Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-08-12, 00:33
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Το wavemaker βασικα το σκεφτομαι γιατι διαβασα οτι η αντλιες με ac ρευμα αν τις ανοιγοκλεινουν πρωτον καιγονται ευκολα και δευτερον μπορει να ανοιξουν αντιστροφα στην κανονικη ροη τους. Σκεφτηκα ναπερνα τις sunsun σκετες μονιμα χωρισ κυματα δηλαδη, και μετα αναλογα τα λεφτα να παω σε vortech και ναφησω και τη μια sunsun. Το uv και εγω το σκεφτηκα ως περιτο δικιο εχεις. Τα καλτσακια κρατανε τυχον μεγαλα κομματια που μπορουν να πληξουν την αντλια του σκιμμερ. Οχι οτι παιζει κατι τετοιο απλα ειναι μια εξτρα προστασια.
-------------------------
Λοιπον ειμαι σε διλημα, παρελαβα ενα eheim profesional 2 2028, μαζι με διαφορα και ενα 60αρι ενυδρειο το οποιο θα κρατησω για καραντινα η κατι αλλο τεσπα (απο εκει ηταν το φιλτρο). Και σκεφτομαι τωρα, η να το δωσω το φιλτρο, η να το αδειασω απτα υλικα του και να βαλω μεσα αντιφωσφορο και ανθρακα, σαν ρεακτορα δηλαδη. Στεκει κατι τετοιο?

Και η ροη να πηγαινει ετσι: υπερχειληση>καλτσακια(αν τα βαλω γιατι σκεφτομαι μηπως κραταει πολυτιμους οργανισμους για τον ΖΒ τι λετε?>σκιμμερ>refugium και απο εκει να τραβαει και να ριχνει το eheim>θερμαντηρες και ανλτια επιστροφης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 08-08-12 στις 00:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-08-12, 01:14
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

τις κάλτσες άστες καλύτερα γιατί σε λίγες ώρες μπουκώνει και το νερό απλά ξεχυλίζει και περνάει από επάνω , το μονιτοράκι καλό είναι αλλά το ρεφρακτόμετρο πρέπει να το πάρεις , αν θες κάτι για να σου κάνει κύμα αυτό δεν σου κάνει , θες κάτι τέτοιο http://www.fish-street.com/boyu_wm-3...magnet_version ,uv συμφωνώ με τον Κότσο ,το φιλτράκι θα σου κάνει την δουλεία με τα χημικά , αναπλήρωση πουλάει και η WaterWaves, περίπου ίδια τιμή και κυκλοφοριτές τους ίδιους έχει και εδώ petcumulus
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-08-12, 10:10
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Θα το κοιταξω για το petcumulus. Το ρεφρακτομετρο τοχω και αυτοστη λιστα ξεχαστηκε κοιτα λιγο το πανω ποστ προσθεσα κατι ακομα για εξωτερικο φιλτρο. Για πες γνωμη.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-08-12, 10:26
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλημέρα , το εξωτερικό φίλτρο είναι οκ για να βάλεις τα χημικά αλλά μην βάλεις κάτι άλλο μέσα
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-08-12, 11:49
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Αφού θα κάνεις σαμπ, μπορείς να το δώσεις το εξωτερικό.. καθαρά για οικονομικούς λογους..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-08-12, 12:22
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Απλα ηθελα να το χρησιμοποιησω σαν ρεακτορακι, αποδιδει καλυτερα(ενα κανονικο ρεακτορακι δεν ξερω για φιλτρο)
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-08-12, 18:32
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

μπορεις να παρεις ενα μικρο εσωτερικό φιλτράκι..
Δες πως θα σε βολέψει..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-08-12, 20:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τοβαλα να δουλεψει να δω πως ειναι. Μαλλον δεν ελαβα υποψην μου τη βαρυτητα. Πρεπει ναναι γεματοι και οι σωληνες και το φιλτρο; Τοβαλα και ακογεται ενας ηχος πολυ δυνατος rattling ας πουμε. Στην αρχη ειχα το φιλτρο διπλα στο ενυδρειο στο πατωμα, την ψιλιαστηκα και εβαλα το ενθδρειο σε ενα σκαμπο (μισογεματο 60αρι). Για 5 δευτερα δουλεψε ησυχα αλλα ροη δεν ειχε. Εβγαλα το προστατευτικο της φτερωτης εβγαλα το μοτερ ειχε αλατα αλλα τιποτα τρελο, το καθαρισα και παλι το ιδιο. Μαγνητιζει κανονικα παντως. Διαβασα οτι μαλλον δεν του εκανα σωστο "priming". Ειχε αερα μεσα δηλαδη γιαυτο. Αυτο φταιει η θελω μοτερακι;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-08-12, 20:38
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Βγάλε τον αέρα, κούνα το και λίγο και ειναι οκ..
πρέπει να είναι κάτω απο την στάθμη του νερού..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-08-12, 20:42
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οκ θα το δω αυριο. Πιο σωστα γιατι τοκανα στο ποδι. Εντωμεταξυ αδειο απο φιλτρα το κανιστρο αλλα δεν παιζει ρολο. Ευχαριστω κωστααα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 08-08-12, 20:49
Το avatar του χρήστη faster80
faster80 Ο χρήστης faster80 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα το κοιταξω για το petcumulus. Το ρεφρακτομετρο τοχω και αυτοστη λιστα ξεχαστηκε κοιτα λιγο το πανω ποστ προσθεσα κατι ακομα για εξωτερικο φιλτρο. Για πες γνωμη.
Καλη τυχη στο ξεκινημα σου!! Για το cumulus σημερα περασα απο το μαγαζι τους και εντελως τυχαια μου ειπαν οτι εχουν πολλες εκπτωσεις σε εταιρειες γνωστες!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 08-08-12, 22:15
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Οι κυκλοφορητες του petcumulus οι sunsun δεν ειναι ιδιες, ειναι οι παλιες με βεντουζα οχι μαγνητη. Θα τους στειλω αν ειναι ελπιζω να ανεβασουν και στο σιτε τους τις προσφορες να συγκρινω. Ευχαριστω πολυυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-08-12, 20:13
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αποφασισα τελικα για φωτιστικο. Δυο τετοια
http://www.reefshops.com/led-aquariu...300w-400w.html

Δηλαδη 150w απο led 10000k μισα μισα ασπρα και μπλε(τα οποια αν καταλαβα καλα ειναι 20000k.
Έπιπροσθετως 2χ ασπρες T5HO 54w με custom "κουτια" απο καθρεφτη για reflectors η του εμποριου θα δω. Θα φτιαξω βαση που να τα ενσωματωνει ολα μαζι με φουρφουρια 12αρια.

Ακουω γνωμες.

ΥΓ ξεχασα. Το καθε led φωτιστικο ειναι 50cm. Το ενυδρειο ειναι 150cm. Θα αφησω 15cm απο καθε μερια και 20cm στο κεντρο μεταξυ τους. Πιστευω θαχω καλυψη απτα οπτικα των led που ειναι 30 μοιρες. (δεν ξερω αν συμπεριλαμβανονται στην τιμη γιατι λεει optional.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-08-12, 00:35
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ωραία είναι τα έτοιμα φωτιστικά led αλλά ακριβά νομίζω , οι φακοί των 30 μοιρών δεν βοηθουν όμως , θέλεις φακούς 80-90 μοίρες και αποψή μου είναι επειδή έχω και led με φακούς και χωρίς στο άλλο ενυδρείο με τους φακούς μεγαλώνουν πιο ωραία τα κοράλλια .Αποψή μου είναι πως αν κάτσεις να φτιάξεις μόνος σου το φωτιστικό θα το κάνεις δυνατότερο , πιο φτηνά και στα μέτρα του ενυδρείου σου , βοήθεια θα έχεις όση χρειαστείς
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-08-12, 00:59
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν ηταν ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ακριβο, γιαυτο ελεγα να το τσιμπησω. Αλλα οκ. Αρχιζει τελικα να μαρεσει η ιδεα του να μην φωτιζει ολο το σαλονι απτο ενυδρειο, αλλα παρολαυτα ναναι αρκετο το φως για τα κοραλια. (τα οποια θα αργησουν να μπουν αλλα τεσπα)
Ποια led, drives (dimmable), οπτικα κλπ χρησιμοποιησες? Λογικα θα μου φτασουν τα 250w που εκανες. Ουτε Τ5 ουτε τπτ αλλο. Τα ανεμιστηρακια ταχεις μονιμα τερμα? ακουγονται? Εχω 3 ψυκτρες απο cpu 478 που καιγανε 90w ο καθενας, θα βρω αλλες δυο. Στο κεντρο εχουν χαλκο και γυρω γυρω αλουμινιο. Πιστευω θα κανουν καλυτερη δουλεια απο μια ενιαια ψυκτρα, μιας και τον επεξεργαστη τον κρατουσαν το πολυ στους 60 βαθμους με το ομοιωμα ανεμιστηριου που ειχανε(ουτε 8αρι, αλλα θορυβωδες).
Αν παρω 3 τετοια φωτιστικα που ελεγα, απο 50cm το καθενα πιανουν ολο το μηκος οποτε οι φακοι δεν νομιζω ναναι προβλημα γιατι ειναι πολλα μικρα διασκορπισμενα led. Αποδοση 225w(μισα ασπρα 10κ μισα μπλε 20κ) με 330 δολαρια δηλαδη ~270 ευρω. 2 ανεμιστηρες ανα φωτιστικο. Παρολαυτα εψαξα και βρηκα τα παρακατω. Απογοητευτηκα λιγο .
Led
5x http://www.ebay.com/itm/50W-10000K-H...item3f12273ff6

φακος με βαση
5x http://www.ebay.com/itm/45mm-90-Lens...item33609b7f22

Drivers
3x 100w: http://www.ebay.com/itm/85-265VAC-10...item33794a3651


441 δολαρια ομως βγαινουν ομως μονο αυτα....ουτε ψυκτρες ουτε τπτ. η ψυκτρα αλλα 120S. Στο τοπικ σου ελεγες για 300 ευρω πανω κατω, και οτι ττα πηρες απτο ιδιο καταστημα... ισως να ειναι και τα ιδια πραγματα που βρηκα.

βρηκα και αυτα......
5x http://www.ebay.com/itm/DC30-36V-Dim...item564a8c5baa

5x http://www.ebay.com/itm/1pc-50W-1000...item19d39f4f0d
-------------------------
Eπισης κοιτωντας για το τι υπερχειληση θα κανω, μαλλον καταληγω σε calfo style με 1-2 durso. Σαν αυτο στο λινκ δηλαδη αλλα με 1-2 durso standpipes. Η μεγαλη του επιφανεια πχ μπορω να την κανω 1 μετρο μηκος, μου αρεσει γιατι πιστευω οτι θα μαζευετε η βρωμια ευκολα εκει. http://www.beananimal.com/media/4054...de_500x375.jpg

Απλα ανησυχω για το πως θα "ρυθμισω" την υπερχειληση με την επιστροφη. Ειδα καποια τοπικς που δεν μπορουσαν να ρυθμιστουν παρα μονο σε χαμηλη ταχυτητα, με βανες κλπ, και φοβαμαι μην κανω καμια πατατα. Θα χρησιμοποιησω αυτην την αντλια. Σκεφτομαι για 1 ιντσα σωληνες υπερχειλησης. http://www.reefshops.com/rio-10hf-ma...-2700-l-h.html

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 13-08-12 στις 00:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-08-12, 01:11
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

μου βγήκε πιο φτηνά γιατί την ψύκτρα την αγόρασα από εδώ και το τροφοδοτικό το έφτιαξα παρέα με τον θείο μου , για την ακρίβεια αγοράσαμε ένα πηνείο στα 28v ac 12Α και του κάναμε ανόρθωση και εξομάλυνση στα 31,7v dc και έχουμε συνδέσει τα λεντ παράλληλα και όχι σε σειρά γιατί το τροφοδοτικό είναι πολλά Α και δεν έχει πρόβλημα . (δες αυτό εδώ μήπως σε ψήνει http://www.aquastyleonline.com/produ...mable-Kit.html ) νομίζω πάιζουν και έτοιμα τροφοδοτικά εδώ ελλάδα αλλά θα ξέρω όταν γυρίσει ο κόσμος από διακοπές
τους φακούς μου τους είχα πάρει από αλλού http://www.ebay.com/itm/59mm-Lens-Re...item3361acb0b2
και την ψύκτρα από ένα μαγαζί στο περιστέρι που πουλάει κεραίες ηλεκτρονικά κτλ ( δεν μπορω να θυμηθώ όνομα τώρα )την είχε παραγγείλει για εμένα .Τα ανεμιστηράκια δουλεύουν τέρμα και κρατάνε την ψύκτρα κάτω από 30 βαθμούς ,
αν πας σε μεγάλα λεντ σου προτείνω να πας σε :

10 χ http://www.ebay.com/itm/EPISTAR-20W-...item3370374c44
http://www.ebay.com/itm/EPISTAR-20W-...item336fb3f184
http://www.ebay.com/itm/85-265VAC-5-...item3371803a1a
http://www.ebay.com/itm/59mm-Lens-Re...item3361acb0b2
την ψύκτρα την πέρνεις από ελλάδα σε διάσταση πχ 140μήκος χ το πλάτος σου - 10εκ χ 2,5εκ ύψος
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-08-12, 01:22
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αααα....ε σε τοσο DIY δεν θελω να μπω με τετοια ποσα να σου πω την αληθεια, αν και ξερω απο ηλεκτρονικα, συν του οτι νoμιζω οτι θα ξεφυγω ΠΑΡΑ πολυ στα λεφτα :S θαναι οτι καλυτερο αλλα δυσκολα. Λεω να επιχειρησω αυτο που ειπα πιο πανω για τα 3 φωτιστικα σε σειρα, πιστευω αξιζουν τα λεφτα τους. Τι λες? Δεν αμφιβαλω οτι η δικια σου λυση ειναι καλητερη αλλα δεν με περνει.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-08-12, 01:39
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ναι έχεις δίκιο ξεφεύγεις πολύ , με προβληματίζουν όμως οι φακοί των 30 μοιρών ,δεν κάνουν για την δουλειά το κιτάκι αυτό http://www.aquastyleonline.com/produ...mable-Kit.html το είδες γιατί βγαίνει φτηνότερα αλλά χωρίς την ψύκτρα . για την υπερχείλιση γνώμη μου είναι να πας σε αυτήν που σου πόσταρα στην αρχή με το ποτήρι υπερχείλισης την έχω δει σε τρία ενυδρεία τον τελευταίο χρόνο και είναι τόσο απλή και αθόρυβη που και εγώ θα την φτιάξω για τα δικά μου ενυδρεία
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-08-12, 10:51
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Κοιτα το ειδα (σε αλλο τοπικ τοχες ποσταρει ) αλλα να πω την αληθεια μου φανηκε πολυ....απλο! Αν καταλαβα καλα, ειναι το ποτηρι περνει το νερο, και με τη βανα ελεγχεις απλα την παροχη της υπερχειλησης? Αν ναι τοτε οταν εχει το ενυδρειο σε λειτουργια γιατι φαινεται ενα airpipe να βγαινει απτην εισοδο? Και μου κανει εντυπωση, ειναι ΟΛΟ κατω απτο νερο? Πως γινεται αυτο? Αν ειναι ολο απο κατω τοτε πρεπει ναναι τελειως αθορυβη, αλλα αν το ποτηρι ειναι ισο με τη σταθμη αναρωτιεμαι πως δεν θα περνει αερα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΜΕ ΛΙΜΝΗ 30,000 ΛΙΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΒΟΗΘΕΙΑ NIKOUK Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 26 06-09-11 22:37
Μια βοηθεια για εσωτερικο sump johnm62 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 08-06-11 13:31
αρχαριος βοηθεια.... chris. Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 5 30-12-10 14:20
Βοηθεια αρχαριος giorgos_kst Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 29-03-09 13:49
sos ενιδρειο 60 lt ειμαι αρχαριος θελω βοηθεια stefoc Αρχάριοι γλυκού νερού 13 21-01-09 07:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06795 seconds with 15 queries