Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-14, 19:20
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή Μετρητης Καταναλωσης Ρευματος

Καλησπερα παιδια. Σας παραθετω το παρακατω μικρο μηχανηματακι το οποιο πιστευω πως θα ηταν πολυ χρησιμο σε οποιον θα ηθελε να ξερει ποσο καταναλωνει σε ρευμα το ενυδρειο του ή γενικα σε οτιδηποτε μπαινει σε πριζα οπως η τηλεοραση ή ο υπολογιστης.



Το εχω καποιο καιρο εγω και πραγματικα μου εχει ανοιξει τα ματια σχετικα με τις ποσοτητες ρευματος που καταναλωνουμε στο σπιτι. Ειδικα στις συσκευες που πιστευα πως δεν ετρωγαν αρκετο ρευμα ή εκει που πιστευα πως επειδη ηταν εκτος λειτουργιας δεν καταναλωναν ρευμα και με αυτο το μηχανηματακι ανακαλυψα αρκετα πραγματα.

Και εχει διαφορα η πραγματικη με την ονομαστικη καταναλωση που μπορει να εχει μια συσκευη οπως για παραδειγμα μια λαμπα που εχω και εκει που λεει οτι καταναλωνει 20W με το μηχανηματακι αυτο βλεπω οτι καταναλωνει 24W πανω κατω.

Ενδεικτικα παραθετω ενα λινκ ενος ελληνικου καταστηματος το οποιο εχει το συγκεκριμενο μηχανηματακι. Μπορειτε βεβαια να το βρειτε ακομα πιο φτηνα ή πιο ακριβα σε αλλα ελληνικα μαγαζια με λιγο ψαξιμο:

http://www.antoniadis.com.gr/product...oducts_id=4177

ή μεσω eBay ενα ενδεικτικο λινκ:

http://www.ebay.co.uk/itm/Electric-P...item19e30fc9fb

Ηθελα απλως να το μοιραστω μαζι σας.

ΥΓ: Πιστευω, πως ειδικα για αυτους που μενουν σε σπιτι με οικογενεια ή με γκρινιαρες γυναικες ή μαμαδες που εχουν ενυδρειο-ενυδρεια και γκρινιαζουν συνεχεια οτι φουσκωνουν πολυ τον λογαριασμο της ΔΕΗ, θα φανει χρησιμο αρκετα μιας και το μηχανηματακι αυτο αποδεικνυει αν ισχυει ή οχι κατι τετοιο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-14, 19:27
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Ωραιος φιλε μπραβο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-14, 20:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο φίλε, χρήσιμο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-14, 20:48
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενδεικτικα λινκ και αλλων διαφορων ελληνικων καταστηματων:

http://www.cosmodata.gr/product/165655/

http://www.berovalis.gr/index.php?pa...mart&Itemid=74

http://www.electri-city.gr/gadgets/pmb-2.html

http://www.e-damaskinos.gr/product.p...7f0907dfd344c6
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-14, 21:12
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

και με το παρακάτω υπολογίζουμε κατανάλωση
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar Κατανάλωση_ΔΕΗ.rar (4,8 KB, 309 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-14, 22:41
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

πως ανοιγει το αρχειο που εβαλες φιλε?τι προγραμμα να χρησιμοποιησω??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-14, 23:05
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
πως ανοιγει το αρχειο που εβαλες φιλε?τι προγραμμα να χρησιμοποιησω??
winrar για αποσυμπίεση και τρέχει με το excel τον office
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-14, 08:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ: Πιστευω, πως ειδικα για αυτους που μενουν σε σπιτι με οικογενεια ή με γκρινιαρες γυναικες ή μαμαδες που εχουν ενυδρειο-ενυδρεια και γκρινιαζουν συνεχεια οτι φουσκωνουν πολυ τον λογαριασμο της ΔΕΗ, θα φανει χρησιμο αρκετα μιας και το μηχανηματακι αυτο αποδεικνυει αν ισχυει ή οχι κατι τετοιο
Σ΄ευχαριστούμε, αλλά αυτό ακριβώς φοβόμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-01-14, 04:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εχω κι εγω ενα παρομοιο μηχανακι και με εχει...σωσει. Φυσικα στο ενυδρειο δεν μπορεις να κανεις και πολλα (ουτε το φιλτρο θα το κλεισεις για να μην καιει ρευμα, ουτε τις λαμπες)
Προς εκπληξη μου ομως, ειδα ποσο ρευμα π.χ. καταναλωνει η αναμονη της τηλεορασης κ.α. ηλεκτρικων συσκευων. Εβαλα ετσι σε ολες τις πριζες, διακοπτη οn-off και ειδα διαφορα στην καταναλωση ρευματος.
Πολυ χρησιμη συσκευη...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-01-14, 11:14
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω κι εγω ενα παρομοιο μηχανακι και με εχει...σωσει. Φυσικα στο ενυδρειο δεν μπορεις να κανεις και πολλα (ουτε το φιλτρο θα το κλεισεις για να μην καιει ρευμα, ουτε τις λαμπες)
Προς εκπληξη μου ομως, ειδα ποσο ρευμα π.χ. καταναλωνει η αναμονη της τηλεορασης κ.α. ηλεκτρικων συσκευων. Εβαλα ετσι σε ολες τις πριζες, διακοπτη οn-off και ειδα διαφορα στην καταναλωση ρευματος.
Πολυ χρησιμη συσκευη...
η αναμονή τις τηλεόρασης και όλον την συσκευών για όλο το χρόνο είναι 10 δευτερόλεπτα το ρεύμα όταν αφήνουμε παραπάνω το μάτι τις κουζίνας η αν αφήσουμε το πιστολάκι τον μαλλιών .
Προσπαθούν να μας τρελάνουν αλλά δεν θα τους κάνουμε την χάρη
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-01-14, 12:29
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω κι εγω ενα παρομοιο μηχανακι και με εχει...σωσει. Φυσικα στο ενυδρειο δεν μπορεις να κανεις και πολλα (ουτε το φιλτρο θα το κλεισεις για να μην καιει ρευμα, ουτε τις λαμπες)
Προς εκπληξη μου ομως, ειδα ποσο ρευμα π.χ. καταναλωνει η αναμονη της τηλεορασης κ.α. ηλεκτρικων συσκευων. Εβαλα ετσι σε ολες τις πριζες, διακοπτη οn-off και ειδα διαφορα στην καταναλωση ρευματος.
Πολυ χρησιμη συσκευη...
Ναι για παραδειγμα το air condition που εχουμε στο σπιτι, τελειως κλειστο που ειναι, ουτε λαμπακι δεν εχει αναμμενο, καταναλωνει μονο και μονο επειδη ειναι στη πριζα 8 με 9 Watts. Χωρις το μηχανηματακι αυτο πως θα το ανακαλυπτα αυτο? Ειναι σαν να εχεις ολο το 24ωρο για 365 μερες μια αναμμενη λαμπα των 8-9W στο σπιτι σου. Ποιος θα αφηνε μια λαμπα ανοιχτη συνεχεια χωρις να χρειαζεται? Το ιδιο δεν ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-01-14, 12:42
Το avatar του χρήστη golf20
golf20 Ο χρήστης golf20 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-02-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 147
Προεπιλογή

Έχω τον ίδιο μετρητή. Περισσότερη εντύπωση μου έκανε η κατανάλωση ρεύματος από τις λάμπες του ενυδρείου, έχω 2 ζεύγη των 24w και η κατανάλωση τους είναι 54w και 60w... Περίμενα ότι θα είναι λίγο παραπάνω από 48w λόγω ballast αλλά όχι και 60w... Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το μήκος των καλωδίων.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-01-14, 13:15
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf20 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω τον ίδιο μετρητή. Περισσότερη εντύπωση μου έκανε η κατανάλωση ρεύματος από τις λάμπες του ενυδρείου, έχω 2 ζεύγη των 24w και η κατανάλωση τους είναι 54w και 60w... Περίμενα ότι θα είναι λίγο παραπάνω από 48w λόγω ballast αλλά όχι και 60w... Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και το μήκος των καλωδίων.


καλα μην παιρνετε δεδομενο οτι αυτα τα μηχανακια της πλακας ειναι καλλιμπραρισμενα με απολυτη ακριβεια...
Προχθες πηρα 3 κιλοβατομετρα και η τιμη τους ηταν 670 ευρω το ενα, λετε οι επαγγελματιες του ειδους να ειμαστε τοσο μπουμπουνες και να γινοταν η ιδια δουλεια με τετοιες κινεζιες?
Απλα για να εχεις μια ιδεα στο περιπου ειναι "χρησιμο", αλλα οχι απαραιτητο αφου η καθε συσκευη γραφει τα στοιχεια της.
Τωρα αν θες να ξερεις με ακριβεια κι οικονομικα η λυση ειναι ενα πολυμετρο κι ενα κομπιουτερακι (μετρας ταση, ενταση και τα πολλαπλασιαζεις)
Επισεις υπαρχουν στα μεγαλα ηλεκτρολογεια μετρητες καταναλωσης πινακος οικιακης χρησης που δεν ειναι πανακριβοι, και ειναι αξιοπιστοι (κανα δυο κατοσταρικα πρεπει να χουν)
Τα υπολοιπα απλα gadget-ακια ειναι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-01-14, 15:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα αν θες να ξερεις με ακριβεια κι οικονομικα η λυση ειναι ενα πολυμετρο κι ενα κομπιουτερακι (μετρας ταση, ενταση και τα πολλαπλασιαζεις)
Μπορεις να το περιγραψεις πως μετριεται αυτο πχ σε ενα φιλτρο ή/και μια λαμπα? Που βαζεις τους ακροδεκτες κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-01-14, 17:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να το περιγραψεις πως μετριεται αυτο πχ σε ενα φιλτρο ή/και μια λαμπα? Που βαζεις τους ακροδεκτες κλπ
Η ταση ειναι συνηθως 230 οποτε δε χρειαζεται να μετρηθει.
Η ενταση μετριεται με δυο τροπους, ειτε απ ευθειας (κοβοντας τον ενα πολο και παρεμβαλλοντας το αμπερομετρο μας σε σειρα) ειτε επαγωγικα χωρις να κοψουμε τιποτα με αμπεροτσιμπιδα στον ενα απο τους δυο πολους. Αν καποιος ειναι freak των μετρησεων και θελει να καταγραψει την καθε συσκευη του ας παρει ενα πολυμπριζο, ασ σχισει λιγο το καλωδιο παροχης (2-3 εκατοστα ειναι υπερ αρκετα) και ας βαλει στον ενα πολο (οποιονδηποτε) την τσιμπιδα η το πολυμετρο.

με αυτο τον τροπο εχεις απολυτα αξιοπιστη μετρηση οσο ισχυουν οι φυσικοι νομοι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-14, 18:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ευχαριστω, αλλα μαλλον χρειαζεται καποια φωτο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-14, 19:34
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να το περιγραψεις πως μετριεται αυτο πχ σε ενα φιλτρο ή/και μια λαμπα? Που βαζεις τους ακροδεκτες κλπ
Απαντήθηκε, αλλά είναι μέθοδος που παρουσιάζει χαμηλή ακρίβεια, κυρίως γιατί μετράς την φαινόμενη ισχύ (που είναι συνήθως μεγαλύτερη) και όχι την πραγματική που χρεώνει η ΔΕΗ, αλλά στο θερμαντήρα είναι ακριβής (εκεί φαινόμενη = πραγματική).
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-14, 20:01
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Απαντήθηκε, αλλά είναι μέθοδος που παρουσιάζει χαμηλή ακρίβεια, κυρίως γιατί μετράς την φαινόμενη ισχύ (που είναι συνήθως μεγαλύτερη) και όχι την πραγματική που χρεώνει η ΔΕΗ, αλλά στο θερμαντήρα είναι ακριβής (εκεί φαινόμενη = πραγματική).
Οντως στις οικιακες καταναλωσεις δε συνυπολογιζει η ΔΕΗ τα αεργα, αλλα ποιον τον ενδιαφερει να μετρησει επαγωγικα φορτια σε ενα ΣΠΙΤΙ? (σε μηχανοστασιο ζει για να εχει μοτερ και αντλιες? εκτος αν μιλαμε για τα αντλιακια των 5-6w που εχουμε στα φιλτρα ...ε οποιος θελει να τα μετρησει για να δει ποσο καταναλωνουν ειναι μαλλον υποχονδριος σε αρρωστημενο επιπεδο) οσον αφορα τις λαμπες φθορισμου, θα πεσει παραπανω κατα 1-2 w (ε και? )
Τωρα αν καποιος θελει να αφαιρει τα αεργα, να βλεπει cos Φ και δε συμμαζευεται συγνωμη, αλλα αυτο θα του στοιχισει πολυ παραπανω απο οσα θα κερδισει με μια τετοια -αχρηστη και ανουσια- γνωση...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-14, 20:20
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως στις οικιακες καταναλωσεις δε συνυπολογιζει η ΔΕΗ τα αεργα, αλλα ποιον τον ενδιαφερει να μετρησει επαγωγικα φορτια σε ενα ΣΠΙΤΙ? (σε μηχανοστασιο ζει για να εχει μοτερ και αντλιες? εκτος αν μιλαμε για τα αντλιακια των 5-6w που εχουμε στα φιλτρα ...ε οποιος θελει να τα μετρησει για να δει ποσο καταναλωνουν ειναι μαλλον υποχονδριος σε αρρωστημενο επιπεδο) οσον αφορα τις λαμπες φθορισμου, θα πεσει παραπανω κατα 1-2 w (ε και? )
Τωρα αν καποιος θελει να αφαιρει τα αεργα, να βλεπει cos Φ και δε συμμαζευεται συγνωμη, αλλα αυτο θα του στοιχισει πολυ παραπανω απο οσα θα κερδισει με μια τετοια -αχρηστη και ανουσια- γνωση...
Για το σπίτι έχεις, φυσικά, δίκιο. Μακράν τα πιο ενεργοβόρα είναι ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας, η κουζίνα, το σίδερο και τα όποια θερμαντικά σώματα. Σε όλα αυτά φαινόμενη = πραγματική (στα κλιματιστικά, όμως, όχι). Το ίδιο και στην πιο ενεργοβόρο ενυδρειακή συσκευή, στον θερμαντήρα.
Οι περισσότερες άλλες συσκευές έχουν (ειδικά σε stand by) πυκνωτικό τροφοδοτικό. Εκεί, η μέτρηση θα είναι αρκετά λάθος. Και επειδή κάποιοι θεωρούν, εσφαλμένα όπως παρατήρησες, ότι καταναλώνεται πολύ ενέργεια, γι' αυτό το ανάφερα.
Αλλά, για τους λαμπτήρες φθορισμού του ενυδρείου, νομίζω, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι δεν χρησιμοποιείται αντισταθμιστικός πυκνωτής οπότε το cosφ είναι σημαντικό. Μετά τον θερμαντήρα, νομίζω, αυτό είναι το πιο ενεργοβόρο ενυδρειακό.
Επίσης, ένα άλλο σημαντικό μειονέκτημα αυτής της μεθόδου είναι ότι μετρά ισχύ και όχι ενέργεια. Ο θερμαντήρας (αλλά και ο θερμοσίφωνας, η κουζίνα, το σίδερο κλπ) δεν ανάβει συνέχεια. Δεν είναι εύκολο να υπολογίσεις, λοιπόν, την κατανάλωση ενέργειας με αυτό τον τρόπο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-01-14, 20:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά, για τους λαμπτήρες φθορισμού του ενυδρείου, νομίζω, διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι δεν χρησιμοποιείται αντισταθμιστικός πυκνωτής οπότε το cosφ είναι σημαντικό. Μετά τον θερμαντήρα, νομίζω, αυτό είναι το πιο ενεργοβόρο ενυδρειακό.

χεχε... οχι δεν ισχυει... με τα παλια σταρτερς ετσι ηταν, ομως τα ηλεκτρονικα εχουν την ιδιοτητα να διορθωνουν οχι απλα τοπικα το cosΦ αλλα ολοκληρου του δικτυου!
Σε μελλετες new building πλοιων πλεον υπολογιζονται πολυ μικροτεροι πυκνωτες διορθωσης cosΦ (για να μη σου πω οτι παιζει να ειναι και περιτοι μερικες φορες αφου στην πραξη βγαζοντας τους αλλαζει κατα 0.1) ακριβως λογο της ιδιοτητας αυτης των ηλεκτρονικων σταρτερ λαμπων φθορισμου! οσο περισσοτερες λαμπες ειναι αυτες που υπολογιζονται πως αναβουν ολο το 24ωρο τοσο χαμηλοτερη διορθωση χρειαζεται...

Παράθεση:
Επίσης, ένα άλλο σημαντικό μειονέκτημα αυτής της μεθόδου είναι ότι μετρά ισχύ και όχι ενέργεια. Ο θερμαντήρας (αλλά και ο θερμοσίφωνας, η κουζίνα, το σίδερο κλπ) δεν ανάβει συνέχεια. Δεν είναι εύκολο να υπολογίσεις, λοιπόν, την κατανάλωση ενέργειας με αυτό τον τρόπο
.

Ε οποιος θελει να μετρησει ενεργεια παει σε εξοπλισμο με data logers (με κανα διχιλιαρο) η βαζει ενα κεντρικο καταμετρητη απο αυτους που πουλαει ο Καυκας που ειναι και φθηνοι.
Με πορδες δε βαφονται αυγα... Οσον αφορα τα μηχανακια που μπαινουν σε πριζες απλα απ οσο γνωριζω μετρανε οτι θελουνε οποτε...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-01-14, 00:01
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισεις υπαρχουν στα μεγαλα ηλεκτρολογεια μετρητες καταναλωσης πινακος οικιακης χρησης που δεν ειναι πανακριβοι, και ειναι αξιοπιστοι (κανα δυο κατοσταρικα πρεπει να χουν)ι
για κατι τετοιο λες?

http://www.genieshop.gr/kilovatoorom...0-l01-ytl.html

ή

http://www.genieshop.gr/kilovatoorom...0-l02-ytl.html
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-01-14, 00:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων


Ακριβως, βεβαια σε ηλεκτρικο πινακα δε θα εβαζα ποτε no name οπως αυτα που δειχνεις, αλλα κατι σε telemechanic / schnider, siemens, hager η αλλη γνωστη σοβαρη μαρκα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-01-14, 00:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα μην παιρνετε δεδομενο οτι αυτα τα μηχανακια της πλακας ειναι καλλιμπραρισμενα με απολυτη ακριβεια...
Σιγουρα δεν δειχνουν απολυτες μετρησεις, αλλα το δικο μου το ΄τσεκαρα΄ μετρωντας την καταναλωση μιας λαμπας οικονομιας 9w, και οντως εδειξε 9w.
Οπως και να χει, η οικονομια που κανω πλεον στο ρευμα πια, μπορω να πω οτι ειναι θεαματικη.
Π.χ. τηλεοραση plasma μαζι με κατι ενισχυτες, playstation κλπ, κλιματιστικο, πλυντηριο, υπολογιστης, κλπ, ολα αυτα εχουν συνολικα καταναλωση σε stand by, εκει γυρω στα 50w ανα ωρα. Για σκεφτειτε ποσο ρευμα καταναλωνουν, χωρις λογο... Επιπλεον υστερα απο μετρησεις, ειδα ποσο μεγαλη διαφορα, εχει στην καταναλωση το κλιματιστικο, ακομα και με εναν βαθμο διαφορας, π.χ. τον χειμωνα απο τους 20 στους 21 βαθμους.
Και μην ξεχναμε οτι, δεν ειναι μονο οι κιλοβατωρες, αλλα ολα τα 'δευτερευοντα' που πληρωνουμε στην δεη, τα οποια αναλογα με το ποσες κιλοβατωρες εχουμε καταναλωσει, μπορει το κοστος τους, να ειναι και πολυ περισσοτερο απο αυτο της πραγματικης καταναλωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-01-14, 02:05
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

βαλτο να δεις τι γινεται στην φορτηση του κινητου.(εαν εχεις)
εκει να δεις τι θα σου δειξη.πληρης φορτιση.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-01-14, 12:19
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δεν ξερω τι εννοεις λεγοντας πληρης φορτιση...
Το συνδεσα και με το κινητο και μου δειχνει απλα καταναλωση ρευματος 1-2w
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-01-14, 17:06
Το avatar του χρήστη Racikos
Racikos Ο χρήστης Racikos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-05-2013
Περιοχή: Giannitsa
Μηνύματα: 173
Προεπιλογή

κανα ebay να δουμε διαφορα να γελασουμε ..
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-01-14, 17:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Racikos Εμφάνιση μηνυμάτων
κανα ebay να δουμε διαφορα να γελασουμε ..
Πολλά και διάφορα
http://www.ebay.com/itm/281206522835...84.m1438.l2649
http://www.ebay.com/itm/251363112897...84.m1438.l2649
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-01-14, 21:24
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πάντως η μέτρηση της ενέργειας δεν είναι και τίποτε υψηλή τεχνολογία. Υπάρχουν ειδικά chip γι' αυτή τη δουλειά. Ακόμα και οι κινεζιές, νομίζω, θα έχουν ικανοποιητική ακρίβεια, συγκρίσιμη με τους συνηθισμένους μετρητής της ΔΕΗ.
Το μόνο που πρέπει να προσέξετε είναι η ονομαστική ισχύ. Οι μετρητές πίνακα είναι για ολόκληρη παροχή, οπότε αν με αυτούς αποπειραθείς να μετρήσεις μεμονωμένα χαμηλά φορτία (π.χ. έναν λαμπτήρα οικονομίας) μπορεί να έχεις απίστευτα σφάλματα.
Επίσης οι μετρητές ενέργειας δεν μετράνε τα πολύ χαμηλά φορτία (σε σχέση με το ονομαστικό τους). Νομίζω ότι έχουν κάτω όριο μέτρησης το 1%, αλλά δεν είμαι και σίγουρος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
seneye μετρητης !!! Sakisdraminos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 09-10-12 15:37
Λαμπτηρες χαμηλης καταναλωσης spookie Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 17 09-06-08 22:30
μετρητης φυσαλίδων Γιώργος06 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 26-06-07 20:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09050 seconds with 14 queries