Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-09-08, 11:33   #1
Όταν μου χάρισαν ένα ενυδρείο...
 
Το avatar του χρήστη uptight
uptight
Member
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος 27-09-08, 11:33
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Η αρχή της ιστορίας βρίσκεται και στ τόπικ που άνοιξα στο καλωσοριστικό φόρουμ: εντελώς τυχαία, "κληρονόμησα" ένα μικρό ενυδρειάκι από έναν άνθρωπο που έπρεπε να φύγει πίσω στην πατρίδα του και κάπου έπρεπε να το δώσει. Μου είχε μιλήσει για 5 ψάρια, αλλα τελικά ήταν 7 - 7 γκάπις, 4 αρσενικά και 3 θηλυκά. Το ενυδρείο ήταν μια γυάλα των 30 λίτρων, με 3-4 ψεύτικα φυτά, πολύ χοντρό χαλίκι (στο μέγεθος μικρού βότσαλου) κάτω και μια μικρή λαμπίτσα για φως, και φίλτρο ηλεκτρικού ρεύματος. Αυτά όλα, μαζί με ξηρή τροφή, αποχλωριωτές νερού, μια αποχίτσα και ένα σετάκι κατεψυγμένες γαρίδες, έφτασαν σπίτι μου στις 31 Αυγούστου.

Αμέσως το έριξα στο διάβασμα. Πήρα τεστάκια και μέτρησα, και το νερό μου δεν είναι κακό - νιτρώδη δεν έχω καθόλου, νιτρικά ήταν στα 10mg αν και σήμερα ήταν στα 20, αλλά το νερό το αλλάζω κάθε Κυριακή, pH στα 7,6, GH >10 και ΚΗ στα 3. Την προηγούμενη εβδομάδα πήρα έναν από τους αρσενικούς και τον πήγα στο ενυδρείο του γραφείου και αγόρασα μια θηλυκιά μεγαλούτσικη και ένα γατοψαράκι. Τώρα τα θέματά μου είναι 2.

1 - η γυάλα είναι και μικρή, και περίεργο σχήμα οπότε δεν βλέπω καλά τα ψάρια μου. Επιπλέον, δεν μπορώ να φτιάξω περιβάλλον της προκοπής, ο φωτισμός είναι πολύ ισχνός και κιτρινιάρικος... Εν ολίγοις, θέλω να πάρω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο - ένα κανονικό, ορθ. παραλληλεπίπεδο, γύρω στα 45-55λ, όπου θα βάλω λίγα αλλά κανονικά φυτά. Δεν θέλω να ασχοληθώ ιδιαίτερα με τα φίλτρα προς το παρόν, ούτε και θέλω κάτι μεγαλύτερο - έχω μόνο μια γωνία στο σπίτι να το βάλω, κι επιπλέον, το σημαντικότερο, ζω μόνη μου και λείπω από το σπίτι πολλές ώρες τη μέρα - το λιγότερο τις καθημερινές 11 σερί ώρες, συχνά ως και 14. Θέλω κάτι που να συντηρείται εύκολα αλλά να μη μου κοστίσει και πολύ - πάνω από 120Ε για το ενυδρείο χωρίς τα έξτρα δύσκολα μπορώ να δώσω στην παρούσα φάση. Και είναι κάτι που σκοπεύω να κάνω στις επόμενες 2-3 εβδομάδες.

2 - οι γέννες. Έχει περάσει σχεδόν μήνας και βλέπω τα κορίτσια μου να είναι όλα φουσκωμένα (ακόμα και αυτή που πήρα πριν 1 εβδομάδα από το πετ σοπ, ίσως την είχαν ήδη ζευγαρώσει εκεί αν και ήταν σε δεξαμενή με θηλυκές όταν την πήρα) και τις περιμένω να γεννήσουν αυτές τις μέρες. Όμως, επειδή τα φυτά μέσα στη γυάλα με εμπόδιζαν να βλέπω καλά και μάζευαν και πολύ περίσσευμα φαγητού, έχω αφήσει μόνο 2, κι έχω και 2 ψεύτικα κοράλια που ειναι πάντως πολύ αληθοφανή και όμορφα και θα τα κρατήσω. Τους αρκεί σαν περιβάλλον για να γεννήσουν ήσυχα; Τα φυτά είναι μεσαίου μεγέθους... Επιπλεον, τις κυνηγάνε οι αρσενικοί συνεχώς. Τι μπορώ να κάνω; Μήπως πρέπει να διώξω έναν αρσενικό ακόμα και να πάρω μια θηλυκιά να γίνει 2-5 η αναλογία; Έλεγα να πάω τώρα σε λιγάκι στο πετ σοπ να πάρω και μια μικρή γεννήστρα μήπως βοηθήσει, οπότε ίσως πάρω και την γκαπίνα και διώξω τον αρσενικό τη Δευτέρα.

Επίσης, όταν πάρω το νέο ενυδρείο θεωρούσα ότι έπρεπε να γάλω μέσα κάποιο απο το ήδη στρωμένο νερό αντί να περιμένω να κάνει πάλι τον κύκλο, Εϊναι σωστό αυτο; Και πόσο εύκολο είναι να κάνεις τέτοιου είδους μετακόμιση όταν υπάρχουν και μωρά; Δεν υπαρχει κίνδυνος να χαθούν;

Σόρι για τη φλυαρία αλλά είναι ουσιαστικά το πρώτο μου ποστ και βιάστηκα να κάνω όλες τις ερωτήσεις μαζί. Υπόσχομαι να το μετριάσω στο μέλλον. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε πρόταση και απάντηση!
Εμφανίσεις: 1710
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-09-08, 12:23
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Καταρχήν καλωσόρισες στην παρέα μας για ότι μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε για να ρωτάς. Καμία φορά μας λείπει η φλυαρία, αφού οι περισσότερες ερωτωαπαντησεις είναι πάντα μισές (έτσι και εγώ θα σου δώσω μια (μίση) απάντηση από αυτά που ρωτάς.

Με gappy δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μου όποτε δεν μπορώ να σου απαντήσω στην δεύτερη ερώτηση σου.

Όσο για την ερώτηση 1. http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26 εδώ μπορείς να βρεις πολλές αγγελίες με ενυδρεία άλλα με εσωτερικά και άλλα με εξωτερικά φίλτρα με ζωντανά φυτά κτλ.
Επίσης θα σου πρότεινα αν θες να ασχοληθείς λίγο πιο σοβαρά με το ενυδρείο σου για έμενα είναι άσχημο να δω σε ένα ενυδρείο ψεύτικα φυτά, οπότε προτείνω λίγα ζωντανά και εύκολα φυτά.
Ανάλογα με τα πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου κοιτάμε και τα watt της λάμπας αν είμαστε σε καλό επίπεδο για την ανάπτυξη των φυτών σου η όχι.

Ενυδρεία και βεβαία θα βρεις με 100¤ και λίγο πιο κάτω προτείνω επίσης στα λίγα λίτρα εσωτερικό φίλτρο για να μην πιάνει πολύ χώρο.

Τέλος και που θα λείπεις πολλές ώρες από το σπίτι δεν έχει να κάνει κάτι οι περισσότεροι εδώ μέσα λείπουμε αρκετές ώρες, σιγά με κάποιους «αυτοματισμούς» θα μπορέσεις να λείπεις και μέρες και εβδομάδες.

¶ντε καλή αρχή και πάλι

Φιλικά Χρήστος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-08, 09:41
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Ήδη βρήκα κάποια ενδιαφέροντα πράγματα στις αγγελίες, δεν το είχα σκεφτεί ομολογώ... Όσο για τα φυτά προφανώς όταν πάρω ένα αξιοπρεπές ενυδρείο θα του βάλω αληθινά μέσα, απλά όσο έχω τη γυάλα στο μυαλό μου είναι προσωρινό "σπίτι" και δε βρίσκω λόγο να της βάλω κανονικά φυτά, θεωρώντας ότι μέσα στις επόμενες 10-15 μέρες θα έχω αρχ΄σει να στήνω το καινούριο. Βέβαια από την άλλη ίσως έτσι καταδικάζω τις πρώτες μου γενιές μωρών να γίνουν τροφή των αρσενικών μη έχοντας μέρος να κρυφτούν... Θα δω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03790 seconds with 12 queries