Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-05-07, 10:54
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή Ερωτήσεις για κατασκευή sump

Αγαπητοί συν-χομπίστες!

Μετά από μια σχετική έρευνα στο ατελείωτο διαδίκτυο, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το καλύτερο φιλτράρισμα για το νέο ενυδρείο (600L) είναι το sump.

Πριν συνεχίσω στην έρευνα αγοράς των απαιτούμενων εξαρτημάτων για την κατασκευή του, θα ήθελα πρώτα να με καλύψετε σε μερικά θέματα που θα πρέπει να γνωρίζω πριν αρχίσω να ψάχνω.

1ον Το sumpέχει μυρωδιές; Και αν έχει πώς μπορώ να τις περιορίσω;

2ον Χρησιμοποιώντας κρεμαστή υπερχείλιση, καθώς το ενυδρείο είναι ήδη κομμένο και συναρμολογημένο και δεν μπορεί να γίνει τρύπα, θα πρέπει η υπερχείλιση να «βγάζει» περισσότερο νερό από όσο επιστρέφει η τρόμπα, θα πρέπει να είναι ίδιων δυνατοτήτων ή δεν έχει καμία σχέση; Αυτό που ρωτάω ουσιαστικά είναι, επειδή μάλλον πως έχω καταλήξει σε αυτό το pump«Aqua Medic Ocean Runner 3500» με δυνατότητες 3500 LPH, η υπερχείλιση επειδή είναι κρεμαστή, τι δυνατοτήτων πρέπει να είναι;

3ον Για ένα ενυδρείο της τάξεως των 600L, πόσα λίτρα θα πρέπει να είναι το sump;

4ον Θεωρητικά ένα pump τέτοιων δυνατοτήτων φτάνει; Αν όχι γιατί!;

5ον Ποια ουσιαστικά σημεία θα πρέπει να λάβω σοβαρά υπόψη κατά τη σχεδίαση του sump;

Και τέλος για να δω αν όντως έχω καταλάβει σωστά το sumpδουλεύει με την υπερχείλιση να ρίχνει στο κάδο νερό από την επιφάνεια του ενυδρείου, το φιλτράρει, το ζεσταίνει μέσα από το κουβά και στο τέλος μια τρόμπα ρίχνει το πλέον καθαρό και ζεστό νεράκι πίσω στο ενυδρείο. Σωστά;

Σας ευχαριστώ όλους και συγχωρήστε με για τις ίσως χαζές ερωτήσεις μου, αλλά δεν είμαι πάνω από ένα χρόνο στο χώρο και με μηδαμινή εμπειρία στα φίλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-05-07, 17:44
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Aν δεν απατωμαι το σαμπ πρεπει να ειναι το 1/3 του συνολικου ογκου του ενυδρειου δλδ για σενα 200λιτρα αλλα μπορεις να περιορισεις βαζοντας στο σαμπ καλυτερα υλικα.Ακομα προσεχε το σαμπ να μην υπερχειλισει σε περιπτωση βλαβης της αντλιας ανοδου απο το σαμπ προς το ενυδρειο.Με αλλα λογια υπολογισε τα λιτρα του σαμπ και υπολογισε μια φετα νερου απο την επιφανεια πχ 1,5Χ0,5Χ0,2=150λιτρα αν το σαμπ σου ειναι 150λιτρα και περιορισε το ετσι ωστε να μη μπορει να τραβηξει παραπανω.Αυτα απο μενα.Τα υπολειπα θα στα πουν αλλοι που ξερουν καλυτερα.Καλη συνεχεια!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-05-07, 17:30
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zak Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί συν-χομπίστες!

Μετά από μια σχετική έρευνα στο ατελείωτο διαδίκτυο, κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το καλύτερο φιλτράρισμα για το νέο ενυδρείο (600L) είναι το sump.

Πριν συνεχίσω στην έρευνα αγοράς των απαιτούμενων εξαρτημάτων για την κατασκευή του, θα ήθελα πρώτα να με καλύψετε σε μερικά θέματα που θα πρέπει να γνωρίζω πριν αρχίσω να ψάχνω.

1ον Το sumpέχει μυρωδιές; Και αν έχει πώς μπορώ να τις περιορίσω;

Ναι σε γενικές γραμμές.Εξαρτάτει από τα υλικά που βάζεις και από το τι ακριβώς θα έχει μέσα του. Δοκιμασμένη λύση για μυρωδιές είναι η baking soda, -αφήνεις κάπου μέσα στο ντουλάπι ένα Tupperware με μεγάλη επιφάνεια, με την σόδα χυμένη μέσα και αυτή ρουφά και υγρασία και μυρωδιές. Αλλάζεις την σόδα κάθε 45-60 ημέρες, ή όταν σταματήσει να κάνει την δουλειά της- αλλά αν η μυρωδιά είναι αρκετή, δεν γλυτώνεις τον εξαερισμό.

2ον Χρησιμοποιώντας κρεμαστή υπερχείλιση, καθώς το ενυδρείο είναι ήδη κομμένο και συναρμολογημένο και δεν μπορεί να γίνει τρύπα, θα πρέπει η υπερχείλιση να «βγάζει» περισσότερο νερό από όσο επιστρέφει η τρόμπα, θα πρέπει να είναι ίδιων δυνατοτήτων ή δεν έχει καμία σχέση; Αυτό που ρωτάω ουσιαστικά είναι, επειδή μάλλον πως έχω καταλήξει σε αυτό το
pump«Aqua Medic Ocean Runner 3500» με δυνατότητες 3500 LPH, η υπερχείλιση επειδή είναι κρεμαστή, τι δυνατοτήτων πρέπει να είναι;

Σωστά σε όλα. Η συγκεκριμένη αντλία, δεν με ξετρελένει αφού κάνει αρκετό θόρυβο (για τα δικά μου αυτιά, αφού αυτά είναι όλα υποκειμενικά). Υπάρχουν λύσεις στα λίτρα αυτά με λιγότερο -εως καθόλου- θόρυβο. Για την υπερχείλιση, έχω μία περισευούμενη, που σηκώνει 5-6.000 λαω, πες μου αν σε ενδιαφέρει, να ψάξω να δω πόσο την πήρα να σου πω τιμή. Η υπερχείλιση είναι συνάρτηση της αντλίας. Η αντλία είναι συνάρτηση του βιότοπου που προσπαθείς να προσομοιώσεις. Χρειάζεσαι άραγε όντως τόσα λίτρα να περνάνε από το sump-φίλτρο σου? Και αν ναι, τότε θέλεις τόση ροή μέσα στο ενυδρείο σου?


3ον Για ένα ενυδρείο της τάξεως των 600L, πόσα λίτρα θα πρέπει να είναι το sump;

Δεν υπάρχουν απόλυτα εδώ. Εξαρτάτει από το τι θα ζητηθεί να κάνει το sump. Αν είναι φίλτρο μόνο, σκέψου πόσα λίτρα φίλτρο θα χρειαστείς (εγώ και με 80-100 θα ήμουν ευχαριστημένος) και μετά βρές χωροταξική διάταξη υλικών και αντλιών που να σε βολεύει.


4ον Θεωρητικά ένα pump τέτοιων δυνατοτήτων φτάνει; Αν όχι γιατί!;

Βλέπε Ερώτηση 2

5ον Ποια ουσιαστικά σημεία θα πρέπει να λάβω σοβαρά υπόψη κατά τη σχεδίαση του sump;

Βλέπε Ερώτηση 4. Ο απόλυτος άρχοντας -κατ'εμέ πάλι- στον σχεδιασμό sump για θαλασσινά και μή ενυδρεία είναι ο Mark Levenson. Δες εδώ: http://www.melevsreef.com/allmysumps.html

Και τέλος για να δω αν όντως έχω καταλάβει σωστά το
sumpδουλεύει με την υπερχείλιση να ρίχνει στο κάδο νερό από την επιφάνεια του ενυδρείου, το φιλτράρει, το ζεσταίνει μέσα από το κουβά και στο τέλος μια τρόμπα ρίχνει το πλέον καθαρό και ζεστό νεράκι πίσω στο ενυδρείο. Σωστά;

Σωστά. Η σελίδα του Mark θα σου λύσει όποιες τυχόν απορίες έχεις ακόμα όμως!

Σας ευχαριστώ όλους και συγχωρήστε με για τις ίσως χαζές ερωτήσεις μου, αλλά δεν είμαι πάνω από ένα χρόνο στο χώρο και με μηδαμινή εμπειρία στα φίλτρα.


Δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις Υπάρχουν όμως χαζές απαντήσεις και ίσως να έδωσα μερικές. Λόγω υποκειμενικότητας του θέματος, περίμενε να μαζέψεις και άλλες γνώμες.

Συνέχισε εσύ το διάβασμα και εμείς,
με τις χαζές μας απαντήσεις, εδώ θα'μαστε ...

Στείλε PM αν σε ενδιαφέρει η παρακάτω υπερχείλιση:

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  27b4_1_b.JPG
Εμφανίσεις:  287
Μέγεθος:  42,4 KB  
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-05-07, 18:45
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Γιάννη, η υπέρχειλιση που βλέπω στη φωτό είναι diy?
Αν ναι, για προχώρα σε μια ωραιότατη παρουσίαση .
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-07, 09:11
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: ¶γιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Δεν είναι DIY την αγόρασα, αλλά είμαι σίγουρος ότι υπάρχουν μέλη που έχουν φτιάξει παρόμοιες, μόνοι τους (εγώ με το ακρυλικό/πλεξιγκλας έχω τσακωθεί).
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-07, 10:35
Το avatar του χρήστη zak
zak Ο χρήστης zak δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2006
Περιοχή: Ηράκλειο, Κρήτης
Μηνύματα: 275
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zak Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην zak Send a message via Skype™ to zak
Προεπιλογή

Σε ευχαριτώ και για τη λεπτομερή απάντηση σου, αλλά και για την πρόταση.

Δώσε μου λίγο χρόνο να ολοκληρώσω όλο το ψάξιμο και θα σου πω για την κρεμαστή... Προς το παρών, με ενδιαφέρει.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τρυπα για sump ποσα mm και που? alan boy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 15 07-03-08 11:34
Βοήθεια για SUMP thomas60 Φωτισμός 2 26-03-07 19:58
Απορειες για κατακευη sump για marine fish only infer0s DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-09-06 14:45
ερωτηση για sump? alan boy DIY . Φτιάχτο μόνος σου 10 24-07-06 15:00
Ερωτήσεις για συσκευή R.O. Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 23-11-04 11:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06414 seconds with 14 queries