Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-06-04, 22:23
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή Στρώνω ένα ενυδρείο 130 λ.

Γεια χαρά σε όλους. Στρώνω ένα ενυδρείο 130 λ. εδώ κ μια εβδομάδα. Έκανα μετρήσεις σήμερα ΝΗ3=0,25ml ΝΟ2=1.6ml ΝΟ3=12.5ml.Άλλαξα τελικά το 1/3 του νερού. Ρώτησα προχτές κ άλλοι μου είπαν να αλλάξω κ άλλοι όχι. Μου φάνηκε πολύ το ΝΟ2 κ διάβασα στο χαρτάκι με τις οδηγίες των test ότι είναι λιγάκι επικίνδυνο για τι ψάρια κ αποφάσισα να αλλάξω το 1/3. υπάρχει περίπτωση να χαλάσει το στρώσιμο η να καθυστερήσει? Κ πόσο χρόνο με τις μετρήσεις που έχουμε θα κάνει περίπου να στρώσει το νερό. Το βασικό όμως είναι ότι λυπάμαι τα καημένα τα ψάρια. Έχω μέσα 2 χρυσόψαρα κ 3 τιγράκια. Τα χρυσόψαρα παρατήρησα ότι έχουν σχισμένες τις ουρές τους. Αυτό έχει να κάνει με το ζόρι που τρώνε? Η έχει να κάνει με καμιά αρρώστια? Ασχολούμαι εδώ κ ενάμιση μήνα περίπου με τα ενυδρεία κ από ότι καταλαβαίνεται στο μυαλό μου υπάρχουν μόνο ερωτήσεις κ σκέψεις! Συνήθως ενθουσιάζομαι με κάτι κ μετά από λίγο καιρό το παρατάω κ το βαριέμαι. Με τα ψάρια κ τα ενυδρεία (κ φυσικά τον ΠΑΟΚ Champions League ΠΑΟΚΑΡΑ) δεν βλέπω να τα παρατάω εύκολα. Ευχαριστώ όσους διαβάσουν κ απαντήσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-06-04, 02:48
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Είναι σαφές ότι θα πρέπει να κάνεις τακτικές αλλαγές νερού εφ'όσον έχεις ήδη βάλει ψάρια και μην φοβάσαι για το αν θα καθυστερήσει ο κύκλος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-06-04, 20:31
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή Re: Στρώνω ένα ενυδρείο 130 λ.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
Τα χρυσόψαρα παρατήρησα ότι έχουν σχισμένες τις ουρές τους. Αυτό έχει να κάνει με το ζόρι που τρώνε? Η έχει να κάνει με καμιά αρρώστια? .
μπορεί να μου απαντήσει κάποιος? το έχετε ξαναδεί αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-04, 20:20
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Είναι προφανές ότι για τις σχισμένες ουρές των χρυσόψαρων ευθύνονται τα τιγράκια γιατί ως γνωστών αν δεν είναι σε κοπάδι άνω των 7-8 ατόμων τους αρέσει η δαγκώνουν ουρές.
Καλύτερα να δώσεις πίσω τα χρυσόψαρα και όταν ολοκληρώσεις το στρώσιμο να βάλεις άλλα 4-5 τιγράκια. Αλήθεια πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;
Ο κύκλος δεν θα καθυστερήσει παραπάνω από 2-3 μέρες αν κάνεις αλλαγές νερού (με αντιχλώριο φυσικά και χωρίς να αναταράσεις τον βυθό και το φίλτρο).
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-04, 21:49
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Το ενυδρείο όπως λέω κ παραπάνω είναι 130 λ. Οι ουρές από τα χρυσόψαρα είναι σχισμένες κ όχι δαγκωμένες. Τα τιγράκια δεν κυνηγάνε τα χρυσόψαρα, κυνηγούσαν τα αγγελόψαρα που είχα στο μικρό το ενυδρείο( 20 λίτρα). Βέβαια ο λόγος που είχα αγγελόψαρα κ τιγράκια μαζί ήταν φυσικά οι άνθρωποι των pet shop που όχι μόνο δεν με ενημέρωσαν για τα ψάρια που αγόρασα αλλά το μόνο που έκαναν ήταν να μου πουλάνε ψάρια.! Είχα φτάσει να έχω σε ενυδρείο 20 λίτρων 4χρυσόψαρα 2αγγελόψαρα 3τιγράκια κ μου έλεγε ένας μαγαζάτορας ότι “ακόμη 2-3 ψαράκια σηκώνει να βάλεις!!” μέχρι που έχασα ένα χρυσόψαρο κ άρχισα να ψάχνω σε βιβλία κ ιντερνετ κ κατάλαβα τι παίζετε. Περιττό να σου πω ότι δεν ξαναπάτησα στο μαγαζί του κ ούτε θα με ξαναδεί. Αυτός έχασε. Ασχολούμαι με τα ενυδρεία εδώ κ ενάμιση μήνα περίπου. Είμαι πολύ καινούριος κ γεμάτος απορίες. Βέβαια την ψάχνω συνέχεια κ προσπαθώ να γίνομαι καλύτερος κ να μαθαίνω!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-06-04, 23:36
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
Οι ουρές από τα χρυσόψαρα είναι σχισμένες κ όχι δαγκωμένες. Τα τιγράκια δεν κυνηγάνε τα χρυσόψαρα
Δαγκωμένες ουρές = σχισμένες...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-06-04, 23:52
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
Βέβαια ο λόγος που είχα αγγελόψαρα κ τιγράκια μαζί ήταν φυσικά οι άνθρωποι των pet shop που όχι μόνο δεν με ενημέρωσαν για τα ψάρια που αγόρασα αλλά το μόνο που έκαναν ήταν να μου πουλάνε ψάρια.!
Να καταθέσω την ένστασή μου. Είναι ένα παλιό ανέκδοτο. Πώς καταλαβαίνεις ότι ένας πωλητής λέει ψέματα; Μιλάει.
Δεν πρέπει να τους κατηγορούμε ότι δεν ξέρουν τι πουλάνε αφού εμείς δεν ξέρουμε τι αγοράζουμε. Ακου την άποψή του αλλά αντιπαρέβαλε τη με γνωστούς και έντυπο λόγο.
Καλό κουράγιο στη συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-06-04, 01:47
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Δεν πρέπει να τους κατηγορούμε ότι δεν ξέρουν τι πουλάνε αφού εμείς δεν ξέρουμε τι αγοράζουμε. Ακου την άποψή του αλλά αντιπαρέβαλε τη με γνωστούς και έντυπο λόγο.
Καλό κουράγιο στη συνέχεια.
ευχαριστώ για την απάντηση αλλα κάνεις ενα μεγάλο λάθος. αυτοί οι άνθρωποι υποτίθεται οτι θα μας βάλουν στο hobby. δεν είναι τρόπος αυτός κ νομίζω οτι τα ψαρια είναι ζωντανά κ υποτίθετε οτι μας αρέσουν κ τα αγαπάμε. το να μου πουλήσει κάτι το οποίο δεν είναι αναγκαίο κ δεν είναι ζωντανο το καταλαβαίνω αλλα οχι ψάρια. αν δεν είχα πρόσβαση στο ιντερνετ κ δεν εύρισκα αυτό κ πολλά άλλα site νομίζω οτι αυτά που έμαθα σε εναμιση μήνα δεν θα τα μάθαινα ούτε σε ενα χρόνο.! κ τα λάθη θα τα πληρώνανε τα ψάρια. δεν είπα οτι δεν ξέρουν είπα οτι ξέρουν αλλα απλά μας κοιτάνε στην τσεπούλα κ την πληρώνοθν τα ψάρια. βέβαια δεν πιστεύω οτι είναι όλοι το ίδιο. προς θεού. άλλωστε για να το κάνουν αυτό ξεκίνησαν απο αγάπη για το hobby. αυτα. συγκεκριμένα απο τα 5 pet shop που επισκεύτικα μιλάω ειδικά για έναν. αυτα προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-06-04, 01:52
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

αν βάλω άλλα 3-4 τιγράκια θα υσηχάσει το ενυδρείο απο το κυνηγητό. Μ αρέσουν πολυ τα τιγράκια κ θέλω να τα κρατήσω αν γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-06-04, 21:50
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Έκανα μετρήσεις σήμερα ΝΗ3=0mg/l ,ΝΟ2=<0,3mg/l ,NO3=12,5mg/l.
Έχει στρώσει ρε παιδιά το ενυδρείο? Μπορώ να βάλω και άλλα ψάρια μέσα.? Κάπου είχα διαβάσει ότι το στρώσιμο κρατάει 1 μήνα. Εγώ το χω 10 μέρες. Το μόνο που είχα κάνει ήταν να βάλω γύρω στα 15 λύτρα νερό από το μικρό ενυδρείο που έχω κ ένα πλαστικό λουλούδι. Λέτε να βοήθησε τόσο πολύ αυτό. Πάντως απ ότι δείχνουν τα νούμερα έχει στρώσει έτσι?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-04, 01:35
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Έτσι δείχνουν αλλά μην βιαστείς να βάλεις άλλα ψάρια ακόμα. Περίμενε μερικές μέρες ακόμη, κάνε κι άλλες μετρήσεις και αν σου βγουν παρόμοιες (αμμωνία-νιτρώδη = 0) αυτό θα σημαίνει ότι το ενυδρείο έχει στρώσει ΑΛΛΑ υποστρηρίζει το βιολογικό φορτίο που έχεις εκείνει τη στιγμή και όχι παραπάνω. Γι'αυτό και βάζουμε πάντα λίγα-λίγα τα ψάρια.
ΑΝ ύστερα από μερικές μέρες έχεις ικανοποιητικές μετρήσεις καλό θα ήταν να επέστρεφες τα χρυσόψαρα και να τα αντικαταστούσες με άλλα 4 τιγράκια μιας και αντιστοιχούν περίπου στον ίδιο βιολογικό όγκο (αναλόγως το μέγεθος τους) και σου αρέσουν τόσο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-06-04, 12:48
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

καλημέρα σε όλους. έκανα μετρήσεις. ΝΗ3=0ml/l ΝΟ2=<0.3ml/l ΝΟ3=12.5ml/l. αρα είμαστε οκ. ετσι? αν κρατήσω τα τιγράκια κ βάλω κ άλλα 4 θα ηρεμήσουν η θα συνεχίσουν να τσιμπανε ουρές? αν είναι να ηρεμήσουν κ να αφήσουν ύσηχα τα άλλα ψάρια του ενυδρείου καλώς. αλλιώς να τα διώξω και να βάλω άλλα ψάρια. τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-06-04, 14:15
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εκτός από τα τρία τιγράκια και τα δύο χρυσόψαρα έχεις κι άλλα ψάρια;
Αν όχι, μιας και σου αρέσουν τόσο πολύ τα τιγράκια, το σωστό θα ήτανε να δώσεις πίσω τα χρυσόψαρα αφού έχουν τελείως διαφορετικές ανάγκες από τα τροπικά ψάρια, όπως είναι τα τιγράκια, και μετά να βάλεις τα άλλα τέσσερα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05678 seconds with 14 queries