Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-12-11, 17:35   #1
corys νεκρα, σγηνωμενα σε γωνιες..
aivas80
Member
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος 19-12-11, 17:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σας.. τις προαλλες εχασα το πρωτο μου cory και απορουσα αφου δεν υπηρχαν εμφανη αιτια, ελεγξα το νερο και ακολουθησα θεραπεια με αντιβιωτικο (φοβηθηκα λογω απειριας).. Σημερα βρηκα το δευτερο cory νεκρο, σφηνωμενο στο κενο που αφηνει το εσωτερικο φιλτο με τη γωνια του τζαμιου. Το φιλτρο λογω κατασκευης δεν εφαπτεται απολυτα στη γωνια του τζαμιου, αλλα αφηνει ενα κενο στο μεγεθος ζαριου ή σαλιγκαριου. Αμεσως καταλαβα πως και το προηγουμενο πεθανε με τον ιδιο τροπο αφου βρεθηκε νεκρο ακριβως κατω απ αυτο το σημειο.. Επισης, τα ειχα δει κι αλλες φορες να χωνονται εκει, και κουνουσα το φιλτρο προκειμενου να απεγκλωβιστουν, αλλα δεν ειχα καταλαβει αν κινδυνευαν ή αν απλως εψαχναν... Στεναχωρηθηκα γιατι εχω περιπου 2 μηνες το ενυδρειο και προσεχα πολυ το νερο, το στησιμο κ την τροφη...κριμα Το ενυδρειο ειναι μολις 23λτ μιας κι αρχικα ηθελα να εξοικιωθω πρωτου παω σε κατι μεγαλυτερο. Αυτη τη στιγμη μου εχει απομεινει ενα cory, ενας γλειφτης κ 3 ξιφοφοροκια...ολα ειναι πολυ μικρα σε μεγεθος ακομη κ πιστευω οσο μεγαλωνουν να τους εξασφαλισω ενα μεγαλυτερο σπιτι! Το ερωτημα ειναι, αν γνωριζει κανεις καποια ασφαλη πατεντα για να καλυψω αυτο το κενο κ να αποτρεψω παρομοια περιστατικα, ωστε να μη χρειαστει να παρω αλλο φιλτρο, αφου αυτο ειναι αρκετα δυνατο ακομα κ για μεγαλυτερα ενυδρεια...
Εμφανίσεις: 2053
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-12-11, 17:41
Το avatar του χρήστη kiriles
kiriles Ο χρήστης kiriles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2010
Περιοχή: Ρόδος-Αθήνα
Μηνύματα: 201
Προεπιλογή

θες να αποφυγεις και αλλους θανατους ? παρε μεγαλυτερο ενυδρειο επειγοντως ή αλλιως δωσε τα ψαρια που εχεις γτ δεν κανουν για 23 λιτρα !!
__________________
medicus curat , deus sanat .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-12-11, 17:49
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

δε συζητάμε το γεγονός οτι έχεις πολλά ψάρια σε 23 λίτρα. Πέρα από αυτό τα cory έχουν το κακό συνήθειο να χώνονται παντού. Χθες (ακόμα το βρίζω το #$%*@#$$) ένα δικό μου χώθηκε μέσα στο διχτάκι που έχω βάλει moss βρήκε μια μικρή τρύπα και μπήκε. Αν δε κοιτούσα το ενυδρείο σίγουρα θα το είχα χάσει και εγώ. Οπότε για αρχή προσπάθησε να του κρύψεις τα μέρη μου μπορεί να σφηνώσει και μετά βρές πιο μεγάλο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-12-11, 17:53
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Και εμενα τα γκαπυ σωνονται ετσι πισω απο το φιλτρο που δεν εφαπτεται σωστα αλλα εκανα πατεντα να εχει πιο πολυ χωρο να μην σφηνωνουν
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-12-11, 20:49
Το avatar του χρήστη fear81
fear81 Ο χρήστης fear81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2010
Περιοχή: Δραμα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Φιλε μου ποτε δεν ξεκιναμε μια θεραπεια αν δεν γνωριζουμε για ποιο λογο αρωστησαν η ψοφησαν τα ψαρακια μας.Για αυτο υπαρχει αυτο το φορουμ για να βοηθα εμας τους ασχετους
__________________
SCALARE LOVER

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-11, 00:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aivas80 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι μολις 23λτ μιας κι αρχικα ηθελα να εξοικιωθω πρωτου παω σε κατι μεγαλυτερο.
Βλεπεις τελικα οτι δεν εξοικιωνεσαι με το μικρο ενυδρειο αλλα ... εξαγριωνεσαι.
Αν σε φοβιζει ο ογκος ενος μεγαλυτερου ενυδρειου, μεινε με το μικρο αλλα βαλε και ψαρι που μπαινει σε μικρο πχ ενα μονομαχο.
Ολες οι υπολοιπες επιλογες εμπεριεχουν .... στενοχωρια ή ταλαιπωρια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-11, 18:27
aivas80 Ο χρήστης aivas80 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Αγορασα μεγαλυτερο ενυδρειο...

Καλησπερα... Πιστευετε πως τα corys οντως θανατωθηκαν επειδη χωθηκαν στη γωνια, παιζει να πεθανε και η ροη του νερου να το εστειλε εκει? Διαφορετικα με τι πατεντα να κλεισω τη διοδο αυτη, με σφουγγαρι ισως (δε σκεφτομαι κατι καλυτερο)? Παμε τωρα στα σπουδαια.. Ειδα σημερα στα Carrefour ενυδρειο 80lt 60X30X45 με βαση, με θερμοστατη 100W και φιλτρο 89¤..το "τσιμπησα"! Δε ξερω αν εκανα καλα, ποιοτικως δε θα ναι και κατι ιδιαιτερο, αλλα ο χωρος μου δε μου επιτρεπει για μεγαλυτερο κ η τσεπη μου για καλυτερο!
Ερωτησεις τωρα...πως μπορω να το στησω γρηγοροτερα, αφου εχω στημενο το μικροτερο? Το φιλτρο που εχω στο μικροτερο ειναι sera60 και γραφει πως ανακυκλωνει μεχρι 300 - 800lt την ωρα...φανταζομαι χρησιμοποιω αυτο στο μεγαλο, που εχει στη συσκευασια ενα αθλιο κατασκευασμα (-400lt/h), το οποιο βαζω στο μικρο ενυδρειο πλεον... Επισης, η λαμπα ειναι μολις 11w και δεν καλυπτει ολο το καπακι σε μηκος, θα χρειαστει αλλαγη (ελπιζω να μη μπω σε εξοδα) Ακομα, θα χρειαστω αμεσα και αεραντλια ή δεν ειναι υποχρεωτικη.
Τελος μ αρεσουν τα φυτα, αλλα οταν αγορασα για το μικρο 2-3 νομιζω πως πληρωσα πολλα...εχει καποιος περισσεμα (θα δω και στις αγγελιες) ή μπορει να προτεινει καποια ευκολα φυτα.
Να υποθεσω πως αυτο το ενυδρειο τωρα επαρκει για τα ψαρακια που εχω...3 ξιφοφορους, 1 κορυ, 1 γλειφτη? Θα μπορουσα να προσθεσω κατι ακομα που να ταιριαζει, τα κορυς πχ πρεπει να ειναι κοπαδι ή θα μ αρεσε ενα αρσενικο ξιφοφορακι ακομα, αν κ μετα πρεπει ν αυξηθουν κ τα θυληκα... Ξερω πως μ αυτο που θα πω τωρα θα με κυνηγησετε...αλλα για κογκολεζο ή αγγελοψαρο που ειναι η αδυναμια μου..ουτε λογος ειναι αταιριαστα ε?
Βιαζομαι να στησω τωρα χεχε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-11, 05:42
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βρες τα ψαρια σου εδω και διαβασε τις απαιτησεις τους.
Knowledge Base - Seriously Fish
Badman's Tropical Fish
Μετα θα ξερεις αν μπορεις να τα διατηρησεις σε καποιο ενυδρειο σου.

Μη βιαζεσαι και κανεις παλι τα ιδια λαθη.
Το φιλτρο ειναι η καρδια του συστηματος και πρεπει να στρωσει πριν μπουν ψαρια,
Αν αλλαξεις φιλτρα στα ενυδρεια (και καλα θα κανεις) προσεξε πως θα το κανεις ετσι ωστε το καθε ενυδρειο να καλυπτεται βιολογικα για τα ψαρια που εχει εκεινη τη στιγμη
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-11, 11:07
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Μια που σου τα ειπαν προηγουμενως τα παληκαρια και συμφωνω απολυτα φροντισε μην κανεις λαθη, διαβασε στρωσε το ενιδρυο το καινουργιο ετοιμασε το σε ολα του με την διακοσμηση με κρυψωνες και αφου μετρησης βαζης και τα ψαρακια αυτα που πρεπει. Δεν γνωριζω ποσο καιρο λειτουργη το μικρο σου ενιδρυο και εαν ειναι στρωμενο. Παντως τα καρφουρησια επειδη εχω και εγω δεν εχουν προβλημα με τα φιλτρα τους ισως χρειαστη να προσθεσης πληρωτικο υλικο αλλα κατα τα αλλα λειτουργουν μπορω να πω ικανοποιητικα θα το δεις και μονος σου. Οσο για το μικρο μπορεις να το κρατησης σε λειτουργια για κατι που μπορει να ζηση στα λιγα λιτρα.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΝΕΚΡΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. Stoukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 23-01-11 10:11
νεκρα σαλιγκαρια. giannisqq Σαλιγκάρια 25 14-11-10 23:30
Ροδοστομα νεκρα Pritanis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 29-09-05 20:38
νεκρα θυληκα γκαπι scalare Ζωοτόκα 8 06-09-05 19:24
Γκαπυ νεκρα 2 εβδομαδων ? ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 29-06-05 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04643 seconds with 13 queries