Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-07-14, 21:18
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή Help κυανοβακτιριο ......

Καλησπέρα σε όλους!οπος λέει ο τίτλος εχω θέμα με το κυανοβακτιριο το ενυδρειο είναι 180l κοινωνικο με εύκολα φυτα και φωτισμο 2x45 t5 + ανακλαστηρες και αναβουν 8 ωραις.το κυανοβακτιριο έχει πιάσει φυτα και το υπόστρωμα στην μέση του ενυδρειου.το βγάζω ωσο μπορώ με το χέρι αλλα ξαναβγαινη.....απ την μια πλευρά εχω βαλη spraybar και απ την άλλη ροή στην μέση περίπου.η μέτρησης που έκανα σήμερα είναιh 7 kh 5-6 nh4-nh3 0 po4 πάνω απο 10mg no3 10mg η μέτρησης τι λένε???????????σκεφτηκα σαν προτο βήμα σκεπασμα για 4 μέρες νυστια,αεραντλια,κλισημο co2 και μετα απο 4 μέρες ρουφηγμα με σκούπα βυθού και αλλαγη το 30-40%.ακουω γνώμες και λύσης απο ποιο έμπειρους η απο άλλους που το έχουν αντιμετοπηση..........help help
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-07-14, 21:40
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Ξεκινά με τη συσκότιση. Βάλε αεραντλία στο φουλ και κανά κυκλοφορητή να βάλεις καλο θα κάνει. Το κυανοβακτήριο σιχαίνεται το οξυγόνο. Καλα τα σκέφτηκες λοιπόν αλλα μετα απο όλα αυτα κανε αλλαγη περίπου το 50% όχι τόσο λίγο που αναφέρει και καθάρισε και τα υλικα του φιλτρου θα έλεγα εγω. Τρεις φορες μου βγήκε και αυτα έκανα με επιτυχία αλλα μετά απο 2 μηνες έβγαινε πάλι αλλα πάντα το προλαβαίνω σε πολυ αρχικο στάδιο. Τωρα για την επόμενη φορα έχω προμηθευτεί ερυθρομυκίνη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-07-14, 21:52
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

PO4 10 και ΝΟ3 10;;;;;
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-07-14, 22:02
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Για της μέτρησης δεν μου είπες???????τι ενοης (το κυανοβακτιριο διχτακη έτσι το οξυγόνο????)πήρα και εριθρομικινι αλλα την εχω για σχεδιο β........
-------------------------
Ναι....... .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 14-07-14 στις 22:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-07-14, 22:05
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για της μέτρησης δεν μου είπες???????τι ενοης (το κυανοβακτιριο διχτακη έτσι το οξυγόνο????)πήρα και εριθρομικινι αλλα την εχω για σχεδιο β........
-------------------------
Ναι....... .
...."σιχαίνεται το οξυγόνο".....φταίει το Τ9 του κινητού....ηταν πραγματικά αστείο αυτο που έγραψα χαχαχαχα!!

Τα φωσφορικά σου ειναι στο Θεό!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-07-14, 22:07
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Aν εχεις σιγουρα κυανοβακτηριο τοτε,προσωπικη μου αποψη,ερυθρομικινη.Με 10 ΝΟ3 όμως και 10 ΡΟ4 πολύ πιθανο να εχεις άλλη αλγη.Βεβαια εσυ το βλέπεις και μπορεις να την αναγνωρίσεις.Να γνωρίζεις ότι τα φωσφορικα σε σχεση με τα νιτρικα θα πρεπει να είναι σε μια αναλογια 1 προς 10-12.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεκινά με τη συσκότιση. Βάλε αεραντλία στο φουλ και κανά κυκλοφορητή να βάλεις καλο θα κάνει. Το κυανοβακτήριο σιχαίνεται το οξυγόνο. Καλα τα σκέφτηκες λοιπόν αλλα μετα απο όλα αυτα κανε αλλαγη περίπου το 50% όχι τόσο λίγο που αναφέρει και καθάρισε και τα υλικα του φιλτρου θα έλεγα εγω. Τρεις φορες μου βγήκε και αυτα έκανα με επιτυχία αλλα μετά απο 2 μηνες έβγαινε πάλι αλλα πάντα το προλαβαίνω σε πολυ αρχικο στάδιο. Τωρα για την επόμενη φορα έχω προμηθευτεί ερυθρομυκίνη!
Αρα και εσυ δεν το εχεις αντιμετωπισει αποτελεσματικα...
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 14-07-14 στις 22:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-07-14, 22:12
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Βάλε μια φωτογραφία του ενυδρειου να δούμε το πρόβλημα.
Γιάννη, μήπως να δοκίμαζε τη συσκότιση για αρχη; Αν βάλει με τη μια ερυθρομυκίνη και τύχει να του βγει ξανά, θα ειναι πιο ανθεκτικό σε αυτη τη θεραπεία και μετα "γειά σας". Γιατι να μη ξεκινήσει με τα ηπιότερα μέσα πρώτα και μετα βλέποντας και κάνοντας;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν εχεις σιγουρα κυανοβακτηριο τοτε,προσωπικη μου αποψη,ερυθρομικινη.Με 10 ΝΟ3 όμως και 10 ΡΟ4 πολύ πιθανο να εχεις άλλη αλγη.Βεβαια εσυ το βλέπεις και μπορεις να την αναγνωρίσεις.Να γνωρίζεις ότι τα φωσφορικα σε σχεση με τα νιτρικα θα πρεπει να είναι σε μια αναλογια 1 προς 10-12.
-------------------------


Αρα και εσυ δεν το εχεις αντιμετωπισει αποτελεσματικα...
Εμένα μου έβγαινε σε παρα πολυ μικρή έκταση. Κάποιοι έλεγαν οτι μπορει να μην ηταν καν κυανό έτσι όπως έβγαινε, τόσο αχνό δηλαδή. Οι πιο πολλοί γι' αυτο μιλούσαν όμως. Απλα φοβάμαι με τη μια να ρίξω Αντιβίωση. Τωρα βέβαια ηταν η τελευταία φορά που έκανα συσκότιση. Αν ξαναβρεί θα το μπουμπουνήσω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 14-07-14 στις 22:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-07-14, 22:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Η αποψη μου είναι ότι δεν ξεμπερδεύεις αλλιως....Όλα τα αλλα είμαι ημιμετρα.Η ερυθρομικινη σε εμενα και σε 3 αλλα ενυδρεια φιλων δεν ειχε καμια αρνητικη επιπτωση σε ψαρια,φυτα,βιολογια.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-07-14, 22:23
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Είναι μαυρο σαν γλιτσα και βγαίνη με το χέρι και στο υπόστρωμα είναι σαν πετσα......το po4 είναι στο φάουλ γιατη χρισιμοπιουσα discus buffer για να χαμιλοσο το ph,αλλα δεν ξαναεχει θα κάνω υπομονή να πάρω α/ο......έν τέλη ρε παιδιά τι να κάνω??????????να αρχίσω με συσκότιση και βλέπω?????????.???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04921 seconds with 13 queries