Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-11-11, 15:44
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Aλλαγη νερου 25% προσθηκη Reef plus και ξανα μετρησεις...

αλατοτητα 1025
ph 8.3
kh 7.16 (ψηφιακη μετρηση Hanna)
ca 440
no2 0
no3 10
Μg 1700 (ψηφιακη μετρηση Hanna)
φωσφορικα 0.01 (ψηφιακη μετρηση Hanna)

εκανα για αλλη μια φορα την υπερβαση και προσθεσα τα παρακατω... για να δουμε πως θα πανε...

Parazoanthus yellow
Zoanthus pink - red
Caulastrea furcata
Sarcophyton leather coral
Trachyphyllia geoffroyi

λογικα τα 2 Zoanthus και το Sarcophyton leather coral δεν θα εχουν προβλημα ... τα αλλα 2 θα δειξει... θα σας κραταω ενημερους

wish me luck....
-------------------------
Φιλοι συναγωνιστες της θαλασσας χρειαζομαι την συμβουλή σας, λοιπον απο χθες τα νεα κοραλια βγαζουν μια βλενα ... και το ερωτημα ειναι τα αφηνω ετσι ? την απομακρινω με το χερι ? καπου διαβασα οτι καποιοι τα καθαριζουν σε γλυκο νερο ισχυει ?

αν γνωριζει καποιος ας απαντησει αμεσα ευχαριστω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη africano : 27-11-11 στις 15:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-11-11, 17:05
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

βλενα ειναι φυσιολογικο ,ειναι απο την ταλαιπωρια της μεταφορας μην τα πειραξεις αν τα εχεις βαλει στο σημειο που πρεπει για να ζησουν (φως κυκλοφορια)για τουλαχιστον μια εβδομαδα, μετα βλεπεις αν θες να τα μετακινησεις , με την εφυλια τι εγινε νεκρωσε ολη; ή εσωσες κανα κοματι ,γιατι και λιγο να μεινει ξαναμεγαλωνει
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-11-11, 13:56
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
βλενα ειναι φυσιολογικο ,ειναι απο την ταλαιπωρια της μεταφορας μην τα πειραξεις αν τα εχεις βαλει στο σημειο που πρεπει για να ζησουν (φως κυκλοφορια)για τουλαχιστον μια εβδομαδα, μετα βλεπεις αν θες να τα μετακινησεις , με την τι εγινε νεκρωσε ολη; ή εσωσες κανα κοματι ,γιατι και λιγο να μεινει ξαναμεγαλωνει
Κωστα,
ok λοιπον δεν πειραζω τιποτα... οσο για τις 2 εφυλια δυστηχως δεν εμεινε ουτε φυλλο που λενε....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 09-12-11, 21:56
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Πριν 7-8 μερες βρεθηκε το προβλημα...ειχα καλυμπραρει το ρεφρακτομετρο με φυσιολογικο ορο....

Ο φυσιολογικος ορος αποτελειται απο χλωριουχο νατριο, δλδ αλατακι.... και μαλιστα εχει 0,9% αλατι !!! την τυχη μου μεσα... τοσο καιρο.... ψαχναμε τι φταιει και ειχα 1035 αντι για 1026!!!

Την επομενη μερα εβαλα να φτιαχνει νερο η Α/Ο μου (που λειτουργει με DI .) και κανω μια μερικη αλλαγη χωρις αλατι να το κατεβασω στο 1026!!!

κοστισε λιγο παραπανω... αλλα βρηκαμε τι εφταιγε τοσο καιρο....
Μια και οι μετρησεις παραμενουν σταθερες ειπα να βαλω ενα νεο κοραλι μεσα να δουμε πως θα παει...

Προσθεσα προχθες μια ομορφη μεγαλη lobophyllia (η πρασινη στην 2η φωτό) ... που απο οσο μπορω να διακρινω προσαρμοζεται μια χαρα... ακομα δεν εχω δει ουτε ιχνος βλενας....

Μερικες φωτογραφιες απο το ενυδρειο οπως ειναι τωρα...











Τελος να αναφερω οτι η συγκατοικηση παει μια χαρα και δεν εχω πετυχει κανενα κυνηγη των Yellow Tail Damsel στα clown... αντιθετα πετυχα ενα cown να κυνηγα το Damsel για ενα δευτερολεπτο οταν μπηκε στο δρομο του και αφου εφυγε... δεν ξανασχοληθηκε....

Επειδη το προβλημα με τις αλγες αρχιζει να γιγαντωνεται Αναζητω Μια Dolabella Auricularia Για Δανεισμο Ή Χαρισμα Ή Αγορα...

παρακαλω.... Οποιος εχει ας επικοινωνησει μαζι μου

ευχαριστω....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-12-11, 08:20
Το avatar του χρήστη vasilis4x4
vasilis4x4 Ο χρήστης vasilis4x4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Το ρεφρακτομετρο εγω ξερω οτι καλυμπραρεται με φυσιολογικο ορο στο 1000, σωστο η λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-12-11, 12:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

λαθος, ο φυσιολογικος ορος εχει NaCl 0,9% δηλαδη σε 1000gr περιεχει και 9gr αλατιου. οποτε το διαλυμα εχει μετρησιμη αλατοτητα ανω του 0. ετσι δεν ενδεικνυται για καλιμπραρισμα στο 0.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 10-12-11 στις 17:25
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-12-11, 13:32
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ρεφρακτομετρο εγω ξερω οτι καλυμπραρεται με φυσιολογικο ορο στο 1000, σωστο η λαθος
θα επρεπε να το καλιμπραρω με τιμη βασης αλατοτητα 1009.... (9/1000)

τωρα τα γραμμαρια δεν ξερω πως εμπλεκονται....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-12-11, 15:52
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

φιλε ελπιζω να ηταν και οι τελευταιες απωλειες , μου φανηκε πολυ περιεργο γιατι δεν εκανες καποιο χοντρο λαθος , το ΚΗ σου προσεχε λιγο πιο συχνα γιατι ειναι δεικτης και για τα αλλα δυο (CA-MG)
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-12-11, 17:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
θα επρεπε να το καλιμπραρω με τιμη βασης αλατοτητα 1009.... (9/1000)
τωρα τα γραμμαρια δεν ξερω πως εμπλεκονται....
θα ηταν λαθος!! εφοσον στα 1000γρ (1 λιτρ) νερου...τα 33 γραμ αλατι επιφερουν αλατοτητα περιπου 1022.....τοτε σιγουρα τα 9 γρμ αλατι στην ιδια ποσοτητα νερου δε φερνουν αλατοτητα 1009.
εγω το καλιμπραρισα με νερο ΑΟ στο 0.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-12-11, 18:29
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα ηταν λαθος!! εφοσον στα 1000γρ (1 λιτρ) νερου...τα 33 γραμ αλατι επιφερουν αλατοτητα περιπου 1022.....τοτε σιγουρα τα 9 γρμ αλατι στην ιδια ποσοτητα νερου δε φερνουν αλατοτητα 1009.
εγω το καλιμπραρισα με νερο ΑΟ στο 0.

Φιλε μου οπως σωστα λες .... και αυτο εκανα (τωρα) ....καλιμπραρεις με νερο απο Α/Ο και ακομα καλυτερα A/O με DI οποτε εισαι οκ..

τωρα δεν ξερω γιατι μπερδευεσαι με τα γραμμαρια η συσκευασια λεει οτι περιεχει 0,9% αλατι ..δλδ στο λιτρο (1000ml) περιεχει 9ml τωρα αυτο σε αλατοτητα νομιζω οτι ταυτιζεται με το 1009 αλατοτητα ... αλλα δεν ειμαι και σιγουρος..

Νομιζω οτι υπολογιζεις με το τι προσθετεις εσυ σε αλατι στο νερο για το ενυδρειο σου στις αλλαγες, οποτε εχε στο μυαλο σου οτι οταν προσθετεις 33γρ οπως λες μεταβαλεται και το συνολό σου... δλδ δεν εχεις ποια 1000γρ αλλα 1033... ενω στον φυσιολογικό ορό το αλατι περιεχεται μεσα δεν προστιθεται...

Σε καθε περιπτωση δεν μας ενδιαφερει η "βλακεια" που εκανα με τον φυσιολογικο ορο... ηταν λαθος και κανεις δεν πρεπει να το κανει.... οτι αλατοτητα και αν εχει....
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-12-11, 20:33
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Φίλε μην το ψάχνεις για το τι φταίει. Κοίτα τις αρχικές φωτο και τις τελευταίες και δες πόσ παραπάνω άλγη έχεις. Αρα απλά "βάζεις" περισσότερα θρεπτικά από όσα εξάγεις. Βγάλε βράχο και αύξησε τη κυκλοφορία να βοηθήσεις το skimmer. Βάλε καλύτερο και περισσότερο αντιφώσφορο.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-12-11, 16:11
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sps4ever(niktso) Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μην το ψάχνεις για το τι φταίει. Κοίτα τις αρχικές φωτο και τις τελευταίες και δες πόσ παραπάνω άλγη έχεις. Αρα απλά "βάζεις" περισσότερα θρεπτικά από όσα εξάγεις. Βγάλε βράχο και αύξησε τη κυκλοφορία να βοηθήσεις το skimmer. Βάλε καλύτερο και περισσότερο αντιφώσφορο.

Φιλε μου ειχε απολυτο δικιο ..τελικα εκτος των αλλων το skimmer δεν απεδιδε οσο επρεπε ....μετα απο αρκετες προσπαθειες τωρα δουλευει φουλ και βγαζει το τριπλασιο υγρο απο οτι τις προηγουμενες εβδομαδες... και βεβαια η αλγη εχει μειωθει κατα πολυ... βεβαια σε αυτο βοηθησε και η εισαγωγη μιας (Dolabella Auricularia) που ομως μου δημιουργει και ενα θεμα που θελω την γνωμη σας.

Τη εχω δει να ενοχλει τα κοραλια και κυριως την Trachyphyllia που οποτε περναει διπλα της την σπρωχνει ... και αν καταλαβα καλα το αποτελεσμα ειναι αυτη να φουσκωνει και να γινεται σαν μπαλονι... να ανησυχησω ? πρεπει να κανω κατι να την προστατεψω?

παρακαλω οποιος ξερει ας με ενημερωσει...ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-12-11, 20:54
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αν όταν περνάει δίπλα βγάζει βρωμιά ΙΜΗΟ ταίζεται το μυαλό σου και για αυτό φουσκώνει. Αν είναι αυτό καλό του κάνει.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 04-01-12, 14:14
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

καταρχας χρονια πολλα και ευχες σε ολους....

Νομιζω οτι αφου περασαν αρκετες μερες τα κοραλια που προστεθηκαν εχουν πλεον εγκληματιστει... βεβαια η μια ανεμωνη δεν μου εκανε την χαρη να μεινει εκει που ηθελα και παροτι την επανεφερα 2 φορες στην αρχικη της θεση αυτη παντα παει πισω και κατω απο τον κυκλοφοριτη !!! Τελικα κερδισε και την αφησα εκει.... οποτε και αυτη ξαναμετακινηθηκε στην αμμο...

Αυτη ειναι η εικονα με το ενυδρειο σχεδον πληρες....





Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 04-01-12, 17:29
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

ομορφο
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-01-12, 14:11
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Μια ερωτηση το μωβ capnella πανω αριστερα 1 με 2 φορες μεσα στη μερα μαραζωνει και μετα απο καμια ωρα επανερχεται

ειναι φυσιολογικο ???
παιζει να το ενοχλει κατι ?

τι να κανω ???



-------------------------
Εχει περασει πανω απο μια εβομαδα που μπηκαν οι ανεμωνες και τα clown δεν πανε πανω τους ...τι λετε να φταιει ? λετε να εχουν καποια ασθενεια ???

αν καποιος ξερει ή μπορει να υποθεσει τι φταιει ... θα με βοηθουσε πολυ..

ευχαριστω...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη africano : 06-01-12 στις 14:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-01-12, 15:16
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Μήπως φταίει η θέση του αριστερού κυκλοφοριτή. Δε μπορώ να διακρίνω που χτυπάει.

Τις ανεμώνες τις ταίζεις; Τις βλέπω πολύ άσπρες και δε ξέρω αν είναι το φυσικό τους. Το πιθανότερο είναι να έχουν χάσει τη ζωοξανθιλη και να μη μπορούν να φωτοσυνθέσουν. Θα τις ταίζεις καθημερινά μικρά γεύματα μέχρι να επανέλθουν.
Προσωπικά αυτή τη διαδικασία από άσπρο σε καφέ χρώμα την έχω πετύχει δύο φορές που χρειάστηκε στο παρελθόν που είχα ανεμώνες σε ενυδρείο. Θέλει κανένα μήνα ίσως και παραπάνω αυτή η διαδικασία.
Γιαυτους τους κλόουν δε ξέρω να σου πω. Εγώ είχα στο παρελθόν ένα clarki και ένα maroon (όχι στο ίδιο ενυδρείο) και τις ανεμώνες δεν τις άφησαν ούτε λεπτό από την πρώτη στιγμή. Αυτά τα δύο είδη είναι πιο επιθετικά. Συμβιώνουν δε με πολλά είδη ανεμώνης. Τώρα για τους δικούς κλόουν πιθανώς να φταίνε οι ανεμώνες που δεν είναι στα καλύτερα τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 16-01-12, 00:00
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Μετα την προταση του φιλου nikman που ακολουθησα με ταισμα μερα παρα μερα φαινονται υγιεις .....χρωμα δεν αλλαξαν αλλα τα κλοουνακια τις επισκεπτονται συχνα ... τωρα η μια η χρωματιστη ειναι πιο ανοιγμενη πιο μεγαλη και βλεπω ανοιχτο το στομα της που απο οτι διαβασα δεν ειναι καλο... η αλλη η ασπρη οπως ηταν...

τι κανω ?
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 16-01-12, 01:09
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Αν μπορέσεις βγάλε κανένα κοντινό τις ανεμώνες.
Όταν τις ταίζεις το δέχονται;
Βλέπεις να ξερνάνε, να αποβάλλουν από το "στόμα" τους
Στη θέση που έχει βρει η κάθε μία είναι καλά γατζομένες ή σου φαίνεται ό με το παραμικρό θα ξεκολήσουν.
Έχουν παραμείνει στη ίδια θέση για καιρό ή αλλάζουν θέση κάθε τόσο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-01-12, 01:36
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

στις ερωτησεις

οχι ΔΕΝ αποβάλλουν από το "στόμα" τους αντιθετα οταν τους δινω φαι κλεινουν ειδικα η η χρωματιστη Heteractis magnifica απο αυτο που θα δειτε στην φωτο
ε!!! καμια σχεση ... κλεινει στο 1/3

στη 2η ερωτηση απαντω είναι καλά γατζομένες

τελος η μεν λευκη απο την πρωτη στιγμη πηγε εκει και κολλησε η αλλη εκανε αρκετες βολτες μεχρι που διαλεξε αμμο εκτοπησε σε 2 μερες το σαρκοφυτο και τελικα μετα πολλα εκατσε σε αυτη την θεση πριν μια εβδομαδα περιπου...

Βαζω 2-3 φωτο και αν δεν κανουν θα βγαλω αλλες....







Uploaded with ImageShack.us


Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-01-12, 02:21
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Εγώ θα σου έλεγα να κρατήσεις μόνο τη μία. Τα λίτρα σου είναι λίγα κι αυτές είναι αρκετά μεγάλες και διαφορετικό είδος. Εγώ θα κράταγα αυτήν που είναι στην άμμο, είναι σίγουρα σε πολύ καλή κατάσταση. Την άλλη μπορείς να την επιστρέψεις ή να την πουλήσεις σε κάποιο χομπίστα.
Αν αποφασίσεις να κάνεις αυτό που σου έγραψα προσοχή πως θα την ξεκολλήσεις. Αν είναι υγιής θα είναι και πολύ καλά γαντζωμένη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεος στο χομπυ ζητα πληροφοριες για στησιμο ενυδρειου με φυτα SaTRaPiS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 09-09-11 01:59
Αρχάριος ζητα τη γνωμη σας gouvou Λίγα λόγια για τα "rift lakes" 1 05-07-10 22:19
αρχαριος ζητα τις γνωσεις σας ajaxlarissa Αρχάριοι γλυκού νερού 8 23-11-08 16:19
παρακαλω τις γνωσεις σας ΜΠΑΛΟΓΛΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ Αρχάριοι γλυκού νερού 2 07-05-07 12:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07507 seconds with 15 queries