στιγμή θα σου σκοτώσουν σαλιγκάρια για να πάρουν μεγαλύτερο κέλυφος.

Το σαρκόφυτο φαίνεται να ανακάμπτει, όσον αφορά όμως το "λουλουδάκι" δεν μπορεί να διακριθεί τπτ με αυτή την φωτό. Η περιγραφή που δίνεις παραπέμπει σε aptaisia (κακοοο) αλλα καλυτερη φωτό για να σιγουρευτούμε!

Και ένα τελευταίο, όπως σου είπα και πιο πρίν η ωρίμανση δεν έχει συγκεκριμένο χρονικό διάστημα αλλά εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες πχ σταδιακή ιχθυοφόρτιση - ανάπτυξη βιολογίας, σταθεροποίηση παραμέτρων!
Το ενδεχόμενο να μην υπάρχει χρόνος υπαρχει παντα... και ειναι σεβαστο αλλα αν παρατηρησεις απο τοτε που ανοιξα το θεμα μονο εσυ απαντας / βοηθας... νομιζω παλια δεν ηταν ετσι... σιγουρα δεν ηταν ετσι στο γλυκο νερο... ακομα και σημερα οταν καποιος στεινει νεο ενυδρειο και εχει ερωτησεις απαντανε 10 !!!!

Τεσπα μαλλον για τους Ερημίτες θα ειχα διαβασει... οσο για το "λουλουδάκι" εβαλα μερικες νεες φωτο και ελπιζω να μην ειναι aptaisia .. δες και πες μια γνωμη.... αν διακρινεις.

σε καθε περιπτωση θα προσπαθησω να αναπτυξω την αρετή της υπομονής και δεν θα βαλω αλλα ψαρακια ακομα! ισως κανα μαλακο κοραλακι...

σ ευχαριστω για την βοηθεια...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη africano : 12-11-11 στις 18:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-11-11, 18:35
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Είναι Feather duster και θα δείς πολλά σαν αυτό στην πορεία του ενυδρείου!
Μαλακό καλό θα ήταν να το αποφύγεις και να βάλεις πολύποδες και λίγο αργότερα lps.O λόγος είναι γιατί τα μαλακά κοράλια μεγαλώνουν αρκετά και γρήγορα και το ενυδρείο σου θα "μπουκώσει γρήγορα".

Για τις απαντήσεις λογικό είναι στο γλυκό να απαντάνε περισσότεροι και πιο γρήγορα καθώς είμαστε λίγοι οι αλμυροί
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-11-11, 21:45
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι Feather duster και θα δείς πολλά σαν αυτό στην πορεία του ενυδρείου!
Μαλακό καλό θα ήταν να το αποφύγεις και να βάλεις πολύποδες και λίγο αργότερα lps.O λόγος είναι γιατί τα μαλακά κοράλια μεγαλώνουν αρκετά και γρήγορα και το ενυδρείο σου θα "μπουκώσει γρήγορα".

Για τις απαντήσεις λογικό είναι στο γλυκό να απαντάνε περισσότεροι και πιο γρήγορα καθώς είμαστε λίγοι οι αλμυροί

Καταρχας να ξαναπω οτι ευχαριστω που εισαι εδω και βοηθας...

κατα δευτερον συντομα θα εχω μερικα zoanthus αλλα μεχρι τοτε εκανα μερικες προσθηκες

Euphylia diviza πράσινο πλοκάμι με μωβ κεφάλι με 5 κεφάλια και Euphylia parancora 3 κεφάλια και τελος μια mini carpet

Ειναι μολις μια μερα μεσα αλλα νομιζω οτι εγκληματιστηκαν μια χαρα....






Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-11-11, 01:08
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
και με ποιο κριτιριο ξρουμε οτι εχει επέλθει η ωρίμανση ??? και χρονικα ποσο περιπου διαρκει η διαδικασια αυτη? 1 μηνα ? 3 μηνες 6 μηνες 1 χρονο... περιπου ποσο?
-------------------------
Διαβασα σε διαφορα ξενα site για την αναγκαιοτητα να υπαρχουν καθαριστες (σαλιγγαρια) και θα ηθελα την γνωμη σας... πρεπει να βαλω ? και αν ναι ποιους και απο ποσους ?

ευχαριστω
φιλε καλη αρχη και απο εμενα ,κατα την γνωμη μου οταν εισαι σε θεση να κρατας σταθερα τα ca,mg και alk στα ιδια επιπεδα και τα νιτρικα-φωσφορικα χαμηλα εισαι ετοιμος να αρχησεις προσεχτικα να στοκαρεις σε κοραλακια αυτο εξαρταται απο το α) ποση βιολογια εχει αναπτυξει το συστημα σου ωστε να κραταει χαμηλα τα νιτρικα-φωσφορικα σε συνδιασμο με ενα καλο σκιμμερ τακτικες αλλαγες νερου και β) ποση εμπειρια εχεις εσυ ωστε να μην εχεις σκαμπανεβασματα στις τρεις βασικες τιμες ,ενα συμπληρωμα βακτηριων θα βοηθησει στην αναπτυξη βιολογιας αλλα θελει υπομονη και γιατι το λεω αυτο; γιατι οπως ξερεις απο του γλυκου καθε φορα που προσθετεις καποιο ζωντανο αυξανεται η βιολογια αυτο δεν γινεται αμεσως αλλα θελει καποιο χρονο, αν εσυ αρχισεις να βαζεις ζωντανα βιαστικα θα μετρησεις αμμωνια που ειναι πολυ τοξικη σε υψηλα ph και θα εχεις αρωστιες και πιθανων και το θανατο των ζωντανων σου .Αλατοτητα με τι μετρας; Θα πρεπει να ξεκινησεις να μετρας ασβεστιο μαγνησιο alk αρκετα συχνα καθως και τα νιτρικα μεχρι να εξοικιωθεις αφαιρεσε και το σφουγγαρακι απο το φιλτρο, να κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και θα τα πας καλα σε γενικες γραμμες ενταξει προχωρας απλα μη βιαζεσαι βρε αγορι φεεετα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-11-11, 13:42
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε καλη αρχη και απο εμενα ,κατα την γνωμη μου οταν εισαι σε θεση να κρατας σταθερα τα ca,mg και alk στα ιδια επιπεδα και τα νιτρικα-φωσφορικα χαμηλα εισαι ετοιμος να αρχησεις προσεχτικα να στοκαρεις σε κοραλακια αυτο εξαρταται απο το α) ποση βιολογια εχει αναπτυξει το συστημα σου ωστε να κραταει χαμηλα τα νιτρικα-φωσφορικα σε συνδιασμο με ενα καλο σκιμμερ τακτικες αλλαγες νερου και β) ποση εμπειρια εχεις εσυ ωστε να μην εχεις σκαμπανεβασματα στις τρεις βασικες τιμες ,ενα συμπληρωμα βακτηριων θα βοηθησει στην αναπτυξη βιολογιας αλλα θελει υπομονη και γιατι το λεω αυτο; γιατι οπως ξερεις απο του γλυκου καθε φορα που προσθετεις καποιο ζωντανο αυξανεται η βιολογια αυτο δεν γινεται αμεσως αλλα θελει καποιο χρονο, αν εσυ αρχισεις να βαζεις ζωντανα βιαστικα θα μετρησεις αμμωνια που ειναι πολυ τοξικη σε υψηλα ph και θα εχεις αρωστιες και πιθανων και το θανατο των ζωντανων σου .Αλατοτητα με τι μετρας; Θα πρεπει να ξεκινησεις να μετρας ασβεστιο μαγνησιο alk αρκετα συχνα καθως και τα νιτρικα μεχρι να εξοικιωθεις αφαιρεσε και το σφουγγαρακι απο το φιλτρο, να κανεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου και θα τα πας καλα σε γενικες γραμμες ενταξει προχωρας απλα μη βιαζεσαι βρε αγορι φεεετα
Φιλε μου καλησπερα και καλως σας βρηκα ....

προσπαθωντας να αναλυσω τα λεγομενα σου προεκυψαν μερικες ερωτησεις
Λοιπον... τα νιτρικα οκ ειναι αρκετα χαμηλα και η chaeto κανει δουλεια!!! τα φωσφορικα ομως πως πεφτουν ? με αλλαγες νερου? το 10% καθε εβδομαδα ειναι καλα ? η περισσοτερο ? ή μηπως 30% καθε 15 μερες (που βολευει κι ολας) ? τα κοραλια φορτωνουν τοσο το βιολογικο φορτιο οσο τα ψαρια ? υπεθετα οτι το αντικτυπο ειναι πολυ μικροτερο... και οτι βαζοντας 3-4 φραγκακια ειναι σαν να εβαζα αλλο ενα μικρο ψαρακι... σωστο ή λαθος ?

τελος αλατοτητα μετραω με ρεφλεκτομετρο... και ειναι σταθερη. (1026)

οσο για την φετα ..γελασα πολυ
Για να το στησω ως εδω εδωσα πολυ περισσοτερα απο οσα υπολογιζα...Τα λεφτα καπου εδω τελειωσαν οποτε αναγκαστηκα θα αναπτυξω την αρετη της υπομονης... εκτος αν μου κανει κανεις κανα δωρο... παντα ευπροσδεκτα τα δωρα!!!!!

καλη συνεχεια....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-11-11, 16:29
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

η σαετο σιγουρα κανει δουλεια ειδικα αν μεγαλωνει γρηγορα ,για να τα κρατας χαμηλα τα φωσφορικα μπορεις να εχεις μονιμα στο φιλτρο σου εναν καλο χοντροκκοκο αντιφωσφορο σιδηρου πχ. της tunze τον οποιο θα τον αλλαζεις ανα δυο εβδομαδες θα βαζεις βεβαια πολυ πιο λιγο απο οτι σου λεει ετσι ωστε να μην τον αφηνεις να γινεται βιολογικο φιλτρο το ιδιο ισχυει και με τον ενεργο ανθρακα (αν βεβαια εισαι διατεθημενος να εισαι πιο πολυ χρονο πανω απο το ενυδρειο σου μπορεις να τα κρατας χαμηλα τα νιτρικα και τα φωσφορικα δουλευοντας το συστημα σου με μια προβιοτικη μεθοδο τυπου νεοζεο ή ζεοβιτ η οποια προυποθετει την απομακρυνση αντιφωσφορου και σαετο) , σε συνδιασμο με δυνατο σκιμμιν και 15 % εβδομαδιαιες αλλαγες νερου με ενα καλο αλατακι δεν γινεται να αποτυχεις ,μην δινεις λεφτα σε ενα σωρο ζουμια να εχεις απο μια σκονη για ca,mg,kh,sr ή αν θες να κανεις μια επενδυση να σε γλυτωση απο την συνεχομενη προσθηκη δες αυτο http://www.faunamarin.de/en/balling/...ght-set/a-370/ χτυπα και μια τριπλη δοσομετρικη απο κινα που εχουν δοκιμαστει πλεον και ξενοιαζεις για ποοολυ καιρο . τα κοραλακια δεν επιβαρυνουν αλλα οι τροφες που θα χρειαστουν για τα ταισεις ναι , δηλ αυτες οι σκονες και τα ζουμια που χρειαζονται τα κοραλια το περισσοτερο μενει στο νερο μεχρι να το αποβαλει το σκιμμερ και ανεβαζει νιτρικα νομιζω πιο πολυ απο την τροφη που θα εδινες σε ενα ψαρι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-11-11 στις 10:38
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-11-11, 11:52
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

δυστηχως μαλλον θα εχουμε την πρωτη απωλεια... γυρησα το βραδακι για να δω αυτο...



την κατεβασα χαμηλα μηπως ειναι καλυτερα με λιγοτερη κυκλοφορια...

αν εχετε καποια προταση.... να το βοηθησω..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-11-11, 14:54
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

κατεβασε το φωτιστικο πιο χαμηλα και αυξησε την φωτοπεριοδο στις 10 ωρες και μετρα το kh σου
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-11-11, 15:27
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Η euphylia θα τα πήγαινε καλύτερα αν την κολλούσες πάνω στο βράχο, αν και συνεχίζω να επιμένω ότι βιάζεσαι στην προσθήκη ζωντανών

Φίλε Κώστα μερικές ενστάσεις για αυτά που έγραψες παραπάνω!
Νομίζω πως είναι δυσανάλογο προς το μέγεθος του ενυδρείου, έξοδο οι δοσομετρικές όπως επίσης και πολύ νωρίς να μιλάμε για εξεζητημένες μεθόδους (zeovit - neozeo)!O κίνδυνος με τον αντιφώς είναι πως αν τον αφήσουμε μέσα πιο πολύ απο τον χρονο που λέει ο κατασκευαστής μπορεί να αφήσει πίσω ότι κατακράτησε και όχι να γίνει βιολογικό φίλτρο, όπως μπορεί να γίνει πχ ο άνθρακας, επίσης ο χρόνος ζωής του αντιφωσφόρου είναι κοντά στον μήνα , ίσως και λίγο παραπάνω, αν ήταν 2 εβδομάδες τότε δεν θα σύμφερε η αγορά του σιδήρου έναντι στου αλουμινίου. Τέλος κατά την γνώμη μου τα φωτοσυνθετικά κοράλια θέλουν αρκετό φώς και σταθερές παραμέτρους για να ζήσουν και να αναπτυχθούν!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-11-11, 17:37
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Κωστα δεν διαφωνω σε κατι ,δικιο εχεις , για τον αντιφ. πραγματικα πιστευω οτι γινεται βιολογικο φιλτρο δηλ.στον μηνα δεν εχει αναπτυξει βιολογια; πιο λιγη ποσοτητα-πιο λιγο χρονο και αλλαγη ετσι μου κανει πιο σωστο ,σιγουρα δεν το κατεχω και καλα το θεμα με τον αντιφ. γιατι τον εχω καταργησει πολυ καιρο τωρα ,παντως οι τιμες στις δοσομετρικες εχουν πεσει πολυ δηλαδη 90 ευρω τα υλικα και 90 ευρω η δοσομετρικη http://srx.main.ebayrtm.com/clk?RtmC...219965&pi=4340 και ξενιαζεις.. παντως αν μπει στην διαδικασια να κανει μια τετοια μεθοδο θα κανει το ταχηρυθμο μαθημα χαχαχα παντως ειναι νωρις καλα λες.
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-11-11, 01:46
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατεβασε το φωτιστικο πιο χαμηλα και αυξησε την φωτοπεριοδο στις 10 ωρες και μετρα το kh σου
Παιδια χαλαρωστε ειστε πολλα βηματα μπροστα... ...οσο και να διαβασω δεν εχω φτασει σε αυτο το επιπεδο (zeovit - neozeo) που το διαβασα και εχασα τη μπαλα αυτη εισαι συζητηση για τον Σεπτεμβριο

εδω χρειαζομαι συμβουλες οπως αυτη ... μπουσουλα πως το λεμε ..

Tα εκανα και αυξησα την φωτοπεριοδο στις 10 ωρες μετρησα την επομενη μερα μετρησα ph 8.2 kh ca 440και ναι το kh στο 6..( μαλλον απο την ενα μηνα αναμπυρωση ειχε πεσει και αποτομα διοτι μετραω συχνα)
οσο για το kh εβαλα Seachem REEF Builder και ανεβηκε στο 8.

Για αντιφωσφόρο βαζω seagel που λεει οτι εχει ισχυ εως 3-4 μηνες... να τον αλλαζω στο μηνα ??

και βεβαια ειχατε δικιο και οι 2 euphylia μεχρι αυριο δεν θα ειναι εδω ποια μαζι μας...!!!

Παραδοξως τα υπολοιπα (μανιταρια) minicarpet λομποφυτό και 2-3 φραγκακια ζουν ...οποτε σημερα εκανα μια αλλαγη νερου 30% Marine pro reef ... και θα συνεχισω με 15% /εβδομαδα.
και ελπιζω να παρουν τα πανω τους....

Αλλες προσθηκες ??? καμια συντομα... λεω να αφησω κανα μηνα ακομα να ωριμασει ... και βλεπουμε.....

απο την αλλη παλι ισως να ενα καλο deltec που ψηνομαι για το 600 και μου κανουν οι διαστασεις αλλα δεν παιζουν εξτρα φραγκα .... ισως ο αγιος βασιλης το νεο ετος ....

αν εχετε κατι αλλο να προτεινετε... ΚΑΝΤΕ ΤΟ


Τελος εχω παρατηρησει οτι το Skimmer δεν βγαζει μεγαλη ποσοτητα σε σχεση με τις πρωτες εβδομαδες ..βγαζει αντε 5ml / βδομαδα... σας φαινεται λιγο ή φυσιολογικο για 120 λιτρα ενυδρειο ?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-11-11, 07:04
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Για τα χημικά υλικά καλό είναι στην αρχή να ακολουθείς την πρόταση της εταιρίας, αργότερα όσο θα αποκτάς εμπειρία θα μπορέσεις να ακολουθήσεις δική σου τακτική (δοσολογία - χρόνος ζωής).
Το kh είναι αυτό που καταναλώνεται περισσότερο απο κάθε άλλο παράγοντα μέσα στο ενυδρείο, καλό είναι να μετράς τακτικά και να μην αφήσεις να γόνονται μεγάλα σκαμπανεβάσματα πχ το αφήνεις να πέσει στο 6 και αμέσως το ανεβάζεις στο 8 γιατί αυτό στρεσάρει τα κοράλια και γενικά τους οργανισμούς που "χτίζουν" σκελετό.Είπαμε σταθερότητα
Το skimmer είναι λογικό να έχει πέσει η "παραγωγή" του, μπορεί να μην έχει τπτ να βγάλει!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-11-11, 11:49
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Μετα τον χαμο και αφου δεν μπορω να ρισκαρω αλλο να βαλω κοραλια για να πνιξω τον πονο μου εβαλα μεσα 2 Yellow Tail Damsel ακομα ειναι πολυ ντροπαλα και με το που εμφανιστω κρυβονται στα βραχια .... αλλα με τον καιρο θα αρχισουν να σουλατσαρουν....

τo επομενo και τελευταιo ψαρακι που θα μπει εν καιρο...ειναι ενα απο τα παρακατω και εδω θελω την συμβουλή σας

ειτε τo Royal Gramma
ειτε Dispar Anthias
ειτε Bicolor Dottyback (Pictichromis paccagnellae)

ποιο λετε να βαλω ???
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-11-11, 12:08
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα τον χαμο και αφου δεν μπορω να ρισκαρω αλλο να βαλω κοραλια για να πνιξω τον πονο μου εβαλα μεσα 2 Yellow Tail Damsel ακομα ειναι πολυ ντροπαλα και με το που εμφανιστω κρυβονται στα βραχια .... αλλα με τον καιρο θα αρχισουν να σουλατσαρουν....

τo επομενo και τελευταιo ψαρακι που θα μπει εν καιρο...ειναι ενα απο τα παρακατω και εδω θελω την συμβουλή σας

ειτε τo Royal Gramma
ειτε Dispar Anthias
ειτε Bicolor Dottyback (Pictichromis paccagnellae)

ποιο λετε να βαλω ???
τα anthias ομορφα αλλα θελουν κοπαδι μια μπακανιελα εχω και εγω ειναι μεγαλο πειραχτηρι ενα ψαρακι που κατα την γνωμη μου πρεπει να βαλεις ειναι αυτο http://www.liveaquaria.com/product/p...62&pcatid=2562
μια σαλιαρα κανα κοκοβιο ή κανα sixline δηλ.ψαρακια τα οποια ειναι χρησιμα απο εκει και περα τα cardinal εχουν ωραια συμπεριφορα και ειναι πολυ ηρεμα αλλα πανε ζευγαρι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 24-11-11, 01:10
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

5 Trichus histrio προστεθηκαν ως συνεργειο καθαρισμου... σε αναμονη για αλλα 5 astrea, και τελος 5 Nassarius Vibex αν καταφερω να τα βρω....

Τελος θα ηθελα να βαλω και καμια Lysmata amboinensis για καθαρισμα βραχου ... ειναι καλη η επιλογη ή εχετε να προτεινετε κατι αλλο ?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 24-11-11, 14:20
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μια χαρα επιλογη ,βαλε δυο θα ειναι λιγοτερο ντροπαλες
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 24-11-11, 15:48
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
μια χαρα επιλογη ,βαλε δυο θα ειναι λιγοτερο ντροπαλες
Φιλε Κωστα ευχαριστω για την αμεση απαντηση τρεχω μετα την δουλεια στο γνωστο μαγαζι της περιοχης μας!!! να ρωτησω και κατι αλλο ???
επειδη ενας χομπιστας δινει σε καλη τιμη καποια κοραλια λεω μπας και βαλω .... (το λομποφυτο μου παει μια χαρα και απο εκει ορμομενος το σκεφτομαι...) ποια απο τα παρακατω λες να αντεξουν ... και ποια να μην το σκεφτω καν ????

Caulastrea furcata
Parazoanthus yellow
Sarcophyton leather coral
Trachyphyllia geoffroyi

και μια τελευταια ερωτηση... βλεπω σε πολλα θαλασσινα ενυδρεια οτι εχουν τριμενο κοραλι αντι/και για αραγωνιτη ... ειναι καλυτερα ? και για ποιο λογο ?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-11-11, 11:35
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Κωστα ευχαριστω για την αμεση απαντηση τρεχω μετα την δουλεια στο γνωστο μαγαζι της περιοχης μας!!! να ρωτησω και κατι αλλο ???
επειδη ενας χομπιστας δινει σε καλη τιμη καποια κοραλια λεω μπας και βαλω .... (το λομποφυτο μου παει μια χαρα και απο εκει ορμομενος το σκεφτομαι...) ποια απο τα παρακατω λες να αντεξουν ... και ποια να μην το σκεφτω καν ????

Caulastrea furcata
Parazoanthus yellow
Sarcophyton leather coral
Trachyphyllia geoffroyi

και μια τελευταια ερωτηση... βλεπω σε πολλα θαλασσινα ενυδρεια οτι εχουν τριμενο κοραλι αντι/και για αραγωνιτη ... ειναι καλυτερα ? και για ποιο λογο ?
καλημερα αφρικανε, σαρκοφυτο και ζωανθους δεν εχεις θεμα ειναι ευκολα , τωρα trachyphylia , caulastrea εχουν μεγαλυτερες απαιτησεις σε φως και σταθερες τιμες ca,kh,mg αν εισαι σε θεση να τις κρατας σταθερες τωρα προχωρα εχουν ισως το ιδιο επιπεδο δυσκολιας με την εφηλια .
Ο αραγωνιτης ειναι caco3 μπορει να ειναι τριμμενο κοραλι με τα διαφορα οστρακα , τριμενο ορυκτο μεταλευμα ,αν δεν κανω λαθος υπαρχουν και ημιπολιτιμοι λιθοι, στα οικιακα ενυδρεια εχουμε αραγωνιτη απο τριμενο κοραλι οποτε ή το ενα δεις ή το αλλο να γραφεται το ιδιο πραγμα ειναι αυτο που αλλαζει ειναι οι κοκκομετριες,το παχος του στρωματος ή καθολου(bare bottom) και το χρωμα του
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο χομπυ ζητα πληροφοριες για στησιμο ενυδρειου με φυτα SaTRaPiS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 09-09-11 01:59
Αρχάριος ζητα τη γνωμη σας gouvou Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 1 05-07-10 22:19
αρχαριος ζητα τις γνωσεις σας ajaxlarissa Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-11-08 16:19
παρακαλω τις γνωσεις σας ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 07-05-07 12:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13374 seconds with 13 queries