Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-06-11, 12:40   #1
Άνοδος του NO2 Nitrite
 
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC
Member
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος 18-06-11, 12:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Για σας παιδιά θα ήθελα τα φώτα σας .
Πριν τρείς ημέρες πήρα και προσέθεσα στο ενυδρείο μου 4 αγγελόψαρα και ένα πλεκο (είχα 5red eye 2silver shark 1gourami) .Σήμερα πήρα μετρήσεις και ενώ όλα είναι πολύ καλά το NO2 Nitrite ανέβηκε και για να ακριβολογήσω από 0,01 πήγε στο 0,05 όπου είναι στο όριο του καλού στην γκραφα της JBL .
Θα ήθελα να μου πείτε αυτό τι μου δείχνει ότι φόρτωσα πολύ γρήγορα το ενυδρείο η κάτι άλλο?
Εμφανίσεις: 6726
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-11, 12:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ή οτι το φορτωσες πολύ, και σιγουρα οτι εβαλες πολλα ψάρια μαζι.

Τι ενυδρείο είναι; (ποσα λιτρα Τι φιλτρο έχεις;

Να ξερεις πως τα silver shark γίνονται πολύ μεγάλα και καλό θα ήταν να τα δωσεις.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-11, 13:29
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το ενυδρείο μου είναι 600λτρ το φίλτρο μου είναι της EHEIM το 2078e και το τρέχω Πάνο από μήνα και με τα πρώτα ψάρια πάνω από 20 μέρες και μετά ήρθαν τα 4 αγγελόψαρα με τον πλέκω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-11, 14:15
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Α, δεν το ήξερα. Τοτε μαλλον δεν χρειαζετε να δώσεις τα silvershark.

Για τοσο μεγάλα συστηματα δεν ξέρω... Μαλλον δεν εχεις αρκετη ροη παντως, γιατι με την χασουρα απο την διαφορα υψους και το μπουκωμα των υλικών κτλπ θα πηγαίνει στα 1300-1400 η ροη στην καλυτερη, δηλαδή δυο φορές τα λίτρα του ενυδρείου ενω θα επρεπε να ήταν αρκετα παραπάνω. Με ενα κυκλοφορητη θα λυνόταν.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-11, 14:26
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

η γνωμη μου ειναι αν στο φιλτρο δεν εχεις βαλει σε ολα τα καλαθια σιποραξ η μπιλιες της εχειμ να το κανεις για να αυξηθει η αποικια σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-11, 14:50
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Το φιλτρο αυτο χωραει 14,5 λιτρα υλικα. Να εχει τώρα 12-13 λιτρα βιολογια; Λες να κανει το 1 λιτρο διαφορα;
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-11, 14:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Το φιλτρο αυτο χωραει 14,5 λιτρα υλικα. Να εχει τώρα 12-13 λιτρα βιολογια; Λες να κανει το 1 λιτρο διαφορα;
Ξυστα περασες
Με το ζορι 8 χωραει

Το φιλτρο αυτο παιζει καλα και σωστα οπως ειναι στημενο απο τη μαμα εταιρεια, δεν χρειαζεται κατι παραπανω.

Το ζητουμενο ειναι αν φτανει σε ενα ορισμενο ενυδρειο με ορισμενη ιχθυοφορτωση.

Νομιζω πως η ασημαντη ανοδος νιτρωδων εγινε απο την εισαγωγη των νεων ψαριων και θα στρωσει μολις παραχθουν οι καταληλες αποικιες βακτηριων στο φιλτρο.

Βεβαια εγω σε 600 λιτρα θα εβαζα ακομα ενα φιλτρο τουλαχιστον.

Αν θες να κανεις κατι σονι και καλα για τα νιτρικα, μπορεις να κανεις αλλαγη νερου, να ριξεις prime αντιχλωριο που δεσμευει και νιτρωδη (διαβασε οδηγιες), βακτηρια εμποριου, και να αυξησεις την οξυγονωση αφου το ΝΟ2 αντικαθιστά το οξυγόνο (Ο2) της αιμοσφαιρίνης στο αίμα των ψαριών.
Αν το ειδος των ζωντανων που φιλοξενουνται αλλα και η ελλειψη φυτων το επιτρεπει, μπορει να χρησιμοποιηθει και ενυδρειακο αλατι.

Δες και εδω στο τελος του πρωτου ποστ μερικα πραγματα για τα ΝΟ2.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-11, 15:11
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios Εμφάνιση μηνυμάτων
η γνωμη μου ειναι αν στο φιλτρο δεν εχεις βαλει σε ολα τα καλαθια σιποραξ η μπιλιες της εχειμ να το κανεις για να αυξηθει η αποικια σου.
Φίλε dimitrios έχω 4 2λτρα καλάθια το ένα μηχανικό το άλλο για τον φοσφορο(προσορινα γιατί ήταν γεμάτο με μηχανικό) και δυο καλάθια βιολογικό (4λτρ βιολογικό σύνολο) δεν πιστεύω να θέλει και άλλο .
-------------------------
Υποψιάζομαι παιδιά ότι το φίλτρο μου είχε βιολογία για αυτά τα λίγα και μικρά ψαράκια που περιέγραψα πιο πριν , και τώρα βάζοντας τα 4 αγγελόψαρα αναγκάζεται να φτιάξει καινούργια μεγαλύτερη βιολογία ένα είδος στρωσίματος .
Όσο για την ροή το μέγιστο που μου δίνει το βλέπω στο laptop με πρόγραμμα δικό του και είναι 850λτρ,ΑΛΛΑ αυτές τις μέρες έχω Βάλη υλικό στο φίλτρο για να απορροφήσει το φώσφορο που ήταν πολύ πολύ εκτός ορίων και αυτό απαιτούσε την χαμηλότερη ροή δηλ 400λτρ.Μετα από δυο μέρες σήμερα δηλ. είχαν αρχίσει να πέφτουν τα φωσφορικά.
Εν πάση περιπτώσει λέω να του ρίχνω για λίγες μέρες από τα βακτήρια που είχαν περισσέψει από το στρώσιμο για να το βοηθήσω και βλέπουμε
Εσείς τι λέτε θα είναι σωστή τακτική αυτή?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OLYMPIC : 18-06-11 στις 15:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-11, 15:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OLYMPIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για την ροή το μέγιστο που μου δίνει το βλέπω στο laptop με πρόγραμμα δικό του και είναι 850λτρ,ΑΛΛΑ αυτές τις μέρες έχω Βάλη υλικό στο φίλτρο για να απορροφήσει το φώσφορο που ήταν πολύ πολύ εκτός ορίων και αυτό απαιτούσε την χαμηλότερη ροή δηλ 400λτρ.Μετα από δυο μέρες σήμερα δηλ. είχαν αρχίσει να πέφτουν τα φωσφορικά.
Εν πάση περιπτώσει λέω να του ρίχνω για λίγες μέρες από τα βακτήρια που είχαν περισσέψει από το στρώσιμο για να το βοηθήσω και βλέπουμε
Εσείς τι λέτε θα είναι σωστή τακτική αυτή?
Η ροη ασχετως φωσφορικων παντως, ειναι μικρη για 600 λιτρα ενυδρειο.
Μιλας για 850 λιτρα πραγματικη ροη οτι μετρας ετσι?

Θελεις διπλη (πραγματικη) τουλαχιστον των λιτρων του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-11, 15:53
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Δεν ξέρω παιδιά αυτά τα στοιχεία δίνει αυτός στην σελίδα του για το φίλτρο μου
-Pump output max. 1850 l/h electronically adjustable
-min.
Pump output: 400 l/h
Εμένα στο μέγιστο μου λείπουν 1000 λτρ που πήγαν ?τα καλάθια είναι καθαρά τα σφουγγάρια επίσης αέρα δεν μπορεί να έχει γιατί τον βγάζει μόνο του δεν μπορώ να καταλάβω μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-06-11, 16:00
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Τα 1000 λιτρα "εφυγαν" οταν του εβαλες υλικα μεσα, και οταν το εχεις να στελνει νερό στο 1,5 μετρο. Τα 1850 ειναι οταν ΔΕΝ εχει υλικά μεσα, και δεν σηκωνει ψηλα το νερο.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-06-11, 17:22
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

τοτε στα 600 λιτρα ενυδρειο θελεις αλλο ενα φιλτρο, εγω στα 260 εχω το 2180 που ειναι πολυ μεγαλυτερο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-11, 23:40
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Αυτά δεν τα ήξερα όταν το πείρα, γιατί η λογική λέει ότι τα στοιχεία που θα δώσεις είναι αυτά με τα οποία θα δουλέψεις και δουλεύεις με το φίλτρο φορτωμένο όχι άδειο , το καλό είναι ότι το νερό το σηκώνει στα 50cm.
Τώρα με αυτά που λέμε πρέπει η να πάρω και άλλο φίλτρο η να δουλέψω αυτό στα μέγιστα?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-06-11, 00:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OLYMPIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά δεν τα ήξερα όταν το πείρα, γιατί η λογική λέει ότι τα στοιχεία που θα δώσεις είναι αυτά με τα οποία θα δουλέψεις και δουλεύεις με το φίλτρο φορτωμένο όχι άδειο , το καλό είναι ότι το νερό το σηκώνει στα 50cm.
Τώρα με αυτά που λέμε πρέπει η να πάρω και άλλο φίλτρο η να δουλέψω αυτό στα μέγιστα?
Ειναι ενα συνηθες λαθος που κανουν πολλοι σχετικα με τις προδιαγραφες που ανεφερονται σε ενα φιλτρο.
Η λογικη λεει οτι η καθε εταιρεια οταν δινει πληροφοριες για την αντλια του φιλτρου της, δεν μπορει να ξερει ποσο ψηλα ειναι το ενυδρειο του καθενος που θελεις να φιλτραρει και να σηκωνει το νερο η αντλια του, ουτε ξερει τι υλικα θα βαλει μεσα αν θελησει να τα αλλαξει, ουτε αν θα κανει σωστη συντηρηση να κρατα ελευθερη τη ροη του φιλτρου απο βουλωμα.
Δινει λοιπον την ροη της αντλιας (σκετη εκτος φιλτρου) και σε λειτουργια σε μηδενικο υψος, δινοντας σου και το μανομετρικο που εχει (delivery height).

Φυσικα και πρεπει να το βαλεις τερμα. Και μαλλον θα χρειαστει και δευτερο αναλογα την ιχθυοφορτωση.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-06-11, 01:20
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξυστα περασες
Με το ζορι 8 χωραει
Αυτό δεν είναι;

Αν δεν είναι, τοτε οντως η λυση ειναι και 2ο φιλτρο.

Αν είναι αυτο, με εναν κυκλοφορητη λυνεται το προβλημα ή πρεπει να περνανε μεσα απο το φιλτρο 5 φορες την ώρα τα λίτρα;

Επειδη εχω ακουσει 2 θεωριες ακρως αντιθετες η μια απο την αλλη, μπερδευομαι σε αυτο το συγκεκριμένο θεμα:
-Η μια λεει οτι πρεπει να εχει μεγαλη κυκλοφορια μεσα στο φιλτρο ωστε να περναει πολλες φορες το νερο απο μέσα και με αυτον τον τροπο να καθαριζει.

-Η δευτερη λεει οτι καλο ειναι να περναει αργα μεσα απο το φίλτρο ωστε να μενει πολλη ωρα μεσα στην βιολογια και να καθαρίζεται το καλυτερο δυνατο.

Τι ισχυει τελικα; Ή ισχυουν και τα δυο; Πολυ λογικά μου ακουγονται και τα δυο, και ειναι μια απορια που την είχα εδω και καιρό, και βρήκα ευκαιρια να ρωτησω!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-06-11, 01:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν είναι;
Αυτο ειναι αλλα αν προσεξεις λεει "χωρητικοτητα καδου" και οχι χωρητικοτα σε υλικα μεσα σε καλαθια που εχει και "τρωνε" χωρο.
Αν ηθελες να εβαζες χυμα μεσα τα υλικα και οχι μεσα στα καλαθια, θα εβαζες 14.5 λιτρα

Δες καλυτερα το σαιτ της eheim για πιο σωστες και ολοκληρωμενες πληροφοριες.
http://www.eheim.de/eheim/inhalte/in...ail_28383_ehen

2078
For aquariums 300-700 lt
Pump output 1850 l/h
Delivery head approx. 2,6 m
Power consumption 10-35W
Canister volume 14,5 lt
Filter volume 8 + 0,6 (prefilter) lt
Dimensions 534x264x264 mm

H φιλτρανση μπορει να επιτευχθει με ροη με 1-2 φορες και πανω, λιτρα ενυδρειου ανα ωρα.
Σημασια εχει ομως και καλη κυκλοφορια του νερου σε ολα τα μερη του ενυδρειου και κυριως στο βυθο που πολλοι αμελουν.
Με περισσοτερη φορες γυρισμα τα λιτρα, δεν χανεις κατι αφου μπορει να "μενει το νερο λιγοτερη ωρα στα υλικα"¨αλλα περναει περισσοτερες φορες μεσα σε μια ωρα.

ΥΓ αν προσεξεις λεει για ενυδρεια 300-700 λιτρα και φυσικα εννοει οτι ειναι επαρκες για ενα ενυδρειο 300αρι με πιο υψηλη ιχθυφορτωση οσο επαρκες και για ενα 700αρι με ελαχιστη ιχθυοφορτωση.
Ποιος εχει ελαχιστη ιχθυοφορτωση σε 700 λιτρα για να τον φτανει το 2078?
Για 300-400 λιτρα καλο ειναι.

ΥΓ 2 παντα προτιμουμε δυο φιλτρα εν λειτουργια σε ενα ενυδρειο, και για μοιρασμα της φιλτρανσης και κυκλοφοριας του νερου, και για ασφαλεια σε περιπτωση βλάβης του ενος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-06-11, 01:49
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Κατάλαβα. Αρα, αν ο ογκος βιολογικου υλικου είναι αρκετος -μας κραταει τις τιμές εκεί που θέλουμε- αλλα δεν εχουμε ικανοποιητική ροή, λυνεται με εναν κυκλοφορητη.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-06-11, 01:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατάλαβα. Αρα, αν ο ογκος βιολογικου υλικου είναι αρκετος -μας κραταει τις τιμές εκεί που θέλουμε- αλλα δεν εχουμε ικανοποιητική ροή, λυνεται με εναν κυκλοφορητη.

Και με παραπανω απο εναν αν χρειαζεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-11, 13:30
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Σορι δεν ήξερα αυτό που είπατε για το 300-700 .
Και για να καταλάβω τον κυκλοφορητή πως τον δουλεύουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-11, 13:38
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OLYMPIC Εμφάνιση μηνυμάτων
Σορι δεν ήξερα αυτό που είπατε για το 300-700 .
Και για να καταλάβω τον κυκλοφορητή πως τον δουλεύουμε?
Οταν τα φιλτρα μας αρκουν για την φιλτρανση στου νερου (ειτε βιολογικη, ειτε μηχανικη ή και χημικη), αλλα δεν αρκουν για να κυκλοφορουν καλα το νερο σε ολα τα σημεια του ενυδρειου και κυριως στον βυθο, τοτε τοποθετουμε κυκλοφορητη/ες καταλληλης ροης σε στρατηγικα σημεια, ετσι ωστε να μη κανουν το ενυδρειο πλυντηριο και δεν μπορουν να σταθουν τα ψαρια πουθενα (ιδιως τα ειδη που δεν αρεσκονται σε δυνατες ροες πχ cardinals, δισκοι) αλλα και να υπαρχει παντου κυκλοφορια και να μη μενει στασιμο το νερο.

Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-06-11, 13:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ο κυκλοφορητης είναι αυτο. Το βάζεις στο ενυδρείο και γυρναει το νερο οχι σε συγκεκριμένη κατευθηνση οπως με τις αντλιες, αλλα ποιο ανοιχτα. Υπαρχουν και κινέζικες φτηνες, αλλα μετα απο καποιος μήνες χαλανε και επίσης "καίνε" πολυ ρευμα. Της hydor είναι απο τους ποιοτηκότερους.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-11, 13:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κυκλοφορητης είναι αυτο. Το βάζεις στο ενυδρείο και γυρναει το νερο οχι σε συγκεκριμένη κατευθηνση οπως με τις αντλιες, αλλα ποιο ανοιχτα. Υπαρχουν και κινέζικες φτηνες, αλλα μετα απο καποιος μήνες χαλανε και επίσης "καίνε" πολυ ρευμα. Της hydor είναι απο τους ποιοτηκότερους.
Οι κινεζοι της sun sun ειναι πολυ καλοι (δεν μου εχει χαλασει κανενας, σκυλια) και καταναλωνουν το ιδιο ρευμα με του ακριβους ιταλικους της hydor.
4.5 εως 6 watt ειναι ολοι.

Το μονο τους "μειονεκτημα" συγκριτικα με τις koralia, ειναι οτι δεν εχουν μαγνητη για να κολλανε με ασφαλεια στο τζαμι (αν και εχουν πολυ καλες και δυνατες βεντουζες και δεν μου εχουν ξεκολλησει ποτε), αλλιως υπαρχει και ως εξτρα ο μαγνητης τους που τον αγοραζεις ξεχωριστα.
Το αλλο τους "μειονεκτημα" ειναι οτι ο μικροτερος κινεζικος σε ροη ειναι 3000 λιτρα/ωρα, ενω η koralia εχει απο 900 λ/ω.
Φυσικα και αυτο φτιαχνεται, αν με ενα ψαλιδακι "κουρεψει"ς ελαχιστα τα πτερυγια της φτερωτης

ΥΓ η δυναμη της ορμης του κυκλοφορητη συγκριτικα με τη δυναμη της ορμης του νερου που σπρωχνει μια αντλια δεν εχει καμια σχεση.
Ενας 3000 λ/ω κυκλοφορητης, εχει την ιδια δυναμη σε δεσμη με μια αντλια 700-800 λ/ω περιπου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-11, 14:33
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Οι sunsun ειναι στα 6 ο μικρότερος, 12 οι μεσαίοι και 24 ο διπλός μεγάλος.

Με εναν θαλασσινό που μιλούσα μου είπε οτι 2 ή 3 που είχε του καηκαν και στο τελος πήρε κοραλλια...

Γι'αυτο και εγώ λεω τι ειναι ο κυκλοφορητης. Για να μην παρει αντλιά 3000 λ/ω
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-11, 15:20
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Όσον αφορά το θέμα με το φίλτρο αφού το πρόβλημα λύνετε έτσι εύκολα τότε όλα καλά ίσως στο πολύ αργότερα βάλω και δεύτερο φίλτρο αλλά στο πολύ αργότερα γιατί τα πράγματα δεν τα βλέπω και πολύ σοι εδώ .
Εσείς παιδιά τι προτείνετε από κυκλοφορητή ένα μεγάλο η δυο ,τρις μικρούς για τα 600λτρ?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-11, 15:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καταρχας εισαι σιγουρος οτι με την ιχθυοφορτωση που εχει το ενυδρειο ή που εχεις προθεση να φτασει, θα αρκει το 2078 για τη βιολογικη φιλτρανση?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-06-11, 15:37
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Να το πάμε ανάποδα επειδή εγώ τώρα μαθαίνω από εσάς , τα δυο δυλιτρα καλάθια βιολογικού πόσο θα με φτάσουν η αλλιώς πως θα δω τις ανοχές και τα όρια του φίλτρου ?
Όλα αυτά τα συζητάμε μπας και αποφύγουμε την αγορά δεύτερου φίλτρου
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-06-11, 15:42
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτό θα το δείς απο τις μετρήσεις σου. Αν εχει αμμωνία και νιτρώδη συνεχώς, δεν φτανει το βιολογικό υλικό και θα πρεπει να το αυξησειις. Δεν χρειαζεται να ξηλωθείς καθως υπαρχουν φτηνα εξωτερικά κινέζικα, για τα οποια δεν έχω ακούσει καποιο παράπονο ποτε.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-06-11, 15:52
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Το πρόβλημα εκτός του οικονομικού είναι και το κατασκευαστικό μιας και εγώ τα έχω όλα έξω από το σπίτι ακριβός πίσω από το ενυδρείο άνοιξα τρύπα έβαλα μια ντουλάπα και μέσα όλα τα αξεσουάρ και το φίλτρο .Τώρα άμα θελήσω για δεύτερο πρέπει να βάλω άλλη ντουλάπα και το χειρότερο πως θα γίνει η τρύπα η καινούργια γιατί τώρα υπάρχει το ενυδρείο . Και η άλλη λύση αν βάλω ένα διακριτικό εσωτερικό
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-06-11, 15:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εσωτερικο δεν κανει δουλεια.
Το κινεζικο φιλτρο εχει το "μειονεκτημα" οτι καιει πολυ ρευμα (αντιθετα απο τους κυκλοφορητες που ειναι στα ιδια με τους ευρωπαικους) και με 2-3 χρονια χρηση του θα εχεις καλυψει το κοστος αγορας ενος ευρωπαικου.

Βεβαια υπαρχει και το σαμπ σαν καλη λυση, αλλα μπαινει κατω απο το ενυδρειο και ειναι μεγαλο. Αν μπει εκτος σπιτιου θα εχεις μεγαλες απωλειες στη θερμανση το χειμωνα καθως ειναι ανοιχτου τυπου φιλτρο.

Ποσα και ποια ειδη ψαριων θα φιλοξενησει το ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-06-11, 16:09
Το avatar του χρήστη OLYMPIC
OLYMPIC Ο χρήστης OLYMPIC δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-04-2011
Περιοχή: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Τώρα έχω 5 red eye 2 silver shark 1 gourami 4αγκελοψαρα και λέω να βάζω αγγελόψαρα μέχρις ότου δω ότι αντέχει το φίλτρο
-------------------------
Στην χειρότερη περίπτωση θα την βγάλω έτσι μέχρι την άνοιξη και τότε βλέπουμε για καινούργια κατασκευή φίλτρου .Με τον κυκλοφορητή τι είναι καλύτερο ένα μεγάλο η δυο τρεις μικρούς?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OLYMPIC : 19-06-11 στις 16:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
nitrite DaltonGR Γλυκό νερό - Γενικά 17 29-09-10 15:21
nitrite minus trelele Γλυκό νερό - Γενικά 3 19-01-09 20:40
Άνοδος pH gleboukas Γλυκό νερό - Γενικά 6 26-01-07 13:01
Άνοδος gH Vasilizzz Γλυκό νερό - Γενικά 11 18-05-06 18:18
’νοδος σκληρότητας νερού newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09601 seconds with 13 queries