Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-07, 20:59
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Question η αρχη, το ημισυ του παντος!!

καλησπερα.
βρηκα το υπεροχο αυτο φορουμ πριν δυο μερες, και απο τοτε δεν εχω σταματησει το διαβασμα..
εχω μερικες ..χιλιαδες αποριες στο μυαλο μου και απ'οτι βλεπω υπαρχει πολλη διαθεση για απαντησεις απο μερους σας.
η ιστορια εχει ως εξης: δεν ειχα καμια σχεση με ενυδρεια, μεχρι που εντοπισα οτι μια συγκεκριμενη θεση στο σπιτι ειναι φτιαγμενη για να μπει ενα.
μου πηρε λιγο χρονο για να γινουν οσα χρειαζονται ωστε το ενυδρειο να μπει τελικα στη θεση του, και εκει που νομιζα οτι το δυσκολο μερος περασε, ηρθαν τα πανω κατω! με λιγα λογια καταλαβα τι σημαινει ενυδρειο! (αφου διαβασα τα περισσοτερα θεματα για αρχαριους που υπαρχουν στο φορουμ)
το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι αδειο, καθαρο, και ειναι αυτο (μ110 π25 υ40/35καθαρο)

http://img215.imageshack.us/img215/6159/enydreioym0.jpg

ο εξοπλισμος που εχω προμηθευτει ειναι ο εξης:
1) hydor crystal filter 2 (R05II) 650l/h
http://www.hydor.it/images/prodotti/crystald/img1.jpg

2)hydor theo heater 100w
http://www.hydor.it/images/prodotti/...o_quote_a2.jpg

3) 2 πεντακιλα χαλικι ενυδρειου φυσικο (οχι το ψιλο, αλλα δεν θυμαμαι διαμετρο) καφε-μπεζ

4) 3 πλαστικα φυτα και ενα εξωτερικο θερμομετρο

και 5) ενα μπουαλακι aquasafe tetra , ενα easy balance tetra και ενα bactalysator.

και ηρθα στο σπιτι ο ερμος, για να φτιαξω το ενυδρειο...
οποιος εχει καταφερει να διαβασει μεχρι εδω, σιγουρα με την εμπειρια του θα εχει φανταστει τι θα ηθελε να φτιαξει ο ιδιος με ενα τετοιο αδειο ενυδρειο.
δε μου λετε κι εμενα καμια ιδεα γιατι εχω χαθει;
το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ειναι γλυκου νερου, δεν θα ειναι χρυσοψαρα, με οσα διαβασα δεν ξερω πια αν θελω να βαλω τα ψευτικα φυτα που αγορασα, ή να βαλω ζωντανα, δεν ξερω τι διακοσμητικα να βαλω εκτος απο μερικες πετρες που θα ηθελα πολυ να ειναι μεσα
http://img229.imageshack.us/img229/9105/99ro1.jpg
http://img229.imageshack.us/img229/9479/97ct0.jpg

αρα τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
τι ψαρια θα διαλεγατε να μπουν ωστε να διακοσμηθει καταλληλα (κρυψωνες, ξυλα κλπ)
να προτιμησω τα πλαστικα φυτα ή να δοκιμασω με αληθινα και ποια, δεδομενου οτι το ενυδρειο θα φαινεται και απο τις δυο μεριες, και εχει σχετικα μικρο πλατος (25cm)
ποσα ψαρια θα μπορεσουν να μπουν ωστε να μην το καταντησω σαν λεωφορειο του οασθ;
τα φωτα σας πλιζ...
ευχαριστω και μονο για την αναγνωση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-07, 21:21
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Thumbs up

Καλως ηρθες φιλε μου... Καταρχας το πρωτο που θελω να σου πω και μαλλον θα σε στεναχωρισω ειναι οτι οι συγκεκριμενες πετρες δεν... Εκτος απο το οτι δεν μπορεις να ξερεις τι αποτελεσματα θα εχουν στο νερο σου δεν ειναι και καθολου φυσικες,δεν κολανε με το περιβαλλον που πας να δημιουργησεις... Μετα θα σου ελεγα σκετικα με το υποστρωμα...Με το χοντρο χαλικι με τα περισσοτερα ψαρια θα εχεις προβληματα και το αποτελεσμα οπτικα δεν νομιζω να σε συγκυνισει...θα ελεγα καλυτερα αν δεν το εχεις ανοιξει ακομα να το γυρισεις πισω και να παρεις ψυλο χαλικακι ή αμμο...Τωρα για τα φυτα...Ειναι αναλογα τι ψαρια θα προτιμησεις για το ενυδρειο σου...Τα πλαστικα καλυτερα κρατατα μακρια αν θες ενα φυσικο τοπιο στο σπιτι σου...Για τα ψαρια τωρα,τι να πω και γω...κανε μια αναζητηση,κρατα ονοματα και εδω ειμαστε για να σε βοηθησουμε...Ψαξε και δες τι σου αρεσει εσενα...Πανω απο ολα ΟΧΙ ΒΙΑΣΥΝΗ!Μελετισε,ρωτα και μετα αγορασε...ελπιζω να σου ελεισα μερικες αποριες,καλη συνεχεια και εμεις εδω ειμαστε...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-11-07, 21:26
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AXEL Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχας το πρωτο που θελω να σου πω και μαλλον θα σε στεναχωρισω ειναι οτι οι συγκεκριμενες πετρες δεν... Εκτος απο το οτι δεν μπορεις να ξερεις τι αποτελεσματα θα εχουν στο νερο σου δεν ειναι και καθολου φυσικες,δεν κολανε με το περιβαλλον που πας να δημιουργησεις...
και πολύ αιχμηρές στο εσωτερικό τους.... κίνδυνος τραυματισμού
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-11-07, 21:43
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις ταχυτατες απαντησεις
δεν εχω ανοιξει το χαλικι, μπορω να το γυρισω και να παρω το πιο ψιλο.

για τις πετρες, πραγματι οι μικρες ειναι λιγο επικινδυνες αλλα οι μεγαλες οχι και τοσο. αν παντως το μονο προβλημα ειναι η μη φυσικη εμφανιση, i can live with it, νομιζω οτι αν τις βαλω μαζεμενες σε μια γωνια δεν θα δειχνουν ασχημα. ειναι πετρες θαλασσης, τις ειχα αγορασει απο τη ζακυνθο αλλα δεν θυμαμαι περισσοτερα στοιχεια και οι αναζητησεις στο google δεν βοηθησαν καθολου.

Για φυτα, θελω πολυ να βαλω αληθινα αλλα φοβαμαι οτι θα χρειαστει και υποστρωμα και περισσοτερο χαλικι, και θα μου φαει πολυτιμο χωρο. αξιζει ομως ετσι; και ποια φυτα ταιριαζουν στο ενυδρειο, επειδη μαλλον θα μπουν στη μεση και κατα μηκος;

οσο για ψαρια, θα ηθελα να εχω δυο τσούρμα απο τα μικρα ειδη που ζουν σε κοπαδια, και μερικα μεγαλυτερα ψαρια συν τους απαραιτητους γλυφτες και τα γατοψαρα.
μπορω να ρωτησω στο πετ-σοπ αλλα να σας πω την αληθεια προτιμω να εμπιστευτω τυφλα καποιον απο εσας, παρα εναν πωλητη σε ενα μαγαζι...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-11-07, 22:17
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Καταρχήν καλωσήρθες και μπάβο σου που σκέφτηκες το ενυδρείο για την αυτήν την άκρη του σπιτιού σου! Με πολύ υπομονή και σωστές επιλογές δεν θα το μετανιώσεις.
Τώρα κατά την γνώμη μου, αυτές οι πέτρες δεν είναι κατάλληλες, δοκίμασε με υδροχλωρικό οξύ (aqua forte) ρίχνωντας πάνω τους μερικές σταγόνες αν είναι ασβεστολιθικές, αν αφρίσουν είναι, αν όχι δεν είναι, αλλά κατα πάσα πιθανότητα θα είναι, χωρίς να παίρνω και όρκο..Καλό είναι να χρησιμοποιήσεις αντικείμενα που δεν θα επηρεάζουν την ποιότητα του νερού, και οι ασβεστολιθικές πέτρες την επηρεάζουν κάνωντας το νερό σκληρότερο όπως σίγουρα θα διάβασες. Για το χαλίκι εφόσον θές να βάλεις ζωντανά φυτά, καλό είναι να βάλεις ψιλόκκοκο χαλικάκι για μπορέσουν να ριζοβολήσουν τα φυτά ευκολότερα.Φτιάξε την διακόσμηση μετά ξεκίνα στρώσιμο, για ψάρια μιλάμε μετά..

Είσαι και από Κιλκίς βλέπω.. και εμένα το χωρίο μου στο νομό Κιλκίς είναι!
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-11-07, 22:20
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

καλώς τον γείτονα. καλώς όρισες
οι πέτρες είναι πολύ αφύσικες και θα συμφωνήσω με τον Cydox
και απλά μην βιαστείς γιατί μετά θα το μετανιώσεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-11-07, 22:36
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

γεια σου γειτονα!

παιδια σχεδον με πεισατε για τις πετρες.. και βρισκομαι παλι στο σημειο μηδεν..
απο την αλλη, χαιρομαι που δεν με αποθαρρυνετε για τα ζωντανα φυτα.
θα χρειαστω 5 εκατοστα χαλικακι ψιλο. το υποστρωμα που μου εχει προτεινει ο πωλητης, για τα φυτα, χρειαζεται;
τι λετε για μερικα ξυλα, με 3 φυτα και βλεπουμε;
(απ'οτι ειδα τα ξυλα τσιμπανε λιγακι στις τιμες ε; )
δεν το βιαζομαι καθολου, ετσι κι αλλιως τα ψαρια δεν θα μπουνε πριν τα μεσα ιανουαριου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-11-07, 23:35
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

5 εκατοστά ίσως να ναι και πολύ, αρκέσου στα 3-3.5 γιατί και το φίλτρο σου δεν είναι εξαιρετικά δυνατό.Ζωντανά φυτά πρέπει να βάλεις, είναι ζωτικής σημασίας, εκτός του οπτικού.Το υπόστρωμα για φυτά που σου προτείνει ο μαγαζάτορας είναι φυλλοχώμα? Τέσπα οτιδήποτε και να είναι στην αρχή ελπίζω να ασχοληθείς με εύκολα φυτά, αργότερα όταν οι απαιτήσεις θα μεγαλώσουν χρειάζεται και το υπόστρωμα.¶λλωστε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταμπλέτες αντί για υπόστρωμα.Τώρα με κάποιο απλό λιπασματάκι θα είσαι καλυμένος.Γενικά μην το σκέφτεσαι και τόσο πολύ για την διακόσμηση μπορείς να την διαμορφώσεις και μετά όταν θα μπουν και τα φυτά.Τα ξύλα θα τα χαρακτήριζα ακριβά, αλλά δεν γίνεται και αλλιώς τα περισότερα είναι εισαγωγής.Διάβασες σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου?
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-11-07, 23:40
Το avatar του χρήστη nikitasp
nikitasp Ο χρήστης nikitasp δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2006
Περιοχή: χαιδαρι
Μηνύματα: 170
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikitasp
Προεπιλογή

καλως ηρθες και απο εμενα...εχεις βαλει στο ματι καποιο ειδος ψαριου που θελεις να φιλοξενησεις? βρες πρωτα τι ειδη ψαριων σε ενδιαφερουν,ωστε να προετοιμασεις καταλληλα το εδαφος...για τα ψευτικα φυτα δεν το συζητω δωςτα πισω αν γινεται και παρε κατι αλλο.επειδη ως αρχαριος θα ξεκινησεις με ευκολα φυτα αλλα ειμαι σιγουρος πως στη συνεχεια θα ενθουσιαστεις και θα δοκιμασεις με πιο δυσκολα,βαλε υποστρωμα απο την αρχη γιατι σε βλεπω σε κανα εξαμηνο να το ξεστηνεις για να βαλεις υποστρωμα (οπως οι περισσοτεροι αλλωστε!) και πιστεψε με ειναι το πιο δυσκολο απο ολα.πριν παρεις χαλικι κατασταλαξε σε τι ειδους ψαρια θα πας.αν θες κιχλιδες μαλαουι ή ταγκανικα πρεπει να βαλεις ασβεστολιθικο χαλικι αν παλι θες ψαρια μαλακου νερου θες ουδετερο...ελπιζω να γινομαι αντιληπτος...επομενως δες πρωτα για τα ψαρια και με βαση αυτα συζηταμε ολα τα υπολοιπα....καλως ηρθες και παλι
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-11-07, 23:51
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikitasp Εμφάνιση μηνυμάτων
.αν θες κιχλιδες μαλαουι ή ταγκανικα πρεπει να βαλεις ασβεστολιθικο χαλικι αν παλι θες ψαρια μαλακου νερου θες ουδετερο...ελπιζω να γινομαι αντιληπτος...επομενως δες πρωτα για τα ψαρια και με βαση αυτα συζηταμε ολα τα υπολοιπα....καλως ηρθες και παλι
Οι κιχλίδες των rift lakes, αλλά και γενικότερα οι κιχλίδες δεν προτείνονται για αρχάριους. Στα πρώτα μου βήματα στο ενυδρείο είχα κάποιες κιχλίδες και μου ψόφησαν σε μερικές εβδομάδες, φυσικά δεν είμουν και μέλος αυτού του φόρουμ για να έχω τις πολύτιμες συμβουλές που δίνονται... Προσωπικά θα πρότεινα μερικά ζωοτόκα, ή και κάποια κοπαδόψαρα.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-11-07, 00:09
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

αρχιζουν τα πραγματα να μπαινουν σε μια σειρα, χαρη στις απαντησεις σας.
μια επισκεψη στο πετ-σοπ θα γινει συντομα, ωστε να αποφασισω πρωτα πανω κατω για τα ψαρακια που θα μπουνε.
εχω μια δυσκολια στο να καταλαβω ποια φυτα κανουν για την περιπτωση (χαμηλο, μακρυ και διαμπερες), αν μπορειτε προτεινετε κατι συγκεκριμενο ωστε να μαθω και τι υποστρωμα θα ειναι καταλληλο.
μαλλον απο αυτο πρεπει να αρχισω.
ευχαριστω για τις συμβουλες-απαντησεις σας.

-------------------------
Cydox ακριβως αυτο ειχα στο μυαλο μου εξαρχης, βλεποντας το ενυδρειο ενος φιλου που το ονομασε "κοινωνικο". 2 ομαδες κοπαδοψαρα (τσούρμο) και μερικα ζωοτοκα. θα μελετησω λιγο τις ονομασιες και τις κατηγοριες των ψαριων και θα επιστρεψω πιο συγκεκριμενος. το χαλικι θα ειναι ψιλο και ουδετερο σε αυτη την περιπτωση μαλλον..
η βοηθεια που πραγματικα χρειαζομαι σε αυτη την πρωτη φαση απο εσας ειναι στο ποια φυτα προτεινετε και ποσα.
(και τι υποστρωμα να ζητησω τελικα, αφου δεν ειχα ιδεα οτι υπαρχουν πανω απο ενα ειδος υποστρωματων...)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nounoukos : 19-11-07 στις 00:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-11-07, 00:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Καλωσόρισες.

Γενικά, όποιο υπόστρωμα εταιρείας (sera, jbl, κλπ) για φυτά πωλείται σε πετ σοπ είναι κατάλληλο. Οπότε μην ανησυχείς.

Όσον αφορά τα φυτά και γενικότερα τον διάκοσμο του ενυδρείου, θα σου έλεγα πρώτα να κατασταλάξεις σε ποια είδη ψαριών πρόκειται να κατοικήσουν το ενυδρείο σου. Στην συνέχεια, η διακόσμηση θα γίνει σύμφωνα με τις ανάγκες τους και βέβαια με τη θέση που βρίσκεται το ενυδρείο και τις διαστάσεις του. Κάνε λοιπόν μια γύρα στα μαγαζιά για να δεις ποια είδη ψαριών είναι διαθέσιμα, σημείωσε αυτά που σου τράβηξαν περισσότερο την προσοχή και ενμημέρωσέ μας.

Γενικά και με απλά λόγια, υπάρχουν δύο καλές επιλογές φυτών. Αργής και ταχείας ανάπτυξης. Αυτά τα δύο είδη χωρίζονται περεταίρω σε χαμηλών και υψηλών απαιτήσεων (ανάγκες από φως, λίπανση, CO2, κα). Για φυτά χαμηλών απαιτήσεων μπορείς να διαβάσεις εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537

Καλές επιλογές εύκολων φυτών για το ενυδρείο σου είναι:
Αργής ανάπτυξης:
Vallisneria americana ή asiatica ή spiralis, Cryptocorynes, Αnubias, Microsorium pteropus, Vesicularia dubyana.
Γρήγορης ανάπτυξης:
Επέλεξε 2 ή 3 είδη από το σύνδεσμο που παρέθεσα.

Μπορείς να φυτέψεις τα ψηλά φυτά στις γωνίες του ενυδρείου και τα χαμηλά στα πιο κεντρικά σημεία. Έτσι θα μπορείς να το κοιτάς και από τις δύο πλευρές.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-07, 13:47
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

επισκεφτηκα σημερα ενα pet-shop στη θεσσαλονικη (στη γεωργικης σχολης) και πανω κατω αποφασισα τι θελω να βαλω στο ενυδρειο. σκεφτομαι για ενα κοπαδι neon (αν ειναι δυνατον με μερικα cardinals) και δυο τρια αγγελοψαρα μεσαιου μεγεθους για αρχη. βεβαια δυο πλακοστωμοι ειναι απαραιτητοι απ'οτι ξερω, και επισης μου αρεσαν τα λαμπέο (ισως μπει ενα πολυ αργοτερα) και τα κλοουν (νομιζω botia) για να χαζευει ο μικρος. αλλα κι αυτα πολυ αργοτερα. Αυτα.
απο φυτα το συγκεκριμενο μαγαζι δεν ειχε μεγαλη ποικοιλια, και μαλλον δε θα το προτιμησω για αγορα φυτων. ητανε και λιγο ως πολυ σαπισμενα τα φυλλα των φυτων.
Αλλαξα το χοντρο χαλικι με ψιλοτερο, και αγορασα και ενα κουβαδακι υποστρωμα completesubstrate της tetra.
Ο πωλητης μου εδωσε τα τεστ για pH, NO2, kH και NH4 NH3.
επισης μου ειπε να χρησιμοποιησω για το στρωσιμο απιονισμενο νερο μαζι με αλατι, αλλα επειδη ακουγα για πρωτη φορα κατι τετοιο, δεν αγορασα το αλατι και του ειπα οτι θα δοκιμασω με νερο βρυσης.
Τωρα, πριν βαλω νερο πρεπει να εχω και τα φυτα; (τα οποια θα με βοηθησετε βεβαια να διαλεξω, και αν γινεται γειτονακια μου, πειτε μου και ενα πιο εξειδικευμενο μαγαζι στη θεσσαλονικη για να τα προμηθευτω)
και γενικα, μεχρι να βαλω νερο, χρειαζεται να κανω κατι ακομη;;
για τη διακοσμηση μαλλον θα καταληξω σε καποιο ξυλο και μονο. μαζι με τα φυτα θα ειναι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-07, 16:44
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Γεια σου κι απο μενα. εγω θα σε συμβουλευα να αφησεις τα ψαρια προς το παρον.Δεν εχει αυτη τη στιγμη σημασια ποια αρεσουν του μικρου και ποια σε σενα. Εχεις χρονο μπροστα σου να διαβασεις να ρωτησεις και να αποφασισεις. Αυτη τη στιγμη το σημαντικο ειναι το στρωσιμο και η διαμορφωση του ενυδρειου.Θα χρειαστεις οπωσδηποτε και ενα τεστ νιτρικων ΝΟ3. Απο φυτα στην αρχη ευκολα. Βαλε 2 ξυλα καλυτερα.Ενα μεγαλο και ενα μικροτερο και δεσε πανω τους με ψαροτριχα μερικες ανουμπιες και 2-3 φτερες γιαβας. Ενας πρασινος ευκολος εχινοδορος η και μερικες ευκολες κρυπτοκορινες κανουν επισης για το ενυδρειο σου αλλα προτιμησε τα μικροσωμα ειδη. Μια ελοδεα (egeria densa)και μια βαλισνερια νανα σε καποια γωνια.Επισης τα περισσοτερα ειδη υγροφιλες ειναι ευκολα φυτα και αναπτυσσονται γρηγορα.Για το στρωσιμο νερο βρυσης με αντιχλωριο στην συνιστωμενη δοση.Μην ξεχασεις να πλυνεις σχολαστικα το ενυδρειο πριν το γεμισεις,οχι ομως με σαπουνια ,χημικα κτλπ. Διαβασε σχολαστικα για τους τροπους στρωσιματος με αμμωνια και ρωτα αν εχεις αποριες.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-07, 17:54
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Και μην ξεχναμε οτι το ενυδρειο έχει μονο 25 ποντους πλατος, οπότε τα μεγάλα ψαρια πρακτικά αποκλείονται...

Προσωπικα δεν θα έβαζα ψαρια με τελικό μέγεθος μεγαλυτερο από 10-12 πόντους...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-11-07, 18:09
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Από μαγαζιά που ρώτησες, εγώ πλέον προτιμώ τον azores, είναι στην Μάρκου Μπότσαρη 8 (αν δεν κάνω λάθος). Τα φυτά σου τα έιπαν ήδη. Μπορείς να βάλεις αυτά για αρχή βέβαια όχι όλα μαζί, ξεκίνα με ανούμπιες και java moss, και συνέχισε σταδιακά.Διάβασε αυτό http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm και γενικά όλο το site αξίζει
ή το σχετικό άρθρο του Giorgos που βρίσκεται εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
για να ξεκινήσεις το στρώσιμο. Επίσης οι πλακόστομοι δεν είναι καθόλου απαραίτητοι εγώ έχω πολλά χρόνια να αγοράσω πλεκο..βάλε μερικά σαλιγκαράκια αν θέλεις.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-11-07, 21:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
βέβαια όχι όλα μαζί, ξεκίνα με ανούμπιες και java moss, και συνέχισε σταδιακά.
Και ολα μαζι να τα βαλει δεν υπαρχει προβλημα πλην του οικονομικου, εξαλλου τα φυτα βοηθουν και στο στρωσιμο
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-01-08, 15:56
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Question

καλη χρονια!
θελω λιγο τα φωτα σας παιδια γιατι εχω μπερδευτει λιγο πολυ και δεν ξερω τι να κανω.
αρχικα να πω οτι ειχα αποφασισει να στρωσω το ενυδρειο με αμμωνια αλλα τωρα χρειαζομαι τη βοηθεια σας γιατι εχω ακουσει και διαβασει πολλα, και μεταξυ αλλων σημερα με εκανε να νοιωσω ασχημα καποιος πωλητης σε ενα μεγαλο πετ σοπ της θεσσαλονικης οταν τον ρωτησα αν πουλανε αμμωνια και μου απαντησε λες και τον εβρισα. δεν ηξερε καν τον τροπο στρωσιματος με αμμωνια και με συμβουλεψε να ξανακοιταξω εκει που το διαβασα γιατι προφανως εκανα καποιο μεγαλο λαθος!
λοιπον, να τι εκανα εχρι τωρα απο χτες το βραδυ μαζι με εναν φιλο που ξερει πεντε πραγματα.
αρχικα βαλαμε ενα υποστρωμα της tetra (completesubstrate) που βγηκε περιπου 1,5cm.
μετα πλυναμε καλα δεκα κιλα ψιλο φυσικο χαλικι και το προσθεσαμε. το παχος της στρωσης ειναι 2,5cm.
στη συνεχεια προσθεσαμε 80 λιτρα νερο βρυσης. το ενυδρειο γεμισε.
στη συνεχεια βρασαμε 5 ξυλα που ειχα αγορασει απο καποιο καταστημα στην αθηνα, και τα βαλαμε μεσα.
βαλαμε το σκευασμα της tetra aquasafe σε προτεινομενη αναλογια.
στη συνεχεια και αφου δεν ειχα προμηθευτει (καλως ή κακως) αμμωνια, αποφασισα πληρως μπερδεμενος, να βαλω μεσα σε σωστη αναλογια ενα σκευασμα της astra , το bactalyzator, το οποιο μου ειχε πουλησει ο συγκεκριμενος πωλητης απο την πρωτη φορα που ειχα παει να αγορασω τον εξοπλισμο.
βαλαμε σε λειτουργια το φιλτρο (hydor 2, 80 εως 150 λιτρα, 650 λιτρα/ωρα)
βαλαμε τον θερμαντηρα (27 βαθμοι τωρα)
και το αφησαμε να δουλευει με σκοπο να βαλουμε σημερα φυτα και αμμωνια.
ολα αυτα εγιναν μεχρι τις 10 χτες το βραδυ.
σημερα γυρισαμε αρκετα μαγαζια στην θεσσαλονικη για να βρουμε φυτα και τελικα αγορασα ενα microsorum pteropus
tropica, μια valisneria americana 'mini twister', ενα ακομη φυτο γρηγορης αναπτυξης και ευκολο που ακομη δεν ξερω την ονομασια του, και λιγο java moss που επεπλεε αμεριμνο και τελικα μπλεχτηκε τυχαια στα φυλλα του tropica...
τωρα, σκεπτομενος τα βακτηρια που εριξα χτες και το οτι ακομη δεν εχω βρει αμμωνια για να τραφουν, δεν ξερω τι να κανω και πριν κανω καποιες μετρησεις που δεν εχω ιδεα σε τι θα μου χρησιμευσουν, εσπευσα να ρωτησω καποιον πιο εμπειρο για να με ξελασπωσει.
τα φυτα δεν ειναι ακομη μεσα, θα τα βαλουμε το βραδυ.
το ενυδρειο:
http://img229.imageshack.us/img229/8588/dsc02158lc0.jpg
τι πρεπει να κανω τωρα;
για οποιαδηποτε επιπλεον πληροφορια που δεν σκεφτηκα να γραψω, παρακαλω πολυ ρωτηστε με.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-01-08, 21:04
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Που χάθηκες ρε γείτονα? Το ενυδρείο ήδη αρχίζει και φαίνεται παρα πολύ όμορφο, τα βακτηρίδια που έβαλες δεν κάνουν καμία δουλειά μιας και δεν τα ταίσες, η επιλογή των φυτών είναι πολλή καλή, την java moss μπορείς να την πιάσεις με κλωστή πάνω σε κάποιο ξύλο για να αναπτυχθεί εκεί. Ξεκίνα με την αμμωνία και μην ξεχνάς οτι σε μεγαλύτερη θερμοκρασία θα στρωθεί πιο γρήγορα.Από τα μαγαζιά δεν πρόκειτε να βγάλεις άκρη, απλά εξοπλίσου με αυτά που χρειάζεσαι, και άσε τον διάλογο .
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-08, 12:07
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

γεια χαρα Cydox, καλη χρονια!
γυρισα την πολη σου σημερα απ'ακρη σ'ακρη.
θα ξανακατεβω την αλλη εβδομαδα γιατι καποιο μαγαζι θα εχει παραλαβη απο φυτα, για να συμπληρωσω την συλλογη μου.
λοιπον, μολις καταπιαστηκα για να κανω το τεστ της αμμωνιας σε ενα κουβαδακι με 2 λιτρα νερο απο το ενυδρειο.
ακου κατι ερωτησεις που εχω!
1)πολυ μανουρα φαινεται το τεστ. εχω ενα υγρο τεστ NH4-NH3 της sera και απο οτι καταλαβα πρεπει να μετρησω το Ph, μετα να κανω το τεστ για να βρω το NH4 και απο το πινακακι θα βρω και το NH3 (που πρεπει να ειναι η περιφημη αμμωνια). ετσι ειναι;
2)χρειαζεται μετα να ξαναπροσθεσω baktalysator; θα κανει την διαδικασια συντομοτερη;
3)η java moss μηπως πρεπει να μπει αργοτερα για να μη γεμισει αλγη (και δεν καθαριζει μετα) γιατι οπως εχω διαβασει, η αλγη στην αρχη ειναι αναποφευκτη;
4)τον θερμαντηρα δηλαδη, να τον βαλω τερμα; να παει 30;

το ενυδρειο απο το μεσημερι αρχισε να θολωνει και συνεχιζει. τωρα ειναι ημιδιαφανες...
-------------------------
αρχισα να το σκεφτομαι τελικα για να βαλω μπολι. το στρωσιμο με αμμωνια φαινεται να ειναι πολυ δυσκολοτερο απ'οτι νομιζα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nounoukos : 12-01-08 στις 12:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-01-08, 06:49
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

To test της sera πρέπει να έχει 3 μπουκαλάκια μέσα αν θυμάμε καλά.. και πρέπει να ρίξεις 6 σταγόνες απο το καθένα με την αριθμημένη σειρά που τα δείχνει, σε 10 ml νερό απτο ενυδρείο.Να ξέρεις ότι ο ογκομετρητής της sera δεν δείχνει σωστά τις ποσότητες, οπότε μια σύριγγα θα έιναι καλύτερη.Για τα βακτηρίδια λόγω του ότι δεν τα έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, δεν ξέρω τι παίζει, αλλά πρέπει να έχει οδηγίες.Η java moss δεν πειράζει να μπει από τώρα, και να πιάσει και άλγη, μπορεί να φύγει έυκολα σε τρεχούμενο νερό.Τον θερμαντήρα τέρμα όσο πάει..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-01-08, 23:09
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

παιδια εχω νεοτερα. γειτονα, βοηθεια..
τα καλα νεα ειναι οτι σημερα εβαλα μπολι και παρατησα την ιδεα να το στρωσω με αμμωνια. μου φανηκε πολυ δυσκολο.
στιψαμε το σφουγγαρι του φιλτρου ενος στρωμενου ενυδρειου σε ενα κουβαδακι και βαλαμε και λιγη μούργα, που τελικα αποδειχτηκε οτι ηταν καπως περισσοτερη απο αρκετη. ριξαμε νερο κατευθειαν στο δικο μου φιλτρο και το υπολοιπο μαζι με τη μουργα μεσα στο ενυδρειο.
μετα απο τεσσερις ωρες γυρισαμε με μερικα ψαρακια που πηραμε απο τον κουίκο, οχτω καρντιναλς και εναν πλεκο. καναμε την διαδικασια και ριξαμε τα ψαρια στο νερο. μεχρι το απογευμα που εφυγα ξανα για θεσσαλονικη ολα φαινοντουσαν να πηγαινουν καλα. οταν γυρισα ομως μετα απο 2 ωρες, διαπιστωσα οτι μονο 3 καρντιναλς κολυμπουσαν αμεριμνα. οσο κι αν εψαξα δεν βρηκα τα υπολοιπα, μεχρι που ανοιξα το φιλτρο. 3 ηταν σφηνωμενα στις εγκοπες και αλλα δυο ηταν απλα παγιδευμενα αναμεσα στο φιλτρο και τη βαση.
τελικα τα κακα νεα ειναι οτι μονο ενα απο τα τρια που ηταν σφηνωμενα γλιτωσε το κακο.
εφτιαξα μια πατεντα με χοντρο τούλι και περιμενω να δω τωρα ποσο γρηγορα θα βουλωσει η εισοδος νερου του φιλτρου..
υπαρχει προβλημα αν το φιλτρο δεν μπορει να τραβηξει ανετα νερο;
καμια ιδεα;
εκτος απο το ατυχες αυτο προβλημα, τι αλλο πρεπει να προσεξω;
εχω και ενα μπουκαλακι baktalysator που ειπα να χρησημοποιησω και συμφωνα με τις οδηγιες εριξα 200ml και τις 3 επομενες μερες θα ριχνω απο 100ml.
το easy balance, ειναι χρησιμο σε αυτη τη φαση; να ριξω;
εξι καρντιναλς και ενας πλεκο ειναι αρκετα για τωρα; το νερο ειναι περιπου 80 λιτρα.

...
καθε συμβουλη σας ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτη...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-08, 12:01
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

To πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να μετρησεις την αμμωνια.Καλη συνεχεια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-08, 22:55
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

εκανα μερικα τεστ.
αμμωνια : 0
ΝΟ2 :0
κΗ : 10
ρΗ : 7,0 - 7,5

μεχρι το βραδυ χτες παλαιβα με πατεντες στο φιλτρο και εκει που νομιζα οτι ειναι ενταξει, ξαναεψαχνα τα ψαρακια μου..
τελικα εμειναν 2 καρδιναλιοι και σημερα εβαλα μεσα αλλα 7 νεον πολυ μεγαλυτερα.
σε συγκριση με τα νεον, οι 2 καρδιναλιοι φαινονται παρα πολυ μικροι.
ισως το μεγεθος τους σε συνδυασμο με την αδυναμια που εδειχναν πολλα απο αυτα να ηταν αρκετα για να μην τα καταφερουν.
το easy balance θα κανει καλο; να το προσθεσω;
λεω να κανω μια μικρη αλλαγη νερου την κυριακη.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-08, 12:26
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το στρώνεις με αμμωνία.. αδικά ταλαιπωρείς τα ψαράκια και τον εαυτό σου.Με το φίλτρο δεν κατάλαβα τι πρόβλημα υπάρχει.Πάντως αν η ροή είναι μεγάλη και το δυσκολέυεις με διάφορα αντικείμενα, μειώνεται κατά πολύ η διάρκεια ζωής του αλλά και η αποδοτικότητα του.Αμμωνία δεν έχεις, νιτρώδη δεν έχεις, άρα ακομά δεν έχει ξεκινήσει καν η διαδικασία.. διάβασες τι συμβαίνει κατά αυτήν την διαδικασία, είναι πολύ σημαντικό να την μάθεις, ώστε να μπορείς να αποφύγεις λάθη, τα νέον είναι αρκετά ευαίσθητα για να τα βάλεις για στρώσιμο.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-08, 21:53
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

τωρα μπερδευτηκα ακομη περισσοτερο..
τι εννοεις οτι δεν εχει αρχισει ο κυκλος του αζωτου; αφου το μπολιασα με υλικα απο παλιο ενυδρειο, δεν σημαινει οτι (αν ολα πανε καλα) σε μερικες μερες το ενυδρειο μου θα λειτουργει οπως πρεπει;
αυτη την εντυπωση ειχα..
το σημαντικοτερο ειναι να ειναι οι τιμες της αμμωνιας μηδενικες, ετσι δεν ειναι; αν ειναι αστρωτο το ενυδρειο, καποια στιγμη η αμμωνια θα ανεβει και τοτε θα ταλαιπωρηθουν τα ψαρακια, λογικα ομως αυτο δεν πρεπει να συμβει αφου μπηκαν ετοιμες αποικιες βακτηριων απο στρωμενο ενυδρειο..
για πες, ειμαι πολυ λαθος;;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-01-08, 20:27
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Λοιπόν εγώ έστρωσα το ενυδρείο μου ως εξής..Διακόσμησα το ενυδρείο και το ΄γεμισα νερό.Σε ένα δοχείο δοκίμασα διάφορες ποσότητες αμμωνίας, μιλάμε για μικροποσότητες 1 ή 2 ml ώσπου πέτυχα την σωστή ποσότητα ώστε να έχω αμμωνία 3-5 mg/l , το μετρούσα με υγρό τέστ.Μετά με μια απλή μέθοσο των τριών βρήκα πόση ποσότητα αμμωνίας χρειάζομαι για το ενυδρείο. την έριξα , ανέβασα θερμοκρασία όσο πήγαινε ο θερμαντήρας, μετα από περίπου πέντε μέρες, η ποσότητα της αμμωνίας μειώθηκε, και με τέστ για νιτρώδη κατάλαβα ότι έχουν κάνει την εμφάνιση τους και αυτά, κρατώντας την αμμωνία σταθερή, προσθέτωντας μιρκοποσότητες καθημερινά, τα νιτρώδη αυξήθηκαν πααααρα πολύ, μετά απο μερικές εβδομάδες τα νιτρώδη άρχισαν να μειώνονται και να εμφανίζονται τα νιτρικά.Με τις μέρες λοιπόν αμμωνία και νιτρώδη μηδενίστηκαν, και είχα τρομερές συγκεντρώσεις νιτρικών!!Μια αλλαγή νερού 90% και είμουν έτοιμος. Εγώ ακολούθησα την μέθοδο στρωσίματος χωρίς ψάρια, επιμένω να την δοκιμάσεις και εσύ, είπαμε οτι η υπομονή είναι ζωτικής σημασίας σε αυτό το σημείο! Μετά απο λίγο καιρό θα έχεις ένα σωστό ενυδρείο, με υγιεί ψάρια. Το στρώσιμο με ψάρια δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, αν εξαιρέσεις την πρώτη φορά που αγόρασα ενυδρείο και έβαλα σχεδόν αμέσως ψάρια, που μόνο στρώσιμο δεν ήταν..οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-01-08, 21:03
Το avatar του χρήστη nounoukos
nounoukos Ο χρήστης nounoukos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2007
Περιοχή: κιλκις
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

δηλαδη το "στρωσιμο με ψαρια" και το "στρωσιμο με μπόλιασμα" ειναι το ιδιο ακριβως πραγμα; και στις 2 περιπτωσεις τα ψαρια υποφερουν;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 21-01-08, 15:34
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Αν έχεις ψάρια μέσα στο ενυδρείο, όσο ανθεκτικά και αν είναι ταλαιπωρούνται, απλά μπορούν και επιζούν, με ανεπανόρθωτες βλάβες πολλές φορές.Ένα δείγμα αυτού που λέω είναι οτι κοκκινίζουν τα βράγχια τους, επίσης η ανορεξία και άλλα.
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 09-02-08, 17:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τι εγινε τελικα φιλε μου με το στρωσιμο? ειδα αργα το ποστ αλλα εχω να σου πω τα εξης...
αν δεν ανεβασεις την αμμωνια με τροφες η διαλυμα αμμωνιας δεν εχει νοημα να ριξεις τα βακτηρια (μπολι)
τα βακτηρια πρεπει να εχουν αμμωνια να τη "φανε" και να την κανουν Νο2 και ΝΟ3 στη συνεχεια....αν δεν εχεις αμμωνια το μπολι που εριξες πεθαινει απο ασιτια και δεν εχεις κανει τιποτα...ειναι σαν να εχεις νερο βρυσης οσον αφορα τη βιολογια του.
αρα η με διαλυμα η με τροφες η με 2-3 ανθεκτικα ψαρια (που τα ταιζεις και και απεκριννουν) ανεβαζεις την αμμωνια...τωρα εχει νοημα να ριξεις μπολι για να επιταχυνεις τη διαδικασια δεσμευσης αμμωνιας και μετατροπης σε Νο2,,καταλαβες? την αμμωνια παντως τη χρειαζεσαι...δε γινεται να υπερπηδησεις αυτο το σταδιο!! το μπολι επιταχυνει τον κυκλο...δεν τον προσπερνα!
ελπιζω να πηγαινουν ολα καλα στο ενυδρειο σου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το fish only τωρα , λιγο καιρο πριν το τελος του Tricky Fish Only 8 17-05-09 15:01
Υπολογισμός του CO2 σε σχέση με το pH και την σκληρότητα του νερού khpouros Αρχάριοι γλυκού νερού 2 21-09-07 15:15
Ετοιμάζω το σπίτι του ΠΑΝΟΣ Bettas 14 17-02-07 01:37
SOS!!προβλημα με πρασινη αλγη!!εξαπλωθηκε παντου!! maria-paok Γλυκό νερό - Γενικά 13 30-08-05 15:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11144 seconds with 13 queries