Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού

Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού Μισό νερό, μισό γη και αέρας, σε όλους τους συνδυασμούς!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-12-08, 23:50
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή 5 λιτρα φυτόριο

Λοιπόν σήμερα καθώς έψαχνα να βρω κατι χριστουγενιάτικα έπεσα πάνω στο ενυδρείο μου καθαρής χωριτικοτητας 5-6λίτρων.Και οι ερωτήσεις αρχίζουν:επειδή θέλω να κάνω ενα φυτεμένο και δεν εχω ξεκαθαρίσει ακομα τι θα γινει με το 96ρι θέλω να φτιάξω αυτό φυτεμένο.Απο λάμπα θα βάλω μια που σε μαξιμουμ απόδοση φτάνει τα 60w αλλά θα βάλω και λάμπα philips οικονομίας ωστε να καιω και λυγότερο.

Απο φυτά λεω να βάλω λιγη lwdwigia,λιγη τζαβα μος και να το κάνω σχετικά φουλ πυκνοφυτεμένο.

Απο ασπόνδυλα δεν ξέρω τι να βάλω.Σκέφτομαι να βάλω μερικές red cherry και με ''έξυπνο στήσιμο'' με πολλές κρυψώνες να βάλω 2-3 μαζί με κανένα zebra snail.

Είδα στον διαγωνισμο της aga πολλά τέτοια ενυδρεία και μερικές φορές μικρότερα απο τα μεικτά 10 που είναι το δικό μου.

Νομίζετε οτι είναι εφυκτό;

Ευχαριστώ
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-12-08, 00:22
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σπυρο μου ,πολυ φοβαμαι οτι θα σε στενοχωρησω αλλα τα 5 λιτρα ειναι απελπιστικα λιγα για γαριδουλες. Βλεπεις ειναι κι αυτες σαν τους δισκους ενα πραμα και αγαπουν πολυ την σταθεροτητα και το καθαρο νερο που στα 5 λιτρα ειναι πολυ δυσκολο να κρατηθει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-12-08, 00:50
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

ok.Ευχαριστώ
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-12-08, 10:53
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Kάνε το emersed με cuba...μια; και σου αρέσουν τα φυτεμένα.
Το έχω κάει εγώ και έχει καλύψει σχεδόν όλο τον βυθό.¶μα τον καλυψει όλο σκέφτομαι να βάλω και νερό αλλά δεν ξέρω ακόμα
Οικονομικό εύκολο,γρήγορο χωρίς ταλαιπωρίες για άλγες κτλπ...
Δοκίμασε το.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-12-08, 14:22
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο φυτά λεω να βάλω λιγη lwdwigia,λιγη τζαβα μος και να το κάνω σχετικά φουλ πυκνοφυτεμένο.
σε 5-6 λιτρα και ενα φυτο να βαλεις φουλ πυκνοφυτεμενο θα ειναι..

επειδη θα εχεις καλο φωτισμο σε τοσο λιγα λιτρα..με ενα diy διοξειδιο η excel νομιζω μπορεις να πειραματιστεις με ποιο δυσκολα φυτα!..και με κανα 2 σαλιγκαρακια μεσα θα εχεις ενα μικρο στολιδι..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-12-08, 18:46
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Συγνώμη ¶λεξ.Οταν εννοείς emmersed εννοείς όπως σε μερικά paludarium που ρίχνουν ελάχιστο νερό μονο για να μεγαλώσουν τα φυτά;Αν ναι με ενδιαφέρει.Θα κάνω προπόνηση με αυτό ωστε να φτιάξω καλά και το μελλοντικό 54ρι μου που θα αντικαταστήσει το 96ρι.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-12-08, 20:12
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Περίπου...
Βασικά στην emersed καλλιέργεια δεν έχεις νερό,μόνο υγρασία.Έτσι τα φυτά έχουν άπλετο διοξείδιο,δεν χάνετε καθόλου ποσότητα φωτισμού από το νερό,δεν κινυδνευεις από άλγες και γενικότερα η μέθοδος αυτή έχει πολλά υπέρ και λίγα κατά.Ένα από αυτά είναι ότι δεν έχεις πολλές επιλογές απο φυτά επειδή μερικά μπορεί να σου καταστραφούν..Στην δική μου καλλιέργεια όπως είπα χρησιμοποίησα ένα άδειο 5λιτρο ενυδρειάκι.Για υπόστρωμα ανέμειξα τύρφη με το sera floredepot και το κάλυψα με μια μικρή ποσότητα χαλαζιακού ψιλόκκκοκο χαλικιού(περισσότερο για το decor).Όσο αναφορά το φώς το έχω κάτω από ένα φωτιστικό ραφιού που έχει μία λάμπα φθορισμού η οποία ροζεύει.Το έχω αναμένο 14-16 ώρες την ημέρα και ψεκάζω 2-3 φσουτ κάθε δύο μέρες. Όσο αναφορά τα φυτά άρχισα με difformis,cuba και anubia.Η difformis στέγνωσε,ενώ η ανούμπια στις πρώτες βδομάδες είχε βγάλει δύο νέα φύλλα.Επειδή δεν μου άρεσε όμως την εβγαλα και κράτησα μόνο την cuba. Η cuba κάνει υπέροχα φύλλα και φαίνονται πολή υγιη.Σε κανέναν μήνα πιστεύω ότι θα βλέπω λίγο χαλίκι και σε κανένα 2μηνο μόνο cuba.Φωτογραφία θα ανεβάσω αργότερα.
Δοκίμασε το μιας και είναι αρκετά οικονομικό και εύκολο και έχεις την δυνατότητα να παίξεις με αρκετά δύσκολα φυτά.
Ότι απορία έχεις ρίχτην!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-12-08, 20:41
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Οχι δεν έχω!!!
Τωρα που δεν θα εχω για 2 ημέρες σχολείο θα φτιάξω κατι.
Μπορώ αντι για κούμπα να βάλω τζάβα μος και κανενα ξυλαράκι;
Καλά εκπληκτική σκέψη Αλεξανδρε.
-------------------------
Αλεξ δεν βαζεις και καμμια φωτο να δούμε περι τίνος πρόκειτε;
Νομίζω πως με μερικές πέτρες θα γινει θεσπέσιο
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 08-12-08 στις 20:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-12-08, 21:45
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Κάπου διάβαζα περί διαδικασίας προσαρμογής του φυτού από καλλιέργεια μέσα στο ενυδρείο σε καλλιέργεια emersed. Εσύ τι διαδικασία ακολούθησες;
Λίπανση, πέρα από το υπόστρωμα, στον ψεκαστήρα έχει νόημα να βάλουμε κάτι;
Η τύρφη που έβαλες είναι ενυδρειακή ή εμπλουτισμένη;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-12-08, 22:02
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάπου διάβαζα περί διαδικασίας προσαρμογής του φυτού από καλλιέργεια μέσα στο ενυδρείο σε καλλιέργεια emersed. Εσύ τι διαδικασία ακολούθησες;
Λίπανση, πέρα από το υπόστρωμα, στον ψεκαστήρα έχει νόημα να βάλουμε κάτι;
Η τύρφη που έβαλες είναι ενυδρειακή ή εμπλουτισμένη;
Έκανα νέο θέμα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=28544
Το έχω σκεφτεί πολλές φορές να προσθέσω στο ψεκαστήρι NO3 και άλλα από τα λυπάσματα που έχω αλλά μέχρι τώρα δεν έχω δει καμία έλειψη οπότε δεν αξίζει να βάλω.
Τύρφη χρησιμοποίησα ενυδρειακή αλλά βλακεία μου μιας και είναι πανάκριβη σε σχέση με την αυτήν που χρησιμοποιουν στις γλάστρες.
Οι περισσότεροι χρησιμοποιούν τύρφη από φυτώριο και χώμα από φυτώριο πχ algoflash.Εγώ χρησιμοποίησα ότι βρήκα μέσα στο ενυδρειακά μου εκείνη την μέρα.
Προσαρμογή δεν έκανα σε κανένα φυτό,αν είχα υπομονή θα μπορούσα να διατηρήσω και την difformis εν ζωή αλλά δεν με ένοιαζε να την έχω σε emersed καθώς έχω τεράστιες ποσότητες της στο ενυδρείο.Παρεπιπτοντος τα περισσότερα φυτά που αγοράζουμε τα αναπτύσουν από ότι ξέρω τα διατηρούν σε emersed μορφή καθότι είναι πολυ πιο οικονομική.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-12-08, 23:27
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

άμα βάλεις algoflash ξέχνα το μετά το έργο. οι αηδίες που περιέχει αυτό (και αυτού του τύπου) σκεύασμα σίγουρα δεν κάνει για ενυδρείο (όταν μάλιστα κάποιοι ανησυχούν για το πλαστικό που θα μπει στο ενυδρείο τους).

@westie αγόρασε τύρφη από κάποιο φυτώριο ή καστανόχωμα (πάντα βιολογικής προέλευσης) και είσαι μια χαρά χωρίς καμιά προεργασία ή καθαρισμό. όσα emersed έχω κάνει τα έκανα με τύρφη. το γυρνάς σε submersed άνετα χωρίς κανένα προβληματισμό. λιπάσματα δεν υπάρχει λόγος να βάλεις με ένα τόσο πλούσιο υπόστρωμα αλλά αν απαιτείται μπορείς να κάνεις δοκιμές με ότι θέλεις (ενυδρειακά, σκόνες, υγρά λιπάσματα για φυτά κτλ - προσοχή στα τελευταία θα σου καθαρίσουν τα ψάρια όταν θα βάλεις). Το μυστικό στη συγκεκριμένη καλλιέργεια είναι δυνατό φως (12 μέχρι και 16 ώρες), καλυμένο από πάνω με φιλμ τροφίμων και μεγάλη προσοχή στην υγρασία (να υπάρχει έντονη).
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
3500 λιτρα............... jojo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 168 12-03-17 20:47
λιτρα g-pavl Δίσκοι 14 12-12-08 02:52
30 ΛΙΤΡΑ Βιβή Αρχάριοι γλυκού νερού 38 04-10-08 00:27
ραμιρεζι-λιτρα dinos99 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 07-12-07 18:29
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05125 seconds with 13 queries