Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Ενυδρεία με χρυσόψαρα

Ενυδρεία με χρυσόψαρα Συστήσετε μας τα χρυσόψαρά σας ή και τον χώρο που τα φιλοξενείτε.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #271  
Παλιά 25-01-16, 23:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να βγάλω γρήγορα συμπεράσματα αλλά πολύ φοβάμαι πως σε χρυσόψα ίσως είναι καλύτερα το φίλτρο να τραβάει απο χαμηλά και όχι από ψηλά όπως γίνεται με υπερχειληση και με σαμπ. Αυτο το κρίνω απο το δικό μου που δεν έχω τέτοιου είδος πρόβλημα, υπάρχει βεβαια ομαλη ροή αλλά τραβάει από όλο το υψος του ενυδρείου.
Λεω να κανεις μια δοκιμή , έχεις καμια άλλη αντλία ; να την βάλεις στο πατο του ενυδρείο , να τραβάει από χαμηλά και με ενα αλφαδολάστιχο να στέλνει μεσα στο κουτι της υπερχειλισης, και στο κουτι της υπερχειλισης να σηκώσεις πιο ψηλά το φραγμα που σου εχω βάλει.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #272  
Παλιά 25-01-16, 23:54
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ποσα λιτρα νερο ειναι στο ενυδρειο και το ονομαστικη ροη εχει το φιλτρο ανα ωρα?
Η εισοδος/οι του φιλτρου που ειναι μεσα σο ενυδρειο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #273  
Παλιά 26-01-16, 00:01
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να θέλω να βγάλω γρήγορα συμπεράσματα αλλά πολύ φοβάμαι πως σε χρυσόψα ίσως είναι καλύτερα το φίλτρο να τραβάει απο χαμηλά και όχι από ψηλά όπως γίνεται με υπερχειληση και με σαμπ. Αυτο το κρίνω απο το δικό μου που δεν έχω τέτοιου είδος πρόβλημα, υπάρχει βεβαια ομαλη ροή αλλά τραβάει από όλο το υψος του ενυδρείου.
Λεω να κανεις μια δοκιμή , έχεις καμια άλλη αντλία ; να την βάλεις στο πατο του ενυδρείο , να τραβάει από χαμηλά και με ενα αλφαδολάστιχο να στέλνει μεσα στο κουτι της υπερχειλισης, και στο κουτι της υπερχειλισης να σηκώσεις πιο ψηλά το φραγμα που σου εχω βάλει.
Μα αυτο θελω να φτιαξω κ.τακη αλλα χωρις τεχνικο εξοπλισμο της ταξεως αντλια κτλ κτλ,να μην με χαλαει στο ματι μου....
Δλδ με λιγα λογια δικη μου ταπεινη αποψη ειναι να δωσω εμφαση πανω στην επιστροφη του νερου στο ενυδρειο μου...Να φτιαξω την γωνια 45 μοιρων με καποιο τροπο (επεκταση) να βαραει και πανω αλλα συγχρονως και κατω...
Να προσθω δλδ γωνιες Ταφ και και 90 μοιρων και εναν προσθετο οχι σε μεγαλο μηκος σωληνα(Pvc) για να φτιαξω αυτο που θελω να φευγουνε απευθειας δλδ στο σαμπ μου...


Παράθεση:
Ποσα λιτρα νερο ειναι στο ενυδρειο και το ονομαστικη ροη εχει το φιλτρο ανα ωρα?
Η εισοδος/οι του φιλτρου που ειναι μεσα σο ενυδρειο?


700 περιπου σπυρο λιτρα στο ενυδρειο περιπου 300 στο σαμπ...χωρητικοτητας...
Καθαρο νερο πιστευω κοντα στα 850 να ειμαι
σε ενυδρειο δλδ 650 και σε σαμπ καμια 200αρα (τωρα πλεον με τις προεκτασεις)
1 εισοδο του σαμπ μεσα στο φιλτρο βαραει 45 μοιρων διαγωνια και κατω...
(δημιουργειται ενας στροβυλος και γινεται μια κυκλικη κινηση της τροφης..εν συνεχεια και τα σκουπιδακια)

Ροη αντλιας 12000 λιτρα/ωρα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #274  
Παλιά 26-01-16, 00:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λουκά δοκιμή θα κάνουμε, για λίγες ώρες. Ελα να σου δωσω μια 1000αρα αντλια να δοκιμασεις, και θες και κανα μετρο αλφαδολαστιχο.
Σπύρο ψηλά ειναι η έξοδος του ενυδρείου προς τα σαμπ, μπαλκονι υπερχειλισης. Και η αντλία αν δεν κάνω λάθος ειναι μεχρι 3000 Λ/Ω , μια Jebao ρυθμιζόμενη. Λουκα σε ποιά ένταση εχεις την αντλία ;
-------------------------
Λουκα η αντλία είναι η jebao 3000 ή jebao 12000 ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-01-16 στις 00:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #275  
Παλιά 26-01-16, 00:09
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκά δοκιμή θα κάνουμε, για λίγες ώρες. Ελα να σου δωσω μια 1000αρα αντλια να δοκιμασεις, και θες και κανα μετρο αλφαδολαστιχο.
Σπύρο ψηλά ειναι η έξοδος του ενυδρείου προς τα σαμπ, μπαλκονι υπερχειλισης. Και η αντλία αν δεν κάνω λάθος ειναι μεχρι 3000 Λ/Ω , μια Jebao ρυθμιζόμενη. Λουκα σε ποιά ένταση εχεις την αντλία ;
-------------------------
Λουκα η αντλία είναι η jebao 3000 ή jebao 12000 ;
Jebao dc 12000
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #276  
Παλιά 26-01-16, 00:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Jebao dc 12000
Σπυρο 12000 Λ/Ω μέγιστη ροή, λάθος το 3000.
Λουκα που εχεις την ενταση τώρα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #277  
Παλιά 26-01-16, 00:14
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Λουκα αυτο που λες , αν καταλαβα καλα δλδ δεν νομιζω να ειναι λυση , γιατι σε περιπτωση διακοπης αν λειπεις απο το σπιτι θα σου κατεβασει το νερο εως εκει που θα ειναι το κομματι της προεκτασης και δεν ξερω αν παιρνει τοσο νερο το σαμπ.
Προσωπικα πιστευω πως το σαμπ ειναι μια χαρα , η εχεις προβλημα με την κυκλοφορια η με την διαταξη των υλικων.
Δοκιμασε να βαλεις μια καλτσα στην κατεβασια , πανω στον σωληνα και δοκιμασε ενα σπρει μπαρ στην εξοδο που να εχει και τρυπες απο κατω (να μην ριχνει μονο ευθεια το νερο)
Απάντηση με παράθεση
  #278  
Παλιά 26-01-16, 00:23
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Λουκα αυτο που λες , αν καταλαβα καλα δλδ δεν νομιζω να ειναι λυση , γιατι σε περιπτωση διακοπης αν λειπεις απο το σπιτι θα σου κατεβασει το νερο εως εκει που θα ειναι το κομματι της προεκτασης και δεν ξερω αν παιρνει τοσο νερο το σαμπ.
Προσωπικα πιστευω πως το σαμπ ειναι μια χαρα , η εχεις προβλημα με την κυκλοφορια η με την διαταξη των υλικων.
Δοκιμασε να βαλεις μια καλτσα στην κατεβασια , πανω στον σωληνα και δοκιμασε ενα σπρει μπαρ στην εξοδο που να εχει και τρυπες απο κατω (να μην ριχνει μονο ευθεια το νερο)
πολυ σωστο μπορω να πω γιαννη,θα το δοκιμασω...παντως με την διαταξη των υλικων δλδ εχεις να προτεινεις κατι??
Οσο για την καλτσα την 1η την πεταξα δεν καθαριζοταν..
Και οσον αφορα την επιστροφη του νερου λογω της κατεβασιας δεν το ειχα σκεφτει καθολου...δεν θα το παιρνει το σαμπ σιγουρα...

Παράθεση:
Λουκα που εχεις την ενταση τώρα ;
Στο μισο 6000 πιστευω
Αν πουμε 12000 ροη /10 μπαρες που εχει=1200χ5=6000 αν παει ετσι..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #279  
Παλιά 26-01-16, 00:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη φοβάμαι πως τα σκουπιδάκια δεν ανεβαινουν ψηλά για να τα ρουφήξει η υπερχειλιση, και αυτο που λέω με την αντλία, απλα θα σηκώσουμε λίγο το φράγμα της υπερχείλισης και θα στείλουμε νερό στο μπαλκόνι και απο τα χαμηλά σημεια του ενυδρείου, και αυτο μονο για δοκιμη, δεν θα ειναι μονιμο, αν λειτουργήσει κάτι θα σκεφτουμε για να τραβαει νερό απο χαμηλά (κάτι έχω στο μυαλό μου)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lth1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο μισο 6000 πιστευω
6000 είναι καλά.
Γιαννη δεν νομιζω πως φταιει η διάταξη.
Λουκά τα σφουγγάρια και το βαμβακι λερώνονται ; και αν ναι αργουν να βρωμίσουν ή καθε εβδομάδα θελουν καθάρισμα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-01-16 στις 00:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #280  
Παλιά 26-01-16, 00:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη φοβάμαι πως τα σκουπιδάκια δεν ανεβαινουν ψηλά για να τα ρουφήξει η υπερχειλιση, και αυτο που λέω με την αντλία, απλα θα σηκώσουμε λίγο το φράγμα της υπερχείλισης και θα στείλουμε νερό στο μπαλκόνι και απο τα χαμηλά σημεια του ενυδρείου, και αυτο μονο για δοκιμη, δεν θα ειναι μονιμο, αν λειτουργήσει κάτι θα σκεφτουμε για να τραβαει νερό απο χαμηλά (κάτι έχω στο μυαλό μου)
-------------------------

6000 είναι καλά.
Γιαννη δεν νομιζω πως φταιει η διάταξη.
Λουκά τα σφουγγάρια και το βαμβακι λερώνονται ; και αν ναι αργουν να βρωμίσουν ή καθε εβδομάδα θελουν καθάρισμα ;
αν θυμαμαι απο την καλτσα καθε κυριακη...
Οσο για τα σφουγγαρια δεν ξερω..δεν μπορω να υπολογισω..
Τελευταια φορα τα καθαρισα στον μηνα..και αυτο τυχαια...
-------------------------
Και οπως υποσχεθηκα μερικες φωτο απο την ολη διεργασια...














επι το εργο..


Τα σκουπιδακια..(η ωρα 12 και κατι αν θυμαμαι καλα και το φαι ειχε πεσει μετα την αλλαγη νερου κατα τις 9..)









__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 26-01-16 στις 00:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #281  
Παλιά 26-01-16, 00:40
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν λερώνονται πολύ, αυτο εξαρτάται βέβαια και απο το ταισμα, αλλα νομιζω πως ταιζεις έως παραταίζεις. Το δικο μου το προφίλτρο (το πρώτο χοντρο σφουγγάρι) θέλει οπωδήποτε κάθε εβδομάδα καθάρισμα και τα υπολοιπα σφουγγάρια τουλάχιστον καθε 2 εβδομάδες, αλλά εγω τα καθαρίζω σχεδον κάθε Σάββατο και το προφίλτρο μπορει και 2 φορες την εβδομάδα, κάθε Τετάρτη και Σάββατο, μου ειναι πολύ ευκολο όμως να το βγαζω και να το πλέλω με ζεστο νερό στη βρυση.
Πολυ φοβαμαι πως τα σκουπιδια δεν φτανουν ευκολα στο σαμπ, και το πειραμα που ειπα μπορει να το δειξει
-------------------------
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ
Ειδαμε φως
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-01-16 στις 00:40 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #282  
Παλιά 26-01-16, 00:40
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν λερώνονται πολύ, αυτο εξαρτάται βέβαια και απο το ταισμα, αλλα νομιζω πως ταιζεις έως παραταίζεις. Το δικο μου το προφίλτρο (το πρώτο χοντρο σφουγγάρι) θέλει οπωδήποτε κάθε εβδομάδα καθάρισμα και τα υπολοιπα σφουγγάρια τουλάχιστον καθε 2 εβδομάδες, αλλά εγω τα καθαρίζω σχεδον κάθε Σάββατο και το προφίλτρο μπορει και 2 φορες την εβδομάδα, κάθε Τετάρτη και Σάββατο, μου ειναι πολύ ευκολο όμως να το βγαζω και να το πλέλω με ζεστο νερό στη βρυση.
Πολυ φοβαμαι πως τα σκουπιδια δεν φτανουν ευκολα στο σαμπ, και το πειραμα που ειπα μπορει να το δειξει
Οσον αφορα το ταισμα πλεον ταιζω 3 φορες...
Σε φυσιολογικα επιπεδα για το μεγεθος τους την ηλικια τους την θερμοκρασια τους κτλ κτλ...
Και παλι ομως να ειναι να παραταιζω,με το εξωτερικο φιλτρο δεν ειχα τετοια θεματα...
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #283  
Παλιά 26-01-16, 00:40
Το avatar του χρήστη alexis cosmo
alexis cosmo Ο χρήστης alexis cosmo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2015
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.372
Προεπιλογή

Λούκα να σου πω μαρεσε πάρα πολύ.
απλό λυτό και πανέμορφο το θέαμα.
Τώρα για τα υπόλοιπα έχεις τραβήξει πολύ δουλειά και φαίνεται.
μπράβο φίλε.
Απάντηση με παράθεση
  #284  
Παλιά 26-01-16, 00:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βρε συ, γιατι δεν έβαζες τα ανεμιστηράκια απο μέσα ; τοσο υψος εχεις , για να μη φαινονται
-------------------------
Οντως έχει σκουπιδάκια

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-01-16 στις 00:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #285  
Παλιά 26-01-16, 01:04
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexis cosmo Εμφάνιση μηνυμάτων
Λούκα να σου πω μαρεσε πάρα πολύ.
απλό λυτό και πανέμορφο το θέαμα.
Τώρα για τα υπόλοιπα έχεις τραβήξει πολύ δουλειά και φαίνεται.
μπράβο φίλε.
Ευχαριστω πολυ φιλαρακι εχω τραβηξει η αληθεια να λεγεται...

Παράθεση:
Βρε συ, γιατι δεν έβαζες τα ανεμιστηράκια απο μέσα ; τοσο υψος εχεις , για να μη φαινονται
Η αληθεια ειναι οτι δεν το σκεφτηκα... αλλα δεν με χαλαει κιολας θα καλυφθουν με το δεντροφυλλο,φυλλοδεντρο...
-------------------------
Και οπως ειχα υποσχεθει μια γνωριμια με τους μπομπιρες και τις κυριες...

Ο 1ος Αρσενικος




Ο 2ος (αν ειναι αρσενικος)




Ο μογγολακος..


Η μαρικα..



ο τιγρης




Ο ευτυχης



Ο χρυσος



Η κουμπαρα



Η νυφη




Ο ρινοκερος




Ο Γυπας



Η πριγκιπισσα



Ο μικε



Και τελος ενα ωραιο βιντεο που μολις εφτιαξα...

BORKED

Και επειδη το ενυδρειο εχει τελειωσει πρακτικως ανεξαρτητως μερικα "Μινι θεματακια"(επιλυσιμα παντα)

Θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω ξανα σε ανθρωπους που με βοηθησαν να επιτευξω αυτο εργο...
Η βοηθεια απλετη και η εκτιμηση μου αμετρητη...
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 26-01-16 στις 01:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #286  
Παλιά 26-01-16, 01:08
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τακη , καντε το πειραμα να δειτε , αλλα αν υπαρχει και 2η αντλια μονιμα μεσα στο ενυδρειο ,το σαμπ χανει την χρησιμοτητα του...
Με την εννοια της ευκολιας ,το κρυψιμο του εξοπλισμου κλπ.
Ισως τα υλικα να ειναι οκ ..
Για μενα θελει καλυτερη κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο ωστε καποια απο τα σκουπιδακια να ανεβαινουν και να φευγουν απ την τρυπα...
Πιστευω το σπρει μπαρ με κατω τρυπες να βοηθησει , εκει θα χρειαστει ομως και καλο φιλτραρισμα για τα ψιλα (βαμβακι,καλτσα κλπ) , αλλιως οτι κατεβει,θα ανεβει.
Το ταισμα και ειδικα οι diy κατεψυγμενες ,παιζουν σοβαρο ρολο σε αυτο.


Υ.Γ Λουκα πολυ ομορφο εγινε ,μπραβο!
Σειρα εχει να φταξεις λιγο την διακοσμηση
Απάντηση με παράθεση
  #287  
Παλιά 26-01-16, 01:10
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη , καντε το πειραμα να δειτε , αλλα αν υπαρχει και 2η αντλια μονιμα μεσα στο ενυδρειο ,το σαμπ χανει την χρησιμοτητα του...
Με την εννοια της ευκολιας ,το κρυψιμο του εξοπλισμου κλπ.
Ισως τα υλικα να ειναι οκ ..
Για μενα θελει καλυτερη κυκλοφορια μεσα στο ενυδρειο ωστε καποια απο τα σκουπιδακια να ανεβαινουν και να φευγουν απ την τρυπα...
Πιστευω το σπρει μπαρ με κατω τρυπες να βοηθησει , εκει θα χρειαστει ομως και καλο φιλτραρισμα για τα ψιλα (βαμβακι,καλτσα κλπ) , αλλιως οτι κατεβει,θα ανεβει.
Το ταισμα και ειδικα οι diy κατεψυγμενες ,παιζουν σοβαρο ρολο σε αυτο.


Υ.Γ Λουκα πολυ ομορφο εγινε ,μπραβο!
Σειρα εχει να φταξεις λιγο την διακοσμηση
Ναι σιγουρα διακοσμηση και τελειωσα πιστευω...

Οσο για το υδραυλικο συστημα και εγω πιστευω οτι θα καταλιξω σε μια απο τις 2 λυσεις..βεβαια στην πρωτη τα εχω ολα εδω απο υλικα...μπορει να το κανω αυριο επειτα απο μια αλλαγη νερου για 2η φορα μεσα στην εβδομαδα για να ριξω και τα νιτρικα μου μεχρι να μπει το φυτο και να κανω δουλεια με αυτα
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #288  
Παλιά 26-01-16, 08:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάμε ενα ενα.
Τα ανεμιστηράκια και τώρα μπορεις να τα ξεβιδώσεις και να τα βιδώσεις απο μέσα, ετσι και τα ανεμιστηρακια δεν θα φαινονται αλλά ουτε και τα καλώδια, και οταν βιδώσεις απο πάνω το πλεγμα θα εισαι μια χαρα.
Το βιντεο δεν παιζει, κάνε το δημόσιο. (The video is private)
Γιάννη αυτο που ειπα με την αντλία δεν θα επηρεάσει το σαμπ, δεν θα του αλλάξουμε λειτουργεία, απο την υπερχείλιση θα τραβάει πάλι, απλά θα κόψουμε λίγη ορή στην υπερχειλιση να μη τραβάει μόνο απο την επιφάνεια αλλά να της στέλνουμε νερό και απο τα χαμηλα στρώματα. Το θέμα είναι πως αν αυτο λειτουργήσει θα χρειαστούμε μια κατασκευή και μια τροποιηση την υπερχειλιση χωρίς άλλη αντλία, και το κόστος δεν θα ξεπεράσει τα 10 Ευρώ, αν δεν λειτουργήσει θα πάμε για κάτι άλλο.

ΥΓ Αν σας πω αυτο που σκέφτομαι θα με βαράτε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #289  
Παλιά 26-01-16, 08:55
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Βρε θα το κανα απλα τωρα εχουν δεσει ολα με ολα,καλωδια κτλ κτλ οποτε ειναι τσαμπα κοπος, συν οτι το ενυδρειο+καπακι φτανουν στο 1,85-1,90 οποτε δεν με ενοχλει οπτικα...αφηστε οτι θα μπει και το φυτο και ολα θα τα καλυψει...
Βρηκα σιτα για το πλεγμα 3 ευρω το μετρο,
Μου το ειπανε για βιντεο το χαραμα,ευχαριστω κ.τακη για την επανατοποθετηση..Τωρα παμε στο θεμα μας,
Εχω αντλια στα 1000λιτρα και σωληνα pvc...
Οποτε θα κανω και τα 2 πειραματα για να δουμε τι θα πιασει..
Απλα θελω μια τοποθετηση για το τι εννοει ο καθενας σας..δηλ που να βαρανε οι τρυπες στο σπρευ μπαρ?Σε τι γωνια δηλ πανω και κατω...
Και την πειραματικη διαταξη που εννοειται και εσεις θα ηθελα να καταλαβω...αντλια -πυθμενας-λαστιχο μεσα στην υπερχειληση?!
Θελω να ακουσω τι σκεφτεστε?!!!!
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #290  
Παλιά 26-01-16, 09:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Προς το παρον δεν θα πειραξεις την έξοδο, αφησε της ετσι οπως ειναι.
Και θα βάλεις ενα αλαφαδολαστιχο ή μια σωλήνα στην αντλία, θα την βάλεις στο πατο ή λιγο ποιο ψηλα να μη ρουφάει άμμο, και το λαστιχο σωλήνα θα το βάλεις να πέφτει μέσα στην υπερχειλιση, σήκωσε λίγο και το φραγμα για να μη τραβαει πολύ νερο απο την επιφάνεια και αν το νερό καθαριζει γρηγορα βρηκαμε τη λύση, μετα θα συζητησουμε πως θα γινει να τραβαμε χαμηλα χωρις αντλια. Δεν ειναι δύσκολο.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #291  
Παλιά 26-01-16, 09:37
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Εγινε..!!Θα το κανω σημερα και βλεπουμε...λογικα θα αρχισω και 2 αλλαγες νερου της ταξεως 200+200 λιτρα την εβδομαδα,μια τεταρτη μια κυριακη για να δω τι παιζει με τα νιτρικα..
-------------------------
Βεβαια για να ειμαι ειλικρινης θελω να ακουσω το μετα..αν και εφαρμοσει αυτη η τακτικη..!!(Γτ πιστευω οτι θα πιασει..)
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 26-01-16 στις 09:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #292  
Παλιά 26-01-16, 09:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οταν παω στο γραφειο θα σου πω και θα σας πω πως σκεφτομαι να γινει μετά.

Φτιάξε το βιντεο εσυ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #293  
Παλιά 26-01-16, 10:14
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Οταν επιστρεψω σπιτι γτ τωρα ειμαι στο εργο και ριχνω καλωδια..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #294  
Παλιά 26-01-16, 12:07
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

για πες τι σκεφτηκες?
σκεφτηκες σε περιπτωση διακοπης, πως θα σταματαει να τραβαει νερο απο χαμηλα?
απορω τι σκεφτηκες...

παντως εγω τα σκουπιδακια τα βλεπω να ανεβαινουν και ψηλα στην φωτο..
Απάντηση με παράθεση
  #295  
Παλιά 26-01-16, 14:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι Γιάννη , θα τραβάει , δεν αλλάζει κάτι από το τρόπο που είναι τώρα.
Δείτε το σκεπτικό, αυτή τη στιγμή η υπερχείλιση έχει ένα μπαλκόνι , που είναι πιο χαμηλά από τη στάθμη του νερού, και το νερό κυλάει και πέφτει μέσα στο μπαλκόνι.
Αν στο μπαλκόνι ανοίξουμε μια τρύπα από κάτω , τότε το νερό δεν θα πέφτει μόνο από τα χτένια αλλά και από κάτω , η ροή θα είναι ανάλογη με τη τρύπα από κάτω αλλά και από το ύψος που έχουν τα χτένια, και τελείως να σηκώσουμε τπ φράγμα να μη μπαίνει νερό από τα χτένια θα μπαίνει μόνο από κάτω, αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων, σαν να ανοίγουμε μια τρυπά σε μία βάρκα. Στη τρυπά του μπαλκονιού βάζουμε μια σωλήνα που καταλήγει χαμηλά, τότε το νερό θα μπαίνει στο μπαλκόνι μέσα από αυτή τη σωλήνα, που θα έρχεται όμως από χαμηλά. Έτσι θα έχουμε την ίδια ροή αλλά το νερό θα έρχεται από χαμηλά και όχι από την επιφάνεια ή κάνοντας τις ανάλογες ρυθμίσεις μπορεί να έρχεται και από τα 2 σημεία με λιγότερη όμως ροή στο καθένα αλλά ίση η συνολική. Στο τέλος της σωλήνας μπορεί να μπει ένα ποτηράκι για να μη ρουφήξει κανα ψαρί ή να μπει τάπα και με το τροχό κάνουμε μερικές χαρακιές στη σωλήνα , κάτι σα σήτα δηλαδή. Με αυτό το τρόπο σκάφτομαι μήπως θα ήταν ακόμα καλύτερα να γίνουν 2 τρύπες στο μπαλκόνι και να μπουν 2 τέτοιες σωλήνες. Οι σωλήνες θα είναι από μαύρες 20αρι PVC από τον Σταματίου, μαύρες για το αισθητικό , 20αρι για να μην έχουμε μεγάλη ροή γιατί θα θέλουμε και από την επιφάνεια να μπαίνει νερό, σαν σκιμερ δηλαδή όπως είναι τώρα.
Κόστος
1 σωλήνα 3μετρη γύρω στα 3 Ευρώ
2 ρακόρ δεξαμενής 1/2" γύρω στα 4 Ευρώ
2 ρακόρ 1/2" με βόλτες από τη μια μεριά γύρω στο 1 Ευρώ
2 τάπες 1/2" γύρω στα 1 Ευρώ
Αν αντί για τάπες μπουν ποτηράκια θα είναι πιο ακριβά, έχω δει ποτηράκια στο Petsupermarket με 3-4 Ευρώ το ένα
Τώρα αν η σωλήνα είναι μακριά από το τζαμί και θέλουμε να την πάμε να ακουμπήσει , αντί για ρακόρ με βόλτες από τη μια μεριά , θα πάρουμε 2 γωνιές 1/2" 90' που θα έχουν βόλτες από τη μια μεριά και άλλες 2 γωνιές 1/2" 90' κολλητές
Αυτό είναι
Σας κούφανα ε
-------------------------
Μπορούμε επίσης να βάλουμε ρακορ και γωνιές με βόλτες αρκεί να ανοίξουμε βόλτες με ένα βιδολόγο στη σωλήνα, τότε δεν θα χρειαστούμε κόλλα, τα πάντα θα είναι βιδωτά, θα μπουν αμέσως και δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε να στεγνώσει η κόλλα , αλλά και ανά πάσα στιγμή θα μπορούν να βγουν και να καθαριστούν και να ξαναμπούν αμέσως, μόνο που θα τα πλύνουμε καλά πριν τα βάλουμε για να μην έχει αφήσει λάδια ο βιδολόγος πάνω στη σωλήνα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 26-01-16 στις 14:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #296  
Παλιά 26-01-16, 16:35
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν παω στο γραφειο θα σου πω και θα σας πω πως σκεφτομαι να γινει μετά.

Φτιάξε το βιντεο εσυ
Για δειτε Κ.Τακη αν παιζει το βιντεο...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Γιάννη , θα τραβάει , δεν αλλάζει κάτι από το τρόπο που είναι τώρα.
Δείτε το σκεπτικό, αυτή τη στιγμή η υπερχείλιση έχει ένα μπαλκόνι , που είναι πιο χαμηλά από τη στάθμη του νερού, και το νερό κυλάει και πέφτει μέσα στο μπαλκόνι.
Αν στο μπαλκόνι ανοίξουμε μια τρύπα από κάτω , τότε το νερό δεν θα πέφτει μόνο από τα χτένια αλλά και από κάτω , η ροή θα είναι ανάλογη με τη τρύπα από κάτω αλλά και από το ύψος που έχουν τα χτένια, και τελείως να σηκώσουμε τπ φράγμα να μη μπαίνει νερό από τα χτένια θα μπαίνει μόνο από κάτω, αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων, σαν να ανοίγουμε μια τρυπά σε μία βάρκα. Στη τρυπά του μπαλκονιού βάζουμε μια σωλήνα που καταλήγει χαμηλά, τότε το νερό θα μπαίνει στο μπαλκόνι μέσα από αυτή τη σωλήνα, που θα έρχεται όμως από χαμηλά. Έτσι θα έχουμε την ίδια ροή αλλά το νερό θα έρχεται από χαμηλά και όχι από την επιφάνεια ή κάνοντας τις ανάλογες ρυθμίσεις μπορεί να έρχεται και από τα 2 σημεία με λιγότερη όμως ροή στο καθένα αλλά ίση η συνολική. Στο τέλος της σωλήνας μπορεί να μπει ένα ποτηράκι για να μη ρουφήξει κανα ψαρί ή να μπει τάπα και με το τροχό κάνουμε μερικές χαρακιές στη σωλήνα , κάτι σα σήτα δηλαδή. Με αυτό το τρόπο σκάφτομαι μήπως θα ήταν ακόμα καλύτερα να γίνουν 2 τρύπες στο μπαλκόνι και να μπουν 2 τέτοιες σωλήνες. Οι σωλήνες θα είναι από μαύρες 20αρι PVC από τον Σταματίου, μαύρες για το αισθητικό , 20αρι για να μην έχουμε μεγάλη ροή γιατί θα θέλουμε και από την επιφάνεια να μπαίνει νερό, σαν σκιμερ δηλαδή όπως είναι τώρα.
Κόστος
1 σωλήνα 3μετρη γύρω στα 3 Ευρώ
2 ρακόρ δεξαμενής 1/2" γύρω στα 4 Ευρώ
2 ρακόρ 1/2" με βόλτες από τη μια μεριά γύρω στο 1 Ευρώ
2 τάπες 1/2" γύρω στα 1 Ευρώ
Αν αντί για τάπες μπουν ποτηράκια θα είναι πιο ακριβά, έχω δει ποτηράκια στο Petsupermarket με 3-4 Ευρώ το ένα
Τώρα αν η σωλήνα είναι μακριά από το τζαμί και θέλουμε να την πάμε να ακουμπήσει , αντί για ρακόρ με βόλτες από τη μια μεριά , θα πάρουμε 2 γωνιές 1/2" 90' που θα έχουν βόλτες από τη μια μεριά και άλλες 2 γωνιές 1/2" 90' κολλητές
Αυτό είναι
Σας κούφανα ε
-------------------------
Μπορούμε επίσης να βάλουμε ρακορ και γωνιές με βόλτες αρκεί να ανοίξουμε βόλτες με ένα βιδολόγο στη σωλήνα, τότε δεν θα χρειαστούμε κόλλα, τα πάντα θα είναι βιδωτά, θα μπουν αμέσως και δεν θα χρειαστεί να περιμένουμε να στεγνώσει η κόλλα , αλλά και ανά πάσα στιγμή θα μπορούν να βγουν και να καθαριστούν και να ξαναμπούν αμέσως, μόνο που θα τα πλύνουμε καλά πριν τα βάλουμε για να μην έχει αφήσει λάδια ο βιδολόγος πάνω στη σωλήνα
ναι εμενα με κουφανατε μπορω να πω...Θα δοκιμασω λογικα σημερα αυτο με την αντλια και βλεπουμε...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
για πες τι σκεφτηκες?
σκεφτηκες σε περιπτωση διακοπης, πως θα σταματαει να τραβαει νερο απο χαμηλα?
απορω τι σκεφτηκες...

παντως εγω τα σκουπιδακια τα βλεπω να ανεβαινουν και ψηλα στην φωτο..
Βεβαια θελω να ρωτησω και εσενα για γιαννη οταν ειπες για το σπρει μπαρ...εννοουσες τρυπες κατα μηκος που να κοιταζουνε οι μεν ευθεια και οι δε καθετη γωνια κατω?Ή γωνια 45 μοιρων???και στο τελος του σωληνα να φαδαστω μια γωνια φ20 90 μοιρων?ωστε να βαρανε ολα απο παντου???
__________________

---------------------

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lth1 : 26-01-16 στις 16:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #297  
Παλιά 26-01-16, 19:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επιτελους είδαμε και το βιντεο, μας εσκασες μεχρι να το φτιάξεις.
Λοιπον, το ενυδρειο τα σπαει, με το φωτισμό έδειξε , κουκλα ειναι, και η κινηση των ψαριών φοβερή,
ΕΝΥΔΡΕΙΑΡΑ

μπράβο βρε μεγάλε,άξιος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #298  
Παλιά 26-01-16, 19:14
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιτελους είδαμε και το βιντεο, μας εσκασες μεχρι να το φτιάξεις.
Λοιπον, το ενυδρειο τα σπαει, με το φωτισμό έδειξε , κουκλα ειναι, και η κινηση των ψαριών φοβερή,
ΕΝΥΔΡΕΙΑΡΑ

μπράβο βρε μεγάλε,άξιος
Δεν εχω λογια πραγματικα και το ξερετε καλυτερα απο τον καθενα...:s mt041:sm t041:smt 041:smt0 41
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #299  
Παλιά 26-01-16, 19:30
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τακη ωραια ιδεα , αν την καταλαβα καλα ...
Αν υπαρξει λοιπον διακοπη , το νερο θα σταματησει να κατεβαινει απο τον σωληνα επειδη θα παρει αερα απο το μπαλκονι, σωστα;
Θα θελει παντως αρκετο κλεισιμο πιστευω η πανω τρυπα, ωστε να μπορεσει να τραβαει ικανοποιητικη ποσοτητα νερου απο κατω.
Ωραια ιδεα παντως, πιστευω να πετυχει.
Λουκα , οι κατω τρυπες καλυτερα 45 μοιρες η και παραπανω , να χτυπαει το νερο κατω- ευθεια , οχι τελειως καθετα δλδ
Απάντηση με παράθεση
  #300  
Παλιά 26-01-16, 19:33
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Κατανοητο..
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σπιτικο φαγητο για θαλασσινο ενυδρειο Gladiator Μεσογειακό 2 11-11-11 22:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11933 seconds with 14 queries