Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-07-14, 18:43
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή api ph down

στην αναζητηση λυσης για το πως να ριξω το ph(περαν των κλασσικων με τυρφη Α/Ο κτλ κτλ...)επεσα σε αυτο το προιον το εχει χρησιμοποιηση καποιος?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-07-14, 19:15
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τετοιου ειδους προϊοντα θα απεφευγα να χρησιμοποιησω στο ενυδρειο μου. Υπαρχουν φυσικοι τροποι επεξεργασιας του νερου, χωρις κινδυνο να αλλαξουν επικινδυνα οι ισορροπιες στο ενυδρειο και χωρις να ξερω τι ακριβως μπορει να προκαλεσουν μελλοντικα στα ψαρια μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-07-14, 19:19
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

δηλαδη τυρφη η αντιστροφη οσμωση (για δυνατες τσεπες) o μονος δρομος?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-07-14, 19:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οι μονοι "ασφαλεις" δρομοι, που με συνεχεις μετρησεις και υπομονη, ωστε να μην αλλαζουν αποτομα οι παραμετροι νερου και προκληθουν προβληματα στα ψαρια, μπορουν να σε οδηγησουν σε ενα υγιες ενυδρειο. Προβληματα απο προϊοντα επεξεργασιας νερου, εχω ακουσει παρα πολλα.

Καταλαβαινω οτι ολα σου φαινονται βουνο στην παρουσα φαση, αλλα με τον καιρο θα δεις οτι εχει πολυ ενδιαφερον αυτο το χομπι

Υ.Γ. Η οσμωση βγαινει γυρω 50-60 ευρω, με λιγη υπομονη ειναι εφικτο να αγοραστει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-07-14, 19:30
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

αφηνοντας το ph στο 8 τι μπορει να παθει ενας μονομαχος που χρειαζεται μαλακο νερο?το ψαρι μπηκε σημερα,επισης εχω μεσα μοπανι αλλα δεν κατεβηκε το ph.υπαρχει περιπτωση η τιμη στο ph να πεσει τοις προσεχεις μερες και αν ναι ποιος θα ειναι ο παραγοντας που θα παιξει ρολο(χωρις δικη μου παρεμβαση)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-07-14, 19:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χωρις τη δικη σου παρεμβαση, το νερο δεν θα αλλαξει ιδιαιτερα παραμετρους.

Το προβλημα που δημιουργειται οταν ενα ψαρι βρισκεται σε λαθος παραμετρους νερου απο αυτες που ειναι αποτυπωμενες στο dna του (ακομα και αν εχει γεννηθει στην αιχμαλωσια), ειναι οτι ο οργανισμος του θα ειναι σε συνεχη αγωνα προσαρμογης στο νεο του περιβαλλον. Η συνεπεια, ειναι να αποδυναμωνεται και να γινεται επιρρεπες σε ασθενειες. Γι'αυτο μελεταμε καλα τις συνθηκες που επικρατουν στο βιοτοπο καθε οργανισμου που φιλοξενουμε, προσπαθωντας εστω να ερθουμε σχετικα κοντα. "Φυση" το ενυδρειο δεν θα γινει ποτε, βεβαιως, αλλα το να κανουμε οτι περναει απο το χερι μας, ειναι πολυ σημαντικο για την υγεια των ψαριων μας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-07-14, 19:47
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κωνσταντινος Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη τυρφη η αντιστροφη οσμωση (για δυνατες τσεπες) o μονος δρομος?
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? Προσωπικα δουλευω τυρφη sera σε βαρελι που προετοιμαζω το νερο για το 60λιτρο μου και τα 500g (= 6-8 ευρω κοστιζει) μου κραταει κανα 6μηνο+

Βεβαια, πρεπει να παρεις αν δεν εχεις ενα βαρελι και ενα φιλτρο για να βαζεις μεσα την τυρφη και να επεξεργαζεσαι το νερο (δηλαδη εχεις ενα εξοδο ακομα), εκτος και αν βαλεις την τυρφη στο ηδη υπαρχον φιλτρο του ενυδρειου.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-07-14, 19:53
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια,θα προσπαθησω να κανω οτι καλυτερο μπορω για το ψαρακι μου.ηθελα να ρωτησω το εξης,αν βρω νερο βρυσης απο χωριο οχι δικτυου επεξεργασμενο με χλωριο δηλαδη και ειναι το ph του στην τιμη που χρειαζομε γυρω στο 7 - 7,5 δηλαδη και το χρησιμοποιησω θα χρειαστουν και παλι η αντιχλωριακες σταγονες?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο? Προσωπικα δουλευω τυρφη sera σε βαρελι που προετοιμαζω το νερο για το 60λιτρο μου και τα 500g (= 6-8 ευρω κοστιζει) μου κραταει κανα 6μηνο+

Βεβαια, πρεπει να παρεις αν δεν εχεις ενα βαρελι και ενα φιλτρο για να βαζεις μεσα την τυρφη και να επεξεργαζεσαι το νερο, εκτος και αν βαλεις την τυρφη στο ηδη υπαρχον φιλτρο του ενυδρειου.
το ενυδρειο μου ειναι 60χ30 54λιτρα καθαρο,παρομοιο με το δικο σου,ευχαριστω για την βοηθεια,μου φενοντε λιγο βουνο αυτες οι αλχημειες αλλα θα προσπαθησω.500g για 6 μηνες ειναι καλα δεν κοστιζει πολυ,βαρελακι εχω ενα 35λιτρο που πηρα να κανω τις αλλαγες,φιλτρο γιατι θα χρειαστω και δευτερο???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη κωνσταντινος : 28-07-14 στις 19:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-07-14, 19:59
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Θα χρειαστεις ενα ακομα φιλτρο (περαν αυτο του ενυδρειου δηλαδη) για να το εχεις μεσα στο 35λιτρο βαρελι σου με τυρφη (τυρφη θα εχει μεσα το φιλτρο δηλαδη) και να φτιαχνεις εκεινο το νερο και να κανεις την αλλαγη. Το να βαλεις την τυρφη χυμα σε ενα καλτσον σε αυτο το βαρελι χωρις φιλτρο, ισως κατι να κανεις αλλα δεν ειναι και σιγουρο, ασε που θα ειναι πολυ πιο αργη μεταβολη του ph.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-07-14, 20:08
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

τυρφη τι δοσολογια χρησιμοποιης στα 15 λιτρα χοντρικα που ειναι η αλλαγη και ποση ωρα την αφηνεις μεσα για να ειναι το ενυδρειο κομπλε στα 7 που πρεπει?την τυρφη μεστο καλσον που εχεις χρησιμοποιηση μεχρι την επομενη αλλαγη που θα χρειαστεις δεν χαλαει ?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-07-14, 20:25
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Στο μελλον, παντως, αν αποφασισεις γενικα να φιλοξενεις ειδη μαλακου νερου, θα δεις οτι θα καταληξεις ετσι κι αλλιως στην αντιστροφη οσμωση. Η τυρφη ειναι αποτελεσματικη, αλλα καποια στιγμη θα σε κουρασει. Τουλαχιστον κουρασε εμενα στο παρελθον.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-07-14, 20:30
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Tωρα ειναι 1002 πραγματα που παιζουν ρολο...

Παμε σιγα σιγα, θα σου πω οσα μου ερχονται:

-Το ενυδρειο τι διακοσμητικα υλικα εχει περαν απο το mopani? Πετρες εχει? Τι βυθο?

-Η τυρφη δεν χαλαει, απλα αλλαζεις τη μιση ποσοτητα της καθε 15 μερες γιατι χανει τη δραστικοτητα της. (πχ εβαλες σημερα στο βαρελι 20 λιτρα νερο και στο φιλτρο 50g τυρφης, σε 15 μερες θα βγαλεις 25 απο την παλια και θα βαλεις 25g φρεσκια και μετα απο 15 μερες θα βγαλεις τα αλλα 25g απο την πρωτη τυρφη που ειχες βαλει και θα βαλεις παλι αλλα 25g κλπ...γιαυτο, θα πρεπει να εχεις χωρισει την ποσοτητα της τυρφης μεσα στο φιλτρο ωστε να μπορεις να ξεχωρισεις ποια ειναι η παλια και ποια η πιο νεα κλπ..)

Ακομα, στο παραπανω παραδειγμα. Εβαλες πχ 28/7 50g τυρφη και στις 2/8 εκανες 15 λιτρα αλλαγη στο ενυδρειο. Προσθετεις νεα 15 λιτρα νερου στο βαρελι και τα αφηνεις να προετοιμαζονται παλι για την επομενη αλλαγη.

-Οσον αφορα την ποσοτητα τωρα, αυτο το βρισκεις βαζοντας τυρφη και κανοντας μετρησεις στο ph. Μετα απο 2-3 μετρησεις καταλαβαινεις ποση ποσοτητα θελεις και σε ποσο καιρο φτανει το νερο εκει που θες. Προσωπικα, εχω 2 φιλτρα σε 20λιτρο βαρελι. Το ενα εχει 2 καλτσον με τυρφη. Το καθε καλτσον εχει μεσα 40-50g αρα εχω 80 - 100 σε εκεινο το φιλτρο. Στο αλλο εχω 25-30g τυρφη γιατι ειναι πιο μικρο. Θελω το νερο που κανω αλλαγη να εχει ph 5.5 - 6.5. Εχει τυχει ομως να αλλαξω και τυρφη (να βαλω νεα δηλαδη) και μετα απο μηνα, διοτι το νερο ακομα το εριχνε η προηγουμενη ποσοτητα εκει που ηθελα.

-Το ph ποσο θελεις να το κατεβασεις στο ενυδρειο? Το ενυδρειο εχει μονο ενα μονομαχο? Αν ναι, εσυ φανταζομαι κανοντας μια αλλαγη 15 πχ λιτρα τη βδομαδα εισαι οκ. Αν πχ το νερο σου θελεις να παει στο 6.5 στο ενυδρειο (αυτο εννοειται θα γινει σιγα σιγα με τις αλλαγες), πιστευω θα εισαι οκ στο βαρελι με μια ποσοτητα νερου 20 λιτρα και 50-70g τυρφης. Αν θελεις να το γεμιζεις παντα 35 λιτρα, τοτε βαλε 100g και βλεπεις..

Ειναι πολλα, το ξερω και ειναι και αλλα πραγματα που θα τα δεις στην πορεια γιατι παιζουν ρολο διαφορα.

Ριξε και μια ματια εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60604
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-07-14, 20:40
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

εχω το ξυλο εχω 4 πετρες που θελει να κανω το τεστ μην ειναι ασβεστολιθηκες και ουδετερο χαλαζιακο υποστρωμα(αποτι ειπε αυτος που μου το δωσε) το ph θελω να το παω 7 με 7.5 περιπου πιστευω οτι ειναι καλα απτο 8.4 που ειναι τωρα.το φιλτρο αντιστροφης οσμοσης που λεει ο φιλος ποσο κοστιζει και που μπενει?στη βρυση η στο ενυδρειο?επισης εκανα μια ερωτηση που δεν απαντηθηκε,στο χωριο μου το νερο της βρυσης που δεν ειναι χλωριομενο απο δημοσιο δικτυο και ειναι καθαρο ποσιμο νερο απο πομωνα που ερχεται κατευθιαν απτη γη με μοτερ εχει ph περιπου 7.5 αν χρησιμοποιησω αυτο θα χρειαστει να ριξω τις αντιχλωριακες σταγονεs prime?η μπαινουν μονο σε νερο με χλωριο?ευχαριστω για την βοηθεια σας!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-07-14, 20:42
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ξερεις ομως αν εχει κατι οτιδηποτε βλαβερο που μπορει να επηρεασει τα ψαρια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-07-14, 20:48
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

οποτε τις ριχνω τις σταγονες?ξανα τονιζω οτι μιλαμε για καθαρο ποσιμο νερο που πινει η οικογενεια μου πανω απο 50 χρονια και δεν παθαμε τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-07-14, 20:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Χωρις να ειμαι ειδικος, αν προκειται για γεωτρηση και οχι παροχη νερου απο εταιρια υδρευσης και την αναλογη επεξεργασια πριν φτασει στη βρυση, θα ημουν επιφυλακτικος για το αν μπορει να περιεχει κατι που θα μπορουσε να επηρεασει τα ψαρια. Ασχετα αν ειναι ποσιμο ή οχι.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nazgul : 28-07-14 στις 21:20
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-07-14, 21:09
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Συμφωνω κι εγω.. δεν ειμαι ουτε εγω ειδικος..
αλλα εναν φοβο θα τον ειχα..
Εγω στα λιτρα σου θα επερνα τυρφη...
κι εγω με αυτην ξεκινησα και κουραστηκα σε 1 μηνα και πηρα Α/Ο
αλλα ειχα αρκετα λιτρα αλλαγης..
εσενα προς το παρον σε συμφερει με 1 ενυδρειο και 15-20 λιτρα αλλαγη.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-07-14, 22:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χμμμ... ποσιμο μπορει να θεωρειται, αλλα αλλο ανοσιοποιητικο εχει ενας μαντραχαλος 100 κιλων κι αλλο ενα ψαρακι 200 γραμμαριων... Καλυτερα οσμωση λοιπον στην περιπτωση σου με καλα προφιλτρα ωστε να εχεις το κεφαλι σου ησυχο (ιδανικα τη χρησιμοποιεις με εμπλουτισμο και για σενα και την οικογενεια σου)

ph minus, plus και ολες αυτες οι χημικουρες δεν εχουν θεση στα ενυδρεια μας.
Το μονο χημικο που θα εχεις στο συρταρι σου ειναι το αντιχλωριο (κι αυτο αν παρεις οσμωση η αν μαθεις να επεξεργαζεσαι με φυσικο τροπο σταματας να το χρησιμοποιεις) αντε το πολυ και καμια βιταμινη για συμπληρωμα προαιρετικα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-07-14, 22:31
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Καλησπέρα καο απο εμένα!ρε παιδιά Α/Ο θελω να πάρω και εγω αλλα απο ότι βλέπω παει απο 65¤ απλή.και με Μεμβράνη 150 gpd με auto shut off με fluch kit και με di unit παει στα125¤...........:c onfused:
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-07-14, 22:51
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

απο 49 ξεκινανε (χωρις flush kit) και 50αρα μεμβρανη

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=30174
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-07-14, 23:11
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Ναι απο εκει την είδα και εγω αλλα ολλα αυτα τα παρελκομενα που είπα παραπάνω είναι απαρετιτα?χριαζοντε?επιδι λέω να πάρω να την πάρω μια και καλή..........το ενυδρειο μου είναι 180l κεινονικο....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-07-14, 23:52
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

κοιτα , ειναι αναλογα τι θελεις εσυ..
πολλα μπορεις να παρεις για να κανεις την ζωη σου και την αλλαγη σου ευκολη..
οπως μεγαλη μεμβρανη, φλοτερ να σταματαει την οσμωση κλπ κλπ.
αν θελεις φθηνα και δεν σε πειραζει αν αργει λιγο παραπανω να γεμισει το βαρελι της αλλαγης ,παρε 50αρα μεμβρανη...αλλιως ανεβαινεις οσο σου επιτρεπουν τα οικονομικα σου..
Το μονο που ειναι απαραιτητο ειναι το flush kit, για τον καθαρισμο της Α/Ο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 29-07-14, 00:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από κωνσταντινος Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη τυρφη η αντιστροφη οσμωση (για δυνατες τσεπες) o μονος δρομος?
Το αντιθετο.
Αυτα ειναι πιο φτηνα.
Νομιζεις οτι θα παρεις ενα μπουκαλακι μπαφερ και καθαρισες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 29-07-14, 00:41
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Το di unit που είναι μοναδα απιονισμου για την αφερεση του tds χριαζεται???και το auto shut off που είναι μικρο μίνι υδραβλκο φλοτερ??????????ρωταω γιατη είμαι ετημως να την παρω αλλα με αυτα ανεβαίνει 31¤ + την μεμβράνη την 150αρα 18¤ και παει στα 123¤ τη λέτε??????να τα δώσο???η είναι περιττά τωσα,και να δώσω ποιο λίγα (ποιο μικροί Μεμβράνη και χορης auto shut off και di unit????????????????????flush kit θα έχει για να καθαρίζει.....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-07-14, 00:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

DI δεν χρειαζεται.
(Το TDS πεφτει με τη μεμβρανη, το DI ειναι για τα ψιλα που μενουν οταν θελουμε μηδενικο TDS)

Καναδυο σετ ανταλλακτικα προφιλτρα παρε να εχεις καλυτερα

To Auto shut off valve (λες για την τετραοδη βανα και το φλοτερ φανταζομαι) χρειαζεται για το βαρελι συλλογης νερου, ετσι ωστε να κλεινει αυτοματα η παροχη νερου στην ΑΩ και να μη πλημμυρίσεις αν ξεχαστεις και εχεις το βαρελι σε εσωτερικο χωρο, ή να μη τρεχει ασκοπα το νερο αν ειναι το βαρελι σε εξωτερικο χωρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 29-07-14, 08:25
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλημέρα,
προσωπική άποψη είναι ότι εφόσον ξεκινάς τώρα το χόμπι θα ήταν προτιμότερο να πας σε ψαράκια που ζουν στο νερό της βρύσης σου (πχ ζωοτόκα ή μικρές αφρικάνες) παρά να ξεκινήσεις να επεξεργάζεσαι το νερό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 29-07-14, 10:07
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Καλημερα!Οποτε να παραγγηλω με 150 gpd με fluch kit και με auto shut off valve μην ξεχαστω και ξεχειλίζει......... Παει στα 103¤.........πως σας φενετε?και κατι άλλο φίλε μου σινονοματε κωνσταντίνο και εγω είμαι νέος (αρχαριος) και αρχισα κατευθείαν με ψαράκια που θέλουν μαλακό και οξυνο νερο οποτε καταλαβενης χαμηλώ ph,kh κτλ.και συνχρονος φυτεμενω οποτε καταλαβενης τι τράβηξα για να μάθω 5 πράγματα.....αλλα εφτηχος μπικα στο λουκι και μου αρεση πολυ το χόμπι διαβαζω και διορθονομε και βελτιονομε και εγω και το ενυδρειο μου σιγα σιγα απο παραμέτρους και εξοπλισμό οποτε καλή συνέχεια!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 29-07-14, 12:35
Το avatar του χρήστη κωνσταντινος
κωνσταντινος Ο χρήστης κωνσταντινος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-07-2014
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημέρα,
προσωπική άποψη είναι ότι εφόσον ξεκινάς τώρα το χόμπι θα ήταν προτιμότερο να πας σε ψαράκια που ζουν στο νερό της βρύσης σου (πχ ζωοτόκα ή μικρές αφρικάνες) παρά να ξεκινήσεις να επεξεργάζεσαι το νερό σου.
και τα γεννητουρια ψαροσουπα?δεν μπορω να τα διαχειριστω φιλε μου καθως γενναν σαν κουνελια....
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 29-07-14, 13:29
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

ναι οι γέννες είναι ενα θέμα, αλλά μπορείς να τα δίνεις στο τοπικό σου πετ σοπ, να τα δινεις σε άλλους χομπίστες μέσω των αγγελιών ή να ψήσεις φίλους, συγγενείς να μπουν στο ομορφο χόμπι μας για να τα υιοθετήσουν
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 30-07-14, 02:31
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Μιλησα πριν λιγο με ενα φιλο ο οποιος εχει ενυδρειο με δισκους που τρεχει κοντα 1.5 χρονο και οπως μιλαγαμε μου ειπε οτι χρησιμοποιει buffer για το ph, συγκεκριμενα της Kent το ph control minus.

Toν ρωτησα λοιπον τι παιζει, πως το χρησιμοποιει και τι μετρησεις εχει και αν ειναι σταθερες (διοτι απο την αρχη μου στο χομπυ αυτο ακουγα οτι καλυτερα να μην τα χρησιμοποιουμε αυτα τα σκευασματα και αφου υπηρχουν ασφαλεστερες μεθοδοι οπως τυρφη και α/ο δεν το σκεφτηκα ποτε να χρησιμοποιησω....ουτε το σκεφτομαι απλα για την κουβεντα γραφω τι κανει ο φιλος):

Γεμιζει το βαρελι του με νερο (κανει αλλαγη το 1/3 του ενυδρειου καθε 5-6 μερες) και ριχνει αντιχλωριο. Μετα απο 6 ωρες ριχνει ενα κουταλακι του γλυκου ph control minus. Mετα απο 24ωρες αλλο ενα κουταλακι και μετα απο αλλες 24ωρες αλλο ενα. Κανει και μια μετρηση πριν ριξει το νερο στο ενυδρειο να δει τι ph εχει. Αν θυμαμαι καλα, το νερο που βαζει απο το βαρελι στο ενυδρειο με την επεξεργασια ειναι στο 7αρι ph η λιγο πιο κατω (στη βρυση εχει 7.5-8, στην ιδια περιοχη ειμαστε).

Μου λεει λοιπον, στο ενυδρειο μετραει παντα 6. Και 7 που βαζει, δεν ανεβαινει (ισως λεω εγω, να εχει παει και στο 6 με τον καιρο, δηλαδη αφου εχει ριξει αυτα τα 3 κουταλακια καθε φορα να συνεχιζουν να κανουν επεξεργασια και στο ενυδρειο.....δηλαδη αν αφηνε στο βαρελι ακομα πιο πολυ καιρο και να μετραγε μετα, μηπως ειχε πιο κατω ph...). Απο φιλτρανση εχει ενα με ονομαστικη ροη 1000λ/ω και αλλο ενα 350λ/ω με σφουγγαρια, βιολογικο υλικο και ανθρακα. Το ενυδρειο 300 λιτρα. Ενημερωτικα: Που και που μου στελνει καμια φωτο και απο οτι βλεπω, οι δισκοι ειναι σε πολυ καλη κατασταση και δεν εχει απωλειες τοσο καιρο που εχει το ενυδρειο. Και οι δισκοι μου λεει οτι ειναι ζωηροι ζωηροι κλπ..

Περιεργο που μου λεει παντα και σταθερα 6 στο ενυδρειο. Πιο πολυ το εβαλα για να κουβεντιασουμε τι και πως...

Κανεις αλλος με παρομοια ή αντιθετη εμπειρια απο το ιδιο ή αλλο παρομοιο σκευασματο?
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08625 seconds with 13 queries