Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-03-05, 13:16
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή Χημικά - Λιπάσματα

Έχω δει αρκετές φορές στο GAB να ρωτάμε διάφοροι περί λιπασμάτων και χημικών και από που θα τα πάρουμε και πως θα φτιάξουμε κτλ.
Τα προβλήματα για κάποιον που το κάνει πρώτη φορά δεν είναι λίγα. Διάβασα ότι πρέπει να προσέχουμε την καθαρότητα των στοιχείων αυτών την δόση και υπάρχουν και κάποια που εύκολα μπορούμε να τα μπερδέψουμε (κάλιο - νιτρικό κάλιο) αν δεν είμαστε γνώστες. Οι ποσότητες κατά την αγορά θα είναι περισσότερες του κάθε στοιχείου, αν η αγορά γίνει ατομικά, και το αποτέλεσμα αβέβαιο. Μπορεί σε κάποιο μαγαζί που θα πάμε να μην βρούμε όλα αυτά που χρειαζόμαστε και να χρειάζονται πολλές βόλτες μέχρι να μαζέψουμε.
Αφού έχει γίνει αποδεκτό από τους πιο έμπειρους το power 4 πχ και αυτό προτείνετε δεν είναι καλη η ιδέα να το φτιάχνουμε (σύλλογος) και να το έχουμε έτοιμο για χρήση (πουλάμε).
Το να το πουλάει ο σύλλογος φαντάζομαι δεν είναι νόμιμο αλλά . . . αν το 'χαρίζουμε' 'ανταλάσουμε' ;!

Ισως 'κάποιο' μαγαζί που είναι φίλος του συλλόγου και δικός μας (Gab) να έχει αυτά τα χημικά και να τα πουλάει σε όποιον ενδιαφέρεται ή μεμονομένα το καθένα ή ως power 4.

Τι λέτε ;
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-03-05, 14:07
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή Re: Χημικά - Λιπάσματα

Γιάννη
Το power4 δεν φτιάχνεται, ειναι ονομασία "έτοιμου" προιόντος που περιέχει ιχνοστοιχεία και πουλιέται
Επειτα δεν μπορεί να δημιουργηθεί συγκεκριμένος κανόνας λιπάσματος γιατί το κάθε ενυδρείο διαφέρει απο το άλλο όπως διαφέρει το νερό της βρύσης σου απο του γείτονα.
Δεν μπορεί να γνωρίζει κάποιος την ανάγκη/ες που εχει το ενυδρείο σου
σε κάποιο χημικό στοιχείο.
Δεν μπορεις να ανακατέψεις χημικά σε ενα μπουκάλι και να πεις εντάξει.
Οι τιμές παίζουν απο ενυδρείο σε ενυδρείο και οι αναγκες ειναι διαφορετικές.
Οπότε κατά την γνώμη μου δεν μπορεί να γίνει κάτι έτοιμο για χρήση.
Σκέψου απλά ότι αν γινόταν δεν θα είχε η seachem τόσα μπουκαλάκια
Αλλά θα είχε μόνον ενα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-03-05, 14:49
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή Re: Χημικά - Λιπάσματα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Το power4 δεν φτιάχνεται, ειναι ονομασία "έτοιμου" προιόντος που περιέχει ιχνοστοιχεία και πουλιέται
Σωστά !
Είχα στο μυαλό μου ως power 4 όλο το μίγμα.
Επειδή όμως κυριαρχεί αυτή η 'συνταγή'
POWER4
«mix with water to make a 1/2 liter solution,
· 1 tablespoon chelated trace mix(power4)
· 1 tablespoon MgSO4+7H2O
· 2 tablespoons K2SO4
· 1 tablespoon KNO3 (varies, depends on your nitrate)»
σκεύτηκα ότι θα μπορούσε αν εξαιρέσουμε τα νιτρικά όπως λέει να κάνουμε την βάση και μετά ο καθένας προσθέτει αυτό που χρειάζεται επιπλέον.

Πέρα από αυτό και αφού το κόστος νομίζω δεν είναι μεγάλο θα μπορούσαμε να βρούμε το καθένα από τα στοιχεία αυτά κάπου μαζεμένα και στις δόσεις που θέλουμε. Για να καταλάβεις εγώ ήθελα νιτρικά , θα έβαζα 2 κουταλιές και θα έπρεπε να αγοράσω ένα σακουλάκι. Το ίδιο θα ισχύει και για υπόποιπα φαντάζομαι . .
Τώρα θα μου πεις τι να σου χρεώσει ένα μαγαζί αν πάρεις 2 κουταλιές νιτρικά . . . Θα μπορούσε να χωριστεί όμως σε μικρότερες μεζούρες.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-03-05, 18:42
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή Re: Χημικά - Λιπάσματα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Juan
.....Επειδή όμως κυριαρχεί αυτή η 'συνταγή'
POWER4
«mix with water to make a 1/2 liter solution,
· 1 tablespoon chelated trace mix(power4)
· 1 tablespoon MgSO4+7H2O
· 2 tablespoons K2SO4
· 1 tablespoon KNO3 (varies, depends on your nitrate)»
......
......
Αυτή η συνταγή κυριαρχούσε κάποτε.
Το αρχικό paper υπάρχει εδώ http://www.thekrib.com/Plants/Fertil...rs-conlin.html με κάποιες πρακτικές επεξηγήσεις εδώ: http://www.thekrib.com/Plants/Fertilizer/pmdd-tim.html

Στην δικιά τους περίπτωση και σε μερικούς ακόμη δούλεψε. Σε πάρα πολούς όμως το αποτέλεσμα ήταν άλγη.

Μια αναθεώρηση που επακολούθησε είναι αυτή: http://www.aquatic-plants.org/articl...st_index1.html
με την τελευταία version http://www.barrreport.com/forums/showthread.php?t=1

Ολα αυτά ομως είναι απλά ένας 'οδηγός'. Το τι πραγματικά χρειάζεται το δικό σου ενυδρείο το βρίσκεις μετα απο μερικές δοκιμές και μετρήσεις.
Οπως και με τα έτοιμα λιπάσματα του εμπορίου, ο καθένας βρίσκει την δική του δοσολογία. Το μέγεθος και είδος των φυτών, φωτισμός, υπόστρομα, ιχθειοφόρτοση, ποιότητα νερού, είναι κάποια απο τα βασικά.

Καλό είναι κάποιος να διαβάσει πρώτα αυτά τα άρθρα, όπως και αρκετά ακόμα, να καταλάβει λίγο τι παίζεται με αυτά και μετά να αρχίζει να 'παίζει' με μίγματα.
Εδώ υπάρχουν ακόμη μερικές ιδέες: http://www.aquaticplantcentral.com/f...ead.php?t=2303

Καλό
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-05, 14:08
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Έχετε δίκιο για την μοναδικότητα του κάθε ενυδρείου. . .
Αλλά αυτό το post έγινε κυρίως για τον τρόπο που μπορούμε βρίσκουμε τις 'πρώτες ύλες' ώστε να φτιάξουμε τα μίγματα που διαβάζουμε και να μπορούμε να πειραματιστούμε.
Δεν μπορούμε να 'πείσουμε' κάποιο μαγαζί με ενυδρεία ή κάποιο με χημικά να έχει όλα αυτά που χρειαζόμαστε και να τα πουλάει σε μικρότερες δόσεις ; ...θα κερδίσει πελάτες το μαγαζί αλλά...θα κάνει καλό σε όλους νομίζω. Κάποιο μαγαζί μου έρχεται στο νου που είναι αρκετά εξυπηρετικός και απότι ξέρω έχει αρκετούς φίλους από το GAB.
Δεν τον ψήνεται ρε παιδιά ;
[/u]
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03999 seconds with 12 queries