Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #391  
Παλιά 16-04-10, 16:57
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Απόστολε τα 3 πρώτα γίνονται θάμνοι και μάλιστα αρκετά μεγάλοι για το παρτέρι του Γιάννου. Θα του κόβουν την θέα. Εκτός από αυτό θέλει χρώμα. Όχι σκέτο πράσινο και τα άνθη της αγγελικής παιρνούν σχεδόν απαρατήρητα. Μικρά και λευκά. Εκτός αν μπούνε στην αρχή και στο τέλος του παρτεριού.

Στην 4η δίπλα στην ντάλια έχεις μπλε λομπέλια. Αυτή είναι χαμηλή και υπάρχει και σε άλλα χρώματα. Το νυχάκι κάνει πολλά κίτρινα άνθη αλλά δεν κρατάνε πολύ.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #392  
Παλιά 16-04-10, 21:07
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lucy Εμφάνιση μηνυμάτων
Απόστολε τα 3 πρώτα γίνονται θάμνοι και μάλιστα αρκετά μεγάλοι για το παρτέρι του Γιάννου. Θα του κόβουν την θέα. Εκτός από αυτό θέλει χρώμα. Όχι σκέτο πράσινο και τα άνθη της αγγελικής παιρνούν σχεδόν απαρατήρητα. Μικρά και λευκά. Εκτός αν μπούνε στην αρχή και στο τέλος του παρτεριού.

Στην 4η δίπλα στην ντάλια έχεις μπλε λομπέλια. Αυτή είναι χαμηλή και υπάρχει και σε άλλα χρώματα. Το νυχάκι κάνει πολλά κίτρινα άνθη αλλά δεν κρατάνε πολύ.
ετσι ειναι που τα λες! δε χερω αλλα ας βαλει κινεζικα γαρυφαλλα που ειναι συνεχεια ανθυσμενα. και σου μενει και η πρασιναδα δε χαλαει και μικρες τριανταφυλλιες και.........
  #393  
Παλιά 17-04-10, 14:36
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή



  #394  
Παλιά 17-04-10, 15:12
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Χε χε λίγο χρώματα να ξεκουράζεις και τα ματιά σου από την πρασινίλα
__________________
  #395  
Παλιά 17-04-10, 15:51
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Χε χε λίγο χρώματα να ξεκουράζεις και τα ματιά σου από την πρασινίλα
Αυτό ακριβός ήθελα να κάνω. Θα προσθέσω και άλλα τέτοια μέχρι να γεμίσει.
  #396  
Παλιά 17-04-10, 16:07
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

και να φυγει η πλαστικη καρεκλα να μπει καμια μπαμπου να δεσει με το περιβαλλον..
  #397  
Παλιά 17-04-10, 16:29
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
και να φυγει η πλαστικη καρεκλα να μπει καμια μπαμπου να δεσει με το περιβαλλον..
Ναι ναι σιγά σιγά θα γίνει και αυτό.
  #398  
Παλιά 17-04-10, 20:54
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Εγινε πολυ ωραιο! ολα αυτα θα φουντοσουν και θα γεμισει ολα το μερος!!!! να χερεις ειπαρχει και πετουνια που ειναι κρεμαστη βαλε και καμια τετοια μεσα θα δειξει πολυ!!!!
  #399  
Παλιά 19-04-10, 08:55
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Πάρα πολύ καλή δουλειά!!! Σίγουρα όταν γεμίσει χρώμα θα γίνει ακόμα καλύτερο!!! Κινέζικα γαρύφαλα, νάνες τριανταφυλλιές, πετούνιες θα δώσουν όγκο και χρώμα!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #400  
Παλιά 23-04-10, 16:33
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Διαμαρτύρομαι


Δυστυχώς κανηβαλείζω και αυτό το θέμα διαμαρτυρόμενος για το κλείσιμο του θέματος
που άνοιξα Λίμνη (κατασκευή και εξοπλισμός). Το ποίο βρίσκετε εδώ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39729

Επειδή υπήρξαν διαφωνίες για το θέμα λίμνη και φίλτρο είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μην κανήβαλήζουμε τα υπόλοιπα. Το αποτέλεσμα ήταν το κλείσιμο του θέματος από τον SOCRATIS. Διαμαρτυρήθηκα στον SOCRATIS με ΠΜ που του έστειλα. Όταν του είπα ότι όλοι γελάνε με το κλείσιμο αυτό μου απάντησε. Πέστους ότι εγώ το έκλεισα ας γελάνε μαζί μου!

Θεωρώ αδικαιολόγητο το κλείσιμο του θέματος χωρίς να μου δοθεί η ευκαιρία να απαντήσω στο τελευταίο ποστ του in the pont. Αν διαβάσετε το θέμα θα διαπιστώσετε ότι ο in the pont δίνη αναληθείς πληροφορίες στα μέλη. Για πράγματα που δεν έχει δοκιμάσει και που μάλλον δεν είδε ποτέ. Αντιθέτως από εμένα που ότι κάνω η ότι δοκιμάσω βάζω φωτογραφίες και βίντεο σχολιάζοντας τα υπέρ και τα κατά κάθε κατασκευής.
O in the pont παρουσίασε ένα σχέδιο το οποίο λέει ότι είναι από τον κατασκευαστή.
Εγώ με λίνκ του απέδειξα ότι η αναφορά του αυτή ήταν αναληθές και έβαλα λίνκ με το ενχηρήδιο χρήσης του κατασκευαστή το οποίο λέει καθαρά το αντίθετο από ότι υποστηρίζει ο in the pont.

Να πω εδώ ότι για να φτάσει στο σημείο που βρίσκεται σήμερα η λίμνη μου ξόδεψα πολύ χρόνο και χρήμα βασιζόμενος σε διάφορα που διάβαζα στο διαδίκτιο. Ένιωθα υποχρέωση μου να ενημερώνω για κάθε μου κινήσει με λεπτομέρειες για να βοηθήσω με αυτό τον τρόπο αυτό θα που σκόπευαν να φτιάξουν λίμνη. Και να ξέρετε δεν ήτανε και το ποίο εύκολο κάθε κίνηση να την παρουσιάζω με φωτογραφίες και βίντεο.
Το έκανα όμως με την ψυχή μου.

Ο in the pont σε πολλές από της απαντήσεις του δίνη λανθασμένες πληροφορίες λόγο απειρίας, για πράγματα που δεν δοκίμασε ποτέ. Το να κάθομαι να διαβάζω στο διαδίκτιο και να βγαίνω να μιλώ σας συντονιστείς για πράγματα που δεν είμαι σίγουρος αν δουλεύουν η που δεν είδα ποτέ μπροστά μου το θεωρώ εγκληματικό.
Θα παρασύρει πολλά μέλη στο να κάνουν λάθη τα οποία θα τους στοιχίσουν και χρόνο και χρήμα.

Για όσους προλάβουν να δουν αυτό το ποστ γιατί θα το διαγράψουν σύντομα αν νομίζουν ότι μπορώ να του φανό χρήσιμος σε κάτι το email μου είναι
yiannossavva@hotmail.com

Γιάννος
  #401  
Παλιά 23-04-10, 16:56
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η συζητηση ειχε παρεκτραπει....ειχε παει σε προσωπικο επιπεδο και καλα εκανε και κλειδωθηκε το ποστ γιατι επομενο βημα ηταν να αρχισουν οι βρισιες...σφιγγατε τα δοντια οπως γραφατε και το εβλεπαν ολοι.
συζητησεις που ξεφευγουν στα διαφορα φορα κλειδωνονται.
και οι 2 μιλουσατε με επιχειρηματα αλλα καπου χασατε τη μπαλα....
δεν υπαρχει εδω μπαμπουλας που θα σβησει τα ποστ και θα κανει "ντα" στα κακα παιδια....τα ποστ σβηνονται οταν δεν εχουν σχεση με το θεμα ή οταν παρεκτρεπονται.
οταν ειστε ετοιμοι να μιλησετε χωρις προσωπικες αντιπολοτητες τοτε και τα θεματα δε θα κλειδωνονται.
ολη αυτη η φαγομαρα θα μπορουσε να ειχε γινει με πμ και να γραφετε μονο τα πλεονεκτηματα και τα μειονεκτηματα των μεθοδων σας. τα "εισαι και δεν εισαι φιλος μου" κ.τ.λ. μονο κουραζανε τους αναγνωστες.
θεωρω οτι και οι 2 οτι κανετε το κανετε με καλη διαθεση και κανενας δε καθεται στον υπολογιστη για να δημιουργησει προβληματα....υπαρχουν πιο σοβαρα πραγματα να κανει κανεις.
βρειτε τα μεταξυ σας λοιπον γιατι διαφωνιες υπαρχουν παντου και παντα θα υπαρχουν. αλλα μπορουμε να τις συζηταμε σαν ωριμοι ανθρωποι.
συγνωμη αν προσβαλω καποιον με αυτα που λεω αλλα ετσι το βλεπω.
__________________
  #402  
Παλιά 23-04-10, 17:30
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
..............Επειδή υπήρξαν διαφωνίες για το θέμα λίμνη και φίλτρο είπα να ανοίξω αυτό το θέμα για να μην κανήβαλήζουμε τα υπόλοιπα. Το αποτέλεσμα ήταν το κλείσιμο του θέματος από τον SOCRATIS.
Θεωρώ αδικαιολόγητο το κλείσιμο του θέματος χωρίς να μου δοθεί η ευκαιρία να απαντήσω στο τελευταίο ποστ του in the pont. ......
Δεν έκλεισα το θέμα λόγο διαφωνιών αλλά λόγο χαρακτηρισμών.Αν δεν θες να το δεκτείς ,δεν μπορώ να κάνω τίποτε.
Την απάντηση που αναφέρεις ότι χρωστας να δώσεις στο τελευταίο ποστ του in the pont υποθέτω ότι μόλις την έδωσες.Οπότε ας πάμε παρακάτω,ΠΑΡΑΚΑΛΩ..
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #403  
Παλιά 24-04-10, 02:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με εχουν καλυψει ο Πανος και ο Σωκρατης, αλλά επειδη ελαβα κι εγω ΠΜ με χαρακτηρισμους οτι ειμαστε (γενικως? ειδικως? ποιοι?) απαραδεκτοι, κι οτι γελανε καποιοι μαζι μας, θα παρω θεση σαφως και καθαρα υπερ των συντονιστων, του Βασιλη συμπεριλαμβανομενου - ο οποιος, (περα απο το θεμα της διαφωνιας για ενα φιλτρο που δεν νομιζω κανεις να το παρακολουθησε και δεν με αφορα ποιος εχει δικιο), οσο καιρο ειναι συντονιστης βοηθαει παρα πολυ παρα πολλους και παρα πολυ σωστα.
Να επαναλαβω κι εγω οτι το θεμα κλειδωσε επειδη ξεφυγε σε χαρακτηρισμους. Καλη συνεχεια με την (πολυ ωραια οντως) λιμνη σου Γιαννο, αλλα ας ηρεμησουμε ολοι - δεν αξιζει να χαλαμε σχεσεις για ενα φιλτρο.
  #404  
Παλιά 24-04-10, 11:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Θα σας απαντήσω με ερώτηση.
Γιατί εδώ και 4 ημέρες ούτε και 1ας δεν έγραψε ούτε λέξη στο θέμα Λίμνες?
  #405  
Παλιά 24-04-10, 12:05
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Δεν πειράζει.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #406  
Παλιά 25-04-10, 10:26
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ειναι κριμα για ενα ΣΚΑΤΟ να γινεται η αιτια να χανονται φιλιες που στην ουσια, το ολο θεμα δεν ειχε ουτε αλατι ουτε ξυδι και δεν υπηρχε περιπτωση να βοηθηση καποιον αυτο γιατι αν περιμεναμε απο τον οποιονδηποτε να μας πει πως και με ποιον τροπο θα βαζαμε το καθε ΣΚΑΤΟ που αγοραζαμε να δουλεψει απο τη στιγμη που υπαρχουν και οδηγιες χρησης με τους τροπους που θα μπορουσε να δουλεψει τοτε καληνυχτα.......

Ασε που το συγκεκριμενο φιλτρο δεν θα το αγοραζε κανεις απο εδω μεσα ειδικα οι νεοι στο χωρο του χομπυ.

Υπαρχουν τοσα θεματα που μπορουμε να ασχοληθουμε σχετικα με τις λιμνες και ασχολουμαστε με μ...... αντε να μην πω........

ΑΝΤΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΔΑΣΟΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΟ ΚΛΑΔΙ........

Δεν θα παρω το μερος κανενος, γιατι και οι δυο σας ειστε φιλοι μου.
Τα ειπαμε απο το τηλεφωνο τα λεω και απο εδω.....

βρειτε τα μεταξυ σας γιατι αυτα που μας ενδιαφερουν ειναι παρα πολυ περισσοτερα απο αυτα που μας χωριζουν........
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
  #407  
Παλιά 25-04-10, 10:45
Το avatar του χρήστη Vodka
Vodka Ο χρήστης Vodka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2009
Περιοχή: Τρίκαλα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Δεν έχω λίμνη και μάλλον δεν θα αποκτήσω ποτέ αλλά παρακόλουθω τα ποστ του yiannossavva από τότε που γράφτηκα στο φόρουμ και το παλικάρι έχει κάνει πολύ καλή δουλειά τόσο με τη λίμνη του αλλά κυρίως με τις πληροφορίες/φωτογραφίες/βίντεο που ποστάρει. Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν είναι σωστά αυτά που κάνει/λέει αλλά βλέπω πως μπαίνει σε αρκετό κόπο να μοιραστεί τις εμπειρίες του μαζί μας και το εκτιμώ και ελπίζω να συνεχίσει να εμπλουτίζει την κατηγορία και να μη σταματήσει λόγω της οποιας ψιλοπαρεξηγησης δημιουργήθηκε.

Και καλά κάνατε και κλειδώσατε το προηγούμενο ποστ γιατί είχε ξεφύγει λίγο και ακόμα καλύτερα έκανε ο Tolis που τάχθηκε υπέρ των admin γιατί γνωρίζω και από άλλα φορουμ τι γκρίνια τρώνε και πόσο κόπο και χρόνο χρειάζεται για να συντονίσεις μια δημόσια συζήτηση. Κακά τα ψέμματα εμένα επρέπε να με πληρώνανε για να κάνω τη δουλειά τους.

Το μόνο που με ενόχλησε λίγο είναι το εξής :

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πειράζει.
γιατί δεν κατάλαβα τι ακριβώς σημαίνει ...

Με όλη την καλή διάθεση όπως πάντα και ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας ! Και άντε βάλτε και άλλες φωτογραφίες και βιντεάκια και άλλα τέτοια ωραία να ανοίγει και λίγο το μάτι μας και να χαιρόμαστε και να ζηλεύουμε γιατί τα όνειρα για μονοκατοικία και κήπο και λίμνη μας τα φάγαν με την κρίση τους.
  #408  
Παλιά 30-04-10, 06:47
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Σας παρουσιάζω την μετατροπή που έχω κάνει στο δεύτερο κομμάτι του φίλτρου μου.
Έχω αφαίρεση τα 4 σφουγγάρια που είχα εκεί μέσα. Το φίλτρο βρίσκεται σε πειραματικό στάδιο. Όταν θα έχω αποτελέσματα θα σας ενημερώσω.

Πρώτα να πω ότι οι βιόμπαλες που χρησιμοποίησα είναι αυτές εδώ.





Η ποσότητα είναι 50 λίτρα. Η κατασκευή τους είναι τέτοια που ανάλογα με το μέγεθος τους καλύπτουν πολύ επιφάνια. Το σχήμα μελετήθηκε και αυτό και μπορεί να καθαρίσει εύκολα.
Ο κατασκευαστής λέει ότι με αυτή την ποσότητα υλικού μπορείς να ταΐσεις μέχρι και 250 γραμμάρια τροφή την ημέρα………. Ίδωμεν…………

Σκοπός του φίλτρου αυτού είναι να γίνεται εύκολος ο καθαρισμός του και συχρόνος
Να αποδίδει σαν φίλτρο.

Πρώτα έχω κάνει αυτή την βάση την οποία έβαλα 15 εκατοστά πάνω από την βάση του βαρελιού. Το λεπτό δίχτυ που βλέπετε είναι για να μην επιτρέπει στης βιοπάλες να ξεφεύγουν.



Στη παρακάτω φωτογραφία θα δείτε ότι αυτή την βάση την μοίρασα στα 2.
Ο λόγος είναι ότι το βαρέλι στο πάνω μέρος του η διάμετρος είναι μικρότερη.
Με αυτό τον τρόπο λυγίζοντας λίγο αυτή την βάση μπορεί να τοποθετηθεί στο βαρέλι.
Αλλιώς δεν χωράει!



Πάνω σε αυτό το πλαστικό με το δείκτη τοποθέτησα λάστιχο το οποίο έχω γεμίσει με τρύπες.





Το τοποθέτησα στη βάση του βαρελιού και τρύπησα το βαρέλι στα πλάγια βάζοντας την άκρια αυτού του λάστιχου μια βάνα.



Μετά τοποθέτησα και το βιολογικό υλικό.




Ο τρόπος λειτουργίας του είναι ο εξής.
Το νερό εισέχετε από το καπάκι περνά από της βιόμπαλες και φεύγει από μία βάνα από κάτω από το βαρέλι προς την λίμνη.
Ο καθαρισμός του γίνετε ως εξής.
Διοχετεύω αέρα στο στρογγυλό λάστιχο που τοποθέτησα στην βάση του βαρελιού μέσο μιας βάνας που βρίσκετε έξω από το βαρέλι. Η πίεση του αέρα αυτού αναγκάζει της βιόμπαλεσ να κινηθούν και να αρχίσουν να γυρίζουν μέσα στο βαρέλι ενώ η εισαγωγή του νερού στο βαρέλι αυτό συνεχίζετε. Ανοίγοντας τώρα την βάνα καθαρισμού που έχω κάτω στην βάση του βαρελιού αφαιρώ όλη την βρόμιά που έχει μαζευτεί.
Δηλαδή ο ροή του νερού προς το φίλτρο και η εισαγωγή του αέρα αναγκάζει το βιολογικό υλικά να ανακατευτεί.

Όπως έχω πει και ποίο πάνω το φίλτρο βρίσκεται υπό δοκίμι. Θα πρέπει να περιμένω να αποκτήσει βιολογία πρώτα. Είμαι αισιόδοξος ώμος ότι η απόδοση του θα είναι τέλεια!
  #409  
Παλιά 30-04-10, 07:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

To σύστημα αυτό ονομάζεται στη γλώσσα των λιμνόφιλων DIY Μοving bed. Κάτι ανάλογο θα κατασκευάσω και εγώ ώστε να αποφύγω την αγορά του Nexus 210 που είναι σαφέστατα πολύ ακριβότερο από ένα eazy pod, καθώς και απαιτεί ιδιαίτερα μεγάλο χώρο μηχανοστασίου.

Πώς σκέφτεσαι να το δουλέψεις Γιάννο? Αν το δουλέψεις σωστά, θα είναι το καλύτερο και ευκολία στη χρήση εργαλείο που έχεις στη λίμνη σου για την ώρα.

To βιολογικό υλικό που επέλεξες Κ1 είναι πολύ καλό. Έχει την περισσότερη επιφάνεια από ότι υπάρχει ήδη στο παζάρι και παράλληλα είναι ότι καλύτερο για το moving bed γιατί είναι πολύ μικρό υλικό με ευκολία κίνησης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #410  
Παλιά 30-04-10, 09:34
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

πολυ καλο! θελω και γω!!!!!!
  #411  
Παλιά 30-04-10, 11:50
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

In the pond
Θα το δουλεύω όπως περιέγραψα ποίο πάνω.
Τι ακριβός δεν κατάλαβες?


Apostoli
Περίμενε πρώτα να δοκιμαστή. Δεν είναι δύσκολο να το φτιάξης.
  #412  
Παλιά 30-04-10, 11:53
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
In the pond
Θα το δουλεύω όπως περιέγραψα ποίο πάνω.
Τι ακριβός δεν κατάλαβες?


Apostoli
Περίμενε πρώτα να δοκιμαστή. Δεν είναι δύσκολο να το φτιάξης.

Μπραβο μικρε θεουλη ...συνεχεια αναβαθμιζεις την λιμνη και εχεις πολλες λυσεις για πολλα θεματα ...τα λουδακια πολυ φιναααα!
__________________
  #413  
Παλιά 30-04-10, 11:57
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο μικρε θεουλη ...συνεχεια αναβαθμιζεις την λιμνη και εχεις πολλες λυσεις για πολλα θεματα ...τα λουδακια πολυ φιναααα!
Σε ευχαριστώ.

Αυτό εδώ πως σου φαίνεται?
Είναι το πρώτο μου κίτρινο νούφαρο για φέτος!

  #414  
Παλιά 30-04-10, 14:01
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

παρα μα παρα πολυ ωραιο
  #415  
Παλιά 30-04-10, 19:45
sak Ο χρήστης sak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2004
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Γιαννο μπορεις να μας πεις απο που πηρες τις βιομπαλες αυτες και ποσο στοιχιζουν τα 50 λιτρα που αγορασες;;;
  #416  
Παλιά 30-04-10, 21:42
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sak Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο μπορεις να μας πεις απο που πηρες τις βιομπαλες αυτες και ποσο στοιχιζουν τα 50 λιτρα που αγορασες;;;

Δες εδώ

http://www.cypruskoi.com/shop/#ecwid...=0&sort=normal
-------------------------
Το σχήμα που βλέπετε ποιο κάτω είναι δημιούργημα του pouritanos και τον ευχαριστώ πάρα πολύ.




pouritanos σχεδίασες πάλι. Μπράβο!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 30-04-10 στις 21:42 Αιτία: Automerged Doublepost
  #417  
Παλιά 30-04-10, 22:27
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Χαρά μου που μπόρεσα να σε βοηθήσω .
Στο κάτω κάτω αυτό είναι το νόημα ενός φόρουμ, ο καθένας να βοηθάει όπως μπορεί.

Ελπίζω το νέο σου project να πάει καλά, μια και από ότι μπόρεσα να καταλάβω είναι και μικρό το κόστος κατασκευής - Πρακτικό – εύχρηστο- Αυτοκαθαριζόμενο βιολογικό υλικό (μεγάλη υπόθεση και ξεκούραση).

Ελπίζω όλα να πάνε καλά .

Υ.Γ. Δε το βάζεις κάτω με τίποτα πάντως, είσαι ωραίος.
__________________
  #418  
Παλιά 02-05-10, 16:07
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Πολυ ωραιο το νουφαρο σου Γιαννο ! Μονο .. που απο τοτε που διαβασα οτι απο τα ανθη των νουφαρων μπορουν να παρασκευαστουν ναρκωτικες ουσιες σας βλεπω λιγο περιεργα εσας τους κατοχους λιμνων

Ετσι εξηγειτε για το πως μαστουρωνε ο Οδυσσεας παρεα με τους Λωτοφαγους
  #419  
Παλιά 02-05-10, 17:33
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο το νουφαρο σου Γιαννο ! Μονο .. που απο τοτε που διαβασα οτι απο τα ανθη των νουφαρων μπορουν να παρασκευαστουν ναρκωτικες ουσιες σας βλεπω λιγο περιεργα εσας τους κατοχους λιμνων

Ετσι εξηγειτε για το πως μαστουρωνε ο Οδυσσεας παρεα με τους Λωτοφαγους
mixali μονο απο το μπλε νουφαρο το Αιγυπτιακο! και οχι οτι μαστουρονεις απλος εχει καποιες κατασταλτικες ιδιοτιτες
  #420  
Παλιά 03-05-10, 06:05
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Έχω φυτέψει από το μπλε αιγυπτιακό νούφαρο από σπόρους. Είναι και αυτό μια δοκιμή που κάνω για πρώτη φορά.

Το κακό με αυτά τα νούφαρα είναι ότι τον χειμώνα πρέπει να τα βγάζεις από την λίμνη αν η θερμοκρασία πέφτει πολύ.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. – Κλιμακίου Κύπρου Ανατολικής Μεσογείου. pani Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 04-09-06 12:20
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09615 seconds with 14 queries