Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-08, 00:13
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Όντως είναι δύσκολο να κάνεις ευθανασία στο κατοικίδιο όταν το επιβάλει η κατάστασή του, δυστυχώς όμως όπως υπόθηκε πιο πάνω είναι κάποιες φορές που το ζωντανό υποφέρει τόσο που η ευθανασία είναι σωτήρια. Προσωπικά ευτυχώς δε μου έχει τύχει μέχρι τώρα, όσα ήταν τα έβρισκα νεκρά, άν όμως 'έπρεπε' να το κάνω για να σταματήσει να ταλαιπωρείται το ζώο εφόσον δεν υπήρχαν πιθανότητες να σωθεί, θα το έβαζα σε τάπερ με λίγο νερό και στο φούρνο μικροκυμάτων, 10 δεύτερα είναι αρκετά για να φύγει ακαριαία.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-03-08, 00:27
Το avatar του χρήστη bill
bill Ο χρήστης bill δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Συγνωμη αλλα δεν μπορω να ακουω για εκτελεσεις ειδικα με καταψυξη,δηλητηριαση και φουρνους μικροκυματων.
Φανταστειτε τον ευατο σας σε αυτη την κατασταση.(γιατι το θεωρειτε απτροπαιο βλεποντας ενα ανθρωπο να πεθαινει με αυτων τον τροπο "βλεπε χιτλερ" αλλα εσεις να το θεωρειτε αναγκαιο.Αν μπορουσατε να το ρωτησετε αυτο θα σας ζητουσε;
Δεν θα ηταν πιο σωστο αντι για ταπερ στο μικροκυματων ενα μικρο πλαστικο ενυδρειο το οποιο θα εμπαινε εκει ωστε να φυγει μονο του και ησυχα το ψαρι;
Τουλαχιστον εγω αυτο εχω κανει στις λιγες φορες που εχω αντιμετωπισει τετοιου ειδους καταστασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-03-08, 09:45
Το avatar του χρήστη gwgw
gwgw Ο χρήστης gwgw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Κέρκυρα....
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

ωραια τα λετε, και δε διαφωνω...
αλλα, ολα αυτα τα ψαρια που τρωμε.. ανηκουν σε αλλο Θεο? (ας το παιξω και λιγο δικηγορος του διαβολου)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-03-08, 13:47
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gwgw Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια τα λετε, και δε διαφωνω...
αλλα, ολα αυτα τα ψαρια που τρωμε.. ανηκουν σε αλλο Θεο? (ας το παιξω και λιγο δικηγορος του διαβολου)
Καμία σχέση αυτό που λες μ'αυτό που συζητάμε!!Είναι νόμος της φύσης το μεγάλο ψάρι(με την ευρύτερη έννοια->βλέπε άνθρωπος)να τρώει το μικρό.Κανένας φυσικός νόμος,όμως,δεν ορίζει σε κάποιο ζώο να θανατώνει καποιο άλλο έτσι απλά για να το γλιτώσει απ'το μαρτύριό του.Ακόμα και τα νεκροφάγα που αποτελειώνουν τα ημιθανή ζώα,το κάνουν για τη διατροφή τους!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-03-08, 15:33
Το avatar του χρήστη vega
vega Ο χρήστης vega δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Θεσσαονίκη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vega
Προεπιλογή

Θίγουμε ένα πολύ μεγάλο και καθαρά ηθικό θέμα. Αυτές τις μέρες βρίσκομαι και εγώ σ αυτό το δίλλημα για μια γατούλα που έχω και έχει καρκίνο..προς το παρόν ακόμη δεν έχει προχωρήσει τόσο ώστε να πρέπει να γίνει άμεσα, σήμερα θα γίνουν κάποιες εξετάσεις ώστε να αποφασίσει ο γιατρός αν μπορεί να γίνει εγχείριση.
Αλλά γενικός είμαι κατά της ευθανασίας, παρά μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις όταν δηλαδή υποφέρει το ζωντανό και δεν υπάρχει άλλος τρόπος, αλλά και πάλι……
Είχα διαβάσει κάπου ότι η πιο ανώδυνη και ακαριαία ευθανασία για ψάρια είναι να τα βάζουμε μέσα σε οινόπνευμα.
Αλλά και πάλι ποίος το αποφασίζει? Στους ανθρώπους το «θεωρώ» πιο λογικό όταν φυσικά έχεις τη συγκατάθεση του πάσχοντος, αλλά από ένα ζωάκι τι συγκατάθεση να έχεις !!!
__________________
Όλοι διαφορετικοί - όλοι ίσοι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;; newfish Σαλιγκάρια 30 15-02-09 23:00
UV ναι η οχι? ton12 Λοιπός εξοπλισμός 2 05-03-08 10:17
κερατοφυλλο ναι ή οχι Dimi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 27-12-07 13:17
Ναι μαι και γω! jimfytakis Bettas 16 10-06-07 14:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03976 seconds with 14 queries