Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-05-11, 10:52
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

ο σκύλος προτιμάει να μην είναι αρχηγός αγέλης - το αναλαμβάνει ενστικτωδώς αν ο αρχηγός είναι ανάξιος (αν τον δέρνει ας πούμε και ο σκύλος είναι έντονα κυριαρχικός και απο τις παλαιά "πολεμικές φυλές" τον βλέπω ή να δραπετευει στην πρώτη ευκαιρία ή να .... άς το καλύτερα , αν και τα σκυλιά είναι ψύχραιμα πλάσματα και προειδοποιούν πρώτα....)

ο αρχηγός της αγέλης ΔΕΝ τσακώνεται και δεν επιβάλλεται με το ξύλο

καυγάδες κάνουν μόνο τα "μεσαία" μέλη της αγέλης

όταν αποκτήσεις αγέλη σκύλων με γηραιότερα νεότερα και νεότατα μέλη θα δείς ότι ο αναμφισβήτος αρχηγός είναι η γιαγιά (ούτε καν ο παππούς)
και δεν χρειάζεται καν να "μιλήσει" απλά κοιτάει και όλοι είναι σούζα-ενώ τα μεσαία μέλη όλη την ώρα παίζουν "γαλατικό χωριό" δηλαδή καυγάδες και μετά όλα καλά

το μέγεθος του σκύλου δεν παίζει κανένα ρόλο-υπάρχουν μικρόσωμα σκυλιά πολύ πιο κέρατα απο τεράστια σκυλιά και τεράστια σκυλιά που αν σηκωθείς απότομα απο την καρέκλα "χέζονται" πάνω τους

το δε φύλλο του ανθρώπου σαφώς και δεν παίζει ρόλο-σιγά μην μας πείς ότι αν δεί ο σκύλος ερωτικές χορό γυναίκας και είναι αρσενικός θα ερεθιστεί
νομίζουμε ότι παίζει ρόλο γιατί ως επι το πλείστον φέρονται γυναικεία οι γυναίκες και αντρικά οι άντρες το οποίο τα σκυλιά εκλαμβάνουν διαφορετικά(παρομοίως και για τα παιδιά τα οποία αναγνωρίζουν ως ευαίσθητα και "προς προστασία"

η επιβράβευση χωρίς λόγο κάνει τον σκύλο καραγκιόζη και εξαρτημένο απο το φαγητό (που είναι έτσι κι αλλιώς άλλωστε όπως όλα τα έμβια....)

δεν τα λέω απο το κεφάλι μου....τα λένε εκπαιδευτές και μελετητές της συμπεριφοράς του σκύλου
και όχι κατα δήλωσην εκπαιδευτές αλλά με ορατά αποτελέσματα και διακρίσεις όπως παγκόσμια πρωταθλήματα υπακοής ή εκπαίδευση πλήθους σκύλων για οδηγούς τυφλών
  #32  
Παλιά 05-05-11, 11:10
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Και να ξαναπώ ότι επιβράβευση δεν είναι μόνο το φαγητό. Αν παρατητήσετε στην τηλεόραση τους ανθρώπους του ΤΕΕΜ με τα σκυλια που ανιχνέυουν εκρηκτικά θα παρατηρήσετε οτι στο ένα τους χέρι έχουν ένα μπαλάκι Γιατί η επιβράβευση του σκύλου όταν κάνει σωστά τη δουλειά του είναι να του πετάξει ο χειριστής το μπαλάκι. Αυτό σε καμία περίπτωση δεν κάνει το σκύλο καραγκιόζη ή εξαρτημενο από το μπαλάκι στην προκειμένη περίπτωση.

Σημ. Αφού αλλαξα το αβαταρ μπορώ και ξαναγράφω στα θέματα με τα σκυλιά
__________________
  #33  
Παλιά 05-05-11, 11:39
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ως προς την επιβραβευση τοποθετεισαι Δημητρη ;
όχι Νίκο, σε καμία περίπτωση δεν αναφέρομαι σε αυτό.
αναφέρομαι ότι όσο σκληρός και να είναι ένας ιδιοκτήτης σκύλου, ο σκύλος θα είναι δίπλα του γιατί είναι εξαρτημένος από το φαγητό που του δίνει για να ζήσει. από εκεί και πέρα επαφίεται στον ιδιοκτήτη αν θα εκμεταλλευτεί με καλό ή κακό τρόπο την εξάρτηση αυτή του σκύλου. δλδ η θα τον κάνει να τον φοβάται και να υπακούει ή θα τον κάνει να τον σέβεται σαν αρχηγό του
  #34  
Παλιά 05-05-11, 13:43
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

οκ με το άβαταρ
αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ικανοποιούμε τους όρους του πάνου που εκτός απο μοντερέιτορ είναι και το μέλος που ξεκίνησε το θέμα...

εγώ μας βρίσκω εντός θέματος αλλά .... ποιός με ρωτάει εμένα???

το μπαλάκι στα εργασιακά
το χαδάκι στα κατοικίδια
και το φαγάκι στα κυριαρχικά κέρατα σαν τα δικά μου

εγώ πάντως θέλω να σας πώ ότι το κλίκερ κάνει πολύ δουλειά και με λίγη καλή θέληση και προσήλωση στην σωστή χρήση του μπορείς εύκολα να μάθεις τα βασικά στον σκύλο σου
  #35  
Παλιά 05-05-11, 15:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

οκ κλικερ ε
θα σας πω μια ιστοριουλα λιπον για να καταλαβετε τη εννοω
οταν πηρα το σκυλο μου πριν 10 χρονια πηραν και αλλοι απο τα γυρο χωρια απο την ιδια γεννα τα σκυλια ηταν ροττβαιλερ απο τα 11 κουταβια που γεννηθηκαν εμειναν 3 το δικο μου και αλλα 2
μετα απο 2 χρονια με φωναξαν (βασικα με παρακαλεσαν ) να παω να παρω ενα σκυλο ο οποιος ηταν αιμοβορος δεν πηγενε κανεις κοντα του εσπαγε την αλησιδα και ερτωγε οτι ειχε ποδια και περπατουσε ειχε στο ενεργητικο του φαει (σκυλους γατες κατσικες και ενα γαιδαρο ) ηταν ο αδερφος του δικου μου ενα απλα τεραστιο σκυλι καπου στα 70 κιλα αυτο βεβαια για μενα δεν εφτεγε ο σκυλος εφτεγαν τα αφεντικα του δεν τον εκπεδεψαν ποτε και τον φωβοταν το σκυλι ηταν μονιμα δεμενο
πιστευετε οτι αυτο το σκυλι μπορουσε να εκπεδευτη καπος αλλιως χωρις χρηση βιας ?
ΒΙΑ οπως το παρει κανεις φυσικα δεν ειπα να το σκωτοσεις στο ξυλο ετσι αλλα σε λογικα πλαισια οταν αυτο το σκυλι ανοιγει το στομα του σε ενα μικρο παιδι εγω που το εχω τη πρεπει να κανω ? να το κανω ντα με την εφημεριδα οταν νιωθει τον πονο στο ελαχιστο απο ολα τα αλλα σκυλια ?

οταν πηγενα να του βαλω νερο και φαει ειχα και στο πισω μερος του μυαλου μου οτι θα με φαει μου επιτεθηκε 2 φωρες τη μια δεν εφτασε η αλησιδα και την 2 επεσα και καταμεγαλη κολοφαρδια ειχα ξεχασει το στιλιαρι απο το σφηρι και το κοπανισα
αυτος ο σκυλος δε φωβοταν τιποτα και δεν ειχε μαθει να εχει αφεντικο θα δοκιμαζες να τον εκπεδευσεις με το κλικερ?


αυτο το σκυλι σε 6 μηνες εγινε ανθρωπος και ειναι ακομα και παρολο οτι εφαγε πολυ ξυλο δεν γινοταν αλλιως δεν συκωθηκε να φυγει ποτε ουτε εκανε κινησει να φαει κανεναν απο τα αφεντικα του ξανα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #36  
Παλιά 05-05-11, 16:17
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

χωρις καθολου κοντρα μεχρι να φτιαξει σχεση με εναν ανθρωπο και αν μιλαγαμε για εκπαιδευση και οχι για ενταξη στην οικογενεια αναγκαστικα θα επαιρνε μερικες διορθωσεις

αν και πιστευω οτι σε αλλο χωρο ο σκυλος θα ηταν αλλιως , προφανως ποτε δεν ειχε παιξει με τα αφεντικα του και θα του κοπαναγαν και καμια να γινει φυλακας , η αντιδραση που περιγραφεις ειναι αμυντικη και εσυ απλα το αποκανες το σκυλι

Το να δαγκωνει ενας σκυλος ενα παιδι δεν ειναι ανισοροπια , π.χ. εμενα ο σκυλος μου ξερει οτι παιζει μονο με εμενα τον ταιζω μονο εγω κλπ

και παει μια μερα ο υποτιθεμενος γιος μου και εκει που τον χαιδευει στην πλατη του χτυπαει το κεφαλι χαιδευτικα και ο σκυλος τον δαγκωνει και τον αφηνει αμεσως , ο σκυλος δεν ειναι ανισορροπος , βαζει ορια , ο σκυλος ειναι ζωο και προσπαθει να κυριαρχησει αν ξερεις τι σου γινεται και μεσα απο το παιχνιδι αποκτας τον σεβασμο του σκυλου σου και ας ειναι και το χειροτερο κερατο που εχει βγει

Ενας δυνατος σκυλος δεν δεχεται πανω απο ενα αφεντικο ( αυτον που τον κανει να περναει καλα παιζοντας , που τον ταιζει , τον χαιδευει και τον σεβεται )

απο αυτον δεχεται χαδια και μονο τους αλλους απλως τους ανεχεται και για τον σκυλο δεν ειναι φυσιολογικο ουτε το κλαυτερο του να ζει μεσα σε ενα σπιτι με τα παιδια να τον τραβολογανε , τον ενα να του λεει μη , τον αλλο να οτυ λεει μπραβο κλπ , αν ο σκυλος ειναι δυνατος , θα δαγκωσει τα παιδια , θα δαγκωσει πιθανον την συζηγο και αν δεν μπορει ουτε ο αντρας τους σπιτιου να τον προσεξει θα τον δαγκωσει και αυτον και θα μπει αρχηγος

οι σκυλοι καταλαβαινουν ποιον εχουν διπλα τους και αν ειναι δυνατου χαρακτηρα σου το λενε : ή αξιζεις να με πας ή σε παω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #37  
Παλιά 05-05-11, 16:44
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

τώρα πήγες στα άκρα τελείως ρε Χάρη...

και πάλι όμως με κλίκερ μιά χαρά θα έστρωνε ο σκύλος-απλά αργά αργά πολύ αργά
στο ενδιάμεσο θα δούλευε πολύ για να κερδίσει φαί και βόλτα και χάδι και παιχνίδι
όπου δούλευε βάλε για αρχή ένα απλό κάτσε
και όσο προχώραγε θα μάθαινε κι άλλα

και πιθανόν να ξεκίναγαν όλα με μιά μακράν νηστεία -ώστε τουλάχιστον να καταλάβαινε γερά ότι το φαί το δίνω εγώ και το δίνω υπο όρους συνεργασίας και όχι ως δεδομένο

λυπάμαι που θα το πώ
αλλά μην είσαι τόσο σίγουρος ότι έστρωσε μιά και καλή ο σκύλος που λές με το ξύλο
κάπου κάπως κάποτε δεν αποκλείεται να κάνει τα παλιά του κόλπα-ίσως με εσένα απών ας πούμε και υπο πίεση
όχι ότι θα αποκλειόταν να έκανε "κουτσουκέλα" με την μέθοδο που προτείνω εγώ ή με οποιαδήποτε άλλη μέθοδο-εξαρτάται απο πολλά αυτό -κυρίως την ηλικία του σκύλου όταν άρχισε να επανέρχεται σε ποιό "κοινωνικές" συμπεριφορές

το ξύλο αποκλείεται-οι λύκοι δεν επιβάλλονται δια της βίας ο ένας στον άλλον αλλά δια της πυγμής κυρίως και της πειθούς
το ίδιο και οι σκύλοι
τουλάχιστον αυτοί που μεγαλώσαν με τα αδέρφια τους και την μάνα τους-γιατί συχνά έχουμε και κουτάβια που φευγουν νωρίς απο την μάνα και δυσκολευονται πολύ να μάθουν μετά τι θα πεί πειθαρχία και ιεραρχία
  #38  
Παλιά 05-05-11, 21:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις καθολου κοντρα μεχρι να φτιαξει σχεση με εναν ανθρωπο και αν μιλαγαμε για εκπαιδευση και οχι για ενταξη στην οικογενεια αναγκαστικα θα επαιρνε μερικες διορθωσεις

αν και πιστευω οτι σε αλλο χωρο ο σκυλος θα ηταν αλλιως , προφανως ποτε δεν ειχε παιξει με τα αφεντικα του και θα του κοπαναγαν και καμια να γινει φυλακας , η αντιδραση που περιγραφεις ειναι αμυντικη και εσυ απλα το αποκανες το σκυλι

Το να δαγκωνει ενας σκυλος ενα παιδι δεν ειναι ανισοροπια , π.χ. εμενα ο σκυλος μου ξερει οτι παιζει μονο με εμενα τον ταιζω μονο εγω κλπ

και παει μια μερα ο υποτιθεμενος γιος μου και εκει που τον χαιδευει στην πλατη του χτυπαει το κεφαλι χαιδευτικα και ο σκυλος τον δαγκωνει και τον αφηνει αμεσως , ο σκυλος δεν ειναι ανισορροπος , βαζει ορια , ο σκυλος ειναι ζωο και προσπαθει να κυριαρχησει αν ξερεις τι σου γινεται και μεσα απο το παιχνιδι αποκτας τον σεβασμο του σκυλου σου και ας ειναι και το χειροτερο κερατο που εχει βγει

Ενας δυνατος σκυλος δεν δεχεται πανω απο ενα αφεντικο ( αυτον που τον κανει να περναει καλα παιζοντας , που τον ταιζει , τον χαιδευει και τον σεβεται )

απο αυτον δεχεται χαδια και μονο τους αλλους απλως τους ανεχεται και για τον σκυλο δεν ειναι φυσιολογικο ουτε το κλαυτερο του να ζει μεσα σε ενα σπιτι με τα παιδια να τον τραβολογανε , τον ενα να του λεει μη , τον αλλο να οτυ λεει μπραβο κλπ , αν ο σκυλος ειναι δυνατος , θα δαγκωσει τα παιδια , θα δαγκωσει πιθανον την συζηγο και αν δεν μπορει ουτε ο αντρας τους σπιτιου να τον προσεξει θα τον δαγκωσει και αυτον και θα μπει αρχηγος

οι σκυλοι καταλαβαινουν ποιον εχουν διπλα τους και αν ειναι δυνατου χαρακτηρα σου το λενε : ή αξιζεις να με πας ή σε παω
τι λες ?
εγω το αποκαμα η εγω το εφτιαξα ?
αμα το εδειναν σε εσενα το συγκεκριμενο θα ηθελα πολυ να πας να τον παρεις να τον εκπεδευσεις και να μη φωραει φιμοτρο και να σε βλεπω ισως τραβουσα και βιντεο
ξερω πολυ καλα τι μου γινετε και αμα θες μπορω να το αποδιξω αν ξερω απο σκυλια η οχι
απλα ολοι εσεις φανταζομε ειστε πολυ φιλοζωοι σωστα και εγω ειμαι το κτηνος που τα χτυπαω
ισως να λεω την αληθεια ομως και μη μου πει κανενας πο σας οτι δεν εχει δειρει ποτε του το σκυλο γιατι θα ειναι το μεγαλυτερο ψεμα που εχω ακουσει ποτε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mikrosaquaristas Εμφάνιση μηνυμάτων
τώρα πήγες στα άκρα τελείως ρε Χάρη...

και πάλι όμως με κλίκερ μιά χαρά θα έστρωνε ο σκύλος-απλά αργά αργά πολύ αργά
στο ενδιάμεσο θα δούλευε πολύ για να κερδίσει φαί και βόλτα και χάδι και παιχνίδι
όπου δούλευε βάλε για αρχή ένα απλό κάτσε
και όσο προχώραγε θα μάθαινε κι άλλα

και πιθανόν να ξεκίναγαν όλα με μιά μακράν νηστεία -ώστε τουλάχιστον να καταλάβαινε γερά ότι το φαί το δίνω εγώ και το δίνω υπο όρους συνεργασίας και όχι ως δεδομένο

λυπάμαι που θα το πώ
αλλά μην είσαι τόσο σίγουρος ότι έστρωσε μιά και καλή ο σκύλος που λές με το ξύλο
κάπου κάπως κάποτε δεν αποκλείεται να κάνει τα παλιά του κόλπα-ίσως με εσένα απών ας πούμε και υπο πίεση
όχι ότι θα αποκλειόταν να έκανε "κουτσουκέλα" με την μέθοδο που προτείνω εγώ ή με οποιαδήποτε άλλη μέθοδο-εξαρτάται απο πολλά αυτό -κυρίως την ηλικία του σκύλου όταν άρχισε να επανέρχεται σε ποιό "κοινωνικές" συμπεριφορές

το ξύλο αποκλείεται-οι λύκοι δεν επιβάλλονται δια της βίας ο ένας στον άλλον αλλά δια της πυγμής κυρίως και της πειθούς
το ίδιο και οι σκύλοι
τουλάχιστον αυτοί που μεγαλώσαν με τα αδέρφια τους και την μάνα τους-γιατί συχνά έχουμε και κουτάβια που φευγουν νωρίς απο την μάνα και δυσκολευονται πολύ να μάθουν μετά τι θα πεί πειθαρχία και ιεραρχία
θα τον ειχες μονιμα με φιμοτρο δηλαδι και θα εκανε ολα οσα λες ? γιατι πολυ ανετο σε βλεπω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 05-05-11 στις 21:44 Αιτία: Automerged Doublepost
  #39  
Παλιά 05-05-11, 21:48
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ισως να λεω την αληθεια ομως και μη μου πει κανενας πο σας οτι δεν εχει δειρει ποτε του το σκυλο γιατι θα ειναι το μεγαλυτερο ψεμα που εχω ακουσει ποτε
-------------------------
Ποτε κανεναν σκυλο μου

Αν πρεπει να πιεσεις σωματικα εναν σκυλο δεν το κανεις με καδρονια και αν ξερεις τι σου γινεται εναν ανασφαλη σκυλο δεν τον φοβιζεις περισσοτερο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #40  
Παλιά 05-05-11, 22:08
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποτε κανεναν σκυλο μου

Αν πρεπει να πιεσεις σωματικα εναν σκυλο δεν το κανεις με καδρονια και αν ξερεις τι σου γινεται εναν ανασφαλη σκυλο δεν τον φοβιζεις περισσοτερο
μπραβο εισαι καλος φιλοζωος το παιδι σου φανταζομε ομως του εχεις ριξει καμποσες στον κολο αμα κανει κατι ενω στο σκυλι που το αγαπας περισοτερο οχι σε ποιον τα τσαμπουνατε αυτα ?


διαβαζεις για τη σκυλο μιλαμε που ειδες εσυ την ανασφαλια ? σα να μου λες οτι ενα λιονταρι θα σε φαει απο ανασφαλια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #41  
Παλιά 05-05-11, 22:10
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αυτο που είπε με την λαβη δεν νομίζω να είναι ο κανονας. Αμα σου ριχτει το σκυλί δηλαδή, τι θα πεις; "πρρρρ... Τζακ. Κατσε!"

Στην προηγουμενη σελιδα λεγατε οτι είναι χαζομαρα οτι ο σκυλος προσπαθει να επιβληθει. Τωρα λετε το αντιθετο. Τι ισχύει τελικά;
__________________
Γιώργος
  #42  
Παλιά 05-05-11, 22:16
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

23 χρονων ειμαι και ευτυχως παιδια δεν εχω

ο σκυλος που περιγραφεις αντιδρα αμυντικα , ειναι επιθετικοτητα απο φοβο , λες οτι αντιδρουσε χωρις να προκληθει , λογω ελλειψης κοινωνικοποιησης , αντιδρουσε επιθετικα σε πραγματα που μαλλον δεν τα γνωριζε και ισως και λογω βαρεμαρας αφου ηταν ολη την ωρα δεμενος , ενας σκυλος που ειναι επιθετικος χωρις να φοβαται επιτιθεται μεσω κυνηγετικου ενστικτου το οποιο ειναι 100% εκπαιδευσιμο , οποτε αν οπως λες δεν φοβοταν εκανες λαλακια με το να χρησιμοποιησεις φτυαρι και του εθαψες το κυνηγετικο ενστικτο , ειτε αν φοβοταν του εδειξες οτι το να αντιδρα φοβικα επισυρει χειροτερα , οποτε απλα αντι να γεφυρωσεις την φοβια ειτε ανασφαλεια του την εθαψες και νομιζεις οτι εκανες κατι

επισης ναι κανεναν σκυλο μου δεν εχω χτυπησει , το κουταβι που τωρα ειναι 10 μηνων δεν το εχω διορθωσει ουτε μια φορα , μονο το ανακατευθυνα και δεν εχω προβληματα και ειναι πολυ πιο δυσκολο απο πολλους ενηλικες σκυλους

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων

Στην προηγουμενη σελιδα λεγατε οτι είναι χαζομαρα οτι ο σκυλος προσπαθει να επιβληθει. Τωρα λετε το αντιθετο. Τι ισχύει τελικά;
ελεγα οτι δεν προσπαθει να επιβληθει ο σκυλος οταν τραβαει στην βολτα ή δεν σηκωνεται για να καθησεις ή αν ανεβαινει στους καναπεδες που λεει ο μιλαν στην εκπομπη του , αν ο σκυλος σε δαγκωνει χωρις αυτο να ειναι αντιδραση φοβου τοτε ναι παει να σου επιβληθει , αλλα εκει δεν μπαινεις στην κοντρα , αν μπεις στην κοντρα εκει θα πας για λαμες και ραμματα , ανακατευθυνεις τον σκυλο αν θες να κανεις δουλεια

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
σα να μου λες οτι ενα λιονταρι θα σε φαει απο ανασφαλια
επισης αλλη κατασταση αυτη οπου το ζωο τρωει και αλλη αυτη οπου το ζωο επιτιθεται δεμενο αδιακριτως
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-05-11 στις 23:18
  #43  
Παλιά 05-05-11, 22:26
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελεγα οτι δεν προσπαθει να επιβληθει ο σκυλος οταν τραβαει στην βολτα ή δεν σηκωνεται για να καθησεις ή αν ανεβαινει στους καναπεδες που λεει ο μιλαν στην εκπομπη του , αν ο σκυλος σε δαγκωνει χωρις αυτο να ειναι αντιδραση φοβου τοτε ναι παει να σου επιβληθει , αλλα εκει δεν μπαινεις στην κοντρα , αν μπεις στην κοντρα εκει θα πας για λαμες και ραμματα , ανακατευθυνεις τον σκυλο αν θες να κανεις δουλεια
OK, καταλαβα. Και οταν ο σκυλος σου επιτιθεται, γιατι νομίζει π.χ. οτι θα του παρεις το παιχνιδι ή το φαί, πια είναι η σωστή προσεγγισή;
__________________
Γιώργος
  #44  
Παλιά 05-05-11, 22:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
23 χρονων ειμαι και ευτυχως παιδια δεν εχω

ο σκυλος που περιγραφεις αντιδρα αμυντικα , ειναι επιθετικοτητα απο φοβο , λες οτι αντιδρουσε χωρις να προκληθει , λογω ελλειψης κοινωνικοποιησης , αντιδρουσε επιθετικα σε πραγματα που μαλλον δεν τα γνωριζε και ισως και λογω βαρεμαρας αφου ηταν ολη την ωρα δεμενος , ενας σκυλος που ειναι επιθετικος χωρις να φοβαται επιτιθεται μεσω κυνηγετικου ενστικτου το οποιο ειναι 100% εκπαιδευσιμο , οποτε αν οπως λες δεν φοβοταν εκανες λαλακια με το να χρησιμοποιησεις φτυαρι και του εθαψες το κυνηγετικο ενστικτο , ειτε αν φοβοταν του εδειξες οτι το να αντιδρα φοβικα επισυρει χειροτερα , οποτε απλα αντι να γεφυρωσεις την φοβια ειτε ανασφαλεια του την εθαψες και νομιζεις οτι εκανες κατι

επισης ναι κανεναν σκυλο μου δεν εχω χτυπησει , το κουταβι που τωρα ειναι 10 μηνων δεν το εχω διορθωσει ουτε μια φορα , μονο το ανακατευθυνα και δεν εχω προβληματα και ειναι πολυ πιο δυσκολο απο πολλους ενηλικες σκυλους
ο σκυλος που περιγραφω δεν αντιδραει αμυντικα αντιδραει επιθετικα γιατι ξερει τι ειναι και ποσο δυναμη εχει οταν τα βαζει με ολοκληρο ζωντανο και το ξαπλονει κατω για χαβαλε
του εθαψα το ενστικτο ? ποιο ενστικτο το να με φαει ? εσενα αμα σου την επεφτε αυτος ο σκυλος τι θα εκανες ?
πες μου και σταματα να μου λες τη εχεις διαβασει τη εχεις ζησει θελω να μου πεις και ποσα σκυλια περασαν απο τα χερια σου ?

το κουταβι διλαδη ειναι ποιο δυσκολο να το εκπεδευσεις απο ενα σκυλο 2 ετον που το μονο που ξερει ειναι να σκωτονει αυτο μου λες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #45  
Παλιά 05-05-11, 22:32
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
OK, καταλαβα. Και οταν ο σκυλος σου επιτιθεται, γιατι νομίζει π.χ. οτι θα του παρεις το παιχνιδι ή το φαί, πια είναι η σωστή προσεγγισή;

γινεσαι πιο γρηγορος και δινεις εναλλακτικη στον σκυλο

Πιο σωστα με εναν κτητικο σκυλο , δεν απαιτεις με την μια ο σκυλος να αφηνει με εντολη

τον παρακινεις στην αρχη να δαγκωσει ενα αλλο αντικειμενο που κρατας ή δινεις φαι , κατι γευστικο ομως , και περνεις το αλλο και επαναλαμβανεις , οχι πολυ μην τον καψεις τον σκυλο 5 φορες ειναι πολλες για μια μερα

αν προκειται για μπαλακι και ο συλος κανει επαναφορα παρομοιως μολις ο σκυλος φερει το μπαλακι του βαζεις το φαι στα μουτρα να το μυρισει αφηνει το μπαλακι τρωει πετας αλλο μπαλακι και παει λεγοντας

οταν δινεις το φαι λες πχ αστο για να μπαινει στο μυαλο του σκυλου η εντολη , μετα αν ο σκυλος το εχει κουμπωσει βγαζεις το φαι και μολις αφησει πετας το αλλο μπαλακι και μολις ο σκυλος το εχει και αυτο απλα δουλευεις με ενα αντικειμενο αυτο σημαινει οτι αφηνει στο αστο
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #46  
Παλιά 05-05-11, 22:36
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελεγα οτι δεν προσπαθει να επιβληθει ο σκυλος οταν τραβαει στην βολτα ή δεν σηκωνεται για να καθησεις ή αν ανεβαινει στους καναπεδες που λεει ο μιλαν στην εκπομπη του , αν ο σκυλος σε δαγκωνει χωρις αυτο να ειναι αντιδραση φοβου τοτε ναι παει να σου επιβληθει , αλλα εκει δεν μπαινεις στην κοντρα , αν μπεις στην κοντρα εκει θα πας για λαμες και ραμματα , ανακατευθυνεις τον σκυλο αν θες να κανεις δουλεια
κατσε να σε φαει μη το δειρεις
εγω παλι θυμαμε τον εαυτο μου να γονατιζω και να του ριχνω μπουνιδια αμα μου εκανε τον τσαμπουκα και μολις της ετρωγε ερχοταν αγκαλιτσα παλι και μιλαμε για σκυλια με @@ οχι μπουμπουδες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #47  
Παλιά 05-05-11, 22:40
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

πρωτα απο ολα δεν εχει καμια σχεση η επιθετικοτητα στα ζωα με την επιθετικοτητα στον ανθρωπο

Αν ο σκυλος οπως λες δεν αντιδρουσε επιθετικα λογω φοβου αλλα λογω θαρρους δηλαδη μεσω κηνηγετικου ενστικτου ( ο σκυλος οταν δεν φοβαται παντα κυνηγαει , ο σκυλος ειναι κηνηγος )

επρεπε πρωτα να σε εμπιστευτει να τον ταιζες να ησουν ηρεμος ,

να το πλησιαζες με τον σωστο τροπο ,

μετα να αρχιζατε να παιζετε και μεσω του παιχνιδιου το οποιο ειναι εκφραση κυνηγετικου ενστικτου θα τον εκπαιδευες και αν πια επρεπε να βαλεις διορθωση αφου ειχε καταλαβει ακριβως τι πρεπει να κανει παιζοντας θα εβαζες διορθωση , η οποια δεν ειναι το φτυαρι

δεν μιλαω βασει βιβλιων

Κατσε και μαθε τι ειναι τα εξης βασικα που εχει ενας ολοκληρωμενος και ισορροπημενος σκυλος

prey drive / κηνηγετικο ενστικτο
fight drive / μαχητικοτητα
soscial aggresion / κοινωνικη επιθετικοτητα
defence drive / αμυντικο ενστικτο
food drive / ενστικτο αυτοσυντηρησης
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #48  
Παλιά 05-05-11, 22:42
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
γινεσαι πιο γρηγορος και δινεις εναλλακτικη στον σκυλο

Πιο σωστα με εναν κτητικο σκυλο , δεν απαιτεις με την μια ο σκυλος να αφηνει με εντολη

τον παρακινεις στην αρχη να δαγκωσει ενα αλλο αντικειμενο που κρατας ή δινεις φαι , κατι γευστικο ομως , και περνεις το αλλο και επαναλαμβανεις , οχι πολυ μην τον καψεις τον σκυλο 5 φορες ειναι πολλες για μια μερα

αν προκειται για μπαλακι και ο συλος κανει επαναφορα παρομοιως μολις ο σκυλος φερει το μπαλακι του βαζεις το φαι στα μουτρα να το μυρισει αφηνει το μπαλακι τρωει πετας αλλο μπαλακι και παει λεγοντας

οταν δινεις το φαι λες πχ αστο για να μπαινει στο μυαλο του σκυλου η εντολη , μετα αν ο σκυλος το εχει κουμπωσει βγαζεις το φαι και μολις αφησει πετας το αλλο μπαλακι και μολις ο σκυλος το εχει και αυτο απλα δουλευεις με ενα αντικειμενο αυτο σημαινει οτι αφηνει στο αστο
ομορφο ακουγετε στην πραξη ειναι αλλιως ομως με αυτον τον τροπο ποση ωρα μπορεις να εχεις το φαει μπροστα του ενω πραγματικα πειναει και να καθετε να το κοιταει μονο χωρις να φαει αν δεν ακουσει την εντολη φαε ?

η την ωρα που τρωει αραγε βαζεις το χερι σου μεσα στο μπολ ?
ειναι χρυσιμο παντος αυτο με το αστο αμα σε δαγκωσει να σε αφισει γρηγορα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #49  
Παλιά 05-05-11, 22:42
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
κατσε να σε φαει μη το δειρεις
εγω παλι θυμαμε τον εαυτο μου να γονατιζω και να του ριχνω μπουνιδια αμα μου εκανε τον τσαμπουκα και μολις της ετρωγε ερχοταν αγκαλιτσα παλι και μιλαμε για σκυλια με @@ οχι μπουμπουδες
και σου εχω πει νομιζω ηδη τρεις φορες εμμεσως οτι αν ειχες τον σκυλο που νομιζεις οτι ειχες θα ειχες παει για λαμες και ραμματα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #50  
Παλιά 05-05-11, 22:43
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

καλός σκύλος είναι ο νεκρός σκύλος????

από πότε θεωρείται το να το λιώσεις στο ξύλο σαν μέθοδος εκπαίδευσης??? απίστευτα πράγματα!!!
  #51  
Παλιά 05-05-11, 22:43
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
γινεσαι πιο γρηγορος και δινεις εναλλακτικη στον σκυλο
Ισως δεν καταλαβες ακριβως. Με το που τον πλησιασεις οταν τρωει ορμάει. Εμενα σκυλος μας, με ειχε πιασει μια φορα τα δαχτυλα... (τωρα δεν γινεται τιποτα. Μας εχει αφήσει εδω και ενα χρονο κ εναμιση μηνα). Απλα, επειδη μου φαινεται περιεργο, γιατι δεν ηταν γενικά επιθετικός απεναντί μας. Μονο αμα του επερνες το φαι θα επερνε εσενα για φαι!

Για την περίπτωση που περιγραφή ο Χαρης, ενως τοσο επιθετικου σκυλου, ποια θα ηταν η λιγοτερο βιαια προσεγγιση; Ποσο αποτελεσμα μπορεί να εχει; Τωρα ειδα την απαντηση σου.
__________________
Γιώργος
  #52  
Παλιά 05-05-11, 22:44
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ομορφο ακουγετε στην πραξη ειναι αλλιως ομως με αυτον τον τροπο ποση ωρα μπορεις να εχεις το φαει μπροστα του ενω πραγματικα πειναει και να καθετε να το κοιταει μονο χωρις να φαει αν δεν ακουσει την εντολη φαε ?

η την ωρα που τρωει αραγε βαζεις το χερι σου μεσα στο μπολ ?
ειναι χρυσιμο παντος αυτο με το αστο αμα σε δαγκωσει να σε αφισει γρηγορα
τα σκυλια μου τα ταιζω απο κουταβια παντα στο χερι , για να συσφιξω την σχεση και να συνδεσουν το φαι με εμενα και επισης δεν παιζω με το φαι τους , οι εντολες που δουλευω ειναι για να περναμε και οι δυο καλα και οχι για να εκφραζω βιτσια
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #53  
Παλιά 05-05-11, 22:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
πρωτα απο ολα δεν εχει καμια σχεση η επιθετικοτητα στα ζωα με την επιθετικοτητα στον ανθρωπο

Αν ο σκυλος οπως λες δεν αντιδρουσε επιθετικα λογω φοβου αλλα λογω θαρρους δηλαδη μεσω κηνηγετικου ενστικτου ( ο σκυλος οταν δεν φοβαται παντα κυνηγαει , ο σκυλος ειναι κηνηγος )

επρεπε πρωτα να σε εμπιστευτει να τον ταιζες να ησουν ηρεμος ,

να το πλησιαζες με τον σωστο τροπο ,

μετα να αρχιζατε να παιζετε και μεσω του παιχνιδιου το οποιο ειναι εκφραση κυνηγετικου ενστικτου θα τον εκπαιδευες και αν πια επρεπε να βαλεις διορθωση αφου ειχε καταλαβει ακριβως τι πρεπει να κανει παιζοντας θα εβαζες διορθωση , η οποια δεν ειναι το φτυαρι

δεν μιλαω βασει βιβλιων

Κατσε και μαθε τι ειναι τα εξης βασικα που εχει ενας ολοκληρωμενος και ισορροπημενος σκυλος

prey drive / κηνηγετικο ενστικτο
fight drive / μαχητικοτητα
soscial aggresion / κοινωνικη επιθετικοτητα
defence drive / αμυντικο ενστικτο
food drive / ενστικτο αυτοσυντηρησης


ακου να σου πω ρε φιλε γιατι πολλα δε ξερεις ουτε καν τι ειναι το στιλιαρι !
σου ειπα να μου πεις καποια πραγματα
αλλα απλα τα προσπερνας απαντισε μου τη σκυλια εχεισ εκπεδευσει και τη ρατσες
ειναι πολυ ευκολο να διαβαζω κι εγω ενα βιβλιο και να κατσω και να σου γραψω αυτα που διαβασα
ειναι πολυ ευκολο να σου πω ποσα βιβλια διαβασα
αλλα αυτα που εμαθα απο ενα τυπο ελληνο αμερικανο που εκπεδευε σκυλια αμα σας τα πω θα λετε οτι σας λεω χαζομαρες και οτι ειναι εξοπραγματικα και θα σου δωσο ενα μικρο παραδειγμα οταν ενα κουταβι σε δαγκονει πως του το κοβεις ? και θα σου πω τη μεθοδο που μου ειπε ο αμερικανος
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-05-11 στις 23:21
  #54  
Παλιά 05-05-11, 22:50
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Για την περίπτωση που περιγραφή ο Χαρης, ενως τοσο επιθετικου σκυλου, ποια θα ηταν η λιγοτερο βιαια προσεγγιση; Ποσο αποτελεσμα μπορεί να εχει;
ειπα λιγο πιο πανω μην τα ξαναγραφω

τα σκυλια με τα οποια ασχολουμαι κανουν αυτα

BORKED

BORKED


ο σκυλος μου που δουλευω τωρα 7 μηνων στο βιντεο

BORKED

καταλαβαινεις οτι εχω μια σχεση με επιθετικα σκυλια μεσω διαδικασιων που βαθμολογουν τον σκυλο ωστε να ξερω τι λεω
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
  #55  
Παλιά 05-05-11, 22:52
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
και σου εχω πει νομιζω ηδη τρεις φορες εμμεσως οτι αν ειχες τον σκυλο που νομιζεις οτι ειχες θα ειχες παει για λαμες και ραμματα
εδω γελαμε μαλλον δε ξερεις
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #56  
Παλιά 05-05-11, 22:53
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν ενα κουταβι σε δαγκονει πως του το κοβεις ? και θα σου πω τη μεθοδο που μου ειπε ο αμερικανος
δεν του το κοβω λεω μπραβο και αυτη ειναι η διαφορα μας , οτι εγω εχω σκυλους που θελω να δαγκωνουν και να με ακουν παραμενοντας στο 100% τους

και αμα θελω σκυλο που δεν δαγκωνει θα διαλεξω απο μια φυλη που δεν δαγκωνει

και εσυ δεν ξερεις γιατι εχεις σκυλους που ισως δαγκωνουν
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-05-11 στις 23:22
  #57  
Παλιά 05-05-11, 22:53
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
καλός σκύλος είναι ο νεκρός σκύλος????

από πότε θεωρείται το να το λιώσεις στο ξύλο σαν μέθοδος εκπαίδευσης??? απίστευτα πράγματα!!!
δεν ειπα οτι το ξυλο ειναι μεθοδος αλλα οχι να αρνουμαστε οτι δεν εχουμε δειρει ποτε το σκυλι μας και κανεις δεν ειπε να λιωσεις το σκυλι στο ξυλο
μην παρανοιτε αυτα που λεω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
  #58  
Παλιά 05-05-11, 22:56
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

δεν εχω δειρει ποτε σκυλο μου τι δεν καταλαβαινεις ; ουτε κομπλεξ εχω ουτε βλεπω μεχρι την μυτη μου για να νομιζω οτι μονο με το ξυλο μαθαινουν τα ζωα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν του το κοβω λεω μπραβο και αυτη ειναι η διαφορα μας , οτι εγω εχω σκυλους που θελω να δαγκωνουν και να με ακουν παραμενοντας στο 100% τους

και αμα θελω σκυλο που δεν δαγκωνει θα διαλεξω απο μια φυλη που δεν δαγκωνει

και εσυ δεν ξερεις γιατι εχεις σκυλους που ισως δαγκωνουν
και επισης διαφερουμε στο οτι καταλαβαινω οτι το κουταβι που δαγκωνει παιζει και αν του δωσω ενα πανακι να δαγκωνει και να παιξουμε θα σταματησει να με δαγκωνει ενω εσυ νομιζεις οτι το ιδιο κουταβι οταν μεγαλωσει θα σε τρωει
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 05-05-11 στις 23:22
  #59  
Παλιά 05-05-11, 23:03
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν του το κοβω λεω μπραβο και αυτη ειναι η διαφορα μας , οτι εγω εχω σκυλους που θελω να δαγκωνουν και να με ακουν παραμενοντας στο 100% τους

και αμα θελω σκυλο που δεν δαγκωνει θα διαλεξω απο μια φυλη που δεν δαγκωνει

και εσυ δεν ξερεις γιατι εχεις σκυλους που ισως δαγκωνουν
αμα δηλαδη το σκυλι ερχετε και στο παιχνιδι πανω σου δαγκωνει το χερι απλα του λες μπραβο και του το τραβας κοντρα ε σαν το παιχνιδι του ενα πραμα εισαι πραγματικα αστειος

μπορεις να απαντισεις και στις αλλες ερωτησεις που εκανα ?????????
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
και επισης διαφερουμε στο οτι καταλαβαινω οτι το κουταβι που δαγκωνει παιζει και αν του δωσω ενα πανακι να δαγκωνει και να παιξουμε θα σταματησει να με δαγκωνει ενω εσυ νομιζεις οτι το ιδιο κουταβι οταν μεγαλωσει θα σε τρωει
ουτε καν διαβαζεις τη γραφω διλαδη εσενα σου αρεσει να ερχετε ο σκυλοσ σου και επιδει θελει να παιξει σε τραβαει απο τα δαχτυλα ας πουμε απο της καλτσες και δε τρεχει τιποτα αυτο εχεισ σκεφτει οτι θα στο κανει και οταν μεγαλοσει γιατι ετσι το εχεισ μαθει ?
εγω δε νομιζω οτι θα με τρωει φιλε μου δεν γινετε αλλοστε ειμαι το αφεντικο του ο εκπεδευτης του ο καλυτερος του φιλος αυτος που θα του ριξω τη μπουφλα αμα κανει καμια μακακια και αυτος που θα τον παρω αγκαλια και θα κοιμηθω μαζι του στο πλατισκαλο
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 05-05-11 στις 23:03 Αιτία: Automerged Doublepost
  #60  
Παλιά 05-05-11, 23:03
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

σορρθ πηγα να κανω παραθεση ενα ποστ σου και εκανα καταλαθος επεξεργασια αλλα το διορθωσα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
On Line Βιβλιο ahar Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 13 09-03-09 15:21
ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΨΑΡΙΟΥ g-pavl Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-11-08 12:54
Βιβλιο για δισκους Pritanis Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 72 19-08-08 06:02
προταση για καλο βιβλιο giamaios Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 9 26-10-04 10:38
ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ?? sbravos Βιβλιογραφία Γλυκού Νερού 12 22-03-03 16:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12456 seconds with 13 queries