Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #9  
Παλιά 12-11-16, 03:29
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Demetra Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα τεστ είναι υγρά της api γιαi το kh θα το ξανά μετρήσω όταν είμαι σπίτι γιατί δεν θυμάμαι δεν νομίζω να είναι πάνω από 6 το ph σίγουρα είναι στο 7,8 και το buffer που χρησιμοποιώ είναι το discus buffer της seachem. Θα δοκιμάσω να αυξήσω την δόση γιατί λέει προσαρμόζετε ανάλογα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Να πω την αλήθεια φοβήθηκα να το αυξήσω μου φάνηκε καλύτερη λύση να πάρω την συσκευή. Το ήδα το ph στο εμφιαλωμένο γιατί με αυτό το κριτήριο το διάλεξα αλλά αφού ήταν χαμηλότερο από το δικό μου υποθέτω ότι έκανε..
ΔΕΝ τα λες σωστά... προφανώς όμως ΔΕΝ έχεις καταλάβει και πως χρησιμοποιείται αυτό το υλικό (buffer). Διάβασε προσεκτικά αυτά που γράφει η εταιρία... και το ξανασυζητάμε.
http://www.seachem.com/discus-buffer.php

Ξαναλέω... προσωπικά... ΔΕΝ θεωρώ καλό να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο.... τα χρήματα σου "πετάς" και ΧΩΡΙΣ λόγο. Σκέψου απλά ότι εγώ... έχω δίσκους και ΔΕΝ χρησιμοποιώ τέτοια "μαντζούνια".

Έγραψες...
"Έχω bettas το ph θέλω να πάει κάπου κοντά στο 7 γιατί το νερό της βρύσης μου είναι αρκετά σκληρό περισσότερο από όσο πρέπει"
Πως θα πάει στο 7... αφού βάζεις πχ. 7,6 από το εμφιαλωμένο (άσε που μάλλον, πολύ πιο ψηλά θα είναι);
Πόσο καιρό, λειτουργεί το ενυδρείο σου;

Διάβασε και το προφίλ του ψαριού... για να ΜΗΝ "παιδεύεις" τον εαυτό σου, την τσέπη σου και το ψάρι.-
http://diszhal.info/english/labyrint..._splendens.php
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δήμητρα έχω ακριβώς την ίδια όσμωση απ το ίδιο κατάστημα μόνο που προτίμησα την 75άρα τη μεμβράνη. Απ ό,τι βλέπω είμαστε και κοντά, οπότε λογικά θα έχεις τις ίδιες τιμές στο νερό, όντως το pH του νερού όταν βγαίνει απ τη βρύση είναι 7,6 αλλά μετά από λίγες ώρες πάει στο 7,8, η gh είναι 9 και η kh στο 6 μετρημένα τον Οκτώβρη. Μ αυτό το νερό έχω σχεδόν ίδια απόρριψη βρώμικου νερού, δηλαδή στα 30 καθαρού να πετάω 40 με 50 λίτρα, τα 30 λίτρα κάνουν περίπου 2,5 ώρες να βγουν βαριά 3. Αλλαγή προφίλτρων θα κάνεις μία φορά το χρόνο με κόστος 20 ευρώ με τα μεταφορικά και μεμβράνης κάθε δύο χρόνια μαζί με τα προφίλτρα κόστος 50 ευρώ με τα μεταφορικά. Ο,τι βοήθεια χρειαστείς ακόμα κι επίδειξη λειτουργίας και σύνδεση ευχαρίστως μιας και δεν είμαστε μακριά Περιστέρι με άνω Λιόσια.
Αυτό είναι ανακριβές... και ο λόγος είναι απλός.
Τα πρόφίλτρα έχουν ζωή για 5.000 λίτρα. ΑΝ λοιπόν κάποιος χρειάζεται 30 λίτρα (μιλάμε εν προκειμένω για 60λιτρο... που σημαίνει 50%) αλλαγής κάθε εβδομάδα Χ 4 (εβδομάδες) σημαίνει 120 λίτρα τον μήνα... άρα 1440 λίτρα τον χρόνο.
Το ΑΝ και πότε η μεμβράνη χρειάζεται αλλαγή... εξαρτάται από τις μετρήσεις του νερού του δικτύου (όσο σκληρότερο... τόσο μικρότερη η διάρκεια της)... και αυτό μας το δείχνει η μέτρηση του TDS.-

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Diskus fan : 12-11-16 στις 03:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Το τραγουδι του G.A.B. - NEW rock/hip/funk version delta66 Greek Aquarist's Boards 17 24-02-16 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07095 seconds with 14 queries