Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-07-05, 19:13
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δωσ'του χρονο να προσαρμοστει(τουλαχιστον μια βδομαδα)ταιζοντας τον καλα τροφες πλουσιες σε πρωτεινη(ζωντανη η κατεψυγμενη τροφη).δωσε του την ευκαιρια να εξοικειωθει τοσο μ'εσενα οσο και με το νεο περιβαλλον.στο διαστημα αυτο ειναι σημαντικο να μη τον αφηνεις να βλεπει τους αλλους αρσενικους(οι οποιοι εχουν ηδη προσαρμοστει)για να μην τον στρεσαρεις περισσοτερο.λογικα μετα απο 1-2 βδομαδες θα ειναι οκ(φαινεται γιατι θα κολυμπαει λιγοτερο νευρικα,θα'χει συνηθισει την παρουσια σου και δε θα κολυμπαει τρομαγμενος καθε φορα που θα βλεπει καποια αποτομη κινηση στο δωματιο) και θα μπορεσουμε να τον δουμε σε full flare
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-07-05, 00:39
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Σωστές οι συμβουλές και πάνω απο όλα βάσιμες σε ευχαριστώ ....
για τροφή όπως έχω ξανα αναφέρει έχω της SERA τα BLOODWORMS. Δεν έχω κάτι άλλο υπόψην μου εκτός και αν βρεθεί κανένα κουνούπι για θύμα και το ρίξω μέσα
αλήθεια ..... όσο αφόρα τον φωτισμό .... Πόσες ώρες να ανάβω την λάμπα ? και τί ώρες? ό,τι ναναι ή καλό θα ήταν κάποιες συγκεκριμένες ώρες?
συγγνώμη για της πολλές και ίσως χαζές ερωτήσεις ... αλλά εκτός απο ένα δίσμοιρο χρυσόψαρο που είχα όταν ήμουν πιτσιρίκι δεν είχα ξανα ασχοληθεί με το άθλημα
ευχαριστώ όσους ασχολήθηκαν και ασχολούντε με το thread anyway
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-07-05, 00:57
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε κανοντας απιστευτα πολλες ερωτησεις και καθε φορα που λυναμε μερικες απο αυτες μας δημιουγουνταν νεες...απλα θελει υπομονη,διαβασμα(πολλες χρησιμες πληροφοριες εχει το φορουμ που εχω στην υπογραφη μου αν τα πας καλα με τ'αγγλικα)και φυσικα να ρωτας εδω ο,τι σε προβληματιζει πιστεψε με η ανταμοιβη των ευτυχισμενων και υγιων ψαριων αξιζει τον κοπο...

κατεψυγμενες τροφες μπορεις να βρεις εκει?(bloodworms,black worms,white worms,daphnia,artemia)η ποικιλια ειναι ο,τι καλυτερο.επισης σε καποια σου επισκεψη στην αθηνα(δεν εισαι μακρυα )μπορεις να παρεις και καποια ζωντανη τροφη.

οσο για το φωτισμο,εχε τον για 12 ωρες.το ποιες θα ειναι αυτες δεν παιζουν ρολο,απλα προσπαθησε να ειναι οι ιδιες συνεχεια(π.χ.με χρονοδιακοπτη)γιατι τα ψαρια λατρευουν τη ρουτινα και βοηθα στη διατηρηση σταθερου βιολογικου ρυθμου!
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-07-05, 01:07
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι πως δεν περίμενα να ρίξω τόσο διάβασμα για ψάρια
αλλά λίγο η άγνωστη για μένα γοητεία του ενυδρίου λίγο η παρότρινση του φόρουμ ...έ δεν θέλει και πολύ
Αθήνα έρχομαι κάθε εβδομάδα .. οπώτε δεν είναι και δύσκολο να κοιτάξω για κατεψηγμένη τροφή αν και ίσως να μπορώ να βρώ και εδώ ... θα κοιτάξω ....
και όντως για τον φωτισμό έιναι καλη ιδέα ενας χρονοδιακόπτης .... θα προμηθευτώ και απο αυτό

Όσο για τα καπάκια που προαναφέρθηκε δεν είναι όλες τις ώρες ξεσκέπαστα τα ενυδρία ... παρα μόνο όταν είμαι στο δωμάτιο και είμαι δίπλα ... οπώτε και επιβλέπω την όποια κατάσταση ... εξ' άλλου η απόσταση του νερού απο το χείλος του ενυδρίου είναι 4-5 εκατοστά .... έχουν τόσο άλμα τα άτιμα ?
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-07-05, 01:19
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αν ξεκινησεις και το ψαχνεις με τα ενυδρεια στο τελος κολλας...

εχει τυχει και εχω χασει ψαρι απο ενυδρειο που ειχε καπακι,σταθμη 3 εκατοστα πιο κατω και μετακινηθηκε το καπακι δημιουργωντας ενα ελαχιστο ανοιγμα...αυτο ηταν αρκετο.οποτε για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο εχε το συνεχεια(δεν υπαρχει λογος να το βγαζεις αλλωστε).τρυπουλα στο καπακι υπαρχει για να ανανεωνεται ο αερας,ετσι δεν ειναι?(οι μονομαχοι αναπνεουν αερα και απο την ατμοσφαιρα,και γι'αυτο ειδικα το χειμωνα ειναι απαραιτητη η παρουσια συνεχως του καπακιου για να διατηρει τον αερα πανω απο την επιφανεια του νερου ζεστο.η εισπνοη κρυου αερα μπορει να προκαλεσει σοβαρες βλαβες στο δευτερογενες αναπνευστικο οργανο των μονομαχων,το λαβυρινθο)
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-07-05, 01:24
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το καθε καπάκι έχει απο μια τρύπα για αέρα -λογικά είναι τρύπα για να περνάει ίσως κάποιο σωληνάκι - αλλά εκτός αυτού έχω ανοίξει και μερικές ακόμα .... στα 2 γιατι στο 3ο δεν πρόλαβα ακόμα ...
ο μόνος λόγος που μπορεί να έβγαζα τα καπάκια και για αυτό και τα είχα βγάλει είναι γιατι η λάμπα είναι απο πάνω και χωρίς τα καπάκια περνάει το δίπλάσιο φώς απο ότι με τα καπάκια ... και απλά είναι πολύ πιο όμορφα ..
πιστέυω όμως πως το φώς που εχουν τα ψάρια ακόμα και με τα καπάκια είναι αρκετό ... οπότε είναι για καθαρά λόγο καλοπισμού...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-07-05, 01:28
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

οντως,δε χρειαζονται πολυ φως.φτανει ακομα και το φως απο γειτονικα ενυδρεια.αν θες να τ'αφηνεις παντως μονιμα χωρις καπακι και να μην εχεις αγχος(μονο ομως το καλοκαιρι για το λογο που ανεφερα πριν)απλα φροντισε να'χεις ακομα πιο χαμηλη σταθμη νερου,περιπου λιγο πιο πανω απο τη μεση του ενυδρειου.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-07-05, 07:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μια αλλη ιδεα για το καλοκαρι θα ηταν λεπτη πλαστικη σιτα.
Με λιγο μεγαλο "ματι".. Οχι δηλαδη για κουνουπια.
Υπαρχουν σε διαφορα χρωματα με το μετρο στα χρωματοπωλεια.
Μπορεις να το πιασεις γυρω γυρω με ενα λαστιχο, Η ακομα καλυτερα να φτιαξεις ενα τελαρο απο ξυλο, βαμμενο μαυρο ωστε να ειναι ευκολο το ανοιγμα.
Η τρυπες της σιτας πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλες ωστε να περναει το φως αλλα αρκετα μικρες ωστε να μην υπαρχει περιπτωση να μπλεξει ο μονομαχος..

Και πιστεψε με, αμα παρουν φορα.. πηδανε μακρια.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 28-07-05, 14:48
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Γυρνώντας σήμερα το μεσημέρι απο την δουλειά σκέφτηκα πως αφού μπήκα στον χορό θα χορέψω.....
μπαίνω σε ένα μαγαζί με κατοικίδια και είδη ενυδρίου και ζητάω ένα μικρό φιλτράκι για τις διαστάσεις του κάθε ενυδρίου μου .... (ίδια είναι και τα τρία αλλά πήρα μόνο ένα φιλτράκι ...)
Οι διαστάσεις του κάθε ενυδρίου είναι 24 χ 18 χ 13 και έχουν 4.5 λίτρα το καθε ένα ...
μου δώσανε το ακόλουθο ....

http://www.hagen.com/uk/aquatic/prod...01001300030401

το έβαλα στον έναν μονομάχο στο ελλάχιστο αλλά παρατηρώ πως δημιουργεί μια ροή στο νερό η οποία παρασέρνει σε κάποια σημεία το ψάρι και το κάνει να αναπνέει πιο έντονα .. και μου φάνηκε πως δεν ενθουσιάστηκε και με την παρουσία του φίλτρου .... κολύμπαγε απότομα και φαινόταν ενοχλημένο απο την ροή αυτή ή οποία κάποιες στιγμές που ήταν κόντα στην έξοδο του νερού απο το φίλτρο το κόλλαγε στο τζαμι ..(όχι κυριολέκτικά αλλά αν αφηνότανε το ψάρι χωρίς να κολυμπάει το παρέσερνε προς την άκρη του ενυδρίου...)
Επίσης έχει και ένα σωληνάκι που είναι έξω απο το νερό για να κατεβάζει οξυγόνο στο νερό (απο όσο μου είπανε .... δεν έχω ιδέα ) .. αλλά φουσκαλίτσες αερα έβλεπα να δημιουργούντε μόνο στο μάξιμουμ της έντασης του φιλτρου ή άντε στην μέση .....

Άραγε απλά φάνηκε παράξενο αυτό στον μονομάχο (εννοώ η ροή του νερόυ) ή όντος τον ενοχλέι? τώρα το έχω βγάλει το φιλτράκι ώστε να δώ τι θα κάνω ανάλογα με τις απαντήσεις σας ....
πολλές φορές έβλεπα τους μονομάχους να ξεκουράζονται μένοντας ακίνητοι στην μέση ή στον πάτο του ενυδρίου ... άραγε με την ροή αυτή θα μπορούν να το κάνουν ?
μήπως είναι πολύ δυνατό το φιλτράκι για τις διαστάσεις του ενυδρίου ?
απο ότι λέει είναι για 220 λίτρα / ώρα .... αλλά για ενυδρία απο 3 έως 11 λίτρα ...
περιμένω τις γνώμες σας για να δώ τι θα πρέπει να κάνω .....΄

Υ.Γ αν όντος μπέι το φίλτρο ... η κρούστα αυτή που πιάνει στο νερό απο πάνω θα εξακολουθεί να υπάρχει ή οχι ? και κάθε πότε θα πρέπει να γίνεται αλλαγή νερού με το φίλτρο σε λειτουργία ?

Υ.Γ.2 Συγγνώμη άλλη μια φορά για τις τόσες ερωτήσεις ...

AFTER EDIT
πέρασα πάλι απο το μαγαζι που αγόρασα το φίλτρο μια κάι ήταν ο δρόμος μου απο κει και τον ρώτισα όλα τα παραπάνω ...
ισχιρίζεται πως δεν υπάρχει πρόβλημα και πως ο μονομάχος θα το συνηθήσει ... επισής μου πρότεινε να "στουμπώσω" το σφουγάρι που έχει μέσα με βαμβάκι για να το "πνήξω" λίγο ώστε να μειωθεί κάπως η ροή ...

περιμένω τις πιο σίγουρες και τις πιο δοκιμασμένες ιδέες και απόψεις απο εσάς μια και αυτο που κάνετε δεν είναι επάγγελμα αλλά χόμπι .... και εχει τεράστια διαφορά ...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-07-05, 00:00
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

καμία απάντηση πριν γίνει καμια βλακεία με το φιλτράκι ?
Pleeease
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-07-05, 00:13
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ειναι πολυ δυνατο το φιλτρο αυτο. Σε τετοια μικρα ενυδρειακια, το καλυτερο οπως ανεφερε κι ο Τακης πιο πριν, ειναι ενα φιλτρακι σπογγου (οπως αυτα της tetra) http://www.aquariumguys.com/spongefilter.html που οδηγειται απο αεραντλια - με μια γερη αεραντλια μπορεις να οδηγησεις τα φιλτρακια και για τα 3 ενυδρεια.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-07-05, 00:21
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Ειναι πολυ δυνατο το φιλτρο αυτο. Σε τετοια μικρα ενυδρειακια, το καλυτερο οπως ανεφερε κι ο Τακης πιο πριν, ειναι ενα φιλτρακι σπογγου (οπως αυτα της tetra) http://www.aquariumguys.com/spongefilter.html που οδηγειται απο αεραντλια - με μια γερη αεραντλια μπορεις να οδηγησεις τα φιλτρακια και για τα 3 ενυδρεια.
χμμμ και πως δουλεύουν αυτά? απο ότι είδα δεν έχει κάποια αντλία .. ή είναι ξεχωριστά η αντλία? που μπορώ να προμηθευτώ τέτοια ?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-07-05, 00:52
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

η δυνατη ροη οντως ενοχλει πολυ τους μονομαχους και μπορει να τους στρεσαρει...ας μην ξεχναμε οτι στο φυσικο τους περιβαλλον τα νερα ειναι στασιμα και γι'αυτο μπορουν και φτιαχνουν φωλιες με φυσαλιδες στην επιφανεια(συγγενικα ειδη του γενους αυτου που ζουν σε νερα με εντονη αναταραξη φυλανε τα μωρα στο στομα επειδη δεν μπορουν να φτιαξουν φωλια λογω ρευματος).χρειαζεται ενα πολυ ησυχο φιλτρο που δε θα δημιουργει ρευμα και δε θα παρασυρει τους μονομαχους σου.

αυτα τα φιλτρακια χρησιμοποιω για τις γεννες.αντλια αγοραζεις απο πετ-σοπ και προσαρμοζεις ενα σωληνακι που συνδεει την αντλια με το πανω μερος του φιλτρου(υπαρχει ενα σαν καλαμακι διπλα στο ανοιγμα που βγαινουν οι φυσαλιδες)
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-07-05, 01:39
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Τι εννοείς αυτά τα φιλτράκια χρησιμοποιείς ? και επίσης εσύ μιλάς για να συνδέσω την αντλία ΜΕ το υπάρχον φίλτρο που έχω είδη πάρει ή με σφουγκάρι? τα έμπλεξα....
για να καταλάβω ... η αεραντλία πέρνει αέρα απο το περιβάλλον (???) και το διοχετευει μέσα στο νερό?
και αν γίνετε έτσι πως είναι δυνατόν να περνάει το νερό του ενυδρίου απο μέσα απο το σφουγκάρι για να γίνεται το φιλτράρισμα ?
συγγνώμη αλλά την φιλοσοφία του σφουγαριού δεν την έχω πολυ καταλάβει ...
με τις διαστασεις του κάθε ενυδρίου που έχω γράψει παραπάνω μπορεί να μου πειτε ΤΙ ακριβώς πρεπει να παω και να ζητήσω?
τι αεραντλία ... τί σφουγκάρια κτπ....
και πώς είναι δυνατόν να συνδέσω και τα 3 ενυδριάκια με μια αντλία και με 3 διαφορετικά σφουγκάρια, 1 για το κάθε ενυδρίο ? με τον τρόπο αυτό θα καθαρίζει το νερό ώστε να χρειάζομαι πολύ πιο αραιές αλλαγές νερού ?
πωπω πρέπει να έχω φάει πολλύ κράξιμο με τόσες ερωτήσεις τόσες μέρες τώρα .... ποιά ώρα θα με διαολοστήλετε να δω
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-07-05, 03:18
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μην αγχωνεσαι,το οτι το ψαχνεις τοσο ειναι πολυ θετικο και φυσικα δε μας πειραζει να ρωτας ο,τι θελεις ολοι οταν ξεκινανε τους δημιουργουνται απειρες αποριες,αλλα το καλο πλεον με το ιντερνετ ειναι οτι η γνωση μοιραζεται κι ετσι καποιος θα ξερει κατι που εσυ ψαχνεις κ.ο.κ.





μιλαω για αυτα τα φιλτρα που ειναι φθηνα(περιπου 7-8 ευρω)και δε δημιουργουν μεγαλη αναταραξη.

http://www.bettas4all.nl/viewtopic.p...ghlight=filter

εδω υπαρχει ενα πολυ αναλυτικο σχεδιακι για το πως ρεει ο αερας σ'αυτο.
με χρηση φιλτρου θ'αλλαζεις το νερο μια φορα τη βδομαδα.αν εχεις 3 φίλτρα μπορεις να βάλεις να ξεκινουν 3 σωληνακια απο την αντλια(βγαζει αερα)και να καταληγουν ενα σε καθε φιλτρο(ενωνονται οχι στο στομιο που βγαζει τις φυσαλιδες,αλλα στο διπλανο σωληνακι-το πιο λεπτο απο τα δυο που βρισκονται στην κορυφη το φιλτρου)ο αερας εισερχεται μεσω της αντλιας και ανεβαινει σ'αυτο το σωληνακι-το πιο λεπτο απο τα δυο-αυτο δημιουργει αναρροφηση χαμηλα και ετσι η βρωμια μαζευεται στο σφουγγαρι.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 29-07-05, 10:28
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

χμμμ .. ενδιαφέρον .... θα κοιτάξω μήπως βρώ τέτοια φίλτρα ... ελπίζω να μήν είναι ογκόδες και καταλάβουν μεγάλο μέρος του χώρου στο κάθε ενυδρίο.....
θα κοιτάξω και για αντλία.... άραγε τί αντλία να πάρω για να υποστηρίζει 3 σφουγκάρια ώστε να τα έχω και τα 3 συνδεδεμένα με μια μόνο αντλία?
Σε λίτρα/ώρα μετριούνται και αυτές όπως τα φίλτρα ?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-07-05, 14:31
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Έκανα μια πατέντα αλλά δεν ξέρω κατα πόσο κάνει καλό ή όχι ....
έκοψα ένα πολύ μικρό κομμάτι απο το σφουγγάρι που είχε μεσα το φίλτρο και το έβαλα στο στόμιο της εξαγωγής νερού ώστε να μειώσει λίγο την πίεση που βγαίνει το νερό ...
έτσι και έγινε .... το νερό τρέχει απλά απο την εξαγωγή -με απειροελλάχιστη πίεση πλέον- και ο μονομάχος δεν φαίνεται να ενοχλείται τόσο... όχι ιδιαίτερα τουλάχιστον όπως πρίν...
βέβαια όταν πάει στην έξοδο του νερού τρώει μια "σπρωξιά" απο το νερό και ψάχνεται να δει απο που του ήρθε ..
κάτι όμως μου λέει πως και πάλι δεν είναι τόσο καλή αυτή η λύση οπότε περιμένω τις απόψεις σας για αυτό που προτείνατε με την αεραντλία και τα σφουγγάρια ...
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-07-05, 14:51
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Η λυση με μια μεγαλη αεραντλια και μερικα ταφ ειναι καλη, αλλα και με το φιλτρακι που εχεις γινεται η δουλεια εξισου καλα.. (βεβαια θες αλλα δυο) φθηνοτερα θα σουρθει με μια μεγαλουτσικη αεραντλια τρια φιλτρακια σπογγου.
Παντως μιας και το χεις...
Θα το στουμποσεις με αρκετες στρωσεις υαλοβαμβακα σε φυλλο (για απορροφητηρες το ασπρο ΟΧΙ αυτο που αλλαζει χρωμα- απο το supermarket) και στη συνεχεια θα γυρισεις την ροη (συνηθως με τα εξαρτηματα του hagen ή κανενα σωληνακι.. ωστε να χτυπαει πισω και διπλα απο το φιλτρο. Ο στοχος ειναι ισα που να φαινεται στην επιφανεια η αναταραξη.
Βαλε την αντλια σε ενα κουβα και πειραματισου.. γινεται..

ΥΓ. Αν συνεχισεις να αποκτας μονομαχους με αυτο το ρυθμο εχει το praktiker κατι μικρα κομπρεσερ..
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-07-05, 15:32
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το μόνο σίγουρο είναι πως το φιλτράκι δεν θα πάει χαμένο ....όλο και κάποιος πειραματισμός θα γίνει ...
όπως και να το κάνω πάντος θα υπάρχει κάποιο σημείο που όταν θα πάει εκεί ο μονομάχος θα τρώει καμιά ξανάστροφη απο την ροή
αρκεί να μπορέσω να πετύχω την όσο δυνατόν μικρότερη ενόχλησή του...
φυσικά θα πρέπει και η ποσότητα του αέρα που θα βγάζει η αεραντλία να μην είναι μεγάλη ... γιατί και εκεί παλι το ίδιο πρόβλημα θα υπάρχει ... σωστά ?
ακόμα πάντος το πού μπένει το σφουγγάρι στην αεραντλία και πώς το ζητάω αυτό το φίλτρο σφουγγαριου δεν το κατάλαβα ..... ρώτησα σήμερα σε μαγαζί για φίλτρο σφουγγαριού και μου είπανε πως δεν υπάρχει κάτι τέτοιο και πως η αεραντλία είναι μόνο για να διοχετεύει οξυγόνο στον νερό ...
πρέπει να ξεμπλεχτώ .... πάλι σε μια κουταλιά νερό πνήγηκα .... μήπως να πάρω και για μένα ένα ενυδριάκι ?

Υ.Γ σήμερα περιμένω και τον 4ο μονομάχο .... θα μου τον φέρει η κοπέλα μου γιατί συνηθησμένη όπως ήταν απο τα χρυσόψαρα της φαίνεται πολύ νοθρό ψάρι αλλά δεν ξέρω αν θα κρατήσω και αυτόν ή θα της τον δώσω πίσω αφού πάρει λίγο τα πάνω του .....

αντλία για πισίνες θα χρειαστώ σε λίγο ....
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-07-05, 19:23
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

βλεπω οτι πληθαινονυ οι μονομαχοι

εννοεις φιλτρα σφουγγαριου αυτα που σου ειπαμε(το φιλτρο της φωτο που σου'δειξα)η αυτο που ηδη ειχες?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 29-07-05, 19:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

ναι ... φίλτρα σφουγγαριού σαν αυτό που μου έδειξες
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 29-07-05, 20:23
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καταρχην η αεραντλια εχει ενα κουμπακι απο το οποιο μπορεις να ρυθμοισεις τη ροη του αερα που βγαινει.στην αεραντλια υπαρχουν κατι τρυπουλες απο οπου βγαινει ο αερας.εκει μπορεις να βαλεις ταφ για να ενωσεις οσα σωληνακια χρειαζεσαι(οσα και τα ενυδρεια)η αεραντλια βρισκεται εξω απο το ενυδρειο ενω το φιλτρο σφουγγαριου μεσα,απλα το σωληνακι που θα βαλεις στην τρυπουλα της αεραντλιας οπυ βγαζει τον αερα καταλήγει στο ενα λεπτο σωληνακι του φιλτρου που βρισκεται στο πανω μερος οπως φαινεται στη φωτο(το εχω κυκλωσει).το στομιο που βγαζει τον αερα βρισκεται πανω απο την επιφανεια του νερου,
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 29-07-05, 20:40
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

ξεχασα να πω οτι αυτα τα φιλτρα χρησιμοποιουνται κυριως σε ενυδρεια αναπαραγωγων ακριβως γιατι εξασφαλιζουν χαμηλη ροη που δεν παρασυρει τα μωρα.τα ζητας η σαν sponge filters η απλα λες οτι θες τα φιλτρακια που ειναι για γεννες(η παιρνεις μαζι σου φωτο και τους δειχνεις ).εδω τα περισσοτερα μαγαζια εχουν,οποτε αν δε βρεις εκει μπορεις να παρεις οταν κατεβεις αθηνα.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-08-05, 23:18
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Μετά απο ένα ξένιαστο 4ήμερο πάλι πίσω με ερωτήσεις .... έννοιες κτπ
Αυτό που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω είναι το εξής ...
Η αεραντλία ΒΓΑΖΕΙ αέρα .... κατα συνέπεια απο το φίλτρο ΒΓΑΙΝΕΙ αέρας ... πώς γίνεται λοιπόν να καθαρίζει το νερό αφου απο το σφουγγάρι βγαίνει αέρας και δεν ΜΠΕΝΕΙ ώστε να καθαρίσει και μετά να ξαναμπεί στο ενυδρίο καθαρό ? αυτο πραγματικά δεν το εχω καταλάβει τόσο καιρό που μιλάμε για τα φίλτρα σφουγγαριού....
Αντλία βρήκα μια που είχε ξεμείνει απο ένα παλιό ενυδρίου που παλία είχε κάποιος ....
είναι μια ELITE 801 :
Air Output : 1300cc /min
P.S.I : 1.4

Άραγε κάνει αυτή για την χρήση που την θέλω? αρκούν τα χαρακτηριστικά της ?
Έχει μία έξοδο άλλα έχω έναν διακλαδωτήρα που μπαίνει το σωλινάκι της αντλίας και βγάζει 4 εξόδους ... αρκετές δλδ για τα ενυδρία μου και με το θετικό του οτι μπορείς να ρυθμίσεισεις απο τον διακλαδωτήρα αυτόν και την ποσότητα αέρα που θα περνάει (έχει ρυθμιστή για κάθε μια έξοδο)....
οπότε περιμένω να ακούσω το πως καθαρίζει το φίλτρο σφουγγαριού για να προχωρίσω


Υ.Γ μάζεψα μερικά βότσαλα απο την θάλασσα για να είναι πιο ευκολος ο καθαρισμός τους απο ότι με το χαλίκακι το λεπτό ....
αν τα απολυμάνω με βράσημο είναι ΟΚ μετα για τα ενυδρία ή υπάρχει κανένα άλλο πρόβλημα που ήταν σε θαλασσινό νερό πρίν ? (ίσως χαζη ερώτηση αλλά στις τόσες που έχω κάνει.... εεεε άλλη μία )
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 02-08-05, 00:46
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Φίλτρο που δουλευει με αεραντλία (εξαναγκάζεται να τραβάει νερό και να βγάζει νερό περνώντας ο αέρας μέσα απο εναν λεπτής διαμέτρου σωλήνα.
Δημιουργεί το φαινόμενο βεντούρι ως γνωστόν το σιφόνι.

Η είσοδος του νερού ειναι στο σφουγγάρι
Η εισοδος του αέρα ειναι μετά το σφουγγάρι
Ο αέρας βγαίνει ανάμικτος μαζί με το νερό απο πάνω.

Το ELITE 801 ειναι μια αεραντλία και τίποτε περισσότερο.
Ολα τα φίλτρα σφουγγαριού θέλουν μια εξαναγκασμένη κυκλοφορία του νερού για να περνάει το νερό απο μέσα τους.
Τα φίλτρα που δουλευουν με αεραντλία δεν ειναι αποδοτικά, ειναι μόνον για πολύ μικρά ενυδρεία και ειναι πλέον........ξεπερασμένα.

Επειδή είσαι ξένιαστος με όρεξη για ερωτήσεις πριν κάνεις την επόμενη ερώτηση διάβασε εδώ.
http://www.tsamisaquarium.com/Selide...a/Filters1.htm
Εχει 10 σελίδες για διάβασμα.
Φιλικά

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Μετά απο ένα ξένιαστο 4ήμερο πάλι πίσω με ερωτήσεις .... έννοιες κτπ
Αυτό που εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω είναι το εξής ...
Η αεραντλία ΒΓΑΖΕΙ αέρα .... κατα συνέπεια απο το φίλτρο ΒΓΑΙΝΕΙ αέρας ... πώς γίνεται λοιπόν να καθαρίζει το νερό αφου απο το σφουγγάρι βγαίνει αέρας και δεν ΜΠΕΝΕΙ ώστε να καθαρίσει και μετά να ξαναμπεί στο ενυδρίο καθαρό ?
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 02-08-05, 00:53
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Το site που μου πρότεινες τό έχω διαβάσει σχεδόν όλο και όχι μόνο για τα φίλτρα αλλά και γενικά ... απλά δεν μπορούσα να καταλάβω την κατασκευή του φίλτρου σφουγγαριού ώστε να τραβάει νέρό με την αεραντλία και να το καθαρίζει ....
και όντος τα 3 ανυδριάκια μου είναι πολύ μικρά .... 4.5 λίτρα το καθέ ένα .. και απο ένα μόνομάχο το καθένα ..
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 02-08-05, 01:10
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Εφόσον ειναι έτσι τότε αυτό που πρότεινε στην φωτογραφία η Μάριελ ειναι ιδανικο για σένα.
Μπορεις τα δουλέψεις ταυτόχρονα με μια αεραντλία και τρία σφουγγάρια και τα 3 ενυδρειάκια.
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 02-08-05, 01:31
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Εφόσον ειναι έτσι τότε αυτό που πρότεινε στην φωτογραφία η Μάριελ ειναι ιδανικο για σένα.
Μπορεις τα δουλέψεις ταυτόχρονα με μια αεραντλία και τρία σφουγγάρια και τα 3 ενυδρειάκια.
Μα για αυτό και λυσάω να μάθω για τον τρόπο λειτουργίας τους
για να εκμεταλευτώ την μία αεραντλία που υπάρχει ήδη και κάθεται με 3 σφουγγάρια -μπορεί και 4 ... ποιός ξέρει - ώστε να γίνει η δουλεία μου και σωστά πάνω απο όλα αλλά και συμμαζεμένα (πίστεψε με χώρος για επιπλέον καλώδια στο δωμάτιό μου Δ-Ε-Ν υπάρχει ... κατα πόσο να μπούν επι πλέον ΚΑΙ σωληνάκια )
άν και τρόπο να αποφεύω την τόσο μεγάλη ροή του νερόυ με το υπάρχον φίλτράκι βρήκα με αυτό που πρότεινε ο netblues αλλά και πάλι θα πρέπει να πάρω άλλα 2 ή 3 τέτοια φιλτράκια .... ενώ με τα σφουγγάρια θα γίνει η όλη δουλεία και πιο οικονομικά και πιο συμμαζεμένα ...

(γιατί κακά τα ψέματα ... τα ενυδριάκια είναι πολύ μικρά για να τα "πνήξω" με καλώδια ... ογκόδη φίλτρα και ό,τι άλλο μπορεί να χρειαστεί μελλοντικά .... χάνεται η ομορφιά τους στην τελική .... για αυτό σωστά πράγματα και μαζεμένα .... εκεί αποσκοπώ και ρωτάω συνεχώς )
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 02-08-05, 02:08
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή





επειδη κι εγω πριν καποιους μηνες ειχα την ιδια απορια το συγκεκριμενο σχεδιακι που μου εκανα παιδια απο το bettas4all forum με βοηθησε τα ανοιχτα μπλε βελη δειχνουν πως κινειται ο αερας που παρεχει η αντλια.αυτη η κινηση δημιουργει αναρροφηση στο σφουγγαρι κανοντας τις βρωμιες απο το ενυδρειο να κινηθουν οπως τα μπλε σκουρα βελη.ειναι λιγο πιο κατανοητο τωρα ?


οσο για τα βοτσαλα,δεν ξερω αν κανει να τα χρησιμοποιησεις... (καποιος αλλος καμια ιδεα??)εγω στα ενυδρεια των μονομαχων δε χρησιμοποιω υποστρωμα...αν βαλεις και κανενα ανθεκτικο αληθινο φυτο θα μπορουσες να βαλεις λεπτη αμμο(δεν ειναι ιδιαιτερα ακριβη),η αν δε βαλεις χοντρα διακοσμητικα χρωματιστα βοτσαλα.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 02-08-05, 02:40
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

το συγκεκριμένο σχέδιο το είχα δεί που μού είχες πει την άλλη φορά απλά δεν μπορούσα να φανταστώ πως με τόσο μικρή πίεση που έχει ο αέρας της αντλίας θα μπορεί να "αναγκάσει" το σφουγγάρι να κάνει αναρρόφηση..
αλλά για να το λές .... γίνεται
Οπότε και βαδίζουμε για αναζήτηση τέτοιου φίλτρου ... και σίγουρα Αθήνα γιατι εδώ Χαλκίδα που ρώτησα δεν υπάρχει .... και για την ακρίβια δεν είχαν ιδεά πως με σφουγγάρι και αντλία μπορεί να γίνει φιλτράρισμα ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11354 seconds with 13 queries