Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-09, 18:25
greg84 Ο χρήστης greg84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Πρόβλημα με πάτωμα

Καλησπέρα.Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα 120Λ ενυδρείο με βάση.Το πρόβλημα μου είναι ότι το δωμάτιο στο οποίο πρόκειται να στηθεί έχει ξύλινο παρκέ για πάτωμα το οποίο πατώντας το με δύναμη βλέπω ότι σε αρκετα σημεία βουλιάζει λίγο.Υπάρχει καμία πρόταση για να σιγουρέψω ότι δεν θα έχω πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-01-09, 18:59
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Το ενυδρειο ειναι πανω σε επιπλο?Αν ναι μπορεις κατω απο το επιπλο να βαλεις φελιζολ!Αλλα δεν ξερω μηπως αυτο δεν ειναι και πολυ σταθερο...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-09, 19:08
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Disclaimer: δεν είμαι επαγγελματίας, αλλά στη θέση σου θα συμβουλευόμουν έναν πριν βάλεις το ενυδρείο, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Με 120λίτρα θα έχεις βάρος πάνω από 150 κιλά - χονδρικά όσο 2 άτομα. Το βάρος δεν είναι τραγικό, αλλά είναι πολύ σημαντικό να είναι επίπεδο το ενυδρείο.

Από όσα ξέρω για τα δικά μου πατώματα: αν το ξύλινο πάτωμά σου είναι με τα κλασικά μακρόστενα σανίδια (αντί π.χ. για τα μικρά σανιδάκια σε στυλ "ψαροκόκαλο") τότε απο κάτω, κάθετα με τα σανίδια, πρέπει να υπάρχουν ξύλινα στηρίγματα/δοκαρια από άκρη σε άκρη του δωματίου, πάνω στα οποία "κάθονται" τα σανίδια που βλέπεις εσύ.

Οπότε, το ενυδρείο πρέπει να τοποθετείται παράλληλα με τα σανίδια σου, ώστε να υποστηρίζεται από περισσότερα του ενός δοκάρια κάτω από το πάτωμα. Δοκίμασε μήπως Επίσης, κοντά σε τοίχους/γωνίες το πάτωμα βουλιάζει λιγότερο ή καθόλου.

Μπορείς να ελεγξεις αν το "βούλιαγμα" που παρατηρείς είναι κατά μήκος της ίδιας ευθείας κάθετα με τα σανίδια, οπότε προσπαθείς να αποφύγεις τη συγκεκριμένη γραμμή, ή κατά μήκος παράλληλων ευθειών (το οποίο δημιουργεί υποψία για τα δοκάδια από κάτω). Τα σανίδια αλλάζουν σχετικά εύκολα - αλλά θέλει μαστορα. Αν πρέπει να πας πιό βαθειά είναι μεγαλη φασαρία, νομίζω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-09, 19:28
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από greg84 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα.Πριν λίγες μέρες αγόρασα ένα 120Λ ενυδρείο με βάση.Το πρόβλημα μου είναι ότι το δωμάτιο στο οποίο πρόκειται να στηθεί έχει ξύλινο παρκέ για πάτωμα το οποίο πατώντας το με δύναμη βλέπω ότι σε αρκετα σημεία βουλιάζει λίγο.Υπάρχει καμία πρόταση για να σιγουρέψω ότι δεν θα έχω πρόβλημα?
φιλε Γρηγόρη καλωρίζικο!!!
Και κάτι άλλο άσχετο:Τανγκανύκα θα γίνει;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-09, 20:08
greg84 Ο χρήστης greg84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ φίλε μου.Όχι αυτό προορίζεται για malawi
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-09, 20:12
Το avatar του χρήστη Filotas
Filotas Ο χρήστης Filotas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-08-2007
Περιοχή: ΚΑΣΤΟΡΙΑ
Μηνύματα: 825
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Filotas Send a message via Skype™ to Filotas
Προεπιλογή

Εγώ το μεγάλο μου το έχω σε πάτωμα πάνω και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και μιλάμε για 300 λίτρα μικτά και άν υπολογίσεις και το βάρος απο τις πέτρες άμμο τζάμια και βάση λογικά ξεπερνά τα 500 Kg. Βέβαια η βάση δεν έχει ποδαράκια είναι επίπεδη και για μεγαλύτερη σιγουριά απο κάτω έβαλα και ένα κομάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης στις διαστάσεις της βάσης.
__________________
www.kastoriacity.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-09, 20:25
greg84 Ο χρήστης greg84 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.Το ενυδρείο είναι πάνω σε έπιπλο.Επίσης το βούλιαγμα εντοπίζεται κατα μήκος 2 σανίδων αλλά δεν γίνεται να τις αποφύγω λόγω χώρου.Σκέφτομαι να ακολουθήσω την παρακάτω σειρά που πρότεινε ένας συνχομπίστας:
1)Ενυδρείο
2)Φιλεζόλ (οση ειναι η επιφάνεια του ενυδρείου)
3)Επιπλο
4)Ξύλινη Πλάκα (οση ειναι η επιφάνεια του ενυδρείου)
Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-09, 20:28
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Μια χαρά αν και θα προτιμούσα κάτι πιο σκληρό και άκαμπτο στην θέση της ξύλινης πλάκας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-09, 20:57
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

σε εργοστασιακα ενυδρεια ΔΕΝ βαζουμε φελιζολ γιαυτο εχουν το πλαστικο απο κατω
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-09, 21:44
nikosm1 Ο χρήστης nikosm1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-06-2008
Περιοχή: Λονδίνο
Μηνύματα: 579
Προεπιλογή

Τα πατώματα των οικοδομών, μιλώ για φόρτιση του σκυροδέματος, υπολογίζονται για κατοικίες συνηθισμένης χρήσης με κινητό φορτίο 250 kg/m2.
Όταν θέλουμε να εφαρμόσουμε μεγαλύτερα φορτία συνήθως το προβλέπουμε στην μελέτη. Σε περίπτωση που δεν προβλεφθεί, τοποθετούμε συνήθως σιδηροδοκούς (διπλά ταυ) οι οποίες πατούν στα παρακείμενα δοκάρια (από σκυρόδεμα).
Στην προκείμενη περίπτωση του πατώματος με ξύλινη επίστρωση, (όπου δύο σανίδες υποχωρούν), ψάξε με ακουστικό τρόπο (χτύπημα με σφυράκι), να βρείς τις τεγίδες (μικρά δοκαράκια), που μπαίνουν κάθετα στις σανίδες για να τις στηρίξουν, και τοποθέτησε το ενυδρείο έτσι ώστε να πατάει σ'αυτές(τις τεγίδες), και κατά προτίμηση σε απόσταση από την μέση της πλάκας.
Φαντάζομαι οτι δεν είναι παρκέ διότι αυτά συνήθως τοποθετούνται πάνω σε σταθερό ψευδοπάτωμα.
Ελπίζω να σε βοήθησα.

Φιλικά
Νίκος Ματζιούνης

ΥΓ Προσοχή στα μεγάλα ενυδρεία που τοποθετούνται σε ορόφους. Μερικές φορές μπορεί να χρειάζεται ειδική κατασκευή για την τοποθέτησή τους
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξύλινο πάτωμα libra Γλυκό νερό - Γενικά 13 07-01-09 16:25
NO3 πρόβλημα AlexandraT Θαλασσινό νερό - Γενικά 33 28-11-08 23:32
Ξύλινο πάτωμα και μεγάλα ενυδρεία fighterfish Γλυκό νερό - Γενικά 11 11-11-04 20:52
Αντέχει το πάτωμα? Νίκος Γλυκό νερό - Γενικά 8 05-07-04 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07200 seconds with 13 queries