Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 12-08-08, 00:25
Το avatar του χρήστη nonliner
nonliner Ο χρήστης nonliner δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-08-2008
Περιοχή: Καστέλα, Πειραιάς
Μηνύματα: 17
Exclamation Νεος συγκάτοικος.. help ? :)

Θα προσπαθήω να είμαι γρήγορς και ελπίζω στην βοήθεια σας.
Σήμερα και λόγω γεννεθλίων η αδερφή της κοπέλας μου μου πήρε
για δώρο έναν μονομάχο. Είναι πανέμορφος αν και εγώ έιχα μια προτίμηση
στο clownfish (νεμο :P)
H Αλήθεια είναι ότι λατρέυω τα ψαράκια αλλα ποτε δεν είχα αποφασίσει να πάρω καποιο για μένα επειδη... στεναχωριέμαι να τα βλέπω σε μια γιαλα.

Σήμερα λοιπόν είμαι σε δυσκολη θέση γιατι απο την μία δέχτηκα ένα δώρο που μου αρέσει και απο την άλλη είμαι σπιτι και βλέπω ένα ψαράκι να με κοιτάει και νιώθω ασχημα.

ΔΙαβασα απο το forum κάποια άρθρα για τους μονομάχους. Το μόνο που μπορώ να κρατήσω έιναι το θέμα διατροφής του που μας αφορά άμεσα, καθώς η κοπέλα στο μαγαζί είπε στην κοπέλα μου να το ταιζουμε ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ !!! ευτυχώς που διαβασα εδώ τι πρεπει να κανω και δεν το στέιλω το ψαράκι ποιο γρήγορα.

Το ερώτημα μου είναι χωρίς να θέλω να κουράσω άλλο. Να το κρατήσω ? σκέφτηκα να το δώσουμε πίσω άλλα έτσι και την κοπέλα που μου το έκανε δώρο θα στεναχωρήσω αλλα και το ψαράκι θα πάει πάλι πίσω σε άσχημες συνθηκες (μου έιπε οτι το έιχαν σε ένα ποτηρι..)

Αν το κρατήσω μπορέιτε να μου πειτε αν είναι έυκολο για μενα να βρω κάποιο ενυδριο κοντα στα 30-50 λιτρα να τον αμολύσω εκει να περάσει όσο ποιο καλα μπορέι και να μην έχω κι εγω τυψεις να το βλεπω με μια γυαλα των 5-6 λιτρων ? Υπάρχει καποιο μαγαζι/ιδιώτης που μπορει ΥΠΕΥΘΥΝΑ να μου προτείνει να αγοράσω κάποιο καλο σύστημα ώστε να πε´ρασει το ψαράκι όσο ποιο καλα μπορεί? και να μου εξηγήσει καποιος τεχνικά χαρακτηρηστικά τα οποια και δεν έχω καποια εξοικίωση (ph σκληρότητες, βακτηρίδια, αλαγες νερών klp)

ευχαριστω εκ των προτέρων Θα περιμένω την οποια απαντησημε αγωνία. Ελπίζω ο Ξυλούρης (ετσι τον λέω) να βρέι ένα σπίτι άνετο


Φίλιππος Γαβρίλος

ΥΓ: επείδη τυχαίνει να έιμαι μουσικός (κρητική λύρα) μήπως η μουσική τον ενοχλεί? υποθέτω οτι ειμαι εγώ στην θέση του θα πρέπει να τα ακουει σε τρελή ένταση αυτά που παιζω.. έχεις κάποια γνώμη σε αυτό? μήπως να τον έχω σε άλλο δωμάτιο? ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεος στο forum και νεος στο θαλασσινο makisktm Θαλασσινό νερό - Γενικά 38 17-03-07 17:38
Νέος συγκάτοικος - Αναγνώριση filoxenos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 16 06-07-06 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05795 seconds with 14 queries