Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-02-07, 03:02
Το avatar του χρήστη Gea-fish
Gea-fish Ο χρήστης Gea-fish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: Heraclion Crete
Μηνύματα: 11
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Gea-fish
Προεπιλογή Ενυδρείο Τιτανικός (οτι μπεί πιάνει πάτο)

καταρχήν είμαι πολύ χαρούμενος που εγινα μέλος του forum αφου ετσι θα μπορώ να ανταλλάσω πληροφορίες για τα ψαρια που τόσο μου αρέσουν και με χαλαρώνουν. Καταρχήν θέλω να σας περιγράψω την εμπειρία που έχω με τα ψάρια και να μου πεί οποιος γνωρίζει τι κάνω λάθος και δεν σταυρώνω ψάρι.
Πριν απο 4 χρόνια αγόρασα για πρώτη φορά ενα χρυσόψαρο και μία μετρια γυάλα, και πέρα απο την αλλαγή του νερού και το τάισμα δεν αφιέρωνα παραπάνω χρόνο για την φροντίδα του Gogo( το χρυσοψαρο μου). Το ψάρι αυτό το είχα για 2.5 χρόνια χωρίς να πάθει απολύτως τίποτα. δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ φαρμακα για το νερό και το ψάρι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Έμενα στα Χανιά οπου η ποιότητα του νερού είναι αρκετά καλη. όταν πέρασα στο Ηράκλειο για να σπουδάσω άρχισαν τα προβλήματα, μέσα σε 3 μήνες έχασα το χρυσόψαρο και αυτό λόγω του νερού, o gogo φούσκωσε και τον έχασα. αποφάσισα να αγοράσω ενυδρείο και πήρα ένα με χωρητικότητα 22λίτρα, ο εμπορος του pet shop μου έδωσε το ενυδρείο με ένα φίλτρο και χωρίς καμμία αλλη κουβέντα μου έδωσε αρχικά 2 χρυσόψαρα. παλι αρχισαν τα προβλήματα, το νερό ήταν θολό και τα ψάρια μονίμως στον βυθό(σαν αρχάριος δεν ήξερα εαν ηταν φυσιολογικό) ενω ο petshoparxhs τελικά ειχε στόχο μόνο το κέρδος, οταν πήγα να του ζητήσω το λόγο που εχασα τα ψάρια μου είπε οτι φταίει το νερο και θυμηθηκε να μου δώσει ενα γνωστό σε ολους φαρμακο για το χλώριο κλπ. Αγόρασα ένα χρυσόψαρο αυτή τη φορά αλλα μεσα σε ενα μήνα το έχασα και αυτό. δεν μπορούσα να καταλάβω τι φταίει, καθάριζα το νερό δεν αναβα πανω απο μισή ώρα/ημερα την λάμπα, αλλα εκεί, θολούρα και άλγη, δεν με ενοιαζαν τα χρήματα αλλά τα χρυσόψαρα που τα ταλαιπωρούσα χωρίς να το θέλω. εγκατέλειψα το χόμπυ και πρίν απο ένα μήνα είπα να κάνω μία νεα αρχή. αγόρασα απο άλλο κατάστημα 2 χρυσόψαρα την Mika και τον Gogo"2" τα οποία κατέληξαν στην επιφάνεια αυτή τη φορά μέσα σε 2 εβδομάδες, είχα αφήσει 24ωρες το aqutan να δράσει πριν τοποθετησω τα ψαρια αλλα πάλι τα ίδια. εψαξα στο ιντερνετ και αγόρασα υγρό διάλυμα με βακτηρίδια για τον κύκλο του αζώτου, αλατι για ενυδρείο καθώς και το omnipur για παν ενδεχόμενο. Μετα που άφησα το ενυδρείο να δουλέψει για μια εβδομάδα είπα να παρω την Gea . πρόβλημα με την αλγη και την θαμπάδα δεν αντιμετώπισα ξανά όμως το Ich χτυπησε και h Gea αρχίζει να στολίζεται με λευκές πέρλες. ευτυχώς απο το site σας "ξυπνησα" και αυριο θα πάω να αγοράσω θερμοστάτη ώστε να αντιμετωπίσω την ασθένεια. το omnipur δυστυχώς δεν με βοήθησε με τα προηγούμενα ψαράκια και δεν ξέρω εαν καταποεμάει το ich ή θα πρέπει να πάρω και καποιο αλλο φάρμακο για την συγκεκριμένη ασθένεια. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.
Υ.Γ. προς admins το κείμενο ειναι μεγάλο, ειναι ομως το πρώτο μου, στα επόμενα θα είμαι πιο σύντομος, παρακαλώ κατανοήστε τον πόνο μου

Εαν κάποιος εχει να μου προτείνει αλλαγές στο ενυδρείο μου ας με βοηθήσει... να αποκτήσω ένα φιλόξενο ενυδρείο! συμπληρώνω οτι έχω και ενα φυτο (Hygrophila polysperma)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-02-07, 08:08
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Φιλε μου καλη σου μερα!

-Για το ick αν αποφασισεις να χρησιμοποιησεις φαρμακα κανει το costapur της sera ,αλλα θα σου προτεινα να αγορασεις ενυδρειακο αλατι το οποιο σε συνδυασμο με αυξηση θερμοκρασιας(προυποθεση η υπαρξη θερμοστατη) και με μια αγωγη περιπου 10 ημερων τελος το ick!

-Θα σου προτεινα να διαβασεις αντιστοιχα θεματα(ειναι πολλα...) ωστε να προχωρας με ποιο σταθερα βηματα
Σου ευχομαι καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-02-07, 11:13
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Γεια σου και καλώς ήρθες.

Τώρα που βρήκες το σημείο που θα αντλήσεις πληροφορίες τα πράγματα είναι καλύτερα. Σκοπός είναι να στήσουμε το ενυδρείο έτσι που να υπάρχουν προβλήματα και όχι πως θα τα ξεπεράσουμε. (πρόληψη) Βέβαια στραβά συμβαίνουν σε όλους μας

Αρχικά, διάβασε πως γίνεται το στώσιμο του ενυδρείου και πληροφορίες για την διατήρηση των χρυσόψαρων που σε ενδιαφέρουν (υπάρχει ανάλογη κατηγορία)
Σίγουρα τα πραγματα θα είναι καλύτερα στο μέλλον αν είσαι έτοιμος και διαβασμένος.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-07, 11:47
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

καταρχήν καταλαβαίνεις πως τα 22 λίτρα είναι οριακά για ένα χρυσόψαρο...δεν θα το έβαζα σε λιγότερα από 60λτ.
Το δεύτερο λάθος που έκανες, γιατί κανείς δε σε ενημέρωσε, είναι πως το φίλτρο σου δεν έχει στρώσει (δεν έχει τα ωφέλιμα βακτήρια για να μετατρέψει την τοξική αμμωνία σε ακίνδυνα νιτρικά άλατα).
Κατά την γνώμη μου, για να βοηθήσεις το ψάρι, εκτός από τη θεραπεία με το αλάτι για το ick, θα πρέπει να βρεις κάποιον κρητικό να σου δώσει έτοιμα βακτηρίδια από το δικό του ενυδρείο. Και αν είναι αρκετά ευγενικός να σου φέρει και μια ποσότητα κερατόφυλλο, που θα βελτιώσει την ποιότητα του νερού σου απορρροφώντας νιτρικά.
Κάνε αλλαγές νερού (30% δυό φορές τη βδομάδα), και βάλε αγγελία για λίγη μπίχλα από κάποιο φίλτρο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-07, 13:50
Το avatar του χρήστη Gea-fish
Gea-fish Ο χρήστης Gea-fish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: Heraclion Crete
Μηνύματα: 11
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Gea-fish
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον που δείξατε! πριν απο λίγη ώρα αγόρασα τον θερμοστάτη, πρόσθεσα και περισσότερο αλάτι και περιμένω να ξεμπερδέψει η Gea απο το ich.
Θα σας ενημερώσω μόλις έχω κάποια εξέλιξη. ευτυχώς το πρόλαβα απο την αρχή και τα ασπρα σημαδάκια δεν εξαπλώθηκαν σε όλο το σώμα του ψαριού. Αυτή τη στιγμή το ενυδρείο έχει το ectopur + διπλή δόση αλάτι ενυδρείου+ το aqutan, και τον θερμοστάτη που ανεβάζει την θερμοκρασία μεχρι να πάμε στους 27 'C. Ελπίζω η Gea να μην αντιμετωπίσει κανενα άλλο πρόβλημα προς το παρόν τουλάχιστον.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-02-07, 13:55
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Gea-fish καλώς ήρθες στη παρέα μας, καλή τύχη αυτή τη φορά με το χρυσόψαρό σου, κοίτα αν θα μπορούσες να κάνεις και μια επιλογή σε... περισσότερα λίτρα

Καλώς σε βρήκαμε λοιπόν
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-02-07, 14:17
Το avatar του χρήστη Gea-fish
Gea-fish Ο χρήστης Gea-fish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: Heraclion Crete
Μηνύματα: 11
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Gea-fish
Προεπιλογή

Ευχαριστώ Ghostship, τελικά πρέπει να κοιτάξω για κατι μεγαλύτερο με την πρώτη ευκαιρία! δυστυχώς κυκλοφορούν και οδηγοί για το στησιμο ενυδρείων που μιλάνε για την αναλογία (μήκος ψαριού σε cm/λίτρο) και με βάση αυτό αγόραζα χρυσόψαρα. Κάθε εταιρία λέει τα δικά της.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-02-07, 14:33
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μην ξεχνάς φίλε/η οτι οι εταιρείες θέλουν να πουλήσουν!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-02-07, 14:42
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

¶σε αυτούς τους "οδηγούς" για το στήσιμο, ότι νάναι! Στο forum αναφέρονται/προτείνονται βιβλία που είναι πολύ χρήσιμα για αρχάριους και όχι μόνο, αν ψάξεις λίγο θα βρείς πολλά... Και προπάντων τι ποιό χρήσιμο "βιβλίο" απο το ίδιο το forum
Αν διαθέτεις τα χρήματα(υπάρχουν καλές προσφορές) ένα 60αράκι θα είναι μια χαρά για να κάνεις την αρχή, εκτός αν έχεις μεγαλύτερες φιλοδοξίες πράγμα που εύχομαι... Πάντα τα περισσότερα λίτρα είναι καλύτερα κυρίως για τα ψάρια μας, αλλα και για μας, μιας και είναι ευκολότερα σε πολλά πράγματα απ'οτι τα μικρά!
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-07, 01:00
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καλό είναι να μην μπερδεύεις αλάτι με φάρμακα ....
καθως και να προσέξεις την ψηλή θερμοκρασία μια και τα χρυσόψαρα δεν είναι τροπικά ψάρια και θέλουν χαμηλότερη θερμοκρασία..
Τα περι χρυσόψαρων θα στα πούν άλλοι ..... αν και δεν νομίζω να έχει τόσο πρόβλημα με λίγο ψηλότερη θερμοκρασία για λίγες μέρες ωστε να φύγει το Ich..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-07, 18:35
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει πρόβλημα με την υψηλή θερμοκρασία μέχρι να ξεπεραστεί το πρόβλημα.

Μιλώντας γενικότερα αγαπητέ μας Geo-fish, πράγματι τα προβλήματα που αντιμετώπισες δημιουργήθηκαν λόγω άγνοιας και κακής πληροφόρησης. Καταλαβαίνεις φυσικά ότι το γεγονός ότι έζησε το πρώτο σου χρυσόψαρο για τόσο καιρό στις συνθήκες που το είχες ήταν τυχαίο. Εξάλλου τα χρυσόψαρα ζουν για πολλά χρόνια όταν τους παρέχεται το κατάλληλο περιβάλλον. Επομένως δεν επρόκειτο για επιτυχία παρά για άθλο του ψαριού που σίγουρα ταλαιπωρήθηκε. Τα λάθη που επακολούθησαν (και που όλοι λίγο πολύ κάναμε στην αρχή) έφεραν τα δυσάρεστα αποτελέσματα που περιέγραψες.

Τώρα όμως με την υποστήριξη του GAB μπορείς να διατηρήσεις ένα υγιές ενυδρείο. Διάβασε αυτό: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13680 που έχει πραγματικά πολύτιμες πληροφορίες!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Blanch : 23-02-07 στις 18:43
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-03-07, 11:54
Το avatar του χρήστη Gea-fish
Gea-fish Ο χρήστης Gea-fish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: Heraclion Crete
Μηνύματα: 11
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Gea-fish
Προεπιλογή

'Υστερα από 6 ημέρες αγωγής η Gea ξεφορτώθηκε τα ασπρα σημαδάκια απο το ich και δεν τρίβεται πλέον πάνω στα φυτά! Σύμφωνα με όσα διάβασα στο forum ξεπέρασα την ασθένεια πολύ έυκολα μέσα απο 3 απλά βήματα, άυξησα την θερμοκρασία στους 26, πρόσθεσα αλάτι ενυδρείου, και έβαλα και ένα φαρμακευτικό προϊόν απο το εμπόριο, τώρα πλέον είμαι στο στάδιο του αποχρωματισμού του νερού και όλα θα γίνουν όπως πρίν. Ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-03-07, 03:00
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Η αύξηση της θερμοκρασίας σε συνδιασμό με το ενυδρειακό αλάτι καταπολεμούν το ick χωρίς να χρειάζεται κάποιο άλλο προϊόν. Αλλά δε τρέχει τίποτα που έβαλες και φάρμακο μαζί, απλά θα γλίτωνες απο το χρωματισμό του νερού, anyway χαίρομαι που είναι καλά το ψαράκι σου, μπράβο
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-03-07, 19:26
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Λιγο ανθρακα στο φιλτρο και μια αλλαγη νερου θα βοηθησουν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικα τι νομιζουμε οτι ειναι φυσικο? Tolis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 36 02-12-09 15:04
Νεος, νομιζω οτι εχω στησει λαθος, Help Manos-L Αρχάριοι γλυκού νερού 20 12-01-07 19:46
Πετρες συγκεκριμενες ή οτι μας αρεσει? kostas_k Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 28-04-06 09:37
Γνωριζετε οτι... scalare Γλυκό νερό - Γενικά 2 14-11-05 09:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05865 seconds with 15 queries