Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-06-10, 19:31
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή Ερωτηση για υποστρωμα

Καλησπερα σας!
Θα ηθελα διευκρινιση σε μια απορια μου οσο αφορα το υποστρωμα. Σκεφτομαι να κανω υποστρωμα μονο με λιπασμα (flourite) το οποιο θελω να εχει κατηφορικη φορα. Δηλαδη απο το background να ξεκιναει στους 10 ποντους και σιγα σιγα να κατεβενει. το ενυδρειο μου ειναι 120 λιτρα. αυτη η ποσοτητα που θα μπει για να γινει αυτη η κλιση θα βλαψει την βιολογικη ισσοροπια του ενυδρειου? Θα το κανω σταδιακα, δηλ. τμηματικα θα το φτιαχω, δεν θα βαλω το λιπασμα με την μια σε ολο το ενυδρειο για να μην θολωσει και πολυ.
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-06-10, 20:50
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Γινετε αυτο που λες,αλλα γνωμη μου ειναι να το κανεις μια και εξω.Δηλαδη βαζεις τα ψαρακια σε μια λεκανη μαζι με το φιλτρο και αλλαζεις το υποστρωμα αφου πρωτα το εχεις ξεπλυνει παααααααρα πολλες φορες.Οταν το βαλεις για να μην θολωσει πολυ το νερο μπορεις να βαλεις πανω απο το υποστρωμα μια σακουλα και να ριξεις εκει πανω το νερο.Στο υψωμα που θα κανεις για να μην βαλεις πολυ flourite μπορεις για πρωτη στρωση να βαλεις αμμο και απο πανω το υποστρωμα.ΠΙστευω θα χρειαστείς 2Χ7 κιλα.
Το υποστρωμα δεν θα βλαψει την βιολογικη ισσοροπια του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-06-10, 20:54
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
Γινετε αυτο που λες,αλλα γνωμη μου ειναι να το κανεις μια και εξω.Δηλαδη βαζεις τα ψαρακια σε μια λεκανη μαζι με το φιλτρο και αλλαζεις το υποστρωμα αφου πρωτα το εχεις ξεπλυνει παααααααρα πολλες φορες.Οταν το βαλεις για να μην θολωσει πολυ το νερο μπορεις να βαλεις πανω απο το υποστρωμα μια σακουλα και να ριξεις εκει πανω το νερο.Στο υψωμα που θα κανεις για να μην βαλεις πολυ flourite μπορεις για πρωτη στρωση να βαλεις αμμο και απο πανω το υποστρωμα.ΠΙστευω θα χρειαστείς 2Χ7 κιλα.
Το υποστρωμα δεν θα βλαψει την βιολογικη ισσοροπια του ενυδρειου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-10, 20:55
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
αφου πρωτα το εχεις ξεπλυνει παααααααρα πολλες φορες.
Μη μου θυμίζετε τί είχα τραβήξει με αυτό το flourite κάποτε!Έπλενα έπλενα και αυτό τίποτα!Το νερό δε θόλωνε απλά,μαύριζε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-06-10, 20:57
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ. αν και μαλλον λογω χρονου θα καναο ενα μεροσ πρωτα και στην επομενη αλλαγη το υπολοιπο!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zipo Εμφάνιση μηνυμάτων
Μη μου θυμίζετε τί είχα τραβήξει με αυτό το flourite κάποτε!Έπλενα έπλενα και αυτό τίποτα!Το νερό δε θόλωνε απλά,μαύριζε!!!

και γω αυτο φοβαμε, για αυτο θελω να το κανω τμηματικα ωστε να μην θολοσει τοσο πολυ!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Geovai : 28-06-10 στις 20:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-06-10, 21:51
Το avatar του χρήστη zipo
zipo Ο χρήστης zipo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Καλαμαριά
Μηνύματα: 1.206
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι έχει κάποια προετοιμασία μέχρι να μπει στο ενυδρείο,αλλά νομίζω πως αξίζει ο κόπος.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-06-10, 22:47
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω πολυ. αν και μαλλον λογω χρονου θα καναο ενα μεροσ πρωτα και στην επομενη αλλαγη το υπολοιπο!
-------------------------



και γω αυτο φοβαμε, για αυτο θελω να το κανω τμηματικα ωστε να μην θολοσει τοσο πολυ!
Επειδη εδω και 2 χρόνια χρησιμοποιω μόνο το Flourite δεν θα σου συνιστούσα να το κάνεις τμηματικά,αλλά μια και έξω,αν το πλένεις καλά (αρκετα νερα) και στο γέμισμα του ενυδρείου το σκεπάσεις με ένα ναϋλον και το γεμίσης σιγα σιγα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα . Απεναντίας αν το κάνεις τμηματικά δεν θα πετύχεις το υπερυψωμένο τμήμα που θέλεις θα μπερδέψεις τα χαλίκια σου μεταξύ τους (προσωπικά για μένα να βάλεις μόνο ένα είδος χαλικιού και να μην το μπερδέψεις,γιατι το μπέρδεμα είναι εύκολο το ξεμπέρδεμα είναι το δύσκολο)και θα ταλαιπωρήσεις τζάμπα τα ζωντανα σου με συχνες παρεμβάσεις στο ενυδρείο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-06-10, 13:52
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδη εδω και 2 χρόνια χρησιμοποιω μόνο το Flourite δεν θα σου συνιστούσα να το κάνεις τμηματικά,αλλά μια και έξω,αν το πλένεις καλά (αρκετα νερα) και στο γέμισμα του ενυδρείου το σκεπάσεις με ένα ναϋλον και το γεμίσης σιγα σιγα δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα . Απεναντίας αν το κάνεις τμηματικά δεν θα πετύχεις το υπερυψωμένο τμήμα που θέλεις θα μπερδέψεις τα χαλίκια σου μεταξύ τους (προσωπικά για μένα να βάλεις μόνο ένα είδος χαλικιού και να μην το μπερδέψεις,γιατι το μπέρδεμα είναι εύκολο το ξεμπέρδεμα είναι το δύσκολο)και θα ταλαιπωρήσεις τζάμπα τα ζωντανα σου με συχνες παρεμβάσεις στο ενυδρείο.
Εχεις δικιο σε αυτο που λες, και γω δεν θελω να τα ταλαιπωρησω. Απλα εχει πολυ δουλεια για να το κανω ολο με την μια και πρεπει να αδεισω ολο το νερο το οποιο ταλαιπωρηθηκα για να το "στρωσω" και εχει κανα μηνα που ειναι φυσιολογικα τα επιπεδα. Αλλωστε εχω σκεφτει το εξης: για να πετυχει η κλιση και να μην μπερδευτουν το λιπασμα με τα υπολοιπα χαλικα θα χωρισω το ενυδρειο με πλακες απο πλεξι η γυαλι διαφορετικου υψους και καθε φορα θα κανω τις αλλαγες μεσα στα χωρισματα. ετσι θα μπενει λιγη ποσοτητα καθε φορα και οταν τελειωσω θα βγαλω τα χωρισματα με προσοχη και λογικα θα εχω πετυχει και την κλιση που θελω. Δεν ξερω αν συμφωνεις. Αλλωστε δεν εχω και την ευχερια να παρω αμεσως 2 7κιλα λιπασμα. ειναι και ακριβουτσικο!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-07-10, 11:07
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Τελικα καλα λενε, ο παλιος = σοφος!!
δεν πετυχενει το υποστρωμα ετσι οπως σκεφτομουν, κ τελικα θα πρεπει να το κανω μια και εξω την αλλαγη!! Αλλα δυστιχως μεγαλης πτωσης οικονομικων θα το αφησω για το μελλον, ωστε να κανω και πιο ριζικες αλλαγες που θελω. Θα το αφησω να λειτουργησει ως εχει κ οτι αντεξει!!

Αν μπορειτε να μου πειτε ενα φυτο (για το μελλοντικο στησιμο) που να μιαζει με γρασιδι και να ειναι ευκολο να το βρω σε πετσοπ! διοτι τα περισσοτερα πετσοπ τησ περιοχης μου υστερουν σε ποικιλια φυτων. ουτε καρατοφυλο δεν βρισκω!!
εκτος αν γνωριζετε καποιο που να εχει μεγαλη ποικιλια!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-07-10, 11:12
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα καλα λενε, ο παλιος = σοφος!!
δεν πετυχενει το υποστρωμα ετσι οπως σκεφτομουν, κ τελικα θα πρεπει να το κανω μια και εξω την αλλαγη!! Αλλα δυστιχως μεγαλης πτωσης οικονομικων θα το αφησω για το μελλον, ωστε να κανω και πιο ριζικες αλλαγες που θελω. Θα το αφησω να λειτουργησει ως εχει κ οτι αντεξει!!

Αν μπορειτε να μου πειτε ενα φυτο (για το μελλοντικο στησιμο) που να μιαζει με γρασιδι και να ειναι ευκολο να το βρω σε πετσοπ! διοτι τα περισσοτερα πετσοπ τησ περιοχης μου υστερουν σε ποικιλια φυτων. ουτε καρατοφυλο δεν βρισκω!!
εκτος αν γνωριζετε καποιο που να εχει μεγαλη ποικιλια!!
Βάλε φώτα και όταν το πάρεις απόφαση θα έχω να σου δώσω και glossostigma και tenellus που μου πάνε καλά μέχρι στιγμής όπως και άλλα παιδιά στο φόρουμ. Δεν χρειάζεται να τρέχεις σε μαγαζιά.
Αλλά απαραίτητα φώτα.Δεν υπάρχει γκαζονάκι που πάει χωρίς φως. Ας με διορθώσουν οι εμπειρότεροι αν κάνω λάθος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-07-10, 11:53
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

σε ευχαριστω, ελπιζω να μπορεσεις να μου δωσεις οταν θα το ξεκινισω, γιατι θα αργησει λιγο αυτη η στιγμη! (αναθεμα τις αφραγκιες μου)!!!
Απο φως εχω 60watt σε 120λ και οταν θα ααρχισω να το στηνω θα βαλω και μια 39w για φυτα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-07-10, 11:57
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Geovai Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω, ελπιζω να μπορεσεις να μου δωσεις οταν θα το ξεκινισω, γιατι θα αργησει λιγο αυτη η στιγμη! (αναθεμα τις αφραγκιες μου)!!!
Απο φως εχω 60watt σε 120λ και οταν θα ααρχισω να το στηνω θα βαλω και μια 39w για φυτα!
Μια χαρά θα είσαι από φως!
Για Co2 δεν ξέρω τι χρειάζονται.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-07-10, 12:50
Το avatar του χρήστη Geovai
Geovai Ο χρήστης Geovai δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-06-2010
Περιοχή: Περιστερι Αττικης
Μηνύματα: 385
Προεπιλογή

Πιθανον να κανω κανα diy co2 γιατι εχω σκοπο να βαλω αρκετα φυτα και ισως μερικα απαιτητικα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
κλιση, flourite, υποστρωμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υποστρωμα diy kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 08-08-08 20:51
υποστρωμα diy kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 30-04-08 09:43
Ερωτηση για υποστρωμα nikolas87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 27-03-07 12:19
Υποστρωμα thanosatha Γλυκό νερό - Γενικά 35 15-01-07 12:29
ερωτηση για υποστρωμα GP250381 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 01-09-06 21:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05362 seconds with 13 queries