Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-08-04, 21:01
Τσιόγκας Ο χρήστης Τσιόγκας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Τρύπα σε ουρά Colisa Lalia

Μια απόπειρα να διαγνώσω την ασθένεια της θηλυκής μου γκουραμίτσας νάνου (Colisa Lalia)....
Βοήθεια ρε παιδιά !
Ενυδρείο 60άρι (εξαμήνου) στρωμένο, περιποιημένο => με αλλαγές νερού κάθε 2 εβδομάδες - άντε το πολύ κάθε μήνα, κλπ., μετρήσεις 5 in 1 normal - ούτε αμμωνία ούτε νιτρικά....
Κάπου διάβασα οτι μάλλον φταίει το στρές - ο αρσενικός Colisa την κυνηγάει συνεχώς και της ρίχνει τσιμπιές
Η κακομοίρα δεν βρίσκει ησυχία - την έχω 2 μήνες αλλά τώρα αρρώστησε.
Επισυνάπτω φωτό με τρύπα στην ουρά + ρόζ πρήξιμο στο πάνω της χειλάκι.
Οποιος γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει ας ρίξει ιδέα για θεραπεία - αν και η καλύτερη θεραπεία μάλλον θα ήταν να πάρει διαζύγιο απ'τον κόκκινο σύζυγό της - τον σαδιστή....
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-08-04, 22:23
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Χώρισέ την από το ταλιμπάν και ρίξε ΜELAFIX καλού κακού.Ο αρσενικός έχει φτιάξει φωλιά;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-08-04, 03:47
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Τρύπα σε ουρά Colisa Lalia

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόγκας
Επισυνάπτω φωτό με τρύπα στην ουρά + ρόζ πρήξιμο στο πάνω της χειλάκι.
Οποιος γνωρίζει τι μπορεί να συμβαίνει ας ρίξει ιδέα για θεραπεία - αν και η καλύτερη θεραπεία μάλλον θα ήταν να πάρει διαζύγιο απ'τον κόκκινο σύζυγό της - τον σαδιστή....
Οτι πρεπει να την χωρίσεις αυτό ειναι σίγουρο.
Αλλα αυτό που έχει προέρχεται απο εξωτερική βακτηριακή μόλυνση και σίγουρα χρειάζεται αντιβίωση.
Πως ειναι η συμπεριφορά του ψαριού?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-04, 19:16
Τσιόγκας Ο χρήστης Τσιόγκας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Κατ'αρχήν ευχαριστώ taso και lasal που μπήκατε στον κόπο και απαντήσατε - τελικά δεν μπόρεσα να κάνω τίποτα με το ψαράκι - ήταν ίσως πολύ αργά - ή εγώ είμαι τελικά πολύ αρχάριος....

Λοιπόν, έβαλα MELAFIX, έβαλα και κάποια ειδικά άλατα για να βελτιώσω τη δράση του, έβαλα πρόσθετο αέρα στο νερό μέσω αντλίας για να βελτιώσω την αναπνοή τους αλλά τρείς μέρες μετά το αρχικό μου μήνυμα το ψαράκι χειροτέρεψε και πέθανε. Μάλιστα λίγο πριν πεθάνει είχε πετάξει και μερικά εξογκωματάκια στο σώμα σαν καρκινώματα. Τι να πώ; Τα είδα όλα. Δυστυχώς δεν έχω δεύτερο ενυδρείο - νοσοκομείο.

Σήμερα, σχεδόν μετά ένα μήνα από την κηδεία, αφού καθάρισα το ενυδρείο με ενεργό άνθρακα και αφού έκατσα και τα ξανασκέφτηκα όλα αυτά και έβγαλα τα συμπεράσματά μου, θα τα γράψω εδώ γιατί ίσως βοηθήσουν και κάποια άλλα παιδιά να λάβουν τα μέτρα τους ώστε να μην χάνονται ψαράκια με τόσο ανόητο τρόπο.

ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΜΟΥ:
Συμπέρασμα πρώτο: Προτού να αγοράσετε ένα ψαράκι που σας αρέσει πολύ, ρωτήστε/διαβάστε αν ζεί μόνο του ή σε κοπάδια. Το συγκεκριμένο colisa lalia ζεί σαν τα κοτόπουλα - ένας αρσενικός με πολλές θηλυκές. Εγώ ο βλάκας πήρα μόνο μια θηλυκιά και ο αρσενικός ασχολούνταν μονάχα με αυτήν. Αρκούσε λίγος χρόνος συμβίωσης όπου την τρέλλαινε κάθε μέρα στο πείραγμα, να της προκαλέσει στρές. Διάβασα μάλιστα οτι για τα ξεφτυσμένα πτερύγια και σκισμένες ουρές, ο πρώτος παράγοντας είναι το στρές. Ισως απλά ήθελε να την παρασύρει για ζευγάρωμα

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΔΕΥΤΕΡΟ:
Τελικά ρε παιδιά είναι φοβερό αυτό το γ...*°£$% το στρές ! Και τι δεν προκαλεί ! Σερφάροντας στο ίντερνετ διάβασα οτι το στρές είναι υπεύθυνο για το 90% των ασθενειών των ψαριών. Πολλά παράσιτα και μικρόβια ζούν στα ενυδρεία μας χωρίς πρόβλημα - όταν όμως τα ψαράκια στρεσαριστούνε - αυτό ήταν ! Αρρωστήσανε...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΡΙΤΟ:
Αλλάζετε συχνά νερό, κάνετε μετρήσεις αμμωνίας, pH, νιτρικά άλατα, κλπ., αλλά ίσως σας διαφεύγει κάτι σημαντικό. Μπορεί το νερό να μην οξυγονώνεται σωστά! Μην ξεχνάτε οτι μέρος του οξυγόνου καταναλώνεται από τα νιτροβακτήρια. Οσο πιο προχωρημένος είναι ο κύκλος του αζώτου, τόσο οι αποικίες βακτηρίων είναι ανεπτυγμένες - και μεγάλο μέρος του οξυγόνου καταναλώνεται από τα βακτήρια - δείτε μήπως τελικά χρειάζεται να προμηθευτείτε μια αεραντλία.... Υποψιάζομαι οτι ο κυκλοφορητής νερού δεν είναι πάντα αρκετός αν δεν υπάρχουν ζωντανά φυτά στο ενυδρείο να καταναλώσουν διοξείδιο και να παράξουν οξυγόνο...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΤΕΤΑΡΤΟ:
Τα "κοινωνικά" ενυδρεία είναι όμορφα αλλά τα ψάρια σπάνια ταιριάζουν απόλυτα μεταξύ τους. Το συγκεκριμένο ψαράκι που είχα ήταν πολύ "ευγενικό" στο "τραπέζι" - όταν τα υπόλοιπα ψαράκια πέφτανε με τα μούτρα στο φαϊ αυτό περίμενε υπομονετικά τη σειρά του. Ετσι πιστεύω οτι δεν τρέφονταν και πολύ σωστά. Επειδή ήθελα να μην τρώνε τα υπόλοιπα ψάρια μου διπλάσιες μερίδες, έπρεπε να το αφήνω ψιλονηστικό...

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΠΕΜΠΤΟ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ:
ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ...

Σαν ένα ευχάριστο τέλος της πικρής μου ιστορίας, σας ενημερώνω οτι τα υπόλοιπα ψαράκια μου χαίρουν άκρας υγείας...
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-04, 19:29
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Απορώ πως και δεν είχα δει το post αυτό τόσο καιρό. Τέλος πάντων.
Συλλυπητήρια φίλε μου για το ψαράκι σου.
Αν και το πρόβλημα σου δεν νομίζω ότι εντοπίζεται σε τίποτα άλλο εκτός του ότι το εικονιζόμενο ψάρι είναι ΑΡΣΕΝΙΚΟ !!!
Όπως καταλαβαίνεις με 2 αρσενικά μαζί και χωρίς θυληκό να παίζουν, είναι μονόδρομος οι καυγάδες.
Αν τώρα δεν είχες καλοφυτεμένο ενυδρείο για να μπορεί να κρύβεται ο κακομοίρης........ πολύ απλά του επιβλήθηκε ο άλλος αρσενικός, δια του ροπάλου.
'Εχω ακριβώς το ίδιο ψαράκι και έχει βρεθεί στην ίδια κατάσταση, από άλλον αρσενικό.
Αλλά ευτυχώς σε εμένα στην σκαπούλαρε 3 φορες με τακτικές αλλαγές νερού και προσθήκη αλλατιού και είχε τα ίδια συμπτώματα που αναφέρεις.
Βλέπει ακόμα και το πολύ φυτό δεν είναι 100% εγγυημένο ότι θα τον προστατέψει, αν αποφασίσει ο έταιρος κανίβαλος να τον ματσουκίσει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-04, 20:15
Τσιόγκας Ο χρήστης Τσιόγκας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Φίλε Γιώργο,
Θάθελα να πιστέψω τη θεωρία σου οτι δηλαδή είναι αρσενικό, διότι αυτό θα τα εξηγούσε όλα !!!
Ομως στο petshop μου το πούλησαν για θηλυκό - μάλιστα είχε γαλάζιες αποχρώσεις που είναι γνώρισμα των θηλυκών colisa lalia - αυτό φαίνεται και στην επισυναπτόμενη φωτογραφία όπου το αρσενικό είναι κόκκινο !!! (ενώ το θηλυκό έχει γαλάζιες ανταύγιες)
(Δες το αρσενικό στη φωτό κάτω)
Εχω μπερδευτεί τώρα...
Αν το ψαράκι μου ήταν αρσενικό, τότε μήπως ήταν πολύ μικρό σε ηλικία και δεν είχε ακόμη αναπτύξει εμφάνιση αρσενικού;
Σε διαβεβαιώ πάντως οτι ο αρσενικός μου colisa lalia είναι πολύ διαφορετικός σε εμφάνιση !
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-04, 10:41
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Μηπως ειχες ενα αρσενικο colisa lalia coral bleu ?
http://www.findfish.nl/vispages/visp...oraalblauw.htm
Παντως να πως ειναι ενα θυληκο
http://www.findfish.nl/vispages/visp...lia_female.htm
Εσυ βεβαια ξερεις να μας πεις πως ακριβως ηταν το ψαρι σου .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-09-04, 00:04
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Λοιπόν επειδή είναι πολύ συνηθισμένο το μπέρδεμα με τα αρσενικά και τα θηλυκά colisa lalia θα σου δείξω μερικές φώτο και θα καταλάβεις ότι οι διαφορές τους είναι εμφανείς.
Και θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη ότι στην φώτο το ψάρι σου φαίνεται να είναι αρσενικό Cobalt (powder) blue, που προέρχεται από επιλεκτικές αναπαραγωγές.
Εκτός αν είναι κάποιο πρόβλημα με την φωτογραφία (Φωτισμού κλπ)

Οι φωτογραφίες είναι από breeder-sites και χομπυστών, που εικονίζουν διάφορα αναπαραγωγικά ζευγάρια και μία από το δικό ενυδρείο ( ελεεινή ).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-09-04, 00:05
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Και συνεχίζω.......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-09-04, 00:10
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

και τέλος το δικό μου το χάλι.
Δεν φταίω εγώ .....βαράτε τον Newfish
H κοπελίτσα είναι κάτω δεξιά, εκτός εστίασης (out of focus) και όχι Fungus χε,χε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-04, 04:12
Τσιόγκας Ο χρήστης Τσιόγκας δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2004
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ΧΧΧΧΧΧΧΧΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜΜ....


Τι να πώ;
Ισως και νάχεις δίκιο....
Πολύ δύσκολο να πεί κανείς με σιγουριά....
__________________
Χρήστος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-04, 13:42
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Εγώ πάλι,και ειδικά μετά τις φωτογραφίες,επιμένω οτι το ψάρι που εικονίζεται είναι θηλυκό!!!!!! .Είχα και εγώ ένα τέτοιο -μη σας ξεγελάει το χρώμα,αλλά τελευταία κυκλοφορούν στην αγορά πολλά θηλυκά με έντονο μπλέ χρώμα μάλιστα προσπάθησα να το ζευγαρώσω με ένα αρσενικό,αλλά δεν έκαναν καλό συγχρονισμό ''οίστρου'' .Κοιτάξτε πιό καλά τα πτερύγια του
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-04, 14:17
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Δεν αποκλείεται, αλλά δεν βοηθάει και πολύ η φωτογραφία.
ΥΓ τι θα γίνει με αυτά τα χρώματα των ψαριών, έχουν βαλθεί να τα κάνουν να έχουν περισσότερα και από το Photoshop.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05228 seconds with 12 queries