Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 07-03-12, 01:11
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Τα 10 ενυδρεια μου!

Kαλησπερα σε ολους!

Ηρθε η ωρα επιτελους, να σας δειξω κ εγω ,τι ετοιμαζω τους τελευταιους μηνες..
Ασχολουμαι απο τα τελη του 07 με το σπορ αλλα ακομα Δεν εχω καταλληξει στο ΤΙ επιτελους θελω!(Δεν ειμαι ο μονος..το ξερω..)

-Θελω Αφρικη?
-Θελω Αμαζονιο?
-Θελω Ασια?
-Τι στο &^%$# θελω?!?!?!?

Αφου λοιπον εφτασα σε αυτο το σημειο απογνωσης καταλαβα οτι τα θελω ΟΛΑ. Καλος ή κακως ομως Δεν ειχα την δυνατοτητα αυτη μεχρι τωρα,μιας κ ημουν φοιτητης στην Αθηνα, οποτε οτι κ να ηθελα...δεν γινοταν να πραγματοποιηθει.Πλεον ομως τελειωσα κ βρισκομαι παλι στο πατρικο μου......οποτε τα σχεδια πηραν μπροστα για τα καλα-τελειωσαν-αδειασε η αποθηκη- κ το ονειρο μου περνει πλεον σαρκα κ οστα!

FishRoom Λοιπον!
-Αυτο θελω!


Ο περισσοτερος εξοπλισμος (φιλτρα,θερμοστατες,ενυδρεια,λαμπες-φωτα κτλ)υπηρχε ηδη οποτε το μονο που εμενε ηταν να παρω κ την συγκαταθεση του πατερα μου.Ο οποιος,οπως κ πολυ αλλοι απο εμας, σκαλωνε στο ενα κ μοναδικο προβλημα...την καταναλωση....Βρηκα ομως-εν μερη την ακρη-* κ τον καταφερα -οποτε ....
Το δωματιο αυτη την στιγμη εχει 8 ενυδρεια κ εναν κουβα απο το ικεα!!!
Αναλυτηκες πληροφοριες για την φιλτρανση κ φωτογραφιες απο αυτα θα μπουν οταν σχεδον τελειωσουν....προς το παρων.. κατι λιγες...

1)
13λ: Κυριως μεγαλωμα κλαδεματων .Προς το παρων glossostigma k eleocharis.(Στο μελλον Γαριδες)

2) 18λ: Κυριως μεγαλωμα κλαδεματων.Προς το παρων αδειο.(Στο μελλον Γαριδες)

3) 35λ(κουβας): "Γεννηστρα".μεγαλωμα γοννου.Προς το παρων αδειο.

4) 50λ: "Γεννηστρα".μεγαλωμα Endlers+Male Endlers.

5) 54λ : Στο μελλον Γαριδες ( Treescape-Περιμενω να βουλιαξουν τα ξυλα.... ) .

6) 54λ : "Γεννηστρα" -Μεγαλωμα γοννου-Αυτη την στιγμη 10 Μικρα λιφαλιλι.

7) 120λ Ζωοτοκα: Female Endlers.
160l Ταγκανικαwant to be) julidochromis Transcriptus + Neolamprologus Multifasciatus.

Προς το παρων εχει λιγα μωρα ενλτερς για να μην χαθει η βιολογια απο το φιλτρο μιας κ ειναι στρωμμενο απο πριν.

9) 220λ Tαγκανικαwant to be)Altolamprologus Calvus (Black) + Cyprichromis Leptosoma (Μπορει κ julidochromis Marlieri Αν χωρανε.......)

Προς το παρων φιλοξενει 3 Nibochromis venustus(1m+2f) κ 2 Pseudotropheus? -Aπο το ενυδρειο του ξαδελφου μου.

Μια φωτο απο την πρωτη μερα που ξεκινησε.



Μια μετα απο την πρωτη βδομαδα...



κ μια απο τα 7 κ 9 της λιστας.(120 κ 220 λιτρα)




*Η ακρη στο θεμα της καταναλωσης βρισκεται απο την στιγμη που το δωματιο δεν ειναι πολυ μεγαλο(2,20 x 3,5μ μαξιμουμ)οποτε θελω να πιστευω(?) οτι με ενα 12αρι aircondition (a class) που πηρα φευγοντας απο το φοιτητικο μου σπιτι θα την κανει μια χαρα την δουλεια του, κρατοντας το στους 22-24 τον χειμωνα(μιας κ θερμενει κιολας) κ 28-29 το καλοκαιρι(ψυξη).....Οποτε να δουλευουν ελαχιστα οι θερμοστατες -Αν χρειαζονται-(?) αλλα κ να μην χρειαστω eliwel-ανεμηστηρακια για καθε ενυδρειο.Αν κ το χειμωνα, μαλλον με ενα αεροθερμακι ,μπορω να κανω την δουλεια μου- με λιγοτερη καταναλωση...θα το κοιταξω λιγο...

Εκτος αυτου αλλος ξαδερφος ,ο οποιος τελειωσε ηλεκτρολογος πριν λιγο καιρο εφτιαξε ενα diy φωτοβολταϊκο συστηματακι το οποιο σηκωνει τα φωτα του σπιτιου του τωρα + την τηλεοραση το καλοκαιρι..(οχι ολη την ημερα) με περιπου 500 ευροπουλα.... Οποτε σκεφτομαι μεχρι το καλοκαιρι να εχω φτιαξει κ εγω ενα παρομοιο κ ελαφρως αναβαθμισμενο ωστε να σηκωνει τουλαχιστον τα φωτα του fishroom.(+οτι αλλο-ΑΝ-με περνει[κανα θερμοστατη ή φιλτρο]) πανω κατω 500w.Αν οχι ολη μερα,τουλαχιστον για το μεγαλυτερο μερος της.(με την προοπτικη για περισσοτερα watt παντα αλλα λεμε τωρα-βλεποντας κ κανοντας με αυτο..)

Στο σαλονι μου επισης εχω:
Ριο 300



Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 120x50x60
Συνολικά Λίτρα: 360
Φυτά: cabomba caroliana,vellisneria,anubias bartieri,nana,cafeofolia,moss,lemna minnor,pteropus,κρυπτοκορινες,εχινοδορους,κερατοφυ λλο. κ κανα 2 ακομα....(δεν θυμαμαι names)
Ψάρια: Αυτη την στιγμη εχει μεσα καμια 20αρια Enlders, 5 Danios κ 13 ιριαθερινες.

Τα 2 πρωτα τα βγαζω σιγα σιγα γιατι σκεφτομαι ,προς το παρων, να βαλω τα εξης ειδη ψαριων:

1) Tateurndina Ocellicauda (Peakok Gadgeon)
2)Scarlet Badis (Dario Dario)
3)Pseudomugil Furcatus

Αργοτερα θα μεταφερθουν σε diy ενυδρειο με τις ιδιες σχεδον διαστασεις με 10 ποντους λιγοτερους σε υψος κ πλατος.(αφου ολοκληρωθει το fishroom)Την θεση τους θα παρουν......καποια μεγαλυτερα....αγγελοψαρα ή δισκοι.....το σκεφτομαι ακομα...........μπορει κανα ροδοστομο με νεον..

Άλλα είδη: Blue pearl.(wanted)
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες-2x54w-το ενα απο τα 2 μαμισια φωτιστικα του ενυδρειου με τις δικες του λαμπες(με αντανακλαστηρες)
Φίλτρανση: Sera 1400lt/h full siporax,ενα σφουγγαρι πανω κ ενα κατω+το εσωτερικο μισο σφουγγαρι μισο siporax+substrat pro.
Θέρμανση/ Ψύξη: eheim jager 300w , ψυξη ακομα Δεν υπαρχει αλλα θα λυθει κ αυτο μεχρι το καλοκαιρι.(Μπορει να μπει κ εδω aircondition....θα δω τι θα κανω στην πορεια)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: -

Παράμετροι

pH:
Γενική σκληρότητα (GH):
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3):
Νιτρώδη (ΝΟ2):
Νιτρικά (ΝΟ3):

Μέση Θερμοκρασία (°C): 24 χειμονα , 28 καλοκαιρι.
Συντήρηση Αλλαγές νερού: Καθε εβδομαδα 30-40% ή 2 φορες απο 20%.
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Βαρελι για ερθει στην καταλληλη θερμοκρασια-λιγο prime κ μπλουμ....
Άλλες ρουτίνες συντήρησης: Σκουπα- 'σιφωναρισμα' μια φορα την εβδομαδα περιπου...


Το καρφουρισιο 96αρι.

Εδω εχω τα Cpds μου!



Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80x30x40
Συνολικά Λίτρα: 96
Φυτά: Polysperma,tenellus,rotala,pteropus,εχινοδορους,mo ss κ κανα 2 ακομα....(δεν θυμαμαι names)
Άλλα είδη: Red Cherrys , Amano , 1 Helena + Λαθρεπιβατες Σαλιγγαρια!
Διάρκεια φωτισμού: 7 ωρες-2x24w(1 Slvania Gro lux κ μια aqualight 10000k)
Φίλτρανση: Eheim 2213 full siporax+substrat pro
Θέρμανση/ Ψύξη: eheim jager 75w , ψυξη ακομα Δεν υπαρχει αλλα θα λυθει κ αυτο μεχρι το καλοκαιρι.(εχω ηδη τον eliwel απλα δεν εχω αξιωθει ακομα να τον βαλω)
Λίπανση: -
Παροχή CO2: Diy 1L(1 φυσ/2 δευτ.)


Τι αλλο να πω Δεν ξερω.....μονο οτι μου εχει φυγει το κλαπετο που λενε κ ακομα δεν ειμαι ουτε στα μισα....βεβαια δεν με κυνηγαει κ κανενας αλλα......ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ!!!!!!! Εχω τρελαθει ολιγον! Οτι βλεπεται εχει γινει μεσα σε 20 μερες...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ!!!! Τι λετε εσεις για ολα αυτα?!



TIP: Το Νο.5 (treescape)...(οι πετρες εχουν φυγει κ εχει μπει μια αλλη....)


Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΜΟΥ greekgr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 6 27-02-11 21:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06215 seconds with 14 queries