Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-04, 03:44
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή Γεννητούρια!!!!

Σήμερα όπως χάζευα το μικρό το ενυδρείακι των 20 λ. Είδα ένα ψαράκι. Δηλαδή τι ψαράκι αυτό δεν λέγεται ψαράκι. Μόνο τα μάτια φαινόταν. Έπαθα την πλάκα μου. Σε 5 λεπτά είδα την γκαπίνα που γεννούσε να είναι ανάμεσα από ένα φυτό να γεννάει κ από πίσω ένας ξιφοφόρος να τα τρώει, τρελάθηκα. Έτρεξα κατευθείαν στο pet shop στο αεροδρόμιο κ αγόρασα μια γεννήστρα κ τροφή για τα μικρά. Όταν γύρισα στο σπίτι την έβαλα μέσα αλλά από ότι κατάλαβα τα είχε βγάλει όλα. Στην αρχή νόμιζα ότι τα είχανε φάει όλα. Αλλά ψάχνοντας λίγο καλύτερα ανακάλυψα καμιά δεκαριά κρυμμένα μες τις πέτρες κ στα φυτά. Μάζεψα 6 απ αυτά κ τα έβαλα μέσα σε μια γεννήστρα με δυχτάκι. Μες το ενυδρείο είδα κρυμμένα 5-6 μικρά. Λέτε να τα αφήσω κ εκείνα που έπιασα ρε παιδιά? Τα είδα ότι ξέρουν να κρύβονται. Θα τα φάνε τα μεγάλα? Πάντως χάρηκα πολύ. Ξεκίνησα πριν 2 μήνες μ αυτό το μικρό το ενυδρειακι που το χω τώρα γκάπις μέσα κ 2 ξιφοφόρους έκανα ένα 130 λίτρων κ τώρα σκέφτομαι να κάνω κ άλλο. Δεν περίμενα να φάω τέτοιο κόλλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-04, 13:56
Markos Ο χρήστης Markos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2004
Περιοχή: Εκάλη
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Join the club!!! (των κολλημένων ενυδρειοφίλων!!!!!)

Να σου ζήσουν!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-04, 13:58
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

ευχαριστώ.!! από τα μικρά που άφησα ελεύθερα μέσα στο ενυδρείο τώρα βρίσκω μόνο 2. Μάλλον θα έγινε το μοιραίο. Εκτός κ αν κρύβονται καλά κ δεν τα βλέπω.
Είχα βάλει επίσης 4 γκαπίνες μέσα κ μείνανε 2. όταν τις είχα βάλει οι 2 που μας άφησαν ήταν πολύ άσπρες κ φαινόταν σαν άρρωστες. δεν τρώγανε καλά κ καθόταν σε ένα σημείο χωρίς να κινούνται ιδιαίτερα. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να ρίξω 2 κουταλιές αλάτι κ απ’ ότι φαίνεται δεν βοήθησε. Ήταν άρρωστες ή όλα αυτά ήταν θέμα stress? Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος? Στο νερό όλες οι μετρήσεις είναι μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-04, 14:55
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dim
Ήταν άρρωστες ή όλα αυτά ήταν θέμα stress?
Δεν νομίζω να ήταν τίποτα από τα 2.
Πιθανόν να ήταν μεγαλούτσικες στην ηλικία, αν τις αγόρασες από pet-shop τότε σίγουρα αυτό είναι καθ'ότι έρχονται μεγαλωμένες......συνήθως.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-04, 16:07
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

απο pet shop τις αγόρασα και μάλλον έχεις δίκιο. τέλος πάντων, κάθε μέρα μαθαίνουμε κ κάτι, είμαι καινούριος ακόμη κ έχω να μάθω πολλά.
τελικά απο τα γκαπάκια που άφησα μέσα στο ενυδρείο έμεινε μονάχα ένα το οποίο το έβγαλα κ το έβαλα μαζί με τα άλλα στην γεννήστρα. ήταν το μισό απο τα άλλα κ μας άφησε κ αυτό σήμερα. μάλλον δεν θα τρεφόταν καλα. απο ότι κατάλαβα βέβαια τα γκάπις είναι 'κουνελόψαρα' . έχω κ άλλη γκαπίνα σε ενδιαφέρουσα κ μάλλον δεν θα ξέρω τι να τα κάνω. πάντος είναι πολύ όμορφα ψαρακια. .εχω και 2 Xiphorphorus helleri (1 αρσενικό κ 1 θυληκό). και αυτά είναι εύκολα στη γέννα??
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-04, 16:45
Το avatar του χρήστη AFRIKANOFILOS
AFRIKANOFILOS Ο χρήστης AFRIKANOFILOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2003
Περιοχή: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

ΝΑΙ
__________________
ΣΥΛΛΟΓΗ BETTAS:2 m H.M.,1 m 2 f SPL.,2m 4f C.T.,2 m 3 f DoubleT.,1m SMARAGDINA,1m IMBELIS,1m 1 f PUGNAX,2 m PLAKAT(S.T.),1 m 2 f SUPER DELTA T.LIVE FOODS:ARTEMIA,DAFNIA,WHITE WORMS,GRINDAL WORMS.45L.LAMPROLOGUS MULTIFASIATUS,200L TANGANIKA,1OOL.BETTAS,200L MINI POND CABUSIA AFFINIS(ΚΟΥΝΟΥΠΟΨΑΡΑ),3Χ10L BETTAS 1OOL.BETTAS.
Στο πα μια και δυο και τρεις εγω σπασικλας δεν γινομαι.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03896 seconds with 12 queries