Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-08-09, 21:03   #1
προβλημα βοιθεια
 
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos
Senior Member
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος 06-08-09, 21:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

ΒΟΙΘΕΙΑ !!!!!!!!! εχω διαβασει τοσα πολλα εχς τρελαθει καθομε και διαβαζω με τησ ωρες και τα εχω μπερδεψει λιπων παμε απο την αρχη εχω 3 ενυδρεια το ενα δε λιτουργει ακομα ειναι 300 λιτρα . 52 λιτρα με ενα μονομαχο ενα ζεβρα σαλιγκαρι και 2 αμανο . 200 λιτρα με 10 γκαπι 2 κλοουν 1 πλεκο 5 νεον 5 ροδοστομουσ 5 κορι (2 αλβινο 2 παλεατους 1 μπρονζε )2 μονομαχινεσ .εχω αντιστροφη οσμοση . βοιθηστεμε να τα χωρισω το ξερω οτι ειναι λαθος ολο το σηστημα εδω μου λενε τα παιδια οτι ειναι λαθος διαβαζω αλλα σαιτ η τιμεσ μου φενοντε ιδιες δηλαδη πολυ μικρες διαφορες επησεισ θελω να με βοιθησετε με ph kh θελω της σωστες τιμες οχι τα δυο ακρα το ιδανικο γιαυτα θελω τα εχω παιξει αληθεια εκει που νομιζα οτι μονο τα γκαπι ειναι το προβλημα τωρα κατι με επιασε δυο ωρεσ διαβαζω τα ιδια που εχω ξανα διαβασει εχω πανικοβλιθει σημερα πολυ ειχα 3 θανατουσ σε διαφορετικα ενυδρεια ενα ζεβρα σαλιγκαρι μια αμανο στο μικρο και ενα κορι παλεατους στο μεγαλο που κανω θεραπια για ιck αυριο την τελειονω τιμεσ μονο ph μπορω να δωσω τα τεστακια τα παραγκειλα 8 μερεσ ακομα τιποτα . ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΑΝΙΚΟΒΛΙΘΕΙ ΠΟΛΥ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΟΛΑ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Εμφανίσεις: 7700
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-09, 22:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μαλλον πρεπει να μας πεις τι ενυδρειο θελεις για αρχη...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-09, 04:23
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον πρεπει να μας πεις τι ενυδρειο θελεις για αρχη...
1 (. 52 λιτρα με ενα μονομαχο ενα ζεβρα σαλιγκαρι και 2 γαριδες αμανο ) και φυτα
2(200 λιτρα με 10 γκαπι 2 κλοουν 1 πλεκο 5 νεον 5 ροδοστομουσ 5 κορι (2 αλβινο 2 παλεατους 1 μπρονζε )2 μονομαχινες . και φυτα
3 ( 300 λιτρα δεν εχει τιποτα μεσα φτιαχτηκε για να χωριστουν τα παραπανω)
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...pictureid=1371
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...pictureid=1368
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 07-08-09 στις 04:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-09, 07:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν ρωτησα τι εχεις, ρωτησα που θες να καταληξεις,,
πχ ενα κοινωνωικο τουρλου, ενα μαλαουι, ενα αμαζονιου ενα με μονομαχο, κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-09, 09:41
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ρωτησα τι εχεις, ρωτησα που θες να καταληξεις,,
πχ ενα κοινωνωικο τουρλου, ενα μαλαουι, ενα αμαζονιου ενα με μονομαχο, κλπ
κοινονικα ελεγα με φυτα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-09, 11:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
1 (. 52 λιτρα με ενα μονομαχο ενα ζεβρα σαλιγκαρι και 2 γαριδες αμανο ) και φυτα αυτο αφησε το ετσι...χρησιμοποιησε την οσμωση σου να εχεις σχετικα μαλακο νερο ωστε να μην εχει προβλημα το σαλιγκαρι...η αρκετα πιο μαλακο αν το αφαιρεσεις..ο μονομαχος θελει μαλακο...αλλα το σαλιγκαρι χρειαζεται αλατα για το κελυφος του.
2(200 λιτρα με 10 γκαπι 2 κλοουν 1 πλεκο 5 νεον 5 ροδοστομουσ 5 κορι (2 αλβινο 2 παλεατους 1 μπρονζε )2 μονομαχινες . και φυτα εδω ασε τα γκαπυ και μη μαλακωνεις το νερο. θα γεννησουν και θα γεμισουν το ενυδρειο σου.
3 ( 300 λιτρα δεν εχει τιποτα μεσα φτιαχτηκε για να χωριστουν τα παραπανω) εδω θα βαλεις ολα τα υπολοιπα (2 κλοουν 1 πλεκο 5 νεον 5 ροδοστομουσ 5 κορι (2 αλβινο 2 παλεατους 1 μπρονζε )2 μονομαχινες ) και θα χρησιμοποιεις μαλακο νερο. αυτα στο 300αρι λογω λιτρων για ΑΡΧΗ και μετα σιγουρα θα πρεπει να αποχωριστεις τους κλοουν και να μεγαλωσεις τα κοπαδια νεον-ροδοστομοι.
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...pictureid=1371
http://www.aquatek.gr/vb/album.php?a...pictureid=1368
δεν ειναι τιποτα...απλα βαζεις τα ψαρια μαλακου και σκληρου νερου χωρια...το σαλιγκαρι θα προτεινα να το βαλεις στο 200αρι που θα αφησεις τα γκαπυ γιατι θα ειναι πιο καλα με σκληρο νερο....
εννοειται οτι τα μεγαλα ψαρια και τα σμηνοψαρα θα μπουν στο μεγαλο....και φυσικα οι κλοουν φευγουν γιατι θελουν κοπαδι και γινονται μεγαλα ψαρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-09, 18:05
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι τιποτα...απλα βαζεις τα ψαρια μαλακου και σκληρου νερου χωρια...το σαλιγκαρι θα προτεινα να το βαλεις στο 200αρι που θα αφησεις τα γκαπυ γιατι θα ειναι πιο καλα με σκληρο νερο....
εννοειται οτι τα μεγαλα ψαρια και τα σμηνοψαρα θα μπουν στο μεγαλο....και φυσικα οι κλοουν φευγουν γιατι θελουν κοπαδι και γινονται μεγαλα ψαρια.
τα γκαπι και ενα σαλιγκαρι ειναι το προβλημα με ανακουφησατε λιγο . μια αλλη ερωτηση τωρα στο ενυδρειο με τα γκαπι ποσο να ειναι το ph και ποσο η σκλιροτητα εχω διαβασει ph 5 -8.5 και σκληροτητα 5-25 gh καταλαβατε που εχω μποερδευτη το ιδιο βεβαια και με τα αλλα 2 ενυδρεια ιδικα αυτο με τα πολλα ψαρια τη τιμεσ πρεπει να κρατησω ??? διαβαζω για μονομαχο 6 -7,5 και σκλιροτητα μεχρι 25 gh δεν ειναι πολυ σκλιρο αυτο το νερο
-------------------------
διαβαζω επισεις τον ATLAS OF FRESHWATER AQUARIUM FISHES εκει λεει
betta ph 7 h (σκιροτητα ) 8
neon ph 6.8 h 8
cory ph 7.3 h 12
pleco ph 7 h 10
gyppies 7 h δε λεει
botia clown ph 7 h 8
ροδοστομοι ph 7 h 8
μιποσ μετραει τη σκλιροτητα με αλλη μοναδα μετρισης και οι τιμεσ του ph ειναι σωστες?? αλλα λεει το ιντερνετ αλλα ο ατλας
καταλαβατε τι εχω παθει . επισησ κατι αλλο αν βαλω τιρφη μεσα στο φιλτρο ιπαρχη περιπτοσι να πεσει πολυ το ph που να εχω προβλημα ??
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 07-08-09 στις 18:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-08-09, 23:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μπλέκεις τα πράγματα μεταξύ τους πολύ...
Όσο για την τύρφη όλα μπορούν να γίνουν αν το προσπαθήσεις.

Για ρίξε διάβασμα εδώ : www.tsamisaquarium.gr και επιστρέφεις για εξετάσεις
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-09, 01:53
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπλέκεις τα πράγματα μεταξύ τους πολύ...
Όσο για την τύρφη όλα μπορούν να γίνουν αν το προσπαθήσεις.

Για ρίξε διάβασμα εδώ : www.tsamisaquarium.gr και επιστρέφεις για εξετάσεις
αυτο θα το εχω διαβασει 100 φορες μπορει και παραπανω ρωταω το εξης (300 λιτρα με 2 κλοουν 1 πλεκο 5 νεον 5 ροδοστομουσ 5 κορι (2 αλβινο 2 παλεατους 2 μπρονζε )2 μονομαχινες . και φυτα ποσο να ειναι το ph και ποσο η σκληροτητα ??? αν ηταν ενα ειδος θα ηταν ευκολο αλλα ολα αυτα εχουν μικρες διαφορες στης απετησεις του νερου και δε ξερω τη τιμες να κρατησω εδω θελω βοιθεια.....
και κατι αλλο τα γκαπακια σε κανενα αρθρο δε γραφει σκληροτητα γιατι ???
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-09, 10:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για το πρωτο ενυδρειο θες μαλακο ελαφρα οξινο νερο. απο 6.5 μεχρι 6.8 τα ψαρακια σου θα ειναι ικανοποιημενα (και λιγο πιο οξινο να ειναι δε θα τα χαλασει καθολου )
για τα γκαπυ νερο δικτυου και λιγο αλατακι ενυδρειακο.αν εχεις φυτα μεσα δε βαζεις αλατι. τι παραμετρους εχει το νερο δικτυου?? ισως χρειαστει να το σκληρυνεις για γκαπυ.
γενικα πολλες πηγες γραφουν τα ευρη τιμων που επιβιωνει το ψαρι...αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι το καλυτερο...και φυσικα σε μπερδευει
(Στο ιντερνετ αναφερονται αρκετες γενικοτητες με ευρη τιμων…π.χ. το ψαρι «χ» ζει σε ph από 6 εως 8…τα 2 ακρα όμως αυτά αντιπροσωπευουν πολύ διαφορετικο νερο…
Παρα το γενγονος ότι το ψαρι θα επιβιωσει και στις 2 αυτές τιμες….θα εκτιμησει ιδιαιτερα αν του δωσουμε την τιμη εκεινη που πλησιαζει την τιμη του pH του τοπου καταγωγης του. Το ιδιο ισχυει και για τις υπολοιπες παραμετρους νερου..
Πλεον υπαρχουν πληροφοριες για τους βιοτοπους... απο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-08-09, 10:53
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν το είχες διαβάσει δεν θα έκανες την ερώτηση ξανά για τα κλόουν. Για πιο είδος μιλάμε;
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-08-09, 17:38
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το είχες διαβάσει δεν θα έκανες την ερώτηση ξανά για τα κλόουν. Για πιο είδος μιλάμε;
ξερω οτι πρεπει να τους δωσο εδω και πολυ καιρο εχουν μεγαλοσει αρκετα απο τοτε που τους πηρα ηταν μολις 2,5 εκατοστα και τωρα ειναι 5 αυτον τον κλοουν εχω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...cracanthus.htm αλλα οι δικοι μου εχουν ποιο εντονα χροματα απο τη φωτογραφια ειναι ποιο βαθυ πορτοκαλι
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
για το πρωτο ενυδρειο θες μαλακο ελαφρα οξινο νερο. απο 6.5 μεχρι 6.8 τα ψαρακια σου θα ειναι ικανοποιημενα (και λιγο πιο οξινο να ειναι δε θα τα χαλασει καθολου )
για τα γκαπυ νερο δικτυου και λιγο αλατακι ενυδρειακο.αν εχεις φυτα μεσα δε βαζεις αλατι. τι παραμετρους εχει το νερο δικτυου?? ισως χρειαστει να το σκληρυνεις για γκαπυ.
γενικα πολλες πηγες γραφουν τα ευρη τιμων που επιβιωνει το ψαρι...αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι το καλυτερο...και φυσικα σε μπερδευει
(Στο ιντερνετ αναφερονται αρκετες γενικοτητες με ευρη τιμων…π.χ. το ψαρι «χ» ζει σε ph από 6 εως 8…τα 2 ακρα όμως αυτά αντιπροσωπευουν πολύ διαφορετικο νερο…
Παρα το γενγονος ότι το ψαρι θα επιβιωσει και στις 2 αυτές τιμες….θα εκτιμησει ιδιαιτερα αν του δωσουμε την τιμη εκεινη που πλησιαζει την τιμη του pH του τοπου καταγωγης του. Το ιδιο ισχυει και για τις υπολοιπες παραμετρους νερου..
Πλεον υπαρχουν πληροφοριες για τους βιοτοπους... απο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318)
αμα τους βαλω απο αντιστροφη οσμοσι αυτο που πεταω που ειναι πολυ σκληρο ??? αμα βαλω το βρομικο απο αντιστροφη οσμοση χριαζετε να βαλω και αντιχλωριο ??? το νερο του δικτιου ειναι 7,5 με 8 περιπου
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 08-08-09 στις 17:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-08-09, 19:26
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα τους βαλω απο αντιστροφη οσμοσι αυτο που πεταω που ειναι πολυ σκληρο ??? αμα βαλω το βρομικο απο αντιστροφη οσμοση χριαζετε να βαλω και αντιχλωριο ??? το νερο του δικτιου ειναι 7,5 με 8 περιπου
στα γκαπυ να βαλεις απο το σκληρο της οσμωσης. ειναι μια χαρα...κανεις και οικονομια νερου και αντιχλωριου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-08-09, 20:22
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
στα γκαπυ να βαλεις απο το σκληρο της οσμωσης. ειναι μια χαρα...κανεις και οικονομια νερου και αντιχλωριου
ευχαριστο πολυ πανο με εχεισ βοιθησει ποιο πολυ απ ολους και τα αλλα παιδια φυσικα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 09-08-09 στις 23:37
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-08-09, 21:01
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστο πολυ πανο με εχεις βοηθησει ποιο πολυ απ ολους
Ολοι εδω προσπαθουν να βοηθησει ο ενας τον αλλο ...
Ο Πανος βεβαια ειναι ιδιαιτερη περιπτωση ... Με την ευγενεια και τη καλη του διαθεση εχει βοηθησει πολυ κοσμο ... ακομα και εμενα και τον ευχαριστω και εγω για αυτο!
harris samos αν και νομιζω το εχεις ηδη ακουσει στο θεμα με τα γκαπυ βαλε και λιγο αλατακι (ενυδρειακης χρησης) φυσικα αν δεν εχεις φυτα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-08-09, 08:32
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ολοι εδω προσπαθουν να βοηθησει ο ενας τον αλλο ...
Ο Πανος βεβαια ειναι ιδιαιτερη περιπτωση ... Με την ευγενεια και τη καλη του διαθεση εχει βοηθησει πολυ κοσμο ... ακομα και εμενα και τον ευχαριστω και εγω για αυτο!
harris samos αν και νομιζω το εχεις ηδη ακουσει στο θεμα με τα γκαπυ βαλε και λιγο αλατακι (ενυδρειακης χρησης) φυσικα αν δεν εχεις φυτα!
δε μπορω να βαλω αλατι εχω φυτα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-08-09, 22:27
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
για το πρωτο ενυδρειο θες μαλακο ελαφρα οξινο νερο. απο 6.5 μεχρι 6.8 τα ψαρακια σου θα ειναι ικανοποιημενα (και λιγο πιο οξινο να ειναι δε θα τα χαλασει καθολου )
για τα γκαπυ νερο δικτυου και λιγο αλατακι ενυδρειακο.αν εχεις φυτα μεσα δε βαζεις αλατι. τι παραμετρους εχει το νερο δικτυου?? ισως χρειαστει να το σκληρυνεις για γκαπυ.
γενικα πολλες πηγες γραφουν τα ευρη τιμων που επιβιωνει το ψαρι...αλλα αυτο δε σημαινει οτι ειναι το καλυτερο...και φυσικα σε μπερδευει
(Στο ιντερνετ αναφερονται αρκετες γενικοτητες με ευρη τιμων…π.χ. το ψαρι «χ» ζει σε ph από 6 εως 8…τα 2 ακρα όμως αυτά αντιπροσωπευουν πολύ διαφορετικο νερο…
Παρα το γενγονος ότι το ψαρι θα επιβιωσει και στις 2 αυτές τιμες….θα εκτιμησει ιδιαιτερα αν του δωσουμε την τιμη εκεινη που πλησιαζει την τιμη του pH του τοπου καταγωγης του. Το ιδιο ισχυει και για τις υπολοιπες παραμετρους νερου..
Πλεον υπαρχουν πληροφοριες για τους βιοτοπους... απο:http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318)
τα αλλαξα επιτελους στο 200 λιτρο με ροδοστομους νεον κλοουν μονομαχουσ πλεκοστομο και κορι ph 6.5 kh 2 gh 6 No2 κατω απο 3 No3 δεν ηρθανε ακομα τα τεστ για να μετρισω ουτε το τεστ για την αμμωνια πριν δυο μερες εκανα αλλαγη νερου περιπου 80 της εκατο δε νομιζω να ειναι ανεβασμενα .. ηθελα να ρωτησω ειναι καλες οι τιμες μου ???? ευχαριστω ..
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-08-09, 22:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα NO2 πρεπει να μηδενιστουν...κι αν το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο ακομη τοτε συνεχεις αλλαγες να το κρατας χαμηλα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-08-09, 04:43
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα NO2 πρεπει να μηδενιστουν...κι αν το φιλτρο δεν ειναι στρωμενο ακομη τοτε συνεχεις αλλαγες να το κρατας χαμηλα...
μα ειναι στρωμενο το φιλτρο απλα το καθαρησα λιγο ξεπλινα τα υλικα του με νερο απο το ενυδρειο θα ξαναμετρισω το τεστ μου εβγαλε την ελαχιστη τιμη κατω απο 0,3 δεν εχει τιμη μηδεν
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-08-09, 07:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
τα αλλαξα επιτελους στο 200 λιτρο με ροδοστομους νεον κλοουν μονομαχουσ πλεκοστομο και κορι ph 6.5 kh 2 gh 6 No2 κατω απο 3 No3 δεν ηρθανε ακομα τα τεστ για να μετρισω ουτε το τεστ για την αμμωνια πριν δυο μερες εκανα αλλαγη νερου περιπου 80 της εκατο δε νομιζω να ειναι ανεβασμενα .. ηθελα να ρωτησω ειναι καλες οι τιμες μου ???? ευχαριστω ..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
μα ειναι στρωμενο το φιλτρο απλα το καθαρησα λιγο ξεπλινα τα υλικα του με νερο απο το ενυδρειο θα ξαναμετρισω το τεστ μου εβγαλε την ελαχιστη τιμη κατω απο 0,3 δεν εχει τιμη μηδεν
Κανονικα σε στρωμμενο ενυδρειο το ΝΟ2 πρεπει να ειναι 0!!
Με τι μετρας (ποια τεστ?) ειναι κατω απο 0,3 η κατω απο 3
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 18-08-09, 07:53
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικα σε στρωμμενο ενυδρειο το ΝΟ2 πρεπει να ειναι 0!!
Με τι μετρας (ποια τεστ?) ειναι κατω απο 0,3 η κατω απο 3
με τεστ της τετρα ειναι κατω απο 0,3
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 18-08-09, 07:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα πρεπει να μετρησεις και αμμωνια και ΝΟ3 ...
Μεχρι τοτε .... κανε αλλαγες νερου οπως λεει ο Πανος ωστε να μηδενησει το ΝΟ2!!
Στα τεστακια που εχεις η κατωτερη κλιμακα ειναι το 0? Η το <0,3 ?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-08-09, 08:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πρεπει να μετρησεις και αμμωνια και ΝΟ3 ...
Μεχρι τοτε .... κανε αλλαγες νερου οπως λεει ο Πανος ωστε να μηδενησει το ΝΟ2!!
Στα τεστακια που εχεις η κατωτερη κλιμακα ειναι το 0? Η το <0,3 ?
κατωτερη ειναι <0,3
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-08-09, 20:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
No2 κατω απο 3 ..
το λαθος σου αυτο με μπερδεψε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα ph antonis t83 Γλυκό νερό - Γενικά 14 18-04-08 17:11
προβλημα?? odin79 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 04-04-08 07:40
Προβλημα!!! ΠΟΠΟ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 30-05-06 20:08
Προβλημα με Τ4. Pritanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 17-10-05 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08431 seconds with 13 queries