Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-01-12, 13:03
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή Μονομάχος με φιν ροτ

Προχθές παρατήρησα στο μονομαχούλη μου αρχικά στάδια φιν ροτ ,
η συμπεριφορά του δεν έχει αλλάξει καθόλου, τρώει, κινείται κανονικά, και ξεκίνησα από χθες θεραπεία με melafix.
¶μα δω ότι δεν συνέρχεται πότε βάζω αλάτι? Το κάνω μπάνιο ή βάζω στο ενυδρείο?
Να προμηθευτώ μήπως καμιά αντιβίωση? Αν ναι τι?
Δε θέλω να πεθάνει το αγαπώ πολύ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-01-12, 13:28
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Κανε σωστα την θεραπεια και θα στρώσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-01-12, 13:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλησπερα Ιωαννα! Αν μπορεις συμπληρωσε τη φορμα για τις ασθενειες! Μη κανεις κινησεις πανικου! Δες με το μελαφιξ τι θα γινει!!

Γνωμη μου να χαμηλωσεις σκληροτητες και Ph του νερου (λογικα τον εχεις σε νερο βρυσης)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-01-12, 13:32
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου να χαμηλωσεις σκληροτητες και Ph του νερου (λογικα τον εχεις σε νερο βρυσης)
Θεωρείται ότι γενικά το υψηλό pH ευνοεί την εμφάνιση fin rot στους μονομάχους δυστυχώς..
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-01-12, 13:49
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Το μόνο που κάνω είναι να ρίχνω απιονισμένο νερό σε κάθε αλλαγή.
Το ph είναι όντως υψηλό 7,6 αν θυμάμαι καλά.
Τα ξερά φύλλα θα κάνουν δουλειά? (πλατανόφυλλα κτλ.)
Τύρφη δε χρησιμοποιώ, το φίλτρο μου είναι αερόφιλτρο μπορώ να βάλω?
Θα ψάξω στο ιντερνετ για φύλλα κατάπα αλλά δεν έχω βρει από ευρώπη αν ξέρει κανείς κανένα site να παραγγείλω...

Αλλαγές δεν αμελώ ποτέ. Έχω πολύ λίγα νιτρικά παίζει ρόλο αυτό?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-01-12, 14:11
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εχω κανει 8εραπεια σε τιγρακια που και αυτο 8ελουν μαλακο νερο και το μελαφιξ σε μενα εκανε δουλεια...... αλλα ειχα βαλει και αλατι απο την πρωτη μερα τις θεραπειας......... βεβαια τα τιγρακια εχουν πιο μικρη ουρα και γενικα ειναι πολυ ανθεκτικα...... αλλα λογικα αν αρχισες θεραπεια στα πρωτα σταδια θα το προλαβεις....... ρωτα αν μπορεις να βαλεις αλατι..... γιατι εγω δεν το εχω κανει σε μοναχο αν και νομιζω οτι δεν υπαρχει προβλημα!!!! περαστικα!!! ποσα χρονια τον εχεις????
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-01-12, 14:15
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

το μελαφιξ κανει αριστη δουλεια μην ανυσηχεις και εγω εχω δοκιμασει το φαρμακο αυτο ειναι φυσικο μιγμα απο εκχιλισματα φυτων
θα του κανει καλο ακολουθησε τις οδηγιες στο μπουκαλι
και σε μια βδομαδα πες μας πως πηγε
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-01-12, 14:32
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ξερά φύλλα θα κάνουν δουλειά? (πλατανόφυλλα κτλ.)
Θα ψάξω στο ιντερνετ για φύλλα κατάπα αλλά δεν έχω βρει από ευρώπη αν ξέρει κανείς κανένα site να παραγγείλω...
Θα βοηθήσουν σίγουρα. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξερά πλατανόφυλλα, μπανανόφυλλα, φύλλα βελανιδιάς (πρέπει να είναι ήδη πεσμένα/ξερά όταν τα μαζέψεις και από περιοχή εκτός πόλης, καλό πλύσιμο πρώτα). Για catappa (ΙΑL) μπορείς να δεις ebay (αν έχεις account) ή και εδώ (http://www.bettawan.com/index.html) όπου έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν έχω πάρει.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-01-12, 16:58
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ασχετο-σχετικο:
τα catappa θελουν καποια "προετοιμασια" πρωτα,ή κατευθειαν "μπλουμ" μεσα στο ενυδρειο;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-01-12, 22:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αν ειναι στις αρχες το φιν ροτ περναει με melafix και αν θες ακομα αποτελεσματικοτερη θεραπεια (φυσικη θεραπεια βεβαια) συμπληρωνεις και pimafix και εισαι κομπλε.
Κανεις κανονικα την επταημερη θεραπεια που αναφερει ο κατασκευαστης και μετα κανεις μια καλη αλλαγη νερου. Ανθρακες κτλ δεν χρειαζονται.

Καλο ειναι οπως ειπαν κι οι υπολοιποι να βαλεις στο προγραμμα την οξυνση του νερου του φιλαρακου σου ωστε να μην ειναι ευαλωτος σε ασθενειες, αλλα και να εχει καλυτερη ποιοτητα ζωης, αλλα με προσεκτικη σταδιακη μειωση του ph (μειωση πανω απο 0.2 ph το 24ωρο μπορει να προκαλεσει ph shock το οποιο μπορει ακομα και να σκοτωσει το ψαρι)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-01-12, 13:08
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Προς το παρόν δεν έχω δει καμιά βελτίωση αλλά τουλάχιστον δε χειροτερεύει.
Τρώει και κολυμπάει κανονικά.
Το σάββατο θα πάω στο βουνό να μαζέψω κανά φύλλο.
Τι άλλο θα κάνω για αυτό το ψαράκι?
Θυμάμαι όταν σκεφτόμουν να πάρω ένα ενυδρειάκι μου λέγαν όλοι το πολύ 100 ευρώ. Πλέον έχω χάσει το μέτρημα για το πόσα έχω δώσει συνολικά...

Και αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ είναι ότι έψαχνα από την αρχή ψαράκι από ενυδρείο και όχι απο ποτηράκι, το βαλα σε στρωμένο ενυδρείο, έχω δώσει ένα κάρο λεφτά για τεστ νερού κτλ, του πήρα 3 διαφορετικές τροφές για να μην του λείπει τίποτα και στους 3 μήνες αρρώστησε, ενώ άλλοι τα κρατάνε σε μια γυάλα 3 χρόνια...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-01-12, 15:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Προς το παρόν δεν έχω δει καμιά βελτίωση αλλά τουλάχιστον δε χειροτερεύει.
αρα εισαι σε καλο δρομο. Η θεραπεια κραταει 7 μερες μη διακοψεις και θα ναι μια χαρα

Παράθεση:
Θυμάμαι όταν σκεφτόμουν να πάρω ένα ενυδρειάκι μου λέγαν όλοι το πολύ 100 ευρώ. Πλέον έχω χάσει το μέτρημα για το πόσα έχω δώσει συνολικά...
οντως το ενυδρειο ειναι ακριβο χομπυ

Παράθεση:
Και αυτό που μου τη δίνει πιο πολύ είναι ότι έψαχνα από την αρχή ψαράκι από ενυδρείο και όχι απο ποτηράκι, το βαλα σε στρωμένο ενυδρείο, έχω δώσει ένα κάρο λεφτά για τεστ νερού κτλ, του πήρα 3 διαφορετικές τροφές για να μην του λείπει τίποτα και στους 3 μήνες αρρώστησε, ενώ άλλοι τα κρατάνε σε μια γυάλα 3 χρόνια...
Αυτοι που λενε πως τα κρατανε 3 χρονια σε γυαλα ας μας πουν σε αυτα τα τρια χρονια ποσα ψαρια αλλαζουν... γιατι απο σαχλαμαρες εχουμε ακουσει ενα σωρω.
Αυτα που ακουγονται "ενα μονομαχο με 10-15 λιτρα νερο βρυσης και δυο φυτα κι ολα θα ειναι τελεια " ειναι παραμυθια που κακως ακομα διαδιδονται.
Ο μονομαχος ειναι τροπικο ψαρι που προερχεται απο τους βαλτους και τους ορυζωνες της ΝΑ Ασιας, και αυτο που θελει ειναι ενα περιβαλλον που να μοιαζει με το φυσικο του. (χαμηλο ph χαμηλες σκληροτητες, χαμηλη ροη, γυρω στα 60 λιτρα ωστε να εχει το ελαχστο χωρο που κυριαρχει και στη φυση, χρωμματισμενο νερο κτλ κτλ κτλ) Ολα τα υπολοιπα εχουν βγει απο τους πετσοπαδες που θελουν να τα βαζουν σε σφηνοποτηρα και απο τους Ασιατες που τα εκτρεφουν για στοιχηματα σε μαχες στο δρομο.
Επειδη γυρω απο το συγκεκριμενο ψαρακι κυκλοφορουν ενα σωρω ασυναρτησιες αν δεν μπορεις να ξεχωρησεις το τι ειναι αληθεια και το τι αστικος μυθος η καλυτερη πηγη πληροφορησης που εχουμε ειναι η fishbase.org (κι αυτη δεν ειναι αλλαθητη αλλα τουλαχιστο ειναι οτι πιο εγκυρο μπορεις να βρεις)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-12, 10:26
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Δεν είδα καμία βελτίωση στο μονομαχούλη και πέρασαν 7 μέρες. Πάντως δεν χειροτέρεψε και συμπεριφέρεται κανονικά.
Τώρα τι κάνω?
Να πάρω κάποιο άλλο φάρμακο? Αλάτι? Να περιμένω λίγο και να ξαναβάλω μελαφίξ?
Μάζεψα φύλλα βελανιδιάς το σάββατο και τα έπλυνα καλά. Πόσα να ρίξω μέσα? Με πόσα φύλλα περίπου θα δω διαφορά στις μετρήσεις? Μήπως να περιμένω να γίνει πρώτα καλά?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-12, 10:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τι θερμοκρασια δειχνει το θερμομετρο?

Το melafix δουλευει καλα σε ελαφριες μορφες fin rot σε συνδυασμο με το pimafix.
Αφου εχεις το melafix θα ελεγα να το δοκιμασεις.

ΥΓ Το απιονισμενο απο Σ.Μ. ειναι αμφιβολου ποιοτητας νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-12, 11:07
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Σταδιακά θα το αφαιρέσω το απιονισμένο και θα ρίχνω μόνο φύλλα.
Την θερμοκρασία την έχω στους 26 συν πλην 0.5
Να πάρω πιμαφίξ και να ξαναξεκινήσω θεραπεία με μελαφίξ μαζί?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-12, 11:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το οτι δε χειροτερεψε σημαινει πως το μελαφιξ εδρασε, τωρα επειδη λες δε βλεπεις βελτιωση δεν ειναι κακο να κανεις ενα ακομα κυκλο μαζι με πιμαφιξ.
Βεβαια αυτο που θα κανουν αυτα τα σκευασματα ειναι να εξοντωσουν τα παρασσιτα κι οχι να βγαλουν εκ νεου πτερυγεια και ουρες, αυτο θα γινει με το χρονο...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-01-12, 10:33
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Αυτό που με καθησυχάζει κάπως είναι ότι το ψάρι είναι ενεργητικότατο και τρώει με όρεξη. Αν δω αλλαγή στη συμπεριφορά τότε θα αρχίσω να ανησυχώ.
Αύριο ξεκινάω θεραπεία με πιμαφίξ μαζί. (Γιατί δεν το βρίσκω πουθενά στη Θεσσαλονίκη? Αναγκάστηκα να το παραγγείλω ελπίζω να έρθει αύριο όπως μου είπαν.)
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-01-12, 18:32
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Μπορώ να ρίξω άφοβα λιπασματάκι όσο κάνω θεραπεία? Γιατί μετά την αλλαγή δεν έριξα. Δε θέλω να καταστραφούν τα φυτά μου γιατί ήδη έχω ελάχιστα-σχεδόν 0 νιτρικά. Έχω το Seachem flourish.
-------------------------
Το ψαράκι χειροτέρεψε το είδα σήμερα η ουρά του δεν είναι καλά.
Υπάρχει κάποιο φάρμακο ποιο δραστικό να πάρω?
Το πιμαφίξ θα μου το φέρουν μάλλον αύριο τελικά οπότε εγώ συνεχίζω μόνο με μελαφίξ.
Να πάρω και αλάτι? Τι κάνω? Πάντως εξακολουθεί τρώει καλά και κολυμπάει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ioanna.bar : 19-01-12 στις 18:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-01-12, 05:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=48325

Διαβασε πολυ καλα το παραπανω...


Αν τελικα δεις οτι συνεχιζει ανησυχητικα μηπως πρεπει να πας σε αντιβιωση, ομως αυτο μονο αν δεν μπορει να γινει τιποτα με τις ηπιες μεθοδους.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-01-12, 10:38
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Να παραγγείλω κάτι από αυτά? (Myxazin, esha 2000 ή κάτι άλλο)
http://petcumulus.gr/index.asp?page=...fID=&show=rows
Αν δω ότι δε στρώνει να το αρχίσω την άλλη βδομαδα?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-01-12, 15:21
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Το ψαράκι έχει τα χάλια του. Ιδού:



Έχει αρχίσει να μοιάζει με θυληκό
Τη δευτέρα ξενικάω θεραπεία με πιο δυνατή αντιβίωση γιατί δεν το βλέπω να τη βγάζει...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-01-12, 01:12
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Αύριο τελειώνει η θεραπεία με myxazin. Κανένα σημάδι βελτίωσης.
Επειδή δε λέει στο μπουκαλάκι, τι αλλαγή νερού κάνω?
Να υποθέσω ότι το myxazin καταστρέφει τη βιολογία του φίλτρου? Μου είπαν όχι αλλά χλωμό μου φαίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-01-12, 15:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Ιωαννα μια ερωτηση, η καταστροφη της ουρας του σταματησε ή οχι?
Αν ναι τοτε ισως θελει το χρονο του για να αρχισει να ξαναβγαζει και ισως βοηθουσε καμια πολυβιταμινη.
Αν οχι, και συνεχιζει εστω και ελαχιστα τοτε πλεον τα melafix, pimafix, αλατια, esha2000 κτλ δε βοηθανε γιατι προφανως η κατασταση ειναι περα των δυνατοτητων τους (αυτα ειναι ηπια φαρμακα, τα δυο πρωτα ειναι για να δυναμωσουν το ανοσιοποιητικο και δρουν και ως ελαφρα απολυμαντικα, και τα δυο δευτερα ειναι καθαρα απολυμαντικα) και θελει ισχυρα φαρμακα.
Προσωπικα δε μπορω να συστησω κατι απλπα πιστευω πως χρειαζεται καποια ερυθρομικινη η αλλο δυνατο αντιβιωτικο.
Το myxazin ειναι κι αυτο ηπιο φαρμακο θεραπειας ευρεως φασματος, κατι που σημαινει πως δρα οπως τα προηγουμενα, και ΙΣΩΣ να ειναι λιγο ισχυροτερο μια και αναγραφει οτι μπορει να βλαψει τις γαριδες, οποτε λογικα οντως δεν πρεπει να κανει ζημια στη βιολογια, αλλα προφανως δεν ειναι ικανο και να αντιμετωπισει τη δικη σου περιπτωση.
Προσωπικα παραλληλα με οποιαδηποτε θεραπεια θα φροντιζα σταδιακα να χαμηλωνα το ph οσο παιρνει (γενικα ειμαι υπερ του χαμηλου ph και στους μονομαχους σε κανονικες συνθηκες το κραταω περιπου 6 - 6,5 )
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-01-12, 16:43
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

το ph πρεπει να χαμηλωσεις.
συμφωνω γενικα με τον nick.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-01-12, 17:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολα τα ειδη betta δεν ζουν στο ιδιο πεχα.
To ειδος splendens στο 7 ειναι ιδανικα και το κυριοτερο ειναι οτι το πεχα πρεπει να ειναι σταθερο.
Το 6 ειναι το κατωτερο οριο και οσο πιο πολυ ζουν στα ορια τα ψαρια τοσο πιο ευαλλωτα ειναι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-01-12, 17:51
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
και θελει ισχυρα φαρμακα.
Προσωπικα δε μπορω να συστησω κατι απλπα πιστευω πως χρειαζεται καποια ερυθρομικινη η αλλο δυνατο αντιβιωτικο.
Δηλαδή? Μπορώ αυτό να το βρω σε πετ σοπ? Βασικά με τα πρώτα σημάδια της αρρώστιας έβαλα κατευθείαν μελαφίξ και θεώρησα ότι επειδή το πρόλαβα πολύ νωρίς ότι θα περνούσε με αυτό. Αφού είδα ότι χειροτέρεψε έκανα άλλο ένα κύκλο με μελαφίξ-πιμαφίξ και χειροτέρευε πάλι. Μετά το τέλος και αυτής της θεραπείας μόνο τότε είδα ότι παρέμεινε σταθερό. Ξεκίνησα τότε myxazin και η θεραπεία του τέλειωσε σήμερα και πλέον η κατάσταση είναι σταθερή. Σίγουρα δεν χειροτερεύει, αλλά όσον αφορά τα πτερύγια δεν άρχισαν ακόμα να σχηματίζονται καινούρια. Ίσως θέλει περισσότερο χρόνο. Αλλά έχει πάνω από μια βδομάδα που η κατάσταση του είναι σταθερή. Και είναι πολύ ενεργητικός και τρώει με όρεξη. Γι αυτό θεωρώ ότι δεν θα πάρει άλλο τον κατήφορο.
Να προμηθευτώ και κάποιο άλλο φάρμακο να το έχω σε περίπτωση που χρειαστεί?
Έχω ήδη παραγγείλει φύλλα και τα περιμένω να έρθουν.
Τι άλλο να κάνω? Να πάρω Α/Ο και να περιμένω σταδιακά το ph να πέσει? Αξίζει?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-01-12, 22:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολα τα ειδη betta δεν ζουν στο ιδιο πεχα.
To ειδος splendens στο 7 ειναι ιδανικα και το κυριοτερο ειναι οτι το πεχα πρεπει να ειναι σταθερο.
Το 6 ειναι το κατωτερο οριο και οσο πιο πολυ ζουν στα ορια τα ψαρια τοσο πιο ευαλλωτα ειναι.
Φιλε Σπυρο εχω δει γενικα πως εισαι πολυ ενημερωμενος και εχεις πολλες γνωσεις πανω στο ενυδρειακο χομπυ, αλλα επετρεψε μου να διαφωνισω στο συγκεκριμενο, παρ ολο που ειναι η γενικη αποδεκτη αποψη.
Το οτι το ειδος εχει προσαρμοστει στο 7 -καθως και το οτι δε στρεσσαρονται ευκολα στα χαμηλα λιτρα- απλα επιβεβαιωνει τον Δαρβινο, (εχει γινει πιο ανθεκτικο, αρχικα επιβιωνοντας τα πιο ανθεκτικα και μεταβιβαζοντας τα γονιδια τους στους απογονους τους). Επισεις οι ομορφες ουρες και τα χρωμματα προεκυψαν απο την ευγονικη των Κινεζων, αλλα αυτο δε σημαινει πως το ειδος μεταλλαχτηκε, κι επειδη το dna δεν ξεχναει, το να τους δινουμε συνθηκες οσο το δυνατο πιο κοντινες σε αυτες που ειχαν στη φυση δεν τους κανει κακο αλλα αντιθετα ειναι το οτι καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-01-12, 12:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ψαχτο λιγο ακομα σχετικα με το πεχα των splendens (μιλαω για το βιοτοπο οχι μονο στα ενυδρεια).

ΥΓ Αν και παλι λαθος ειναι να σκεφτομαστε σε τι παραμετρους ζει ενα "αγρο" ψαρι , αν και εφοσον εχει αποδειχτει (ειτε επιστημονικα ειτε απο παρατηρηση χομπιστων) οτι κατα την εκτροφη του εχουν αλλαξει οι αναγκες του σε παραμετρους.
ΥΓ2 Ειναι μυθος οτι πρεπει να αλλαξει το DNA του οργανισμου, για να προσαρμοζεται σε διαφορετικους παραμετρους. Δεν μλαμε για μεταλλαξη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 29-01-12, 16:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
ΥΓ2 Ειναι μυθος οτι πρεπει να αλλαξει το DNA του οργανισμου, για να προσαρμοζεται σε διαφορετικους παραμετρους. Δεν μλαμε για μεταλλαξη.
Οχι, η προσαρμοστικοτητα δεν ειπα οτι σημαινει μεταλλαξη αλλα ειναι κανονας να επιβιωνουν οι πιο ευελικτοι προσαρμοστικα οργανισμοι.
Αυτο που τονισα ειναι οτι η ευγονικη δεν εφερε καποια μεταλλαξη, οποτε το οτι εμαθε το ειδος να προσαρμοζεται δε σημαινει πως "ξεχασε" τις συνθηκες που ειχε σε αγρια κατασταση.


Οι βιοτοποι των splendens ειναι συνηθως ορυζωνες, και προσωπικα εχω επισκευτει παρα πολλους και εχω παρει δειγματα σχεδον σε ολες τις περιοχες της Νοτιοανατολικης Ασιας (Ταιλανδη, Μιαμαρ, Μπαγκλαντες, Μαλαισια , Φιλιππινες, Ινδονησια ειναι μερη που εχω μεινει αρκετα και επισκεπτομαι πολλυ τακτικα και παντα εψαχνα τις συνθηκες που ζει ενα απο τα πιο αγαπημενα μου ψαρακια)
Το ph εκει ειναι πραγματικα πολυ χαμηλο και παιζει κοντα στο 5, και αυτο που δειχνει πιο παραξενο -και που δεν πολυτολμω να εξομοιωσω- ειναι πως τις περισσοτερες φορες οσο κι αν ακουγεται παραξενο με τα τεστ που μετραμε εμεις το kh ειναι ανυπαρκτο σε αυτα τα νερα (η τεσπα τοσο χαμηλο που δε μπορει να μετρηθει)...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
fin rot μονομάχος maria1983 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 20-07-11 18:06
Fin rot σε μονομάχο Strahos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 13-03-06 04:22
sos Μονομάχοι bakogiannisd Bettas 2 15-12-05 15:40
Μονομάχος με ..... τί ? Μάγγος Θωμάς Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 21-10-05 13:36
Που θα βρω μονομάχο? spirosta Bettas 5 28-08-05 08:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09084 seconds with 15 queries