Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-11, 01:15
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή μονομαχος vs apple snail

τελικα ο μονομαχος μου ειναι πολυ πειραχτηρι και δεν καταδεχεται 4 apple snails στο 30αρι φυτεμενο του.. για να μην τα ταλαιπωρει σκευτομαι να τα εχω ξεχωριστα σε δικο τους μερος μεχρι να φτιαξω το επομενο ενυδρειο μου με πιο ηρεμα ψαρακια.. διαβασα πως θελουν πανω απο 18C θερμοκρασια αλλα δεν ξερω αν θελουν αντιχλωριο και τετοια..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-11, 08:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω θα επρεπε να δωσεις καποια ευκαιρια στο ψαρι να δεχτει την παρουσια "ξενου σωματος" στο ενυδρειο του.
Συνηθως στην αρχη γινονται αυτα και μετα ησυχαζει.

Ομως.
Τα apple πρεπει να τα υπολογιζεις ως ρυπογονους παραγοντες του νερου κανονικα.
Μπορω να πω οτι ενα τετοιο σαλιγκαρι σε τελικο μεγεθος, ειναι περισσοτερο ρυπογονο απο ενα μονομαχο, και επηρεαζει και με αλλους τροπους τη χημεια του νερου, τραβωντας ασβεστιο κλπ (για το κελυφος τους) ριχνωντας τις σκληροτητες και αποστεθεροποιωντας το πεχα κατεπεκτασιν.
Αυτες τα φαινομενα γινονται πολυ περισσοτερο ορατα σε μικροτερο ενυδρειο και οι αλλαγες γινονται και αποτομα (οτι χειροτερο δλδ).

Ειναι πολλα λοιπον 4 apple για 30 λιτρα ενυδρειο, ακομα και μονα τους να τα βαλεις.
H αναλογια που πιστευω οτι ειναι σωστη, βαση της δικης μου παρατηρησης, και για να υπαρχει ισορροπια στο νερο ενος ενυδρειου που ηδη εχει καποια ιχθυοφορτωση (αφου σπανια αφιερωνουμε ενυδρειο μονο για σαλιγκαρια), ειναι 1 apple ανα 50 λιτρα.
Σε species tank για apple θα ελεγα 1 apple ανα 10-15 λιτρα, αλλα με μινιμουμ ενυδρειο τα 40 λιτρα (πχ 3 apple σε 40 λιτρα).
Οσο μικραινουμε τις παροχες (λιτρα ανα σαλιγκαρι) τοσο περισσοτερο θα χρειαζεται το ενυδρειο την αναγκη να επεμβαινουμε για ρυθμιση της χημεια του νερου. (πχ πιο συχνες αλλαγες νερου, τακτικες μετρησεις, γενικα πιο αγχωδη διατηρηση)

Εχω αναλογη εμπειρια με διατηρηση 2 apple σε 20 λιτρα.
Παρολο που προσεχα και εκανα συχνες αλλαγες προσπαθωντας να κρατησω στη θεση τους το πεχα και τις σκληροτητες, η αναπτυξη τους δεν ηταν σωστη. Τα κελυφη τους φαινοταν να μεγαλωνουν προβληματικα απο τοτε που μπηκαν στο μικρο ενυδρειο. Εβλεπες ενω το μισο σαλιγκαρι ηταν μια χαρα, το κελυφος που μεγαλωνε απο το σημειο εκεινο και μετα που μπηκαν στο 20αρι ενυδρειο, να ειναι προβληματικο.

Στο ενυδρειο σου λοιπον θα ελεγα να αφησεις μονο 1 apple με το μονομαχο και να παρατηρησεις τη διαφορα και στη συμπεριφορα του ψαριου και στο νερο.
Με 1 apple θα αποφυγεις και την αναπαραγωγη των σαλιγκαριων, κατι που θα εφερνε την καταστροφη του ενυδρειου κατα την αποψη μου, αφου κατι τετοιο απειλησε να γινει σε ενα αλλο μου ενυδρειο, που ηταν και 15 φορες μεγαλυτερο.
Μιλαμε για εκατονταδες σαλιγκαρια.
Φυσικα απομονονωντας ενα apple δεν αποφευγεις στα σιγουρα τις γεννες, αφου μπορουν να κρατησουν γενετικο υλικο για μηνες μεσα τους και να γεννησουν πολυ αργοτερα και μονα τους.
Πρεπει να υπαρχει ελεγχος εβδομαδιαια περιμετρικα στο καπακι του ενυδρειου και στο ιδιο το καπακι απο κατω, για κολλημενα αυγα και αφαιρεση τους.

Καλη συνεχεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-11, 10:24
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

σ ευχαριστω μου εδειξες μια εικονα.. θα βαλω ενα και θα κοιταξω αν το δεχτει.. τα υπολοιπα ομως θελω να τα διατηρησω γιατι ειμαι στα σχεδια ενος μεγαλυτερου ενυδρειου για αλλα ειδη ψαριων.. μεχρι τοτε θα τα βαλω καπου τα σαλιγκαρια με 20-30 κιλα νερο αλλα να βαζω και αντι-χλωριο? θα τους κανω και αλλαγες κανονικα οπως τα ψαρια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-11, 10:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
. μεχρι τοτε θα τα βαλω καπου τα σαλιγκαρια με 20-30 κιλα νερο αλλα να βαζω και αντι-χλωριο? θα τους κανω και αλλαγες κανονικα οπως τα ψαρια..
Φυσικα.
Τι ειπαμε?
Θα τα υπολογιζεις στην ιχθυοφορτωση σαν να ειναι ψαρια και μαλιστα μεγαλουτσικα και θα βαζεις οτι προσθετα θελει και ενα ψαρι για να ζησει (πχ αντιχλωριο).
Το χλωριο κανει κακο και στα σαλιγκαρια
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
apple snail ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Σαλιγκάρια 4 28-01-11 23:53
apple snail aaaooll Σαλιγκάρια 3 19-11-07 20:02
Apple snail dimitrisgiannoulakis Σαλιγκάρια 3 29-01-07 18:18
Apple snail RIP ? abrous Σαλιγκάρια 7 04-01-07 09:34
Apple Snail - Zebra Snail - Τριχοειδής Μαύρη ¶λγη PascM Σαλιγκάρια 5 26-02-06 12:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03503 seconds with 13 queries