Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-07-09, 10:54
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή Υπολογισμός PH από μίξη

Πως μπορώ να φτιάξω το PH GH KH του νερού μου με μίξη ΑΟ και βρύσης? Μπορεί να βοηθησει κανεις με παράδειγμα των αναλογιών και τον τρόπο υπολογισμού τους? Υποθέτω οτι η ΑΟ μπορεί να αντικατασταθει και με Απιονισμένο νερό εμπορίου...
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-07-09, 11:17
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greemlin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως μπορώ να φτιάξω το PH GH KH του νερού μου με μίξη ΑΟ και βρύσης? Μπορεί να βοηθησει κανεις με παράδειγμα των αναλογιών και τον τρόπο υπολογισμού τους? Υποθέτω οτι η ΑΟ μπορεί να αντικατασταθει και με Απιονισμένο νερό εμπορίου...
Να σου πώ ένα παράδειγμα με ΚΗ, που έκανα εγώ για χρήση με το drop checker, και για GH, κάνεις αντίστοιχα.

Έστω ότι θέλω ΚΗ=4, ενώ η βρύση μου βγάζει ΚΗ=11, και η ΑΟ έχει ΚΗ=0.
Αναμιγνύοντας 4ml βρύσης, και 7ml ΑΟ, έχω 11ml με ΚΗ=(4*11+7*0)/11=4.

Γενικά, αν θέλω ΚΗ=Χ ενώ η βρύση βγάζει ΚΗ=Ψ, (με Ψ>Χ), αναμιγνύω
Χml βρύσης, και (Ψ-Χ)ml ΑΟ, και καταλήγω με:

(Ψ)ml νερού με ΚΗ=(Χ*Ψ+(Ψ-Χ)*0)/(Ψ)=Χ.



Αν χρειάζεσαι περισσότερη ποσότητα από (Ψ-Χ)ml, τότε πολλαπλασιάζεις ανάλογα, π.χ.
3 φορές Xml βρύσης και 3 φορές (Ψ-Χ)ml ΑΟ σου δίνουν 3*Ψml νερού με το ΚΗ που θέλεις, κλπ κλπ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Για το Ph τώρα... (μετά τη σωστή παρατήρηση του Kotsos παρακάτω, ότι το Ph είναι λογαριθμική συνάρτηση της συγκεντρωσης...)

Πρέπει πρώτα να βρεις τη συγκέντρωση ιοντων από το αρχικό PH, μετά να βρεις την επιθυμητή συγκέντρωση ιόντων (από το τελικό επιθυμητό Ph) και μετά ακολουθείς πάνω-κάτω τα ίδια όπως για το ΚΗ. To Ph του απιονισμένου νερού όμως είναι πρόβλημα να το υπολογίσεις απ'ότι καταλαβαίνω.
Αν θεωρήσεις ότι το απιονισμένο νερό είναι πράγματι απιονισμένο (άρα δε συνισφέρει καθόλου ιόντα), τότε ένα παράδειγμα είναι το εξής:

Έστω Ph1=X (π.χ στο νερό της βρυσης), και θα αναμίξουμε V1ml αυτού του νερού με V2ml απιονισμένο.

1. (αρχική συγκέντρωση ιόντων στο νερό βρύσης) = 10^(-Χ)
2. Τελική συγκέντρωση ιόντων μετά τη μίξη = (αρχική συγκέντωση) χ (αρχικό όγκο νερού)/ (τελικό όγκο νερού)=10^(-Χ)*V1/(V1+V2).
3. Ph τελικού μίγματος = -log( 10^(-Χ)*V1/(V1+V2) ) = Χ - log( V1 / (V1+V2) ), όπου οι λογάριθμοι είναι με βάση 10.

Επειδή V1/(V1+V2) < 1, θα έχεις - log( V1 / (V1+V2)) > 0, αρα το τελικό Ph θα είναι υψηλότερο του αρχικού.

Η βασική εξίσωση του Ph όμως (ως λογάριθμος της συγκέντρωσης ιόντων) ισχύει μόνο για δυνατά οξέα ή βάσεις, π.χ. πολύ μικρά ή πολύ μεγάλα Ph τα οποία δε συναντάς ποτέ σε ενυδρείο. ¶ρα το παραπάνω παράδειγμα δε σε βοηθάει και πολύ... Η σχέση Ph/ιόντων για Ph κοντά στο 6.5-7.5 (εκεί που δουλεύουν τα ενυδρεία μας δηλαδή) είναι λίγο πιό πολύπλοκη - μπορείς να βρεις πληροφορίες στο Wikipedia, και υπάρχουν και κάποια Ph calculators, π.χ. αλλά είναι παίδεμα, τουλάχιστον για μένα που δεν είμαι χημικός.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-07-09, 11:22
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

WOW!!!!!! Aquaman με κάλυψες με 8 γραμμές! (ιδιαίτερα κάνεις? )

Σε ευχαριστώ πολύ!
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-07-09, 12:02
Το avatar του χρήστη Aiolos-910
Aiolos-910 Ο χρήστης Aiolos-910 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Όσο γι το νερό εμπορίου θα πρέπει επάνω στο δοχείο να αναγράφετε ότι είναι με τη μέθοδο της αντίστροφης όσμωσης. Έχει ο Μασούτης με 0.90 τα 4 λίτρα.
Υπάρχουν και κάποια που δεν είναι από Α/Ο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-07-09, 12:03
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

δεν κάνουν τα άλλα????
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-07-09, 12:48
Το avatar του χρήστη Aiolos-910
Aiolos-910 Ο χρήστης Aiolos-910 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Όχι δεν κάνουν είναι με άλλη μέθοδο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-07-09, 13:05
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Απ όσο ξέρω, η κλίμακα του ph είναι λογαριθμική.. Το παραπάνω δηλαδή δεν ισχύει.. 5μλ πεχα 7 και 5μλ πεχα 8 δεν κανουν πεχα 7,5...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-07-09, 14:07
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Έχεις πολύ δίκιο - γι'αυτό και διόθρωσα το ποστ μου παραπάνω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-09, 15:02
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Σα; ευχαριστω πολύ για τα παραπάνω.... αλλά η ερωτηση παραμένει δηλαδη εαν θέλω να φερω το ενυδρειο στο PH 7 ... με νερο βρύσης στο 8 πως το κάνω τελικά ή μαλλον πρακτικά?? Έχω CO2 μπουκάλα... να κατεβάσω το KH και δοκιμάζοντας να το κρατησω? στις αλλγές νερου ομως τι γινεται??????
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-09, 16:38
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Δε νομίζω ότι μπορείς να πας από Ph 8 σε 7 με μίξεις νερού - χρειάζεσαι κάποιο buffer. Η προσθήκη Co2 είναι μια λύση, αλλά για να κατεβάσεις ένα ολόκληρο βαθμό το ph σου ίσως να χρειαστείς πολύ ψηλά επίπεδα CO2 και να έχεις πρόβλημα με τα ψάρια
δες το πινακάκι σε αυτή τη συζήτηση

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....%E1%F2+pH%2FKH

τί ΚΗ έχεις;

Η άλλη λύση είναι τα διάφορα χημικά Ph-up/down, αλλά αυτά δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ προσωπικά, και δεν ξέρω να σου πώ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-07-09, 18:06
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

Η λύση που εννοουσα ειναι η εξης... (έχω ΚΗ 7 - 8 )... κατεβάζω με ΑΟ νερό το τρόπο που μου ειπες πιο πάνω... μετα σε ΚΗ 3-4 αφήνω το CO2 με έναν κοντρόλλερ να κάνει την δουλεία του.... προφανος δεν χρειάζεται και τόσο πολύ CO2... Γινεται και αλλιώς??? Ακουω συνεχεια οτι η μεθοδος CO2 ειναι ξεπερασμένη και να χρησιμοποιησουμε ΑΟ... η ΑΟ δεν κανει το Νερό Οξυνο αποτι θυμαμαι απο τα Πανεπιστημια μας (μεσα...) ... άρα δεν βλέπω άλλο τρόπο... εκτός και αν κατι δεν έπιασα... και στις αλλαγές νερού τι κάνουμε... αν δηλαδη δεν έχουμε και CO2 Για το βαρελάκι.....
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-07-09, 18:23
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Εδώ αρχίζει να εξαντλείται η εμπειρία μου για να σου πώ υπεύθυνα.

Είναι φυτεμένο το ενυδρείο; Τι ΚΗ/GH/PH εχεις στη βρύση, και τι τιμές θέλεις να πετύχεις;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-07-09, 20:23
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

To Co2 χρησιμοποιειται κυριως οταν υπαρχουν αρκετα φυτα. Ειναι ενας δυναμικος τροπος κατεβασματος του Ph που πρεπει να εισαι απο πανω... γιατι εχει τους κινδυνους του.
Εαν θελεις να αλλαξεις τις παραμετρους του νερου η λυση της Α/Ο ειναι ευκολη γιατι ξεκινας απο νερο που εχει (θεωρητικα) KH/GH 0 και προσθετωντας τους καταλληλους ηλεκτρολυτες (αλατα μαγνησιου για Gh και σοδα για KH το πας εκει που θες).
Τωρα αν θες να παιξεις με νερο βρυσης, αλλαζοντας και τη σχεση Gh/Kh τοτε θα παιδευτεις λιγο περισσοτερο.
Για παραδειγμα, το νερο της αθηνας εχει τυπικα GH 7 και KH 12....
Ας πουμε οτι θελουμε να κατεβασουμε το Kh στο 6. Ανακατευοντας μισο/μισο νερο οσμωσης και βρυσης θα παρουμε Gh 3.5 και KH 6. Στη συνεχεια, αν θελουμε Gh 8 θα πρεπει να προσθεσουμε καποιο Gh builder...(πχ Mg2So).
To Ph εξαρταται αμεσα απο το KH αλλα και απο διαφορα οξεα που μπορει να υπαρχουν η να δημιουργηθουν στο ενυδρειο.. (πχ απο τυρφη, οργανικα υπολειματα φυτων κλπ) οποτε το παμε μετρωντας και το ανεβαζουμε με λιγη σοδα οταν χρειαζεται....

Αν λαβεις υποψιν σου οτι το νερο της βρυσης αλλαζει με την εποχη αλλα και αναλογα με τη γεωτρηση που προερχεται το νερο, πρεπει να εισαι μονιμα με μια μετρηση στο χερι. Αντιθετα με σκετη οσμωση, μετα απο λιγο οι ποσοτητες που προσθετεις γινονται ρουτινα και τις βαζεις χωρις καν να μετρας... (αφου αποκτησεις αρκετη πειρα).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-07-09, 21:41
Το avatar του χρήστη greemlin
greemlin Ο χρήστης greemlin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2009
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 200
Προεπιλογή

ευχαριστώ πολύ! Ποια προιοντα προτεινετε για προσθηκη σε σκέτο νερο ΑΟ?
Sir Netblues μιας και ειμαστε κοντοχωριανοι... ειναι δυνατων να εχουμε διαφορες στις τιμες νερου (Μοσχάτο - Χολαργός)??
Εγω μετράω πχ 8, κη 7.5 γη 13... τετρα υγρα

Aquaman έχω φυτά στα 120 λίτρα μου με τις παραπάνω τιμές και επειδη θέλω 2 σκαλαρια θέλω να φτασω στο 7 ph
__________________
ΜΦΧ Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-07-09, 21:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Discus Preis για GH, Αλας μαγνησιας απο φαρμακειο (για Gh επισης) και τα αναλογα προιοντα της Sera και της aquamedic ειναι μερικα απο οσα μουρχονται στο μυαλο.
Για αυξηση KH, μαγειρικη σοδα... (και τα πιο κυριλε προιοντα KH +/up που ειναι σοδα σε χαπια...) και τελος Seachem Equilibrium για ενυδρεια με φυτα. Υπαρχουν και αλλα παρομοια προιοντα βεβαια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπολογισμός λίτρων σε λίμνη tonisgr Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 13-10-09 18:24
Υπολογισμός φωτισμού gaitan_chris Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 13-11-08 16:17
υπολογισμός (Κ2S04).......... aristomenis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 12-12-07 21:06
Υπολογισμός του CO2 σε σχέση με το pH και την σκληρότητα του νερού khpouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-09-07 15:15
Υπολογισμός όγκου νερού? mios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 17-05-07 07:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05944 seconds with 13 queries