Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-03-11, 12:54
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή Διλλήματα - Βοήθεια

Αγαπητοί φίλοι καλημέρα!

Είμαι κάτοχος ενυδρείου 70 lt.
Από φυτά έχω: Valisneria spirallis, Valisneria asiatica, Cabomba caroliana, Ceratophyllum demersum (το οποίο είναι από κλάδεμα και δεν φαίνεται να πιάνει), Anubia nana, Microsorum pteropus (Φωτό εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49389).
Από ψαράκια έχω:

3 corydoras panda
8 Neon Tetra

Τιμές νερού:
ΝΗ3/ΝΗ4+ μηδέν
ΝΟ2 μηδέν
ΝΟ3 10 mg/lt
Ph 7.2
Kh 6
14>Gh>7

Τα διλλήματά μου είναι τα εξής:

1. Σκέφτομαι να προσθέσω κάποια ψαράκια βυθού ακόμα 2-3. Να προσθέσω το ίδιο είδος (corydoras panda) ή να βάλω 2-3 otocinclus που θα με βοηθήσουν και στην άλγη? Μήπως στρεσαριστούν με την παρουσία των corries?

2. Ήθελα να βάλω κερατόφυλλο, αλλά το κλάδεμα που μου έδωσαν δεν πιάνει. Να βάλω Elodea (Egeria) densa που απορροφά την άλγη ή να βάλω καλύτερα την Echinodorus blecheri που την έχω βάλει από καιρό στο μάτι? Μήπως πρέπει να προσθέσω καλύτερα φυτό ταχείας ανάπτυξης για την απορρόφηση των νιτρικών? Έχω μόνο την Cabomba, αρκεί?

και τώρα το μεγάλο δίλλημα

3. Ήθελα να βάλω ένα ζεύγος Mikrogeophagus ramirezi. Αυτό προυποθέτει μαλάκωμα του νερού και χαμήλωμα του ph. Λαμβάνοντας υπ' όψη ότι είναι και πολύ ευαίσθητα σαν ψαράκια λέω να αναθεωρήσω και ψάχνω να βρω ένα ζευγάρι.... Ο πετσοπάς μου πρότεινε να βάλω σκαλάρια (ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εάν θέλω να ζήσουν τα νέον μου) και όταν είδε την αντίδρασή μου, μου πρότεινε να βάλω μονομάχο (1 αρσενικό με 1-2 θυληκά). Μήπως γίνει "ψιλοροντέο" το ενυδρείο? Τι προτείνετε για ζευγαράκι που να ζει αρμονικά με τους υπόλοιπους και να ταιριάζει έστω και οριακά στις τιμές μου?

Γνωρίζω και ξέρω ότι ακόμα και με τα νέον και κορυ πρέπει να χαμηλώσω το πεχα και σκληρότητα, αλλά σε όλα τα πετσοπς που έχω πάει τα διατηρούν σε τιμές ανάλογες με αυτές της βρύσης.....Μεγάλη κουβέντα!!!!!!

Τύρφη και ΑΟ μου φαίνονται πρακτικά δύσκολη και λίγο.... μη οικονομική αντίστοιχα......

Τι προτείνετε?

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη εάν σας κούρασα.....

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-03-11, 13:03
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

1 ζευγάρι κριμπένσις ή colisa lalia
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-03-11, 16:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ioannis_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα!

Είμαι κάτοχος ενυδρείου 70 lt.
Από φυτά έχω: Valisneria spirallis, Valisneria asiatica, Cabomba caroliana, Ceratophyllum demersum (το οποίο είναι από κλάδεμα και δεν φαίνεται να πιάνει), Anubia nana, Microsorum pteropus (Φωτό εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49389).
Από ψαράκια έχω:

3 corydoras panda
8 Neon Tetra

Τιμές νερού:
ΝΗ3/ΝΗ4+ μηδέν
ΝΟ2 μηδέν
ΝΟ3 10 mg/lt
Ph 7.2
Kh 6
14>Gh>7

Τα διλλήματά μου είναι τα εξής:

1. Σκέφτομαι να προσθέσω κάποια ψαράκια βυθού ακόμα 2-3. Να προσθέσω το ίδιο είδος (corydoras panda) ή να βάλω 2-3 otocinclus που θα με βοηθήσουν και στην άλγη? Μήπως στρεσαριστούν με την παρουσία των corries? Αν βαλεις νανοκιχλιδες καλο ειναι να μη το φορτωσεις αλλο το ενυδρειο. Η προταση μου ειναι αν εχεις χαλικι δωσε τα κορυ και βαλε 5-6 οτο, αν εχεις αμμο μη βαλεις οτο και βαλε 3-4 ακομα κορυ.
Τα νεον ειναι ΟΚ (αν και δεν προτιμουνται τα τετρας αν θελεις να μην ενοχλησουν τις αναπαραγωγες των ραμ)

2. Ήθελα να βάλω κερατόφυλλο, αλλά το κλάδεμα που μου έδωσαν δεν πιάνει. Να βάλω Elodea (Egeria) densa που απορροφά την άλγη ή να βάλω καλύτερα την Echinodorus blecheri που την έχω βάλει από καιρό στο μάτι? Μήπως πρέπει να προσθέσω καλύτερα φυτό ταχείας ανάπτυξης για την απορρόφηση των νιτρικών? Έχω μόνο την Cabomba, αρκεί? Η egeria δεν απορροφα την αλγη, απλα βοηθαει με το συναγωνισμο για θρεπτικα, στη μειωση της αναπτυξης αλγης, οπως ομως κανουν και ολα τα γρηγορης αναπτυξης φυτα. Καλο ειναι να υπαρχει μια ισορροπια και στα φυτα καθως αν ας πουμε εχεις πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης θα "πεινασουν" τα αργης. Θα προσεχεις να εχεις παντα καποια μετρηση (χαμηλη πχ. 5ppm) νιτρικων πριν την αλλαγη νερου που να αποδυκνειει την επαρκεια θρεπτικων.
Επισης να προσεχεις κατα την επιλογη των φυτων και το υψος τους, να ειναι συμβατο με το υψος του ενυδρειου. πχ Echinodorus blecheri χωραει σε πληρη αναπτυξη?

και τώρα το μεγάλο δίλλημα

3. Ήθελα να βάλω ένα ζεύγος Mikrogeophagus ramirezi. Αυτό προυποθέτει μαλάκωμα του νερού και χαμήλωμα του ph. Λαμβάνοντας υπ' όψη ότι είναι και πολύ ευαίσθητα σαν ψαράκια λέω να αναθεωρήσω και ψάχνω να βρω ένα ζευγάρι.... Ο πετσοπάς μου πρότεινε να βάλω σκαλάρια (ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ εάν θέλω να ζήσουν τα νέον μου) Η επιβιωση των νεον δεν ειναι το μεγαλυτερο προβλημα με τα σκαλαρια (πολλα σκαλαρια δεν ενοχλουν τα νεον, αν και οι καρδιναλιοι που μοιαζουν και ειναι πιο μεγαλουστικα, θα ηταν καπως πιο ασφαλη). Το προβλημα ειναι οτι ειναι μικρο το ενυδρειο για τα σκαλαρια. Θελουν ψηλο ενυδρειο, ζουν σε κοπαδι και 40-50 λιτρα το ατομο, ή ενα διαπιστωμενο ζευγαρι μονο του και όταν είδε την αντίδρασή μου, μου πρότεινε να βάλω μονομάχο (1 αρσενικό με 1-2 θυληκά) Ωραιες προτασεις σου εκανε. Του περισσευαν σκαλαρια και μονομαχοι?. Μήπως γίνει "ψιλοροντέο" το ενυδρείο? Τι προτείνετε για ζευγαράκι που να ζει αρμονικά με τους υπόλοιπους και να ταιριάζει έστω και οριακά στις τιμές μου?

Γνωρίζω και ξέρω ότι ακόμα και με τα νέον και κορυ πρέπει να χαμηλώσω το πεχα και σκληρότητα, αλλά σε όλα τα πετσοπς που έχω πάει τα διατηρούν σε τιμές ανάλογες με αυτές της βρύσης.....Μεγάλη κουβέντα!!!!!!
Οντως μεγαλη κουβεντα. Η διατηρηση τους σε νερο με οχι ιδανικες συνθηκες (αλλα τουλαχιστον καθαρο), μπορει απλα να ονομαστει "επιβιωση".
Για πολλους η απλη επιβιωση των ψαριων, δεν θεωρειται χομπι αλλα "διακοσμηση χωρου".

Τύρφη και ΑΟ μου φαίνονται πρακτικά δύσκολη και λίγο.... μη οικονομική αντίστοιχα......
Υπαρχουν λυσεις να διατηρει καποιος ενυδρειο χωρις να μπλεκει με "δυσκολες διαδικασιες".
Απλα δεν διατηρει "δυσκολα" ψαρια και ξεμπερδευει.
Μετραει τις παραμετρους της βρυσης του και επιλεγει ψαρια που ζουν αξιοπρεπως σε αυτες. Επισης προσεχει να μη ζουν σε μεγαλες θερμοκρασιες που απαιτει καταναλωση ρευματος. Ψαρια που δεν γινονται μεγαλα ωστε να εχουν αναγκη μεγαλο χωρο και κατεπεκταση μεγαλο ενυδρειο, πολυ εξοπλισμο φιλτρα κυκλοφορητες και επιπλεον καταναλωση ρευματος.
Δεν γινεται να εχουμε και την πιτα ολοκληρη και το σκυλο χορτατο.

Τι προτείνετε?

Σας ευχαριστώ και συγγνώμη εάν σας κούρασα.....

Αυτα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-03-11, 10:07
ioannis_79 Ο χρήστης ioannis_79 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά....

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις - προτάσεις σας....

Lion φοβάμαι ότι τα Kribensis είναι μεγάλα για το ενυδρείο μου και φοβάμαι πως θα "φορτώσω" αρκετά το ενυδρείο.....Τι λες? Κατά τα άλλα είναι ότι καλύτερο για την περίπτωσή μου.
Όσο για τα colisa lalia, εντυπωσιακά ψαράκια μεν αλλά με πιθανότητα μετάδοσης ασθένειας ακόμα και στους ανθρώπους (Mycobacterium marinum). Το ρισκάρεις?

Delta σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, όπως ΠΑΝΤΑ κατατοπιστικός...
έχεις να προτείνεις ζευγαράκι για το ενυδρείο μου, με προυποθέσεις καλής συμβίωσης και ιχθυφόρτωσης???

Ευχαριστώ πολύ και πάλι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια με Co2 panagiotis265 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 11-02-09 09:14
Βοήθεια για Koi!!! maria12 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 07-03-08 12:41
βοήθεια!!!! tasinio Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 15-02-08 21:04
Μια βοήθεια RF1TEAM Γλυκό νερό - Γενικά 2 30-09-07 13:42
Βοήθεια για 50 L pagos4 Γλυκό νερό - Γενικά 1 05-04-07 00:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11354 seconds with 15 queries