Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-05-07, 22:16
Το avatar του χρήστη dessert
dessert Ο χρήστης dessert δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Μαστορέματα και απορίες..!!

Καταρχήν Καλησπέρα και χρόνια πολλά στους Κωστήδες, στις Ντίνες, Ελενίτσες κλπ...
Σήμερα έκανα κάποιες "μαστορίες" στο κουκλί μου για να του δώσω την τελική μορφή που θέλω...Επιδή μου είναι απαραίτητη και η δική σας άποψη, για να δώ αν έκανα καλά και να πράξω ανάλογα σας παραθέτω:
1ον : Ενίσχυσα τις άκρες του ενυδρείου μου(γωνιές) με ελάσματα αλουμινίου 30-20mm και τα κόλλησα εξωτερικά με σιλικόνη που μου πρότεινε καταστηματάρχης. Είναι οξική σιλικόνη της Quilosa και είναι γενικής χρήσης, για διαρροές γεμίσματα κλπ. Έκανα καλά;;;
2ον : Αναγκάστηκα να αλλάξω την βάση του ενυδρείου μου με μεταλλική, γιατί η παλιά μου ενέπνεε φόβο. Η νέα είναι κατασκευασμένη απο κοιλοδοκό 40X40mm με πάχος 3mm, τελάρο πάνω σε τελάρο' το ενυδρείο μου πατάει πάνω σε Σουηδική τάβλα(χωρίς ρόζους) των 3εκ. Η όλη ιδέα συμπληρώνεται από μία εξάδα ροδών βιομηχανικού τύπου, για βάρος 1500 κιλά έκαστη(οι 4 με φρένο). Αν και επέμενα για ενίσχυση των τελάρων με κάθετο ή χιαστή μου είπαν πως για τα κιλά μου δεν χρειάζεται( ~650 κιλά).Εσείς τι λέτε;;;

Αναμένω τις απαντήσεις σας!!!
__________________
Που πήγε ο ασβός;;;



Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-05-07, 23:00
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Δηλ αν σου πούμε οτι δεν έκανες καλά τι θα κάνεις;
Πρώτα ρωτάμε και μετά πράττουμε.
Τέλως πάντων.
Οι εξωτερικές γωνίες κάνουν δουλειά αν σου αρέσει και το οπτικό αποτέλεσμα είσαι εντάξη.
Με την σιλικόνι εφόσον δεν έρχετε σε επαφή με το νερό πάλι εντάξη είσαι.
Ο κιλοδοκός που έβαλες πάλι καλός είναι - αν και δεν ξέρω τι άνοιγμα έχεις ...πάνω απο 2μ; - ενα κάθετο δεν το έβλαπτε στην μέση.
Ενσταση έχω στα εξής.
Σουηδική τάβλα.......το ξύλο είναι ζωντανός οργανισμός και επιρεάζετε απο υγρασία καύσωνα.Ισως οι συστολές διαστολές του να σου δημιουργείσουν πρόβλημα στα τόσα κιλά ενυδρείο.Καλύτερα MDF 25χιλ.ή Μελαμίνη 25χιλ ή μπετοφορμ 21χιλ .......................
6 ρόδες.........τι τις χρειάζεσαι;Να το μετακινήσεις με νερό μέσα δεν ενδίκνυτε χωρίς δεν χρειάζονται.Και για πιο λόγο 6; Οι 4ρες που είναι στις κολώνες και παίρνουν το βάρος εντάξη οι άλλες 2;
¶ποψή μου αυτά - δεν σημαίνει οτι είναι και σωστή.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-05-07, 23:14
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή Να και η δικια μου αποψη

Λοιπον φιλε μου ,εχοντας κατασκευασει 5 ενυδρεια με επιτυχια,εξολοκληρου μονος μου (απο 45-400λ) εχω να σου πω τα εξης,κατα την αποψη μου:
-Τα πηχακια που εβαλες για να στηριξεις τις γωνιες δεν βοηθουν και τοσο πολυ στην αντοχη,παρολα αυτα αν σου αρεσουν οπτικα μονο εκει βοηθανε.
Προσωπικως μαρεσει να βλεπω την πρασινη κοψη του τζαμιου
-Πολυ καλη επιλογη του κοιλοδοκου καθως ολες τις βασεις απο τα ενυδρεια μου τις εκανα κατα αυτο τον τροπο.Ενα ενδιαμεσο δεσιμο ισως και να χρειαζοταν.
-Τωρα για τις ροδες στην θεση σου θα τις εβγαζα με τα χιλια.
Αφου εχει 650 κιλα υπολογιζω να χεις γυρω στα 400 λιτρα νερο.Εστω και μια μικρη μετακινηση(εστω και καταλαθος) τοσης μεγαλης μαζας νερου σιγουρα στην καλυτερη θα καταπονησει τις ενωσεις ,και στην χειροτερη θα τις ανοιξει.Η ακιμησια ενος τετοιου ογκου ειναι πολυ σημαντικη για την μακροχονια ακεραιοτητα του...
Αυτα και απο μενα,παντα εκφραζοντας την προσωπικη μου γνωμη

Υ.Γ.Ελπιζω να χεις βαλει κοντρες εε??
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-07, 09:31
Το avatar του χρήστη dessert
dessert Ο χρήστης dessert δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από msigouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλ αν σου πούμε οτι δεν έκανες καλά τι θα κάνεις;
Πρώτα ρωτάμε και μετά πράττουμε.
Ρώτησα για την κατασκευή και τις ανοχές τις...Το postάρω για να διορθώσω ατέλιες και για να βοηθηθούν και οι υπόλοιποι σε ανάλογη κατασκευή Η αφάλεια σε τέτοιες περιπτώσεις είναι το σημαντικότερο και οι παρατηρήσεις όλων είναι πολύτιμες!!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από msigouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σουηδική τάβλα.......το ξύλο είναι ζωντανός οργανισμός και επιρεάζετε απο υγρασία καύσωνα.Ισως οι συστολές διαστολές του να σου δημιουργείσουν πρόβλημα στα τόσα κιλά ενυδρείο.Καλύτερα MDF 25χιλ.ή Μελαμίνη 25χιλ ή μπετοφορμ 21χιλ .......................
Χμμ.....
Το ξύλο έχει αδιαβροχοποιηθεί με λούστρο. Θερμοκρασίες ιδιαίτερες δεν νομίζω να έχω γιατί μιλάμε για βάση... ενυδρείου...
Προτίμησα το Σουηδικό, γιατί έχει μεγάλες αντοχές, δεν σχίζεται και αν παραμορφώσει επανέρχεται... Και ο μαραγκός και ο σιδεράς μου είπε οτι ακόμη και με 500κιλά στο κέντρο του, όχι κατανεμημένο, δεν θα παρουσιάσει κάτι. Τους εμπιστεύομαι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από msigouros Εμφάνιση μηνυμάτων
6 ρόδες.........τι τις χρειάζεσαι;Να το μετακινήσεις με νερό μέσα δεν ενδίκνυτε χωρίς δεν χρειάζονται.Και για πιο λόγο 6; Οι 4ρες που είναι στις κολώνες και παίρνουν το βάρος εντάξη οι άλλες 2;
Οι τέσσερις αν ήταν στις άκρες του θα είχα πρόβλημα με την μετακίνηση...Δεν θα ξεκινούσε και μάλλον θα έπεφτε . Οπότε τοποθετήθηκαν παράκεντρα και οι άλλες 2 στο κέντρο για σωστό μοίρασμα του βάρους και αποφυγή παραμόρφωσης .... Εντάξη δεν πρόκυτε να κάνω βόλτα τα ψάρια στο σαλόνι!!! Οι ρόδες μπήκαν για να υπάρχει πρόσβαση στο πίσω μέρος του ενυδρείου και η μετακίνηση θα είναι κάποια εκατοστά και χωρίς να είναι απαραίτητα με όλο το φορτίο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
.................
-Τωρα για τις ροδες στην θεση σου θα τις εβγαζα με τα χιλια.
Αφου εχει 650 κιλα υπολογιζω να χεις γυρω στα 400 λιτρα νερο.Εστω και μια μικρη μετακινηση(εστω και καταλαθος) τοσης μεγαλης μαζας νερου σιγουρα στην καλυτερη θα καταπονησει τις ενωσεις ,και στην χειροτερη θα τις ανοιξει.Η ακιμησια ενος τετοιου ογκου ειναι πολυ σημαντικη για την μακροχονια ακεραιοτητα του...
Αυτα και απο μενα,παντα εκφραζοντας την προσωπικη μου γνωμη

Υ.Γ.Ελπιζω να χεις βαλει κοντρες εε??
Κατα λάθος μετακίνηση με 4 φρένα δεν πιστεύω να έχω. Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι ο όγκος τόσου νερού δεν πάει βόλτα. Απο την άλλη δοκιμάζοντας χθές με μισό φορτίο είδα οτι δεν έχω πρόβλημα... Με μισό όμως!
Κόντρες στις ρόδες, αν κατάλαβα καλά, έχουν τοποθετηθεί, έχει γίνει ειδική κατασκευεί. Σωστό tip!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από msigouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο κιλοδοκός που έβαλες πάλι καλός είναι - αν και δεν ξέρω τι άνοιγμα έχεις ...πάνω απο 2μ; - ενα κάθετο δεν το έβλαπτε στην μέση.
Το μήκος απο άκρη σε άκρη είναι 135εκ., όλα τα στοιχεία του ενυδρείου μου βρίσκονται στο δημόσιο προφίλ μου. Θα σας "κοτσάρω" και καμία φωτο να το παρατηρήσετε...
__________________
Που πήγε ο ασβός;;;




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dessert : 22-05-07 στις 09:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-07, 09:57
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Κόντρες πάνω και κάτω κολλημένες μέσα στο ενυδρείο (απο τζάμι) ρωτήσαν αν έβαλες! Για να συγκρατήσεις το τζάμι ποιο σωστά!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-07, 10:16
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Αγαπητέ dessert γειά σου και πάλι.

Για τον κιλοδοκό συμφωνω δεν εχει πρόβλημα στο 135 αλλά για το ξύλο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.Το οτι το αδιαβροχοποίησες δεν συμαίνει τίποτα.
Το πρόβλημα δεν είναι τα νερά του ενυδρείου αλλά η ατμόσφαιρα.
Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχουμε δει σε τραπέζια πορτάκια κτλ να σκάει το ξύλο.Πόρτες σπιτιών να βρήσκουν στο δάπεδο τον χειμώνα και το καλοκαίρι όχι.Είναι ζωντανό.Αλλωστε και εσυ αναφέρεις οτι επανέρχετε αν.......Αυτό δεν θέλουμε .Να χρειαστεί να επανέλθει.
Για τις ρόδες συμφωνώ με τον Νικ 25 αλλά διαφωνω με την γνώμη του για τις γωνίες.
Αυτά απο εμένα .
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-07, 10:41
Το avatar του χρήστη dessert
dessert Ο χρήστης dessert δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Κόντρες πάνω και κάτω κολλημένες μέσα στο ενυδρείο (απο τζάμι) ρωτήσαν αν έβαλες! Για να συγκρατήσεις το τζάμι ποιο σωστά!
Εννοήται!!!! Περιμετρικά και στο κέντρο διπλές!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από msigouros Εμφάνιση μηνυμάτων
... για το ξύλο διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.Το οτι το αδιαβροχοποίησες δεν συμαίνει τίποτα.
Το πρόβλημα δεν είναι τα νερά του ενυδρείου αλλά η ατμόσφαιρα.
Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που έχουμε δει σε τραπέζια πορτάκια κτλ να σκάει το ξύλο.Πόρτες σπιτιών να βρήσκουν στο δάπεδο τον χειμώνα και το καλοκαίρι όχι.Είναι ζωντανό.Αλλωστε και εσυ αναφέρεις οτι επανέρχετε αν.......Αυτό δεν θέλουμε .Να χρειαστεί να επανέλθει.
Τι θα έλεγες να το ενισχύσω με 2 καδρόνια απο σουηδικό απο κάτω, σαν κόντρες;;;
Με τρύπα στον κιλοδοκό βίδωμα και κόλλημα;;;
__________________
Που πήγε ο ασβός;;;




Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dessert : 22-05-07 στις 10:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-07, 13:30
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Δεν ξέρω αν οφελεί.
Πόσο χοντρό ειναι το φελιζόλ που πατάει το ενυδρείο;
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-07, 16:00
Το avatar του χρήστη dessert
dessert Ο χρήστης dessert δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από msigouros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν οφελεί.
Πόσο χοντρό ειναι το φελιζόλ που πατάει το ενυδρείο;
3 πόντους! Δεν είναι απλό φελιζόλ, είναι σαν το οικοδομικό dow, αν έχεις υπ' όψιν, το μλπέ....
Δεν με φοβίζει ιδιαίτερα γιατί η βάση έρχεται πρόσωπο, σχεδόν 1 πόντος μόνο, με το ενυδρείο και πιστεύω ότι ο κοιλοδοκός τρώει το ζόρι!
Για πέ!
__________________
Που πήγε ο ασβός;;;



Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-07, 18:57
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία σε ενυδρείο τέτοιου όγκου δεν θα έβαζα ροδάκια σε καμία περίπτωση.
Έστω και το μετακινείς με το μισό νερό, το "σκάσιμο" του νερού στο τζάμι ακόμα και με λίγα εκατοστά που θα κινηθεί πιστεύω πως θα καταπονίσει αρκετά τόσο το ίδιο το τζάμι όσο και τις ενώσεις .....
και φυσικά το παλατζάρισμα του νερού δεν θα σταματίσει με την μία αλλά θα συνεχίσει μέχρι να ηρεμίσει το νερό ... που σημαίνει πως τα χτυπήματα του νερού θα είναι συνεχόμενα για μερικά λεπτά ...
Ίσως να είναι και μπόύρδες τα όσα λέω περι κίνησης νερού κτλ αλλά απλά γράφω τις όποιες σκέψεις μου.
Εγώ πάντος δεν θα το έκανα . .
Εκτός αυτού στήρηξη ενυδρείου πάνω σε ροδάκια μου μοιάζει κάπως ασταθές ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-05-07, 19:06
Το avatar του χρήστη dessert
dessert Ο χρήστης dessert δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία σε ενυδρείο τέτοιου όγκου δεν θα έβαζα ροδάκια σε καμία περίπτωση.
Έστω και το μετακινείς με το μισό νερό, το "σκάσιμο" του νερού στο τζάμι ακόμα και με λίγα εκατοστά που θα κινηθεί πιστεύω πως θα καταπονίσει αρκετά τόσο το ίδιο το τζάμι όσο και τις ενώσεις .....
και φυσικά το παλατζάρισμα του νερού δεν θα σταματίσει με την μία αλλά θα συνεχίσει μέχρι να ηρεμίσει το νερό ... που σημαίνει πως τα χτυπήματα του νερού θα είναι συνεχόμενα για μερικά λεπτά ...
Ίσως να είναι και μπόύρδες τα όσα λέω περι κίνησης νερού κτλ αλλά απλά γράφω τις όποιες σκέψεις μου.
Εγώ πάντος δεν θα το έκανα . .
Εκτός αυτού στήρηξη ενυδρείου πάνω σε ροδάκια μου μοιάζει κάπως ασταθές ...
Δεν ισχύει. Στο ξεκίνημα θέλει μόνο προσοχή.Μπορεί να γίνει.
__________________
Που πήγε ο ασβός;;;



Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-05-07, 22:06
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Εγώ δεν θα έβαζα φελιζόλ για να πατήσει πάνω το ενυδρείο αλλά τα ειδικά ελαστικά υποστρώματα που υπάρχουν για αυτήν την χρήση.
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...+pads&mpath2=0
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-05-07, 23:25
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν θα έβαζα φελιζόλ για να πατήσει πάνω το ενυδρείο αλλά τα ειδικά ελαστικά υποστρώματα που υπάρχουν για αυτήν την χρήση.
http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...+pads&mpath2=0
Το συγκεκριμενο υλικο χρησιμοποιειτε και στις οικοδομες για να μονωθουν απο ηχους οι πλακες (μπενει πανω απο τα γκρο μπετα συνηθως) μεταξυ τους και πωλειται με το τετραγωνικο πολυ πιο φθηνα.Δεν ειναι ομως λιγο ως πολυ λεπτο για να εξισορροπει τις πιεσεις;
Εγω πιστευω οτι ουτε το απλο φελιζολ κανει.Εγω χρησιμοποιω το fibran το πρασινο το ισιο 2,5 ποντων.Παντα κατα την γνωμη μου πιστευω ειναι απο τις καλυτερες επιλογες
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-05-07, 09:47
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Εξηλασμενη πολυστερινη ειναι και το DOW και το fibran eco μονο που η fibran το βγαζει σε αλλο χρωμα. εχουν τισ ιδιες ιδιοτητες οσον αφορα την χρηση σαν βαση για να πατησει το ενυδρειο ...
Καλυτερος συνδιασμος κατα τη γνωμη μου ειναι απο κατω DOW ή fibran και απο πανω αυτο που προτεινε ο george.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-05-07, 11:57
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εξηλασμενη πολυστερινη ειναι και το DOW και το fibran eco μονο που η fibran το βγαζει σε αλλο χρωμα. εχουν τισ ιδιες ιδιοτητες οσον αφορα την χρηση σαν βαση για να πατησει το ενυδρειο ...
Καλυτερος συνδιασμος κατα τη γνωμη μου ειναι απο κατω DOW ή fibran και απο πανω αυτο που προτεινε ο george.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-05-07, 21:37
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Εξιλασμένη πολυστερίνη σωστά είναι αυτά τα δύο.Μονο που η Fibran έχει περισσότερο υλικό ανά τετραγωνικό εκατοστό.
Απλή πολυστερίνη είναι αυτό που απλά ονομάζουμε φελιζόλ.
Στην πυκνότητα του υλικού διαφέρουν χοντρικά.
Οπως δηλ. τα νεβοπάνLDF - MDF - HDF.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-05-07, 22:23
Το avatar του χρήστη dessert
dessert Ο χρήστης dessert δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Θα με πείτε γιατί με ρωτήσατε που πατάει;;;
__________________
Που πήγε ο ασβός;;;



Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες και προβληματα με φυτά geokary Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 29-03-07 16:57
Ευχαριστίες και απορίες eliasfot1 Bettas 6 09-06-06 11:06
Aμμος και απορίες eliasfot1 Γλυκό νερό - Γενικά 9 19-05-06 16:09
Εξελίξεις και απορίες drakoulis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-02-06 03:52
Κυριακάτικο φύτεμα και απορίες Μάγγος Θωμάς Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 19-02-05 21:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07041 seconds with 13 queries