Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-10, 22:00
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή βοηθεια για στησιμο απο την αρχη

καλησπερα!
επειδη σε λιγες μερες μετακομιζω το ενυδρειο (με 4 pseudotropheus zebra κιτρινα) στο νεο μου σπιτι , εχω πολυ αγχος για την μεταφορα κτλ αλλα και για το πως θα στηθει το ενυδρειο αυτη τη φορα.
το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι οπως στη φωτογραφια,
θα γινουν οι εξης αλλαγες-
θα μπει αμμος θαλλασης σκουρα (πλημενη καλα)
θα φυγουν τα περισσοτερα φυτα
θα μπουν ακομα περισσοτερες πετρες
ισως αφησω το ενα ξυλο

αποριες τωρα
1. η αμμος δεν θα επιρρεαζει την λειτουργεια του φιλτρου?(αφου εχω δει οτι το φιλτρο στο κατω μερος εχει μια τρυπα και μισο εκατοστο κενο απο κατω γενικα)

2. η αμμος δινει στο νερο γενικη σκληροτητα 20+ αυτο ειναι οκ για τα ψαρακια μου?

3. σκευτομαι να βαλω 2 λοφους απο πετρες και απο τις 2 πλευρες του ενυδρειου δηλαδη και απο την πλευρα του φιλτρου και να καλυψω και σχετικα το φιλτρο (οχι μπροστα απο την βασικη εισαγωγη νερου) , ειναι οκ αυτο?

4. μπορειτε να μου προτεινετε ενα τροπο να βαλω τις πετρες , τον καλυτερο που πιστευετε?

5. να κολλησω τις πετρες?

6. πρεπει να βαλω καποιο υποστρωμα απο φελιζολ πριν την αμμο και τις πετρες? γιατι κατι τετοιο ειδα σε φωτογραφιες, αν ναι , αυτο δηλαδη μενει μονιμα μεσα στο ενυδρειο ? :S ειναι απαραιτητο?και που θα το βρω και πως θα το ζητησω?

7. τι αλλο εχετε να προτεινετε?(για να το φτιαξω σωστο απο την αρχη αυτη τη φορα)

το ενυδρειο :
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-10-10, 13:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα!
επειδη σε λιγες μερες μετακομιζω το ενυδρειο (με 4 pseudotropheus zebra κιτρινα) στο νεο μου σπιτι , εχω πολυ αγχος για την μεταφορα κτλ αλλα και για το πως θα στηθει το ενυδρειο αυτη τη φορα.
το ενυδρειο αυτη τη στιγμη ειναι οπως στη φωτογραφια,
θα γινουν οι εξης αλλαγες-
θα μπει αμμος θαλλασης σκουρα (πλημενη καλα)
θα φυγουν τα περισσοτερα φυτα
θα μπουν ακομα περισσοτερες πετρες
ισως αφησω το ενα ξυλο

αποριες τωρα
1. η αμμος δεν θα επιρρεαζει την λειτουργεια του φιλτρου?(αφου εχω δει οτι το φιλτρο στο κατω μερος εχει μια τρυπα και μισο εκατοστο κενο απο κατω γενικα)φρόντισε σ' εκείνο το σημείο να μην έχει τόσο ύψος η άμμος και θα είσαι οκ

2. η αμμος δινει στο νερο γενικη σκληροτητα 20+ αυτο ειναι οκ για τα ψαρακια μου?20 είναι εντάξει και θα πέσει λογικά και λίγο-με τι τεστ μετράς?

3. σκευτομαι να βαλω 2 λοφους απο πετρες και απο τις 2 πλευρες του ενυδρειου δηλαδη και απο την πλευρα του φιλτρου και να καλυψω και σχετικα το φιλτρο (οχι μπροστα απο την βασικη εισαγωγη νερου) , ειναι οκ αυτο?οκ

4. μπορειτε να μου προτεινετε ενα τροπο να βαλω τις πετρες , τον καλυτερο που πιστευετε?ξεκινώντας απο τις μεγάλες σαν βάση

5. να κολλησω τις πετρες?αν δεν 'κουμπώνουν" καλά,είναι πιο ασφαλές να τις κολλάς μεταξύ τους,ανά 2-3 για να μπορείς να τις μετακινείς στη συνέχεια

6. πρεπει να βαλω καποιο υποστρωμα απο φελιζολ πριν την αμμο και τις πετρες? γιατι κατι τετοιο ειδα σε φωτογραφιες, αν ναι , αυτο δηλαδη μενει μονιμα μεσα στο ενυδρειο ? :S ειναι απαραιτητο?και που θα το βρω και πως θα το ζητησω?συνήθως κάτω απο την άμμο βάζουμε φελιζόλ μπλε (Dow)-το βρίσκεις εύκολα σε μάντρα οικοδομικών υλικών,leroy κλπ.Κάποιοι το κολλάνε στο τζάμι της βάσης και το αφήνουν μόνιμα.

7. τι αλλο εχετε να προτεινετε?(για να το φτιαξω σωστο απο την αρχη αυτη τη φορα)να αφήσεις τα φυτά και να βγάλεις τα ξύλα αν θέλεις.Πέτρες θα έλεγα όχι τόσο ανοιχτόχρωμες

το ενυδρειο :
Καλή επιτυχία.Είσαι σε καλό δρόμο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-10-10, 21:14
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

γεια και παλι! ευχαρηστω για την απαντηση !
τα τεστακια που μετραω ειναι τα στικακια της esha
πετρες πιο σκουρες δεν εχει εδω , αλλα αφου δεν καταφερα να βρω ανοιχτοχρωμη αμμο τουλαχιστον θα κανουν αντιθεση με την σκουρα αμμο...
αυτο το φελιζολ ειναι απαραιτητο? εχω μαζεψει τοσο αμμο που φτανει για να το γεμισω χωρις φελιζολ για 10 ποντους τουλαχιστον , μηπως ειναι απαρετητο για να μην σκαβουν πολυ και γλυστρανε οι πετρες?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-10-10, 21:45
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια και παλι! ευχαρηστω για την απαντηση !
τα τεστακια που μετραω ειναι τα στικακια της esha τα στικάκια μην τα εμπιστεύεσαι.Για ακριβείς μετρήσεις πάρε υγρά τεστ(της Api αν βρεις τα θεωρώ αξιόπιστα)
πετρες πιο σκουρες δεν εχει εδω , αλλα αφου δεν καταφερα να βρω ανοιχτοχρωμη αμμο τουλαχιστον θα κανουν αντιθεση με την σκουρα αμμο...
αυτο το φελιζολ ειναι απαραιτητο? εχω μαζεψει τοσο αμμο που φτανει για να το γεμισω χωρις φελιζολ για 10 ποντους τουλαχιστον , μηπως ειναι απαρετητο για να μην σκαβουν πολυ και γλυστρανε οι πετρες?
Το φελιζόλ το βάζουμε για μεγαλύτερη ασφάλεια (υπάρχει περίπτωση ακόμα και ένας κόκκος άμμου κάτω από την τελευταία πέτρα να τραυματίσει το τζάμι). Παλιά δεν έβαζα χωρίς να έχω κάποιο πρόβλημα, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου.
Η σειρά που θα τα τοποθετήσεις είναι: φελιζόλ, πέτρες και μετά άμμος(θα "δέσει" πιο σταθερά τις πέτρες)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-11-10, 14:23
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

πηρα φελιζολ 2-3 εκατοστα παχος , αλλα αυτο που ειναι λιγο πιο ανοιχτοχρωμο γαλαζιο και αποτελειται απο μικρα μπαλακια, ελπιζω να εκανα τη σωστη επιλογη...
επεισης πηρα μια σιλικονη μαρκας euroseal που γραφει 100% σιλικονη sanitary ελατοπλαστικη αντιμουχλικη, κανει ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-11-10, 14:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Το φελιζόλ λογικά κάνει(δεν ξέρω ποιό πήρες).
Η σιλικόνη αυτή ΔΕΝ κάνει(πρέπει να πάρεις αυτή που λέει ότι μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε ενυδρείο-συνήθως έχει μια εικόνα ενυδρείου-100% καθαρή σιλικόνη,όχι αντιμουχλική).Logo,De Braven,Bison -είναι κάποιες μάρκες που θυμάμαι ότι έχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-11-10, 00:04
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

λεω αυριο να κανω τη μετακομιση... εχω τρελλο αγχος...
λοιπον.
εφτιαξα ενα πλαστικο ενυδρειο 11 λιτρα που εχω με αμμο απο την ιδια που θα μπει στο ενυδρειο , πετρες , φιλτρο στρωμενο 2 μηνες, θερμοστατη , και σκευτομαι να βαλω εκει τα ψαρακια μεχρι να τελειωσω τη μετακομιση και το στισημο του ενυδρειου και να παρει τη σωστη θερμοκρασια.
αυτο θα διαρκεσει 1-2 μερες.. με πολυ μεγαλη προσπαθεια ισως το καταφερω σε 1 μερα...
και να τα παω την επομενη εκει.
ομως εχω τους φοβους μου.
δηλαδη
1. οτι σε 11 λιτρα δεν εχει επαρκεις κρυψωνες και φοβαμαι μην αρρωστησουν
2. οτι θα τους ειναι πολυ δυσκολο να αλλαξουν 2 φορες συνεχομενα ενυδρειο
3. οτι αν τα παρω σε σακουλα ενυδρειακη θα παγωσει το νερο μεχρι να τελειωσω το ενυδρειο και να παρει θερμοκρασια(γιαυτο και αποφασισα να τα βαλω στο μικρο)
μπρος γκρεμος και πισω ρεμα... τι λετε να κανω?
τι πρεπει να προσεξω στη μετακομιση ?
πειτε καμια προταση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-11-10, 08:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Καλό κουράγιο με την μετακόμιση!
Βάλτα στο μικρό (τι μέγεθος έχουν?)και θα είναι εντάξει,αφού θα έχεις φίλτρο-θερμοστάτη,κάνεις και μια αλλαγή νερού στο ενδιάμεσο.¶στα σε ήσυχο μέρος χωρίς πολύ φως να μην ταραχθούν περισσότερο.
Για όλους, και γι αυτά, η μετακόμιση είναι ταλαιπωρία
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-10, 09:00
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

τα υλικα του φιλτρου ποση ωρα αντεχουν σε ενα κουβα?
τα ψαρακια ειναι κατω του ετους απο 4 διαφορετικες γεννες
το μεγαλυτερο ειναι γυρω στα 9 cm και το μικροτερο περιπου 6..
-------------------------
ψαρακια μεταφερθηκαν στο μικρο ...
και το ενυδρειο αδειαζει
τα θλικα του φιλτρου σε κουβα με νερο ισα ισα να τα καλυπτει και τα φυτα σε αλλο κουβα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zweet : 04-11-10 στις 09:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-10, 10:14
Το avatar του χρήστη nxris
nxris Ο χρήστης nxris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zweet Εμφάνιση μηνυμάτων
τα υλικα του φιλτρου ποση ωρα αντεχουν σε ενα κουβα?
τα ψαρακια ειναι κατω του ετους απο 4 διαφορετικες γεννες
το μεγαλυτερο ειναι γυρω στα 9 cm και το μικροτερο περιπου 6..
-------------------------
ψαρακια μεταφερθηκαν στο μικρο ...
και το ενυδρειο αδειαζει
τα θλικα του φιλτρου σε κουβα με νερο (από το ενυδρείο υποθέτω) ισα ισα να τα καλυπτει και τα φυτα σε αλλο κουβα
Αν κάνεις πολλές ώρες, στο κουβά με τα υλικά βάλε και έναν κυκλοφορητή ή μία αεραντλία.

Καλή συνέχεια.
__________________
Νίκος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-10, 14:33
Το avatar του χρήστη zweet
zweet Ο χρήστης zweet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Περιοχή: Αυλωνα
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην zweet Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην zweet Send a message via Skype™ to zweet
Προεπιλογή

αυτο ηταν!!
τα ψαρακια ειναι ηδη μεσα !!
η θερμοκρασια ειναι 25,9
και οι τιμες οι ιδιες με πριν με τη μονη διαφορα οτι ανεβηκε λιγο η γενικη σκληροτητα.
ελπιζω να μην δω τιποτα σημαδια ασπρα πανω τους τις επομενες μερες απο τις αλλαγες θερμοκρασιας κατα τη μεταφορα.. η τπτ προβληματα με το στρες.. παντως μεχρι στιγμης ολα δειχνουν οκ.
Συμπερασματα:
1. οταν βαζουμε φελιζολ , να μην κουβαλαμε αδικα 2 κουβαδες γεματους αμμο γιατι χρειαζεται μονο το 1/8 απ οσο φανταζομαστε :P
2. οταν ανοιγουμε το καπακι και ειναι γεματο το ενυδρειο να ενημερωνουμε το γατο οτι δεν ειναι ωρα για πρωινη βουτια!! (ναι εγινε και αυτο!! ο καημενος πηγε να ζεσταθει στο καπακι απο τις λαμπες και βρεθηκε να κολυμπαει )
3. οι πετρες ποτε δεν εινααι αρκετες... χρειαζομουν κι αλλες ..
4. δεν πρεπει να βαζουμε τιποτα αλλο στο προγραμμα για την υπολοιπη μερα γιατι μετα απο αυτο δεν μπορεις να παρεις τα ποδια σου !!
αυτα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-10, 14:38
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

άντε καλή ξεκούραση!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια για στησιμο ενος ριο 400 kanarini Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 3 27-10-10 21:06
gyppies-newbie-low bugget-βοηθεια για στησιμο polis2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 11 24-08-10 08:44
ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ 54-ΛΙΤΡΟΥ stelios_ant Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 13 25-04-10 23:51
Βοηθεια για στησιμο βιοτοπικου malawi.. harmiller Malawi 34 22-11-09 20:16
Βοηθεια στησιμο για co2 knik Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 12-04-08 20:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11560 seconds with 13 queries