Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-10-12, 21:28
rakita Ο χρήστης rakita δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Περιοχή: ΒΟΥΛΑ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή Αυτοματες ταιστρες.

Φιλοι μου.

Αυτες οι αυτοματες ταιστρες κανουν δουλεια ?

Καπου διαβασα οτι λογο υγρασιας "μπουκωνουν" στην εξοδο του φαγητου !

Μια ταιστρα που θα μπορουσε να καλυψει 1 Μηνα με 2 φορες ταισμα τι ημερα θα μου ταιριαζε.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-10-12, 21:43
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δουλεια κανουν και μαλιστα πολυ καλη, αλλα εγω προσωπικα (οπως και οι περισσοτεροι πιστευω) τη χρησιμοποιω μονο οταν λειπω για καποιες ημερες. Αυτο με την υγρασια ισχυει συνηθως αν χρησιμοποιειται για πολυ καιρο με τροφη σε μορφη flakes (φυλλαρακια), αλλα μπορεις να βαλεις και λιγη τροφη σε μορφη pellets (μπιλακια) μαζι, ωστε να μην κολλαει.

Ειναι ωραιο παντως να ταϊζεις τα ψαρακια ο ιδιος, σε μαθαινουν και ερχονται στο μερος σου οταν πλησιαζεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-10-12, 21:50
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δουλεια κανουν και μαλιστα πολυ καλη, αλλα εγω προσωπικα (οπως και οι περισσοτεροι πιστευω) τη χρησιμοποιω μονο οταν λειπω για καποιες ημερες. Αυτο με την υγρασια ισχυει συνηθως αν χρησιμοποιειται για πολυ καιρο με τροφη σε μορφη flakes (φυλλαρακια), αλλα μπορεις να βαλεις και λιγη τροφη σε μορφη pellets (μπιλακια) μαζι, ωστε να μην κολλαει.

Ειναι ωραιο παντως να ταϊζεις τα ψαρακια ο ιδιος, σε μαθαινουν και ερχονται στο μερος σου οταν πλησιαζεις
Σωστά, και δε χρειάζεται να τα ταΐζεις συγκεκριμένες ώρες. Μια μέρα δώσε τα να φάνε πρωί βράδυ, την επόμενη μια φορά, την επόμενη δυο, όπως να ναι δηλαδή. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το φαΐ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-12, 21:58
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Thumbs up

Συμφωνώ απόλυτα !!! Κάνουν πολύ καλή δουλειά . Διαρκούν όπως είπες και εσύ, για ένα μήνα+ με δύο φορές την ημέρα τάισμα. Εγώ έχω αυτή, η οποία έχει ρύθμιση για ένα (1) ή δύο (2) ταΐσματα / ημέρα (ανάλογα την επιθυμία) και ρύθμιση για την ποσότητα ταΐσματος. Την χρησιμοποιώ όμως και εγώ μόνο όταν λείπω από το σπίτι για πάνω από 2-3 ημέρες και μετά την καθαρίζω, της βγάζω τις μπαταρίες και την ξαναβάζω στο κουτί της. Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα "μπουκώματος", όπως λες. Όταν είναι να λείψω το καλοκαίρι, για δύο εβδομάδες, την γεμίζω. Όταν γυρίζω, φυσικά δεν έχει αδειάσει. Την αφήνω λοιπόν να δουλεύει μέχρι να αδειάσει. Αυτό διαρκεί για περίπου ένα (1) με ενάμιση (1 1/2) μήνα. Τις προτείνω ανεπιφύλακτα !!! Είναι σωτηρία για τις ημέρες που αφήνουμε τα ψαράκια μας μόνα τους...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-12, 21:58
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωστά, και δε χρειάζεται να τα ταΐζεις συγκεκριμένες ώρες. Μια μέρα δώσε τα να φάνε πρωί βράδυ, την επόμενη μια φορά, την επόμενη δυο, όπως να ναι δηλαδή. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το φαΐ!
αρκει να ειναι ανοιχτα τα φωτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-12, 22:05
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Exclamation

Ξέχασα να σου πω να προσέχεις το καλοκαίρι όταν ταΐζεις με την αυτόματη ταΐστρα τους ανεμιστήρες. Καλό θα είναι να βάλεις έναν χρονοδιακόπτη να κόβουν τους ανεμιστήρες τις ώρες του ταΐσματος για να μην πέσεις στην περίπτωση την ώρα που είναι να ταΐσει η ταΐστρα, δώσει εντολή ο κοντρόλερ να ανοίξουν οι ανεμιστήρες και βρεις την τροφή αν όχι απέξω (αν έχεις ανοιχτά καπάκια), κολλημένη στα τζάμια (πάνω από τη στήλη του νερού) και στο καπάκι σου. Σε αυτή την περίπτωση η ποσότητα που θα καταλήξει στο νερό και κατ' επέκταση στα ψαράκια σου θα είναι ελάχιστη. Άσε τη δουλειά του καθαρίσματος της ξεραμένης τροφής σε τζάμια κι καπάκι που θα έχεις....
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-12, 01:13
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Πολυ σωστη η τελευταια παρατηρηση. Αν κολησει πανω απτη σταθμη του νερου αρκετη τροφη μπορει ναχεις και μια πανεμορφη πηγη αμμωνιας απτο πουθενα, αν απτην υγρασια αρχιζει να σαπιζει. Κατα τα αλλα λυνουν χερια.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-12, 02:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ok, οτι δουλευουν δουλευουν, αλλα για διαφορους λογους αν ειναι να λειψεις απλα για λιγες μερες (μεχρι καμια δεκαπενταρια) καλυτερα νηστια παρα ταιστρα.
Κανενα απολυτως ψαρι δεν πεθανε απο πεινα, το αντιθετο εχει συμβει. Εξ αλου και στη φυση δε βρισκουν τροφη καθε μερα, και ειδικα τα σαρκοφαγα μπορει να μεινουν και πολυ καιρο χωρις να βρουν κατι να φανε.
Αν και οι καλες ταιστρες εχουν τροπο να περιοριστει η ποσοτητα τροφης, τη στιγμη που δεν υπαρχει ελεγχος και δεν ειναι καποιος σπιτι να επιθεωρει τι εχει συμβει καλυτερα να ρυθμιζεται μια ελαχιστη ποσοτητα τροφης μια φορα τη μερα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-12, 07:43
rakita Ο χρήστης rakita δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Περιοχή: ΒΟΥΛΑ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξέχασα να σου πω να προσέχεις το καλοκαίρι όταν ταΐζεις με την αυτόματη ταΐστρα τους ανεμιστήρες. Καλό θα είναι να βάλεις έναν χρονοδιακόπτη να κόβουν τους ανεμιστήρες τις ώρες του ταΐσματος για να μην πέσεις στην περίπτωση την ώρα που είναι να ταΐσει η ταΐστρα, δώσει εντολή ο κοντρόλερ να ανοίξουν οι ανεμιστήρες και βρεις την τροφή αν όχι απέξω (αν έχεις ανοιχτά καπάκια), κολλημένη στα τζάμια (πάνω από τη στήλη του νερού) και στο καπάκι σου. Σε αυτή την περίπτωση η ποσότητα που θα καταλήξει στο νερό και κατ' επέκταση στα ψαράκια σου θα είναι ελάχιστη. Άσε τη δουλειά του καθαρίσματος της ξεραμένης τροφής σε τζάμια κι καπάκι που θα έχεις....
σωστη η παρατηρηση σου.

Εχω ενεμιστηρακια με το STC 1000 controller και βλεπω ενα προβλημα εδω .

Μια λυση ειναι(πιστευω)

Επειδη 2 ανεμυστηρακια βαζουν αερα κ ενα στην ακρη το βγαζει, εαν τοποθετησω την ταιστρα στη μερια του ανεμυστηρα που το βγαζει το αερα λες να εχω κανενα προβλημα δηλ. η τροφη να κολλησει στο ανεμηστηρα να βγει εξω δεν μπορει, γιατι εχω μια μεμβρανη για σκονη στους ανεμηστηρες.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-12, 08:12
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Νομιζω θα εχεις και εκει προβλημα, γιατι ουσιαστικα τα ανεμιστηρακια δημιουργουν ρευμα σε ολη την επιφανεια αναμεσα στο καπακι και την επιφανεια του νερου και οχι μονο εκει που ρηχνουν αερα. Με ενα χρονοδιακοπτη ,παντως, να κλεινει για 10 λεπτα κατα την ωρα του ταϊσματος, νομιζω θα εισαι μια χαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-12, 08:26
rakita Ο χρήστης rakita δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-09-2012
Περιοχή: ΒΟΥΛΑ
Μηνύματα: 82
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω θα εχεις και εκει προβλημα, γιατι ουσιαστικα τα ανεμιστηρακια δημιουργουν ρευμα σε ολη την επιφανεια αναμεσα στο καπακι και την επιφανεια του νερου και οχι μονο εκει που ρηχνουν αερα. Με ενα χρονοδιακοπτη ,παντως, να κλεινει για 10 λεπτα κατα την ωρα του ταϊσματος, νομιζω θα εισαι μια χαρα.

Μαλλον αυτη βλεπω κ εγω σαν λυση.

Προβλημα θα υπαρχει και παλι σε περιπτωση που κοπει το ρευμα για κανενα 2 ωρες τοτε ο συγρονισμος μεταξυ χρονοδιακοπτη κ τη μηχανη ταισματος που δουλευει με μπαταριες δεν θα ειναι σωστος!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-12, 08:40
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αυτο δυστυχως δεν μπορουμε να το προβλεψουμε...μονο αν η ταϊστρα δουλευε με ρευμα θα μπορουσαν να συγχρονιστουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-12, 08:46
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Υπάρχουν όμως χρονοδιακόπτες με μπαταρία που κρατάνε την ώρα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-12, 14:12
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ απόλυτα !!! Κάνουν πολύ καλή δουλειά . Διαρκούν όπως είπες και εσύ, για ένα μήνα+ με δύο φορές την ημέρα τάισμα. Εγώ έχω αυτή, η οποία έχει ρύθμιση για ένα (1) ή δύο (2) ταΐσματα / ημέρα (ανάλογα την επιθυμία) και ρύθμιση για την ποσότητα ταΐσματος. Την χρησιμοποιώ όμως και εγώ μόνο όταν λείπω από το σπίτι για πάνω από 2-3 ημέρες και μετά την καθαρίζω, της βγάζω τις μπαταρίες και την ξαναβάζω στο κουτί της. Δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα "μπουκώματος", όπως λες. Όταν είναι να λείψω το καλοκαίρι, για δύο εβδομάδες, την γεμίζω. Όταν γυρίζω, φυσικά δεν έχει αδειάσει. Την αφήνω λοιπόν να δουλεύει μέχρι να αδειάσει. Αυτό διαρκεί για περίπου ένα (1) με ενάμιση (1 1/2) μήνα. Τις προτείνω ανεπιφύλακτα !!! Είναι σωτηρία για τις ημέρες που αφήνουμε τα ψαράκια μας μόνα τους...

Σχετικά με αυτό που αναφέρθηκε για την υγρασία, η ταΐστρα της juwel που έχει ο φίλος και εγώ έχει μια υποδοχή για σωληνάκι αεραντλίας το οποίο διοχετεύει αέρα ώστε να μην μαζεύεται αυτή η υγρασία (πραγματικά μαζεύεται, από την εξάτμιση του νερού από κάτω, με αποτέλεσμα πχ να κολλάνε τα περισσότερα φυλλαράκια).

Δεν έχω δοκιμάσει όμως να κάνω μια παράκαμψη και να φέρω αέρα στην ταίστρα. Το έχει δοκιμάσει κανείς; αποτελέσματα;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Υπενθυμιση: προσοχη με τις ταιστρες και τα ανεμιστηρακια delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 07-06-12 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05978 seconds with 13 queries