Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-07, 22:41
Το avatar του χρήστη Wanda
Wanda Ο χρήστης Wanda δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-02-2007
Περιοχή: AΘΗΝΑ
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Λοιπόν καταρχήν για το 30άρι το ενυδρειάκι, λέτε να τους χωρίσω τους ψαρούληδες? Sarasa είναι μάλλον, απ΄ότι ψιλοέψαξα -αν το συγκράτησα σωστά!- Δείχνουν πάντως να έχουν συνηθήσει μιά χαρά και τους έχω μαζί από την αρχή. Πείτε μου την γνώμη σας please. Tώρα το άλλο θέμα είναι ότι απέκτησα σήμερα και το μεγάλο ενυδρείο μου, πήρα 120άρι τελικά. Είμαι...ενθουσιασμένη, δεν έχω λόγια! Ξέρω, θα κάνω φοβερή υπομονή και θα το πάω βήμα βήμα για να γίνουν όλα όσο πιό σωστά γίνεται. Μέχρι στιγμής το έστησα -για καλή μου τύχη μου το έφεραν στο σπίτι, με φίλτρο στημένο έτοιμο, οπότε για πρώτη φορά δεν προβληματίστηκα αφάνταστα! Λοιπόν, έβαλα την τύρφη, ψιλό χαλικάκι, νερό, ρυθμιστικό νερού, και ξεκίνησα την διαδικασία με τα βακτηρίδια. Εβαλα και τα διακοσμητικά 2-3 πέτρες και 2-3 ξύλα και ιδού η πρώτη μου απορία. Το ένα ξύλο...επιπλέει! Θα... συνέλθει, ή θέλει πέταμα? Οσο για φυτά, θα τα πάρω το άλλο Σάββατο και θα τα φυτέψω. Θα κοιτάξω να βγάλω φωτό και από το μικρό, που λέω να το κρατήσω και αυτό ως έχει, λυπάμαι να το χαλάσω, αλλά και από το μεγαλύτερο και την σταδιακή εξέλιξή του. Συγνώμη για το τεράστιο post!

Lasal, έχεις δίκιο για το το Wanda, έχω βαφτίσει έτσι κι ένα χρυσοψαράκι που έχω στο γραφείο!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 24-02-07 στις 22:53
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-07, 00:11
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

καταρχην πες μας τι ακριβως εχει μεσα το φιλτρο σου και ποιο ενυδρειο εχεις διαβασε πως να το στρωσεις σωστα και ανθρωπινα παρακατω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
τα ετοιμα σκευασματα με βακτηριδια δεν θα σε βοηθησουν η καλυτερη μεθοδος ειναι με αμμωνια που ολοι μας εχουμε κανει αλλιως με μπολιασμα απο καποιο φιλο χομπιστα...για τα φυτα πρωτα καλυτερα διαβασε για αυτα να δεις πια θελεις και ταιριαζουν σε σενα κατα προτιμηση ευκολα αφου εισαι αρχαρια οπως τα παρακατω
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
για τα χρυσοψαρα κανε τοπικ στην κατηγορια κρυου νερου να σου πουν εκει πως θα τα φροντισεις σωστα...
το ξυλο βαλτο σε ενα κουβα με νερο να ποτισει για μερικες μερες και μετα θα πατωνει μονο του...
διαβασε και αυτο απεξω και ανακατωτα!
http://www.tsamisaquarium.gr/periechomena.htm
και αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
δες μερικα απο τα ευκολα φυτα και σαυτο το sitehttp://www.tropica.com/frameset_productcard.asp θα βρεις πληροφοριες και εικονες απολα αποφασισε ποια θες και μετα παρτα
απο τι καταλαβα πας για κοινωνικο φυτεμενο ε?κοιτα στη σελιδα του τσαμη να δεις και ψαρια πανω κατω και πες μας για το φιλτρο γιατι αμμα εχεις χαλικακι μονο και τυρφη θες καποια πραγματακια ακομη διαβασμα υπομονη και ολα θα πανε καλα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-07, 14:10
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Wanda Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ένα ξύλο...επιπλέει! Θα... συνέλθει, ή θέλει πέταμα?
Καλωσήρθες και καλό στήσιμο! Το ξύλο θα σου πρότεινα να το έδενες σε καμιά πέτρα -μιας και έχεις μέσα- για να αποφύγεις ταλαιπωρίες...
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-07, 15:11
Το avatar του χρήστη naupaktos84
naupaktos84 Ο χρήστης naupaktos84 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2007
Περιοχή: Nafpaktos
Μηνύματα: 285
Προεπιλογή

καλωσ ηρθεσ και υπομονη για την αρχη! ειναι το πιο βασικο σταδιο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέα Σύνθεση... qstavrosq Γλυκό νερό - Γενικά 6 11-09-05 18:01
Νέα φυτά jperik Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 11-03-04 14:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,28787 seconds with 15 queries