Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-02-13, 20:20  
Νέος με απορία για αγορά φίλτρου
Bisba
Junior Member
Εγγραφή: 23-01-2013
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 10

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Bisba Ο χρήστης Bisba δεν είναι συνδεδεμένος 08-02-13, 20:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα!!!
Ειμαι και εγώ ενα νέο μέλος και αρχάριος στο χόμπυ του ενυδρείου.Βέβαια εχω ρίξει αρκετό διάβασμα και έτσι περίπου εχω κανει τις πρωτες κινήσεις για να ξεκινήσω.
Για αρχή αγόρασα το rio juwel 240 lit γιατι όπως λενε όλοι το μεγάλο συγχωρεί καποια λαθάκια.Εδώ θέλω να πώ οτι το ενυδρείο το εχω αγορασει εδω και ενα μήνα και εχει γινει και το τεστ γεμίσματος για τυχόν διαρροη.
Επίσης είμαι αποφασισμένος ως προς τι θέλω για ψαροσύνθεση και οπότε και τι ενυδρείο θελω.
Θέλω να κανω ενα κοινωνικο ενυδρείο φυτεμενο, με 2-3 κοπαδάκια 10 -12 ατομων απο black tetra,corydoras tetra,white cloud και κανα δυο ψαρακια βυθου που δεν εχω αποφασισει πια ακομα (δεχομαι προτασεις).Σιγουρα θα ηθελα και ενα δυο πιο μεγάλα ψαρια αλλα δεν εχω διαβασει ακομα για ποιά ειδη θα μπορουσαν να συνηπάρχουνμε όλα τα παραπάνω.
Για να πάμε παρακάτω φτάσαμε στη αγορά του εξωτερικού φίλτρου και εδώ θα ήθελα βοήθεια.
Ποιο να πάρω και απο πού?
Είμαι ανάμεσα σε δυο το eheim classic 350 ή το eheim eco pro 300.
Παρακαλώ θα ήθελα τι γνώμη σας .Ευχαριστω εκ το προτέρων
Εμφανίσεις: 9386
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 11-02-13, 00:16
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από constantinos Εμφάνιση μηνυμάτων
+1 Για το fluval 306
Eυκολία χρήσης ειδικά για αρχάριους.
Ούτε εξτρά βανάκια ουτε τίποτα.Μόνο εξτρά siporax γιατι αυτο που εχει από το εργοστάσιο φτάνει ίσα ισα να γεμισει μισό καλαθάκι.
Κατά τα άλλα αθόρυβο και οικονομικό από τιμή αλλα και κατανάλωση.
Εγω θα επερνα 1 λιτρο κανονικο siporax και θα το χρησιμοποιουσα αντι για το δικο του mech pro. Θα κανει ακριβως την ιδια δουλεια και θα ειναι ταυτοχρονα και για βιολογια. Αυτο θα το εβαζα στο κατω - κατω καλαθι.
Απο πανω θα εβαζα ολο το βιολογικο το δικο του (substrat pro νομιζω οτι δινουν) και στο πανω καλαθι θα εβαζα το λιτρο siporax mini μαζι με μια αραιη στρωση filter wool.
Ετσι θα ειναι τιγκα στο βιολογικο υλικο και θα εχει και πολυ καλο μηχανικο φιλτραρισμα.
(Ετσι εχω το δικο μου).
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-02-13, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μηπως ομως πρεπει να σκεφτουμε για ποιο λογο δεν βαζουν κεραμικα υλικα σαν μηχανικο υλικο στο φιλτρα και προτιμουν αυτα με λεια επιφανεια (πχ ehfimech, mech pro κλπ)?
Αυτο το καταλαβα οταν εβαλα siporax στη θεση του ehfimech.
Κολλαει ολο το σκουπιδι στο κεραμικο, βουλωνει τους πορους τους και δεν διαλυεται/αποσυντιθεται οπως πρεπει.
Ετσι και το siporax δεν λειτουργει ως βιολογικο (πρεπει να εχει καθαρους πορους απο χοντρο σκουπιδι για να φιλοξενησει βιολογια) και δεν διαλυει το χοντρο σκουπιδι οπως το κανει το λειο υλικο.
Επιπλεον δεν μπορει να καθαριστει κατα τη συντηρηση τοσο ευκολα το κεραμικο, οσο το λειο. Μενουν κολλημενα σαπια φυλλα κλπ. Στο λειο υλικο το ξεπλενεις και φευγουν αμεσως.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-02-13, 13:06
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Δεν έχω δει να έχει περάσει ποτέ χοντρό σκουπίδι στο siporax. ΥπΆ όψιν ότι προηγούνται τα 2 σφουγγάρια στη σειρά, του fluval. Εκεί επάνω ναι, έχει πολύ σκουπίδι.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-02-13, 15:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω δει να έχει περάσει ποτέ χοντρό σκουπίδι στο siporax. ΥπΆ όψιν ότι προηγούνται τα 2 σφουγγάρια στη σειρά, του fluval. Εκεί επάνω ναι, έχει πολύ σκουπίδι.
Με την ιδια λογικη δεν χρειαζεται ουτε το mech pro.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-02-13, 22:22
Bisba Ο χρήστης Bisba δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-01-2013
Περιοχή: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Εντέλει αγόρασα το http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2973 και με την ομαδική παραγγελία μου ήρθε σχεδόν 20 ευρώ φθηνότερα.Νομίζω πολύ καλή τιμή. Κ Σπύρο μια απορία έχω, το eheim 2217 πόσο καθαρό κάδο εχει για βιολογικό υλικό αν αφαιρέσουμε σφουγγάρια και τα σκαράκια που εχει πάνω κάτω (πριν τα υλικά και στην έξοδο) σύμφωνα με το setup που προτείνει η εταιρεία.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-02-13, 22:26
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bisba Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντέλει αγόρασα το http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2973 και με την ομαδική παραγγελία μου ήρθε σχεδόν 20 ευρώ φθηνότερα.Νομίζω πολύ καλή τιμή. Κ Σπύρο μια απορία έχω, το eheim 2217 πόσο καθαρό κάδο εχει για βιολογικό υλικό αν αφαιρέσουμε σφουγγάρια και τα σκαράκια που εχει πάνω κάτω (πριν τα υλικά και στην έξοδο) σύμφωνα με το setup που προτείνει η εταιρεία.
6 λιτρα ειναι ολος ο χωρος που μπορεις να βαλεις υλικο. Ενα σφουγγαρι ειναι ενα λιτρο θα λεγα
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-02-13, 22:50
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την ιδια λογικη δεν χρειαζεται ουτε το mech pro.
Ξερεις καλα, οτι κανει και αλλα πραγματα ...... Ας το αφησουμε ομως γιατι δεν ειναι σχετικο με το τοπικ και ουτως ή αλλως ο φιλος επελεξε και πλεον εχει αλλα ερωτηματα.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-02-13, 23:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν πειραζει, μαθαινουνε με τη συζητηση.

Ειναι διαφορετικη η συγκριση που κανεις.
Αφου εχεις σφουγγαρια στην αρχη για μηχανικη φιλτρανση, φυσικα δεν χρειαζεσαι και mech pro. (αν και θα προτιμουσα το mech pro στην αρχη αν ηταν δυνατον, βαση κατασκευης φιλτρου)
Μετα βαζεις σιποραξ και εισαι ΟΚ.

Μιλαγαμε για πρωτο υλικο στη σειρα οπως μπαινει το νερο.
Εκει δεν βαζουμε πορωδη υλικο σαν το σιποραξ για πρωτο υλικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-02-13, 23:34
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Απ: Νέος με απορία για αγορά φίλτρου

Ναι, εσυ θελεις το mech pro πρωτο υλικο πριν ακομα το σφουγγαρι. Καταλαβαινω το γιατι το θες, σωστο μεν αλλα ανεφικτο στο fluval χωρις πατεντα (μου εβαλες ιδεες τωρα), λογω σχεδιασμου ροης. Εφικτο στο eheim πολυ απλα και ευκολα.
Το θεμα ομως ειναι οτι το eheim θελει καποια εμπειρια στο να το στεισεις να λειτουργει σωστα και αποδοτικα χωρις να θελει ανοιγμα καθε εβδομαδα. Δεν ειναι για πρωταριδες. Δεν λεω αρχαριους γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου εμπειρο, αλλα σαν πρωταρη με ειχε δυσκολεψει και επεισης τωρα πλεον μπορω να καταλαβω οτι ουτε το ειχα στεισει σωστα (οσο το δουλευα).

Ps: Αν θα εβαζα mech pro σαν πρωτο υλικο, μετα το σφουγγαρι, σιγουρα δεν θα εβαζα siporax. Θα πρωτημουσα κατι πιο αποδoτικο αφου το mech pro θα μου εκανε την δευτερη δουλεια του siporax.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορία για στρώσιμο 2ου φίλτρου danny Αρχάριοι γλυκού νερού 14 16-01-13 17:28
Αγορά εξωτερικού φίλτρου morfeas2002 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 43 15-01-12 12:36
Υλικά νέου φίλτρου giorgio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 24-10-10 19:36
Αγορά φίλτρου!!! COSTAS21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 08-10-07 16:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04622 seconds with 15 queries