Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-08-07, 20:48
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή DIY-Εξτρα λαμπτήρας φθορισμού

Το ενυδρείο στο οποίο τοποθέτησα εγώ έξτρα λαμπτήρα φθορισμού είναι του Carrefourτων 120 lt. Νομίζω όμως ότι η διαδικασία βολεύει για τα περισσότερα ενυδρεία.

Η ιδέα μου ήρθε απο προηγούμενο postπου έχω δεί για το θέμα. Επίσης να σημειώσω ότι η θερμοκόλληση δεν κάνει πάνω απο 1 λεπτό να στεγνώσει, γι’ αυτό βολεύει! Τέλος, έψαξα για στεγανά ντουί, αλλά νομίζω (και έτσι φαίνεται), ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει με κλέμες και το πλεονέκτημα με τις κλέμες είναι ότι μπορείς να βάλεις ότι μήκους λαμπτήρα θές...

1ο ΒΗΜΑ: Αγόρασα απο βιβλιοπωλείο κάτι μεταξύ ασημένιου χαρτονιού με πολύ λεπτό φύλλο αλουμινίου (όπωε φαίνεται στη φωτό). Το έκοψα στις διαστάσεις που ήθελα και το κόλλησα με θερμοκόλληση (πιστόλι με ζεστή σιλικόνη) στο ανοιγόμενο καπάκι του ενυδρείου (αυτό που χρησιμοποιούμε για να ταίσουμε). Αυτό το ‘‘αλουμινόχαρτο’’ αντοκαθιστά τον ανακλαστήρα (και καλύτερα νομίζω). (φωτο 1, 2)

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  1.JPG
Εμφανίσεις:  663
Μέγεθος:  32,5 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2.JPG
Εμφανίσεις:  547
Μέγεθος:  42,0 KB


2ο ΒΗΜΑ:Παίρνουμε 2-3 πλαστικά ‘‘ΩΜΕΓΑ CLIPS’’ του Κουβίδη για στήριξη σωληνών, διαμέτρου Φ23 και πάνω (εγώ έβαλα Φ32) (φωτό 3). Δέ πρόκειται να διαβρωθούν και ο λαμπτήρας συγκεκριμένα στα Φ32 χωράνε άνετα να μπούν. Αυτά πάλι τα κόλλησα με θερμοκόλληση, ένα στη δεξιά πλευρά και ένα στη μέση, στο κάθετο μαύρο πλαστικό που έχει το καπάκι που φαίνεται όταν ανοίγουμε να ταίσουμε (φωτό 4). Στο κλίπ που κόλλησα σε αυτό το σημείο, έβαλα και ένα δεματικό για την καλύτερη συγκράτιση του κλίπ (φωτό 5).
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  3.JPG
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  3,6 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  4.JPG
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  30,5 KB
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  5.JPG
Εμφανίσεις:  390
Μέγεθος:  24,0 KB



3ο ΒΗΜΑ: Ballast: Αγόρασα ballastηλεκτρονικό, που δέν έχει πρόβλημα υγρασίας, δεν χρειάζεται starter, η εκκένωση του αερίου (οπότε το άναμα του λαμπτήρα) γίνεται ταχύτατα και το συγκεκριμένο μπορεί να πάρει 2 λαμπτήρες των 30 watt, δηλαδή με ένα εξάρτημα, μπορείς να βάλεις 2 λαμπτήρες (ή έναν όπως εγώ) και χωρίς starter! Κοστίζει περίπου 14 ευρώ (φωτό 6).
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  6.JPG
Εμφανίσεις:  500
Μέγεθος:  48,7 KB



4ο ΒΗΜΑ: Άνοιξα το καπάκι του ενυδρείου, στο οποίο ήδη υπάρχει το εργοστασιακό ballast. Βρήκα λίγο χώρο για το δικό μου (φωτό 7) και σύνδεσα στη μία πλευρά του ballastτο καλώδιο προς τη πρίζα. Αυτό το έβγαλα απο το ίδιο σημείο που έβγαινε και το παλιό καλώδιο (φωτό , οπότε δέ φαίνεται καθόλου. Μετά, έκανα με ηλεκτρικό τρυπανάκι μία τρύπα προς τον χώρο που θα έμπαινε ο λαμπτήρας (φωτό 9) ώστε να περάσει το καλώδιο για τις κλέμες. Η συνδεσμολογία του ballastόταν θέλουμε να βάλουμε έναν μόνο λαμπήρα φαίνεται στη φωτογραφία (φωτό 10), ενώ αν θέλουμε να βάλουμε 2 λαμπτήρες, το σχέδιο υπάρχει πάνω στο ballast. Πέρασα απο τη τρύπα που μόλις άνοιξα δύο διπολικά καλώδια 0,75 mm2 (φωτό 11). Το ένα το σύνδεσα στη κλέμα που θα συνδεθεί στην μία άκρη του λαμπτήρα και το άλλο καλώδιο στην άλλη. Απλά το ένα καλώδιο πρέπει να είανι πιό μακρύ, για να φτάσει στην άλλη άκρη του λαμπτήρα. Καλό είναι να αφήσουμε μερικά εκατοστά μακρύτερο καλώδιο, ώστε άν θέλουμε την επόμενη φορά να βάλουμε άλλο μήκος λαμπτήρα, να φτάσει το καλώδιο. Για τη στεγανοποίηση της κλέμας απο την υγρασία, έβαλα πολύ θερμή σιλικόνη στις επαφές και τριγύρω (φωτό 12).
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  7.JPG
Εμφανίσεις:  406
Μέγεθος:  21,1 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  8.JPG
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  34,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  9.JPG
Εμφανίσεις:  367
Μέγεθος:  20,4 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  10.JPG
Εμφανίσεις:  390
Μέγεθος:  44,3 KB
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-07, 20:51
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή Συνεχεια...

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11.JPG
Εμφανίσεις:  394
Μέγεθος:  31,2 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12.JPG
Εμφανίσεις:  359
Μέγεθος:  21,1 KB

5ο ΒΗΜΑ: Στερεώνουμε τον λαμπτήρα στα πλαστικά κλίπς (φωτό 13), και πάλι κολλάμε με τη θερμοκόλληση το καλώδιο στην άκρη για να μή πέσει στο νερό...

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  13.JPG
Εμφανίσεις:  409
Μέγεθος:  30,4 KB

6ο ΒΗΜΑ: Αφού κλείσουμε όποιο καπάκι έχουμε ανοιχτό, βάζουμε το φίς στον χρονοδιακόπτη και στη πρίζα. Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα αξίζει και δε μου πήρε πάνω απο 1 ώρα να το κάνω, απλά πρέπει να έχετε τα υλικά και τα εργαλεία! (φωτό 14, 15)
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  14.JPG
Εμφανίσεις:  373
Μέγεθος:  22,5 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  15.JPG
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  45,1 KB
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-08-07, 21:00
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Πολύ καλή δουλειά, μπράβο σου...
Με παρόμοιο τρόπο έχω κάνει και εγώ το δικό μου καπάκι...
Μήπως όμως θα ήταν καλύτερα να έβαζες και θερμοσυστελλόμενο μακαρόνι ώστε να μονωθεί το τμημα από την λάμπα μέχρι το καλώδιο...
Για να μην υπάρχει και περίπτωση βραχυκυκλώματος....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-08-07, 21:06
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Είναι και το ballast τέτοια κατασκευή που είναι σχεδόν απίθανο να υπάρξει πρόβλημα. Παρ' όλ' αυτά όμως, έβαλα πολύ σιλικόνη στις κλέμες για να αποκλείσω τελείως τη περίπτωση αυτή. Άν όμως κάποιος θέλει για δική του σιγουριά να βάλει κάτι, εγώ θα πρότεινα μπαλόνι. Ακριβώς...σαν αυτό που φουσκώνουμε, αλλα ξεφούσκωτο φυσικά! Η πλευρά που έχει το μπαλόνο για να το δένουμε να μπεί στον ακροδέκτη του λαμπτήρα, και απο την άλλη πλευρά να ανοίξει μιά τρύπα να περάσει το καλώδιο το άσπρο πρίν το συνδέσει στη κλέμα. Ευχαριστώ πάντως...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-08-07, 21:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Εγω παλι εβαλα στο ιδιο σημειο-καπακι αλουμινοταινια αυτοκολητη και στεγανα ντουι τα οποια βιδωσα οπως φαινετε και στις φωτο.

Υπ'οψιν ερχονται ακριβως με σωστο μετρημα-βιδωμα(30 watt-90 cm)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0011.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  44,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0031.jpg
Εμφανίσεις:  347
Μέγεθος:  39,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Εικόνα0061.jpg
Εμφανίσεις:  363
Μέγεθος:  48,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-08-07, 21:33
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Ομολογώ ότι η αλουμινοταινία ήταν έξυπνη ιδέα. Απλά για τα στεγανά ντουί, εγώ προτίμησα να βάλω κλέμες, έυκολες και άν παρατήρησες η όλη κατασκευή μου δεν έχει ούτε μία τρύπα για βίδωμα, αυτό ήθελα. Όπως επίσης και το ότι μπορώ να βάλω ότι μήκους λαμπτήρα θέλω. Νά' σαι καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-08-07, 21:50
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομολογώ ότι η αλουμινοταινία ήταν έξυπνη ιδέα. Απλά για τα στεγανά ντουί, εγώ προτίμησα να βάλω κλέμες, έυκολες και άν παρατήρησες η όλη κατασκευή μου δεν έχει ούτε μία τρύπα για βίδωμα, αυτό ήθελα. Όπως επίσης και το ότι μπορώ να βάλω ότι μήκους λαμπτήρα θέλω. Νά' σαι καλά.



Απλα τρυπησα οπως φαινετε κι απο τις φωτο στο σημειο που παταει η "φετα-πορτα" του καπακιου κι οχι καπου που δημιουργειται προβλημα στεγανοτητας...

Τωρα, οταν το καπακι σου δινει την δυνατοτητα να "πιασεις" τα 60watt/100lit (περιπου καθαρα) ωστε να μπορεις να βαλεις ποιο "δυσκολα" φυτα δεν νομιζω οτι δεν αρπαζεις την ευκαιρια...

Οπως επισης δεν παιζεις και με το ρευμα το οποιο δεν προειδοποιει γι 'αυτο και τα στεγανα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-08-07, 22:11
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Συμφωνώ με όσα λες, απλά να συμπληρώσω ότι είμαι ηλεκτρολόγος μηχανικός και ξέρω ότι η περίπτωση κάποιου βραχυκυκλώματος στους πόλους του λαμπτήρα φθορισμού είναι αρκετά-πολύ απίθανος...και μάλιστα με ηλεκτρονικό ballast όπως ήδη είπα. Όμως θέλω να συμβουλεύσω όσους έχουν σκοπό να φτιάξουν κάτι τέτοιο, να πάρουν οπωσδήποτε ηλεκτρονικό ballast και μάλιστα 2*30 watt, οπότε ανά πάσα στιγμή να προσθέσουν και τρίτο λαμπτήρα εάν χρειαστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-08-07, 22:19
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Δεν θελω να σου κανω τον "εξυπνο" αλλωστε το σπουδασες το θεμα αλλα, αλλο στη θεωρια κι αλλο στην πραξη...

Αλλωστε το οτι υπαρχουν στο εμποριο-κατασκευαζονται στεγανα ντουι δεν ειναι τυχαιο...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-08-07, 22:26
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Φυσικά και δεν είναι τυχαίο! Οι περισσότεροι ποτέ δε θα έβαζαν απλά κλέμα, γιατί φοβούνται, όπως επίσης δεν χρησιμοποιούν ηλεκτρονικό ballast. Άσε που το στεγανό κοστίζει 3-4 ευρώ ενώ η κλέμα τίποτα! Σαφώς λοιπόν και συμφέρει τις εταιρίες να έχουν στεγανά ντουί. Πιστεύω όμως ότι κάνει ο καθένας και εσύ και εγώ είναι καλό, γιατί πειραματιζόμαστε και βλέπουν οι επόμενοι. Α, και μή ξεχνάμε, τη κλέμα την έχω τιγκάρει στη σιλικόνη (παρ'όλ'αυτ'α! )
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-08-07, 22:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-08-07, 08:24
Το avatar του χρήστη ggeos
ggeos Ο χρήστης ggeos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ggeos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ggeos
Προεπιλογή

Πολυ καλη κατασκευη!!!!!!!

Ετοιμαζω κι εγω κατι αναλογο αλλα πρωτα ξεκιναω με την κατασκευη νεου καπακιου.Εχω παρει ηλεκτρονικο ballast για τις λαμπες μου.Μηπως θα μπορουσες να με βοηθησεις με την συνδεσμολογια για 2 λαμπες?

Με την ολοκληρωση της κατασκευης θα ανεβασω φωτο.

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-08-07, 14:08
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ. Είναι πάρα πολύ εύκολο να συνδέσεις 2 λαμπτήρες. Αλλά δύσκολο να στο εξηγήσω. Δές αν έχει σχέδιο πάνω στο ballast, αν δεν έχει πές το μου για να σου κάνω ένα σχεδιάκι με μερικές εξηγήσεις. Θα τα καταφέρεις! Απλά σήμερα φεύγω και επιστρέφω αύριο βράδυ, οπότε αν χρειαστείς κάτι θα απαντήσω τότε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-08-07, 07:46
Το avatar του χρήστη ggeos
ggeos Ο χρήστης ggeos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-03-2006
Περιοχή: Ηλιουπολη
Μηνύματα: 40
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην ggeos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ggeos
Προεπιλογή

OK.Εχει ενα σχεδιακι.Θα προσπαθησω να τις συνδεσω και ο Θεος βοηθος.Το πολυ να κατεβασω τον γενικο του σπιτιου.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-08-07, 08:00
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ggeos Εμφάνιση μηνυμάτων
OK.Εχει ενα σχεδιακι.Θα προσπαθησω να τις συνδεσω και ο Θεος βοηθος.Το πολυ να κατεβασω τον γενικο του σπιτιου.
Ευχαριστω.
Ελπιζω να βοηθαει...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf Untitled.pdf (18,2 KB, 378 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-08-07, 09:09
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Καλύτερα μην κάνεις τη συνδεσμολογία του lmaikl, είναι μεν για 2 λαμπτήρες, αλλά όχι για ηλεκτρονικό ballast που είναι χωρίς starter, το σχέδιο του lmaikl έχει και starter που δεν τα χρειάζεσαι. Κάνε αυτό που έχει πάνω το ballast, μια χαρά θα τα καταφέρεις, τίποτα δεν είναι. Απλά στην είδοσο που είναι να βάλεις 3 καλώδια, φάση-ουδέτερο-γείωση, η γείωση είναι με το σύμβολο, όχι με γράμματα L ή N. Εκεί (που υποτίθεται ότι συνδέεται γείωση), δε συνδέεις τίποτα, οκ? Άν δεν τα καταφέρεις πές μου να σου κάνω σχέδιο αργότερα (τώρα την έχω κοπανήσει απ' τη δουλειά...).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY στεγανά ακροφύσια λάμπας φθορισμού genetix DIY . Φτιάχτο μόνος σου 49 10-09-15 13:53
Σύγκριση λαμπών φθορισμού lasal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 22-11-10 18:28
ΕΞΤΡΑ ΦΩΣ CHRIS4204 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 11-06-07 19:02
προσβαση στις εξτρα ενοτητες του CAB chris129 Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 5 03-06-07 18:47
DIY Dimmer για λάμπες φθορισμού Fonamstel DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 13-01-05 00:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07502 seconds with 14 queries