Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-13, 10:54
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή Ερώτηση για όσμωση

Καλημέρα και χρόνια πολλά!Θα ήθελα να κάνω μιά μάλλον χαζή ερώτηση αλλά θέλω να σιγουρευτώ.Η αντίστρωφη όσμωση πρέπει να βγάζει νερό χωρίς αμμωνία καθόλου??Ξέρω οτι βγάζει χωρίς χλώριο αλλά για την αμμωνία δεν είμαι σίγουρος!Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-13, 10:55
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εχεις αμμωνια στο νερο βρυσης σου? Στην αθηνα?! Ναι κανονικα πρεπει να την πεταει ολη με το ακαθαρτο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-13, 11:33
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Να σου πώ την αλήθεια δεν έχω μετρήσει το νερό βρύσης μου...Αν μ βγάζει αμμωνία λίγο λοιπόν η όσμωση τι φταίει??Η μεμβράνη ή τα πρόφιλτρα??Τα πρόφιλτρα είναι η ώρα τους να αλλαχτούν πάντως!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-13, 11:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τι tds βγαζει η οσμωση πλεον? Η gh. Mετρα τη βρυση να ξερεις γενικα να μην το πινεις κιολας. Ασχετο μαυτο, αν το προφιλτρα ειναι για αλλαγη προσεξε μην καταστραφει η μεμβρανη αλλαξτα γρηγορα. Το αν μπορουν να βγαλουν πισω αμμωνια στην περιπτωση κορεσμου δεν το ξερω αλλα νομιζω πως οχι.

Αν ομως εχουν κορεστει τελειως, εχεις αμμωνια στη βρυση και λογω κορεσμου προφιλτρων εχει ηδη "αρπαξει" η μεμβρανη, τοτε ναι μπορει να στα περασει μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-13, 11:48
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

TDS δεν μπορώ να μετρήσω δεν έχω μετρητή..Τα πρόφιλτρα δεν τα έχω πολύ καιρό ούτε έξι μήνες δεν είναι...Θα μετρήσω τισ σκληροτητες για ναδώ..Απλά μου φάνηκε περίεργο να μ βγάζει αμμωνία η όσμωση και είπα να ρωτήσω..μην κάνω κ καμιά ζημιά...Θα δώ και της βρύσης μπας κ πίνουμε νερό αστα να πάνε..!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-13, 12:01
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Netrino Εμφάνιση μηνυμάτων
TDS δεν μπορώ να μετρήσω δεν έχω μετρητή..Τα πρόφιλτρα δεν τα έχω πολύ καιρό ούτε έξι μήνες δεν είναι...Θα μετρήσω τισ σκληροτητες για ναδώ..Απλά μου φάνηκε περίεργο να μ βγάζει αμμωνία η όσμωση και είπα να ρωτήσω..μην κάνω κ καμιά ζημιά...Θα δώ και της βρύσης μπας κ πίνουμε νερό αστα να πάνε..!
Eγω ειχα μετρησει περσυ. Αμμωνια 0, νιτρικα 40+ στη βρυση. Σε φιλου μου 1ppm αμμωνια και 10-20 νιτρικα. Στις σερρες. Φετος μας αλλαξανε δικτυο.

Οταν λες λιγη αμμωνια, ξαναρωταω, μετρησες, με τι μετρησες και αν ναι ποσο εβγαλε?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 31-12-13, 13:02
Netrino Ο χρήστης Netrino δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2013
Περιοχή: ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 300
Προεπιλογή

Τεστάκια API λίγο πιο σκούρο από το κίτρινο του 0,Αλλά δεν είναι και στη δέυρερη απόχρωση.Θα μετρήσω σήμερα και του δικτύου μου!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 31-12-13, 15:22
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η ΑΟ θελει τη συντηρηση της.
Flush πριν και μετα τη χρηση, αλλαγη προφιλτρων στο σωστο αριθμοι λιτρων ή χρονο, να μη στεγνωσει η μεμβρανη, να μη μεινει πολυ καιρο αχρησιμοποιητη κλπ, αλλιως ολα ειναι πιθανα, απο το να καταστραφει η μεμβρανη μεχρι να σου βγαζει επικινδυνο νερο.

Η ΑΟ κατακρατα αμμωνια (συγκεκριμενα η μεμβρανη), οπως και χλωριο (συγκεκριμενα το προφιλτρα ανθρακα - το χλωριο καταστρεφει τη μεμβρανη).
Οπως κατακρατα και πολλα αλλλα. Εδω ειναι γραμμενα πολλα http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...3&postcount=90
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-12-13, 16:20
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Κοιτα εμενα το τεστακι της ΑΠΙ κατω απο φως δωματιου ΠΑΝΤΑ μου βγαινει προς το πρασινο, αναμεσα στο 0 και το 0,25. Στα δικα μου ματια. Επειδη το να βγω εξω σε φυσικο φως εντονο, το βαριεμαι, ασε που μπορει ναναι βραδυ, οταν μετραω ανοιγω το paint στον υπολογιστη, που εχει ασπρο φοντο, και βαζω τα χαρτια εκει μπροστα και μετραω και ολα καλα .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερώτηση για αντίστροφη όσμωση john99 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 09-04-13 13:15
Αντίστροφη όσμωση μιχαλος Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 13-02-12 22:03
Βοήθεια με όσμωση Dekanat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 12-03-09 21:28
Αντίστροφη όσμωση geokary Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 29-01-08 09:34
αντίστροφη όσμωση dimitris21 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 23 31-12-05 11:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04192 seconds with 15 queries