Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-04-11, 13:48
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή Ευθανασία....

Μακρυά από όλους μας.....

αλλά ρωτάω επειδή έχει πέσει το μάτι μου σε αναζητήσεις και εδώ, ότι αν κτύπα ξύλο είναι πλέον αργά για κανένα ψαράκι μας, ο προτεινόμενος τρόπος είναι σε ένα τάπερ και στην κατάψυξη....

όντως είναι έτσι? αν ναι γιατί? δεν υποφέρει έτσι το ζωντανό? άλλες εναλλακτικές λύσεις?

Ξανά sorry για το μακάβριο του θέματος....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-04-11, 13:54
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

νομιζω οτι βαζοντας το ψαρακι με νερο ενυδρειου παντα λεμε σε καταψυξη ουσιαστικα αυτο που κανουμε ειναι να του χαμηλωνουμε το μεταβολισμο λογω ψυχους μεχρις οτου πεσει σε κομα και τελικα θανατωθει...
χωρις πονο και αγχος ουσιαστικια κοιμαται και μεσα στον υπνο του πεθαινει χωρις αγχος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-04-11, 13:54
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Ηθιστε ο καλυτερος τροπος για ευθανασια να ειναι αυτος που οδηγει σε "αιωνιο υπνο"
π.χ εγω στην δουλεια μου χρησιμοποιω CO2 , αλλα επειδη αν το βαλεις στα ψαρια δεν θα καταλαβουν και πολλα και θα θελεις παρα πολυ , ασε που θα μεγαλωσουν τα φυτα προτιματε η καταψυξη , επειδη κατεβαινει ο μεταβολισμος του ψαριου σχεδον σιγα σιγα και "κοιμαται" !
Βεβαια δεν εχουμε την μαρτυρια ενος ψαριου για να ξερουμε τι ακριβως συνβαινει !
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-04-11, 13:58
Το avatar του χρήστη Esprit
Esprit Ο χρήστης Esprit δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-12-2010
Περιοχή: Μαρούσι / Αθήνα
Μηνύματα: 238
Send a message via Skype™ to Esprit
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον τοπικ αν και δυσάρεστο!

Κάπου είχα διαβάσει ότι και κόβοντας το κεφαλάκι του ψαριού απότομα με ένα μαχαίρι είναι καλός θάνατος αλλά αυτό είναι υπεράνω των δυνάμεων μου για να το κάνω...

Τελικά ισχύει αυτό με το ταπεράκι και κατάψυξη?
__________________
Ο κόσμος είναι γεμάτος από μαγικά πράγματα που περιμένουν υπομονετικά το πνεύμα μας να γίνει πιο οξυδερκές.
Bertrand Russel, 1872-1970
http://www.w-engineering.blogspot.com
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-04-11, 14:00
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Αν δεν υπαρχει γαριφαελαιο (εκχυλισμα ελαιου απο γαρυφαλο που το προμηθευεστε απο φαρμακειο) το οποιο ειναι το πιο ανωδυνο, η καταψυξη ειναι ο πιο αποδεκτος τροπος.
(Χτυπα ξυλο και ξου ξου σκορδα..)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-04-11, 14:04
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Σε μια ιστοσελίδα ανέφερε για χρήση διαφόρων σκευασμάτων, όπως Benzocaine, Quinaldine sulfate (Quinate), Διττανθρακικό νάτριο και Tricaine.
Είναι προτιμότερα από την χρήση κατάψυξης?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-04-11, 14:04
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

esprit δε μου ακουγεται και τοσο ανωδυνο ενα ψαρακι εξω απο το νερο χωρις φοβο ασε την επαφη με το μαχαιρι...
καπου εχω ακουσει και εγω για γαρυφαλελαιο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-04-11, 14:08
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μια ιστοσελίδα ανέφερε για χρήση διαφόρων σκευασμάτων, όπως Benzocaine, Quinaldine sulfate (Quinate), Διττανθρακικό νάτριο και Tricaine.
Είναι προτιμότερα από την χρήση κατάψυξης?
Στην Αμερικη οπου υπαρχουν και καταλληλης ειδικοτητας ιατροι και πηγαινεις το ψαρι σου για μια απλη επεμβασουλα μεχρι ευθανασια, υπαρχουν και εξειδικευμενα φαρμακα.
Στην Ευρωπη εκτως του οτι ειναι δυσευρετα και πανακριβα, νομιζω πως ειναι και παρανομα λογο μη ενημερωσης και ελειψη ειδικοτητας γυρω απο τετοια πραγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-04-11, 14:18
Το avatar του χρήστη spiros06
spiros06 Ο χρήστης spiros06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Αθήνα(Κυψέλη)
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

προχθές πέθανε ένας μονομάχος που είχα απο δηλητηρίαση(έκθεση σε αμωνία σε ένα μπολ για κανα χρόνο) απο τον προκάτοχό του.τον έβλεπα να χτυπιέται και να υποφέρει χώρις να μπορώ να κάνω τίποτα.
δυστυχώς απο τον θάνατο δεν ξεφεύγει τίποτα(χτυπάμε ξύλο).τουλάχιστον να είναι όσο πιο ανώδυνος γίνετε.
__________________
Κι όμως κινείται!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-04-11, 15:40
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Δύο τρόπους γνωρίζω, ο ένας με μεγάλη δόση αναισθητικού (γαρυφαλελαιο, αιθέρας κλπ) ή μέσα σε παγωμένο νερό (παγάκια + ελάχιστο νερό και το ψάρι πεθαίνει άμεσα, χωρίς να χτυπιέται). Και αυτό με την κατάψυξη ακούγεται λογικό (έτσι νομίζω κάνουν ευθανασία σε σαύρες και λοιπά ερπετά) αλλά δεν μπορώ να πω πιο είναι το καλύτερο για το ψάρι...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-04-11, 16:05
Το avatar του χρήστη Psaras
Psaras Ο χρήστης Psaras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2011
Περιοχή: Αγία Παρασκευή, Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Πάντως εγώ με το ψαροντούφεκο έχω μαχαιράκι ευθανασίας
και πλεον δεν παίρνει ούτε δευτερόλεπτο
(από την στιγμή που το ακινητοποιήσω στα χέρια μου, άν δεν έχει πεθάνει με την πρώτη βολή κιόλας)
ακούγεται μακάβριο αλλά νομίζω πως θα προτιμούσα αυτό παρά κατάψυξη που μπορεί να παρει κανένα 15λεπτο.....
το θέμα είναι να βρούμε τον καλύτερο(ταχύτερο) τρόπο για το ψαράκι μας
και όχι για εμάς επειδή δεν αντέχουμε πχ. να το κρατάμε,βλέπουμε...

**φιλικά πάντα...γνώμες λέμε για να βρούμε την καλύτερη δυνατή λύση
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-04-11, 00:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
esprit δε μου ακουγεται και τοσο ανωδυνο ενα ψαρακι εξω απο το νερο χωρις φοβο ασε την επαφη με το μαχαιρι...
καπου εχω ακουσει και εγω για γαρυφαλελαιο
Εννοειται οτι στο ταπερ εχει νερο απο το ενυδρειο.

Το τροπικο ψαρι ως ψυχρόαιμος (ποικιλόθερμος)* οργανισμος, πεφτει σε ληθαργο οσο πεφτει η θερμοκρασια μειώνοντας τις λειτουργίες του οργανισμού του, πολυ πριν γινει παγος το νερο, ετσι δεν καταλαβαινει τιποτα.
Οταν ενα ψαρι πεθαινει απο φυσικο θανατο τοτε αυτο εκκρινει καποιες τοξινες. Σε εξετασεις ψαριων που θανατωθηκαν στη καταψυξη δεν βρεθηκαν τοξινες.
Συνδυασμος με ελαφρα ναρκωση με γαρυφαλελαιο πριν την καταψυξη πιστευω ειναι ακομα καλυτερα.

ΥΓ Δεν ενδυκνειται αυτη η μεθοδος για ψαρια κρυου νερου που αντεχουν πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.

* Η θερμοκρασία του σώματος ενός ζώου είναι αποτέλεσμα δυο λειτουργιών, της πρόσληψης και της απώλειας θερμότητας. Όσο ζει ένα ζώο παράγει θερμότητα. Το μεγαλύτερο μέρος αυτής της θερμότητας χάνεται στο περιβάλλον αμέσως μόλις παραχθεί. Έτσι η επιφάνεια του σώματος των ζώων έχει χαμηλότερη θερμοκρασία από ότι το εσωτερικό τους. Τα περισσότερα ζώα, μεταξύ των οποίων και τα ψάρια, έχουν χαμηλή παραγωγή θερμότητας και παράλληλα το σώμα τους αφήνει εύκολα την θερμότητα να φύγει στο περιβάλλον. Αυτά τα ζώα ονομάζονται εξώθερμα, δηλαδή το ποσό θερμότητας που καθορίζει την θερμοκρασία του σώματος τους, προέρχεται από το περιβάλλον και πολύ λιγότερο από την θερμοκρασία που προέρχεται από τον δικό τους μεταβολισμό. Πιο παλιά τα εξώθερμα ζώα τα ονόμαζαν ψυχρόαιμα. Όμως, ένα τροπικό ψάρι ή μια σαύρα που κάθεται στον ήλιο μπορεί να αποκτήσει υψηλότερες θερμοκρασίες από ένα θηλαστικό και άρα ο όρος ψυχρόαιμος είναι αδόκιμος. Αργότερα αντί για ψυχρόαιμα και θερμόαιμα καθιερώθηκαν οι όροι ποικιλόθερμα και ομοιόθερμα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-04-11, 15:27
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

ωραιος ο delta66, δωσε γνωση στο λαο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-04-11, 15:37
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

καλο θα ηταν να υπαχει ενα υπομνημα σαν αυτο.....

Λυπαμαι που το λεω αλλα μερικες φορες ειναι απαραιτητο
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-11, 17:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

οκ αν το ψαρι ειναι μικρο το βαζουμε στην καταψηξη αν ειναι μεγαλο πανω απο 40 εκ ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-11, 17:56
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ αν το ψαρι ειναι μικρο το βαζουμε στην καταψηξη αν ειναι μεγαλο πανω απο 40 εκ ?
Στο τηγάνι

Σορι αλλα δεν άντεξα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-11, 18:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ αν το ψαρι ειναι μικρο το βαζουμε στην καταψηξη αν ειναι μεγαλο πανω απο 40 εκ ?
Πλαστικο δοχειο απο ικεα και σε καταψυκτη κανονικο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-04-11, 18:38
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πλαστικο δοχειο απο ικεα και σε καταψυκτη κανονικο?
ωραια θα τρεχουμε στο γειτονα και θα του λεμε αδιασε ρε γειτονα τον καταψηκτη να κανω ευθανασια στο ψαρι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-04-11, 18:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια θα τρεχουμε στο γειτονα και θα του λεμε αδιασε ρε γειτονα τον καταψηκτη να κανω ευθανασια στο ψαρι
Ας μη το αδειαζει.
Πες του "πετα ρε μαστορα κι αυτο το ψαρι στην καταψυξη και θα ερθω αυριο να το παρω"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 07-04-11, 20:06
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας μη το αδειαζει.
Πες του "πετα ρε μαστορα κι αυτο το ψαρι στην καταψυξη και θα ερθω αυριο να το παρω"
εγω παντως στο ψαρεμα επειδη δεν μπορω να τα βλεπω να σπαρταρανε εχω ενα μαχαιρακι τα κατφωνω αναμεσα στα ματια και κατευθειαν πεθαινουν...

τωρα δεν ξερω ποσο μπορεις να το κανεις αυτο με ενα νεον χωρις να σφαχτεις
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-04-11, 20:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω παντως στο ψαρεμα επειδη δεν μπορω να τα βλεπω να σπαρταρανε εχω ενα μαχαιρακι τα κατφωνω αναμεσα στα ματια και κατευθειαν πεθαινουν...

τωρα δεν ξερω ποσο μπορεις να το κανεις αυτο με ενα νεον χωρις να σφαχτεις
Το κανεις αλλιως.
Κοψιμο στο υψος πισω απο τα βραγχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-04-11, 21:01
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Thumbs up

Πιστευω η καλυτερη και η πιο γρηγορη λυση μακραν εκτος απο την αναισθησια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-04-11, 00:12
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Με ανατριχιασατε βραδιάτικα!

Εγώ πάντως αν κάποιο ψάρι είναι στα τελευταια του δεν το ενοχλώ απλά το αφήνω στην ησυχια του! Και πείτε με ακαρδη αλλά ούτε να του κόψω το κεφάλι μπορω ούτε να το βάλω στην καταψυξη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-04-11, 00:39
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ πάντως αν κάποιο ψάρι είναι στα τελευταια του δεν το ενοχλώ απλά το αφήνω στην ησυχια του! Και πείτε με ακαρδο αλλά ούτε να του κόψω το κεφάλι μπορω ούτε να το βάλω στην καταψυξη...

__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-04-11, 10:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή ο 4/5

εδω ταιριαζει να αναφερω την ιστορια του "4/5" μου. ο 4/5 ειναι ενα maingano απο τα 2 που μου εδωσε ενας φιλος συγχομπιστας και τον ευχαριστω.
κατα τη μεταφορα που κρατησε αρκετες ωρες ηταν στην ιδια σακουλα και δυστυχως το ενα χτυπησε το αλλο πολυ ασχημα. οταν ανοιξα τη συσκευασια ο 4/5 δεν ειχε ουρα..ουτε τη βαση της ουρα του και επεπλεε ανασκελα.
εκανα την προσαρμογη..εβαλα το αλλο μαινγκανο στο ενυδρειο και αφησα τον 4/5 στο σαμπ. επι 2 μερες το ψαρι ηταν ανασκελα. δεν επεπλεε πλεον και εμενε βυθισμενο αναποδα. πολλοι θα ειχαν ανατρεξει στη λυση της ευθανασιας βλεποντας ενα ακρωτηριασμενο ψαρι με την κοιλια επανω επι 2 μερες...και δε λεω πως δε το σκεφτηκα...καπου διστασα ομως.
ο 4/5 λοιπον την 3η μερα καταφερε να γυρισει σε σωστη θεση...και μετα απο μερικες μερες ακομη αρχισε να τρωει.
σημερα....καποιους μηνες μετα..ειναι φυσικα ακρωτηριασμενος (αφου φαγωθηκε και η σαρκα στη βαση της ουρας οποτε δεν μπορει να αναπλαστει οπως τα πτερυγια) αλλα χαιρει ακρας υγειας και ζει με τα υπολοιπα μαλαουι στο ενυδρειο χωρις να υστερει σε τιποτα (εκτος απο μια ουρα και κατι...εξου και το ονομα "4/5") απο τα υπολοιπα...σε ορεξη, φλερτ, καυγαδακια κ.τ.λ. ακομη και ετσι κολυμπα ταχυτατα και τρωει μαζι με ολα τα αλλα ψαρια χωρις να του παρεχω καμια ξεχωριστη φροντιδα.
αυτο στο οποιο θελω να καταληξω γραφοντας τα παραπανω ειναι....

ποτε ξερουμε οτι το ψαρι ειναι καταδικασμενο ωστε να σκεφτει καποιος την ευθανασια??
προσωπικα εφοσον ειδα οτι ενα ψαρι που του λειπει το 1/5 του σωματος του και μενει ακινητο στο βυθο αναποδα επι 2 μερες μπορει να αναρρωσει πληρως και να συνεχισει τη ζωη του......δεν μπορω πλεον να αποφασισω ποτε εχει περασει το "οριο"...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 08-04-11 στις 10:44
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-04-11, 10:24
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ποτε ξερουμε οτι το ψαρι ειναι καταδικασμενο ωστε να σκεφτει καποιος την ευθανασια??
Πολυ σοβαρο ερωτημα και αποτελει την ηθικη πλευρα της ευθανασιας.

Ιδιως εαν ο χομπυστας δεν εχει την εμπειρια να ''διαβασει'' αυτο που του δειχνει το ψαρι του η ακομη και ο πιο γνωστης που εχει παντα την πιθανοτητα λαθους.

Η ευθανασια ειναι ενα θεμα που ποναει απο οποια πλευρα κι αν το πιασεις...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-04-11, 10:40
Το avatar του χρήστη spiros06
spiros06 Ο χρήστης spiros06 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Αθήνα(Κυψέλη)
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω ταιριαζει να αναφερω την ιστορια του "4/5" μου. ο 4/5 ειναι ενα maingano απο τα 2 που μου εδωσε ενας φιλος συγχομπιστας και τον ευχαριστω.
κατα τη μεταφορα που κρατησε αρκετες ωρες ηταν στην ιδια σακουλα και δυστυχως το ενα χτυπησε το αλλο πολυ ασχημα. οταν ανοιξα τη συσκευασια ο 4/5 δεν ειχε ουρα..ουτε τη βαση της ουρα του και επεπλεε ανασκελα.
εκανα την προσαρμογη..εβαλα το αλλο μαινγκανο στο ενυδρειο και αφησα τον 4/5 στο σαμπ. επι 2 μερες το ψαρι ηταν ανασκελα. δεν επεπλεε πλεον και εμενε βυθισμενο αναποδα. πολλοι θα ειχαν ανατρεξει στη λυση της ευθανασιας βλεποντας ενα ακρωτηριασμενο ψαρι με την κοιλια επανω επι 2 μερες...και δε λεω πως δε το σκεφτηκα...καπου διστασα ομως.
ο 4/5 λοιπον την 3η μερα καταφερε να γυρισει σε σωστη θεση...και μετα απο μερικες μερες ακομη αρχισε να τρωει.
σημερα....καποιους μηνες μετα..ειναι φυσικα ακρωτηριασμενος (αφου φαγωθηκε και η σαρκα στη βαση της ουρας οποτε δεν μπορει να αναπλαστει οπως τα πτερυγια) αλλα χαιρει ακρας υγειας και ζει με τα υπολοιπα μαλαουι στο ενυδρειο χωρις να υστερει σε τιποτα (εκτος απο μια ουρα και κατι...εξου και το ονομα "4/5") απο τα υπολοιπα...σε ορεξη, φλερτ, καυγαδακια κ.τ.λ. ακομη και ετσι κολυμπα ταχυτατα και τρωει μαζι με ολα τα αλλα ψαρια χωρις να του παρεχω καμια ξεχωριστη φροντιδα.
αυτο στο οποιο θελω να καταληξω γραφοτνας τα παραπανω ειναι....

ποτε ξερουμε οτι το ψαρι ειναι καταδικασμενο ωστε να σκεφτει καποιος την ευθανασια??
προσωπικα εφοσον ειδα οτι ενα ψαρι που του λειπει το 1/5 του σωματος του και μενει ακινητο στο βυθο αναποδα επι 2 μερες μπορει να αναρρωσει πληρως και να συνεχισει τη ζωη του......δεν μπορω πλεον να αποφασισω ποτε εχει περασει το "οριο"...
Εμένα πάντος μου άλλαξες γνώμη.δεν πρόκειτε να ξανασκεφτώ ευθανασία παρα θα κάνω το καλύτερο δυνατό για το ψάρι που έχει κάποιο πρόβλημα, ακόμα και όταν νομίζω οτι είναι στα τελευταία του.και θα μείνω σε αυτό που είπες στο τέλος(<<προσωπικα εφοσον ειδα οτι ενα ψαρι που του λειπει το 1/5 του σωματος του και μενει ακινητο στο βυθο αναποδα επι 2 μερες μπορει να αναρρωσει πληρως και να συνεχισει τη ζωη του......δεν μπορω πλεον να αποφασισω ποτε εχει περασει το "οριο"...>>)και θα συμφωνήσω, γιατί όπως είχε πει και ο Σόλων ''ΜΗΔΕΝΑ ΠΡΟ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΜΑΚΑΡΙΖΕ''...
Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες την εμπειρία σου.
__________________
Κι όμως κινείται!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-04-11, 13:33
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Δεν ξερω ποιο ειανι το σωστο..
απο το να αφησεις το ψαρι να ταλαιπωρειται...
τελικα γνωμη δεν βγαλαμε..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-04-11, 14:56
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Η περιπτωση με το μαιγκανο του Πανου ηταν δυσκολη.
9 στους 10 θα εκαναν ευθανασια και φυσικα δεν θα μαθαιναν ποτε οτι το ψαρι τελικα θα επιζουσε και θα ζουσε μια αξιοπρεπη ζωη εστω και μη αρτιμελες.

Συνηθως καποιος εμπειρος χομπιστας -ιδιως στην παρατηρηση των σωστων συμπεριφορων των ψαριων και στις ασθενειες- θα ξερει ποτε να κανει ευθανασια.
Γιαυτο οι αρχαριοι ας μη το επιχειρουν.

Μια περιπτωση δικη μου ηταν οταν εβλεπα ενα καρδιναλιο μου ονοματι Κουασιμοδος, να αρχιζει να στραβωνει το σωμα του.
Περιπτωση που συμβαινει σε ενα ψαρι που το παιρνεις πολυ μικρο και δεν διακρινεις το επερχομενο προβλημα, συνηθως γενετικο.
Εβλεπα δυσκολια στο κολυμπι, κολυμπουσε με κλιση προς τα πανω κλπ και με τον καιρο χειροτερευε, με εμφανη παραλυση απο τη μεση και κατω.
Οταν πρωτοπαρατηρησα το προβλημα ηξερα την καταληξη του αλλα εφοσον εβλεπα το ψαρι να εχει ορεξη για φαγητο, να παρακολουθει τα αλλα ψαρια στην ομαδικη συμπεριφορα, να συναγωνιζεται στις διαφορες δραστηριοτητες, να εχει τα χρωματα του κλπ κλπ αποφασισα να τον αφησω στο ενυδρειο μεχρι να μου δειξει οτι δεν παει αλλο.
Το αποτελεσμα ηταν να ζησει εναμιση χρονο ακομα με το προβλημα αλλα αξιοπρεπεστατα, πριν αρχισει να απομονωνεται απο το κοπαδι και να μενει κατω απο την εξοδο του φιλτρου χωρις ορεξη για φαγητο.
Στο τελος ξαπλωσε στην αμμο με δυσκολια στην ανασα.
Αυτο ηταν το δειγμα που περιμενα.
Θελω να πω δλδ οτι δεν καταφευγουμε αμεσως στην ευθανασια με το παραμικρο ή εστω σοβαροτερο προβλημα.
Το κριτηριο πρεπει να ειναι η πολυ κακη ποιοτητας ζωης του ψαριου και το μη αναστρεψιμο της καταστασης.

Πιστευω οτι η επιλογη να το αφησω να ζησει ηταν σωστη αφου το ψαρι εφτασε να προσπαθει ακομα και να αναπαραχθει.

Ευκαιρια να ξεμαυρισουμε απο το θλιβερο θεμα του τοπικ με ενα βιντεο με τον Κουασιμοδο να συναγωνιζεται τα αλλα αρσενικα για να κερδισει το θηλυκο του και ζευγαρωνει.
BORKED
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Guppy σαν S - ευθανασία myronlas Ζωοτόκα 26 17-12-10 18:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09412 seconds with 13 queries