Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-14, 19:47
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή Buffer και αλγη

Για σας έχω μια απορία και ένα πρόβλημα,η απορία είναι για το discus buffer και acid buffer για να χαμιλοσο το πεχα μιας και δεν έχω α/ο.το πεχα τωρα είναι στο 7 και ήθελα να το πάω στο 6-6,5 το ενιδρειο είναι 180 λ με νέον λεμον πλεκο 2 ραμιρεζι 2 κακατουοιδες τρέχει 2 μήνες περίπου και το πρόβλημα είναι με πιθανόν τριχοηδη αλγη (μάλλον) η σωστή λυπανση άρχισε απο Δευτέρα με seachem flurich flurich iron flurich potassium με αλλαγές κάθε Δευτέρα έχει περίπου 15 φυτα εύκολα και 2 ριζεσ σας παρακαλώ βοιθιστεμαι.....ξέχασα να σας πω ότι είμαι και πολύ νέος στο χόμπι μολις 2 μήνες........
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-14, 20:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η αποψη μου:
Το pH δεν ειναι ο αμεσος παραγοντας δημιουργιας αλγης.
Διαβασε τα αρθρα περι αλγων στην κατηγορια των φυτεμενων. που εξηγουνται καλυτερα.

Και τα Buffers δεν ειναι λυση. Ουτε καν προσωρινα.
Παρε ωσμωση ή αλλαξε ψαρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-14, 20:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Θα συμφωνησω και εγω για τα buffers. Δεν ειναι και η καλυτερη μεθοδος για να χαμηλωσεις το ph σου. Περα απο την ανισορροπια που προκαλουν με τις αναλογες συνεπειες στα ψαρια, οσα γνωριζω περιεχουν και υψηλα φωσφορικα, με αποτελεσμα τις περισσοτερες φορες την εξαρση αλγης.

Οπως σου ειπε ο delta παραπανω, διαβασε εδω περι αλγης και πως να καταφερεις να εχεις ενα ισορροπημενο ενυδρειο, χωρις αλγες. Ο σωστος τροπος ειναι να αποφυγεις την εμφανιση της και οχι να προσπαθησεις να την αντιμετωπισεις, οταν εμφανιστει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-14, 20:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το acid buffer δεν περιεχει φωσφορικα, αλλα δεν εχει σημασια.
Ουτε οικονομικα ουτε απο θεμα ποιοτητας του νερου, συγκρινεται με την χρηση ωσμωσης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-14, 20:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

To discus buffer, ομως, περιεχει. Την ειχα παθει στο ξεκινημα μου και φυσικα δεν ξαναχρησιμοποιησα κατι αναλογο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-05-14, 21:30
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οκ σας ευχαριστω πολυ!!!!αν πάρω α/ο τι μου προτείνετε απο που?και θα βάζω σκέτη α/ο?70% α/ο και 30 βρύση???η όλο α/ο με κάποιο σιμπλιρομα???????και πάλη ευχαριστω και συγνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-05-14, 21:34
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για α/ο ενα πολυ αξιοπιστο καταστημα, ειναι αυτο. Θα βρεις πολλα θεματα στο φορουμ για διαβασμα, ωστε να κανεις τη σωστη επιλογη οσμωσης και παρελκομενων.

Τωρα για το ποσοστο α/ο και βρυσης, μονο στην πορεια θα διαπιστωσεις τη σωστη αναλογια, παντα με πολυ σταδιακες αλλαγες στις παραμετρους του νερου σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-05-14, 22:13
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Ναι σωστά αλλα απο ότι έχω διάβαση το σκέτο νερό α/ο δεν κάνει πρεπει η με βρύση η με κάποιο συμπλήρωμα σωστά????και κατη άλλο η πσαροσινθεση είναι σωστή (τεριαστη)??? 10 νέον 5 λεμον 2 κλόουν 2 ραμιρεζι 2 κακατουοιδες.και 2 σκαλαρια με 3 πρικοξ που θα τα βγάλω,και λέω να το αφήσω έτσι η να προσθέσω 5 ροδοστομα η 1 ραμιρεζι ακόμα άκου γνώμες..............και κατι άλλο έχω της Serra Co2 start το πλαστικό δοχείο που βάζω μέσα ταμπλετες για το διοξείδιο,ξέρετε κατι για αυτο????σιν ότι έχω και DIY co2 που δουλεύω μια χαρα ( μέτρησης δεν έχω κάνει) μόνο για βιτρίνα νιτροδη και πεχα έχω...........ευχαριστω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-05-14, 22:23
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλο ειναι να γραψεις σωστα τα ονοματα των ψαριων που εχεις..αν εχεις clown loach καλο ειναι να τα βγαλεις γιατι γινονται τεραστια και πανε κοπαδι..οπως επισης κοπαδι πανε και τα νεον και πρεπει να αυξησεις τον αριθμο τους..

λεμον δεν ξερω τι ειναι..

ραμιρεζι πρεπει να ειναι ζευγαρι και απιστογραμμα το ιδιο..επισης δεν θα τα εβαζα ποτε μαζι αυτα τα 2 ειδη..

τα σκαλαρια δωστα γιατι θελουν κι αυτα κοπαδι και πιθανον να καταπιουν τα νεον.

τα 3 πρικοξ που γραφεις δεν εχω καταλαβει επισης..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-05-14, 23:43
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

10 τετρα νέον,5 τετρα λεμον!τα ραμιρεζι είναι ζευγάρι,τα απιστογραμα κακατουοιδες είναι ζευγάρι και αυα,ναι clown loach είναι.και 3 μελανοτενιες πρικοξ.τι θα μου προτείνεις???αντι για clown κατι σε coridoras??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-05-14, 23:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Διαστασεις ενυδρειου και φιλτρο?

Καπου διαβασα εχεις και σκαλαρια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-05-14, 00:04
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Είναι το juwel rio 180 100*40*50 180 L δουλεύει με το δικό του το εσωτερικό bio flow 600 και έχω και ένα εξωτερικό jbl e700 ναι έχω σκαλαρια αλλα μάλλον θα τα βγάλω .......άκουω γνώμες......
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-05-14, 00:40
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή ΑΛΓΗ

Lemon pleco είναι αυτός:


Όσο αφορά την άλγη θα ήθελα να εκθέσω μία δική μου εμπειρία μήπως το ίδιο συμβαίνει και στο δικό σου ενυδρείο & θα την σχολιάσουν ο nazgul και ο delta66 που είναι εμπειρότεροι από εμένα στα φυτά.¶λγη δεν είχα ποτέ σε κανένα ενυδρείο μου όσο μικρή κι αν ήταν η συχνότητα αλλαγών νερού που έκανα.Σ' ένα ενυδρείο 700 λίτρων μετά το στρώσιμο που έκανα με αλλαγές νερού 30% μία φορά τη βδομάδα. Προστέθηκαν τα ψάρια - όχι όλα μαζί - καθώς και 4 anubias & 3 crinum και όλα πήγαιναν καλά συνεχίζωντας τον ίδιο ρυθμό αλλαγών νερού.Θέλοντας να συντηρίσω καλά τα φυτά ρώτησα κάποιον που γνώριζε αν έπρεπε να συνεχίσω έτσι επειδή τα φυτά δεν θεωρούνταν δύσκολα ή θα ήταν καλύτερα να συμπληρώσω κάποιο υγρό λίπασμα κι εκείνος μου πρότεινε σαν βέλτιστη λύση την χρησιμοποίηση του Flourish σε δοσολογία 3 καπάκια σε κάθε αλλαγή νερού.Μετά από 2 εβδομάδες καφέ άλγη - όπως το χρώμα του λιπάσματος - είχαν πιάσει οι πέτρες.Υποψιάστηκα το λίπασμα αφού πριν τη χρήση του δεν υπήρχε και το αφαίρεσα από την εβδομαδιαία ρουτίνα και με την βοήθεια και των ψαριών που έξυναν τις πέτρες για να τραφούν ενώ ταϊζόντουσαν κανονικά υπόψιν,το ενυδρείο με γοργούς ρυθμούς αλλάζει όψη !!! Πιστεύω πως η άλγη σου είναι λίπασμα που δεν καταναλώνεται λόγω ποσότητας ή συμβάλει και αυτό.Μήπως λοιπόν πρέπει να σταματήσεις τη λίπανση του ενυδρείου σου μέχρι να λυθεί το πρόβλημα της άλγης και μετά να δεις αν πρέπει να λιπαίνεις πολύ αραιά και με μικρότερη δοσολογία;Ο plecostomus που έχεις είναι μικρός ή τεμπελιάζει;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-05-14, 00:54
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Μόνο flurich έβαζα 2 φορες τιν εβδομάδα απ τιν Δευτέρα άρχισα iron και potassium μίσος στροση.ο πλεκοστομος είναι περίπου 10cm όχι δεν ντεμπελιαζι τον βλέπω ότι δουλεύει.....για την ψαροσυνθεση??????
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-05-14, 01:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Είναι το juwel rio 180 100*40*50 180 L δουλεύει με το δικό του το εσωτερικό bio flow 600 και έχω και ένα εξωτερικό jbl e700 ναι έχω σκαλαρια αλλα μάλλον θα τα βγάλω .......άκουω γνώμες......
Ωραια, απο φιλτρανση παμε καλα.
Το ειχα το ενυδρειο και το γνωριζω καλα.

Αν τα σκαλαρια που εχεις ειναι ζευγαρι και δεν πειραζουν τα μικροψαρα, ακομα κι οταν πανε για αναπαραγωγη και πλησιαζουν κοντα τους. μπορεις να τα κρατησεις (αν και οχι ιδανικο το καθαρο υψος του ενυδρειου για τετοια ψαρια).

Για clown loach, απαγορευτικο το ενυδρειο. Μιλαμε για ψαρια με τελικο μεγεθος 40 και που ζουν σε μεγαλη ομαδα. 400 λιτρα τουλαχιστον θελουν.

Μη χαλασεις την αναλογια των νανοκιχλιδων σου (1+1 ραμ και 1+1 κακατου) γιατι στους δυο τριτος δεν χωρει συνηθως ..... και το ενυδρειο δεν ειναι μεγαλο για να "εξαφανιστει" ο κυνηγημενος.
Δεν ξερω και αν ηδη τα δυο ζευγη δεν εχουν μεταξυ τους φαγωμαρα.
(Γενικα αποφευγεις τις φαγωμαρες στο ενυδρειο, γιατι αυξανουν το στρες και τα ψαρια αρρωσταινουν).

Τα τετρας ζουν σε μεγαλυτερες ομαδες (η μεγαλυτερη ομαδα μειωνει το στρες - τα ειπαμε για το στρες- και δινει και πιο ωραιο θεαμα με τις συμπεριφορες τους)
Καλυτερα σε αυτο το ενυδρειο να κραταγες το ενα ειδος και να μεγαλωνες την ομαδα του σε πανω απο 10-12 ατομα.

Οι μελανοταινιες δεν ταιριαζουν, δεν ειναι αρκετες και δεν "χωρανε" κιολας με ολα τα ψαρια.

Αν εχεις αμμο για βυθο ή εστω ψιλο χαλικακι με στρογγυλεμενες ακρες να μην κοβουν, μπορεις να βαλεις μια ομαδουλα 8 cory.
Αναλογα τι θα κρατησεις και τι θα δωσεις παντα.
-------------------------
Λιπασματα μην ακολουθεις με κλειστα ματια τις δοσολογιες.
Αυτες συνηθως ειναι για φουλ φυτεμενα με φουλ διοξειδια κλπ (ο σιδηρος επικινδυνος για αλγες - το καλιο δεν πειραζει)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-05-14 στις 01:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-05-14, 01:02
PETROS_AFRICANOS Ο χρήστης PETROS_AFRICANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-09-2013
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑ
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

Να με συγχωρείς φίλε μου Κώστα αλλά επέστρεψα για να διορθώσω κάτι που είπες.Το JUWEL Rio 180 δεν έχει το Bio flow 600 αλλά το Bio flow 1000.Αν θέλεις ν' αλάξεις ιχθυοσύνθεση μην βιάζεσαι σε λίγο θα παρουσιάσω το δικό μου JUWEL Rio 180 να δεις τι ωραίο Αφρικάνικο γίνεται!!! Γιατί η Αφρική είναι.....ΕΡΩΤΑΣ


Και για να μην νομίζεις ότι είμαι μόνο λόγια σου στέλνω φίλε αυτό:

http://youtu.be/KL4HaiV6FwA
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-05-14, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ισιωσε λιγο τα βραχια γιατι θα παραπατησει ο Κατσαρος, θα πεσει και θα καταπιει το σαξοφωνο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-05-14, 01:09
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Για τα σκαλαρια δεν ξερό αν ειναι ζευγαρη,είναι απο διαφορετικό πετ...η μελανοτενιες θα φύγουν σιγουρα.και τα σκαλαρια και απο ότι βλέπω μάλλον και οι 2 κλόουν.οταν λέτε Cory εννοείτε corydoras??????.κάτω έχω άμμο λευκι μάχη με χαλικι λευκό ψιλό στρογγιλεμενο......
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-05-14, 01:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ναι corydoras

τι εννοεις "κάτω έχω άμμο λευκι μάχη με χαλικι λευκό ψιλό στρογγιλεμενο"?

τα σκαλαρια τα βλεπεις να μαλωνουν μεταξυ τους ή πανε μαζι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-05-14, 02:03
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Συγνώμη ήθελα να γράψω ψιλι άμμο λευκι μαζι με χαλικι λευκό ψιλο και αυτο.ναι μαζι πανε τα σκαλαρια είναι συνέχεια κοντά οσο τα βλέπω.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-05-14, 10:09
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

προτεινω..
1.μεγαλωνεις το κοπαδι των νεον στα 25 για να κοπαδιασουν σωστα
2.φευγουν τα κλοουν και βαζεις μια ομαδα 8 ατομων κορυδορας
3.φευγουν τα σκαλαρια γιατι ακομα κι αν δεν εχεις προβλημα ακομα,θα εχεις στο μελλον που θα εχουν γινει τεραστια..
4.ο πλεκο αν ειναι κοινος μεγαλωνει περα απο καθε φαντασια..παντα προτιμω καποιο ειδος ancistrus που γινονται 12 εκατοστα και δεν τεμπελιαζουν ποτε..
5.βγαζεις τις μελανοταινιες..
6.κανεις αυτο που ειπε ο Πετρος..ερχεσαι προς αφρικη μερια..
7.οτι κι αν κανεις εισαι σε καλο δρομο γιατι ρωτας και ενδιαφερεσαι να καλυτερεψεις το περιβαλον των ψαριων σου..

καλη συνεχεια λοιπον και εδω ειμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-05-14, 11:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη ήθελα να γράψω ψιλι άμμο λευκι μαζι με χαλικι λευκό ψιλο και αυτο.ναι μαζι πανε τα σκαλαρια είναι συνέχεια κοντά οσο τα βλέπω.....
Ανακατεμενα τα υλικα του βυθου? Δεν ειναι και οτι καλυτερο.
Τεσπα, φαινεται να ειναι ΟΚ τα σκαλαρια. Φαινεται να εισαι τυχερος. Δυσκολο να βρεις ζευγαρι και να μην εχεις και προβληματα με τα μικροψαρα. it's up to you.
-------------------------
Τελικα εχεις πλεκο μεσα?
Δεν ειδα να γραφεις πουθενα για πλεκο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 15-05-14 στις 11:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-05-14, 18:43
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Δεν είναι ακριβός ανακατεμένα σχεδόν κάτω είναι η άμμος και απο πάνω το χαλικακι.... Έχω ένα πλεκο μέσα αλλα μάλλον θα πάω για αντσιστρους.δεν νομίζω να το πηγενω για Αφρική.............η σκέψη μου είναι:10-15 νέον,2ραμιρεζι 2 απ.κακατουοιδες,1 αντσιστρους και 5-6 λεμον τετρα η 5-6 ροδοστομα........σιν 3-4 cory(αντι τους 2 κλόουν)οι πετσοπαδες μου λένε ότι οι 2 κλόουν είναι μια χαρα δεν ξερω help me................
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-05-14, 18:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι ακριβός ανακατεμένα σχεδόν κάτω είναι η άμμος και απο πάνω το χαλικακι.... Έχω ένα πλεκο μέσα αλλα μάλλον θα πάω για αντσιστρους.δεν νομίζω να το πηγενω για Αφρική.............η σκέψη μου είναι:10-15 νέον,2ραμιρεζι 2 απ.κακατουοιδες,1 αντσιστρους και 5-6 λεμον τετρα η 5-6 ροδοστομα........σιν 3-4 cory(αντι τους 2 κλόουν)οι πετσοπαδες μου λένε ότι οι 2 κλόουν είναι μια χαρα δεν ξερω help me................
Καλα ασε τι λεμε εμεις και τι λενε οι πετσοπαδες και διαβασε τους ειδικους τι λενε για τους κλοουν κι αποφασισε
http://www.loaches.com/species-index...a-macracanthus

Το ιδιο και για το μινιμουμ αριθμο ομαδων tetras και cory πανω απο 8-10 ατομα.
Οποτε ξεχνα τα "5-6" και "3-4"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-05-14, 19:19
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Μολις κοίταξα το άρθρο.....Παναγία μου.....μάλλον εχετε δικιο.και τα Cory 10??????? οκ ας πούμε λοιπόν:15 νεον τετρα,1 αντσιστρους,2 ραμιρεζι,2 κακατουοιδες,μερικά Cory.....και 5-6 λεμον τετρα η ροδοστομα,πως σας φένεται???τα Cory αν είναι 10 πρεπει να είναι τα ίδια?η διαφορετικά???επειδη υπάρχουν διάφορα......
-------------------------
Α και σας ευχαριστω όλους που ενδιαφερεσται και με βοηθάτε!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 15-05-14 στις 19:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-05-14, 21:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις κοίταξα το άρθρο.....Παναγία μου.....μάλλον εχετε δικιο.και τα Cory 10??????? οκ ας πούμε λοιπόν:15 νεον τετρα,1 αντσιστρους,2 ραμιρεζι,2 κακατουοιδες,μερικά Cory.....και 5-6 λεμον τετρα η ροδοστομα,πως σας φένεται???τα Cory αν είναι 10 πρεπει να είναι τα ίδια?η διαφορετικά???επειδη υπάρχουν διάφορα......
-------------------------
Α και σας ευχαριστω όλους που ενδιαφερεσται και με βοηθάτε!!!!!!!
20 neon ή 20 lemon tetras ή 20 ροδοστομους (ενα ειδος οχι ανακατεμενα)
10 corydoras (ενα ειδος οχι ανακατεμενα)
2 ramirezi (1m+1f)
2 apistogramma (1m+1f)
1 ancistrus

ή

15 tetras (ενα ειδος οχι ανακατεμενα)
8 cory (ενα ειδος οχι ανακατεμενα)
2 ram
2 apisto
6 Otocinclus (ενα ειδος οχι ανακατεμενα)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-05-14, 23:10
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ delta66 για το χρονο σου μου αρέσουν και η προτάσεις για τα ψαρια,δεν ξέρω τι είναι τα otocinclus??????????
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-05-14, 00:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.planetcatfish.com/common/...hp?genus_id=49
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-05-14, 09:45
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Οκ σε ευχαριστω και πάλη!!και μάλλον θα κρατησω τον προτο συνδιαζμω ψαριών με τον αντσιστρους.......αν έχω άλλη απορία θα ανοίξω θέμα,ευχαριστω..........
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
buffer ρόδος Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 6 03-05-10 00:19
buffer ph iliastra Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 14-05-09 00:59
buffer 6.86 skippergr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 30-12-06 09:54
buffer 6,5 safi Γλυκό νερό - Γενικά 7 27-11-05 18:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08461 seconds with 15 queries