Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-06, 15:15
Το avatar του χρήστη Aqua_Manos
Aqua_Manos Ο χρήστης Aqua_Manos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2006
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 8
Smile Νέο Ενυδρείο

Γεια σε όλους σας

Είμαι νέος στο forum και ακόμα δεν έχω ενυδρείο. Θέλω όμως να αποκτήσω ένα και το καλό είναι ότι έχω τον διαθέσιμο χώρο οπότε φαντάζομαι είναι μια καλή αρχή!

Υπάρχει λοιπόν ένας χώρος με πλάτος 2,1 μέτρα, βάθος 0,6 μέτρα και ύψος 2,4 μέτρα. Ο χώρος αυτός είναι μεταξύ ενός τοίχου και μιας στρογγυλής κολώνας διαμέτρου 0,6 μέτρα (για αυτό και το βάθος του ενυδρείου θα ήθελα να είναι 0,6 μέτρα προκειμένου να φαίνεται σαν μια προέκταση της κολώνας) Επίσης ο χώρος αυτός (που έχει από την μια ένα τοίχο και από την άλλη την κολώνα) από τις άλλες δύο πλευρές είναι κενός οπότε και θα ήθελα να έχει τζάμι και από τις δυο πλευρές ώστε να φαίνεται και από τις 2 πλευρές του χώρου.

Αυτά λοιπόν που ήθελα να ρωτήσω είναι τα ακόλουθα:

1. αν εκμεταλευτώ όλο το πλάτος (2,1 μέτρα) και όλο το βάθος (0,6 μέτρα) για το ενυδρείο ποιο θα πρέπει να είναι το βέλτιστο ύψος για αυτές τις διαστάσεις;

2. Τί συμφέρει; Να το φτιάξω μόνος μου δεδομένου ότι διαθέτω τον χρόνο, την όρεξη, το μεράκι αλλά όχι τις απαραίτητες γνώσεις (μπορώ βέβαια να διαβάσω και να ακολουθήσω τις πολύτιμες συμβουλές του forum)
ή να πάρω κάποιο έτοιμο του οποίου το κόστος αδυνατώ να υπολογίσω;

3. Μπορώ να προβλέψω και να σχεδιάσω έτσι το ενυδρείο ώστε να μην χρειάζεται να ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με αυτό (παρά μόνο για να το χαζεύω και βέβαια να το καθαρίζω); Δηλαδή αυτόματο ταίσμα των ψαριών, αυτόματες αλλαγές νερού, θέρμανση, φωτισμός και ότι άλλο χρειάζεται.

4. Μου αρέσουν ιδιαίτερα τα ψάρια με έντονα χρώματα (κόκκινα, κίτρινα,μπλε) τα οποία αν δεν κάνω λάθος θεωρούνται τροπικά και χρειάζονται ιδιαίτερες απαιτήσεις. Όντως έτσι είναι;

5. Η κατανάλωση ρεύματος κατά τη χρήση ενός τέτοιου ενυδρείου είναι πολύ μεγάλη;

Αυτά και σας επισυνάπτω μια φωτογραφία για να δείτε λίγο το χώρο μιας και έχετε κάποια καλύτερη ιδέα!

Ευχαριστώ πολύ
Μάνος
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  aqua.jpg
Εμφανίσεις:  687
Μέγεθος:  14,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-06, 15:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλώς ήλθες.

1. Θα σου πρότεινα να το έκανες γύρω στους 80 πόντους. Έτσι το ενυδρείο σου θα γινόταν 1000 λίτρων περίπου. Και αυτό για να μπορείς να κάνεις σχετικά εύκολα τις εργασίες συντήρησης και για να μην πας σε «σούπερ» κατασκευές.
2. Εγώ το έφτιαξα μόνος μου, αλλά διάβασα και ρώτησα πως γίνεται. Είχα (και έχω) όπως και συ μεράκι και χρόνο.
3. Και βέβαια μπορείς. Υπάρχουν πολλές λύσεις για αυτοματισμούς.
4. Εδώ πρέπει να ασχοληθείς αρκετά, γιατί τα ψάρια δεν τα ξεχωρίζουμε μόνο από τα χρώματά τους. Πρέπει να διαβάσεις για τις συνθήκες τις οποίες θέλουν και απαιτούνται.
5. Σχετικά είναι. Αλλά βέβαια πάρα πολύ μικρότερη από ένα σύστημα reefτων ιδίων λίτρων!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-06, 16:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ενδιαφερον project!.
Πρωτα απο ολα πρεπει να αποφασισεις αν μιλας για ενυδρειο θαλλασινου η γλυκου νερού.
Εαν προκειται για θαλασσινο, τοτε θα πρεπει να δεις αν θα πας σε reef η σε fish only.. (απο το δευτερο θα πας σιγα σιγα στο πρωτο..)
Εαν προκειται για γλυκου νερού, τοτε θα πρεπει να αποφασισεις αν ενδιαφερεσαι για φυτα, Δισκους ή αφρικανικες κιχλίδες.


Σιγουρα τα απιστευτα χρωματα ενος reef εχουν μαγεψει πολλούς. (οπως και το κοστος του)..
Οτι και αν αποφασισεις να βαλεις μεσα παντως, σε αυτή τη διασταση μαλλον συμφερει καποια DIY κατασκευή, κατα προτιμηση με sump και βαθος 80 ποντους. Αν εχεις αυτό, με καποιες αλλαγες στο φωτισμό μπορεις να βαλεις σχεδόν τα πάντα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-06, 10:33
Το avatar του χρήστη Aqua_Manos
Aqua_Manos Ο χρήστης Aqua_Manos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2006
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Thanks

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

accnt (Γιάννη) είδα και την ιστοσελίδα σου η οποία είναι πολύ ωραία. Πάντως διαπίστωσα μέσα από τη σελίδα σου ότι:

1. πρέπει να έχεις σχεδιάσει πολύ καλά το εγχείρημα πριν το επιχειρήσεις

2. πρόκειται για ακριβό χόμπυ!!!

Netblues δεν μπορείς σε ένα ενυδρείο τύπου reef (το οποίο αν δεν κάνω λάθος είναι ενυδρείο θαλασσινού νερού το οποίο έχει διαμορφωθεί ώστε να έχει μέσα κοράλια κλπ.) να έχεις μέσα και ψάρια;

Επίσης πέρα από το forum μήπως έχει κανείς κάποιο link με το οποίο μπορεί κάποιος να δει τις διαφορές ενυδρείων ανάλογα με τον τύπο τους;

Σας ευχαριστώ και νομίζω ότι με αυτά που είδα θα προσπαθήσω να μαζέψω ότι πληροφορίες μπορώ για το project προκειμένου να τις παραθέσω στο forum για να σας συμβουλευτώ.

Τέλος πού μπορεί κανείς να δει ενυδρεία τύπου reef; (είμαι περίεργος για τους χρωματισμούς) Στη σελίδα του accnt φαίνονται υπέροχα!

Μάνος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-03-06, 10:49
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Με τις καταλληλες επιλογες τα κοστη ελεγχονται.
Υπαρχουν πολυ ακριβοτερα hobbies εξαλλου. (πχ γυναικες... )
Ο σχεδιασμος και η μελετη ειναι μερος του hobby..
Τα reef ειναι απο μονα τους "ειδικη" κατηγορια και απο πολλους θεωρουνται ισως η κορωνιδα του hobby, με οτι αυτο συνεπαγεται...
Για παραδειγμα ριξε μια ματια σε αυτο το αναλυτικο αρθρο κατασκευης/συντηρησης ενος μεγάλου reef..
http://reefkeeping.com/issues/2006-02/totm/index.php
Εχει απο ολα οσα χρειαζονται...
Προφανως και μπορεις να βαλεις ψαρια σε reef, απλα πρεπει κυριως να μην τρωνε τα κοραλια.. Γιαυτο τα λενε και reef-safe.

Σε αλλο μηκος κυματος, αλλα απολυτα κατατοπιστικο, διαβασε εδώ
http://www.tsamisaquarium.com/eisagogi.htm
Θα παρεις αρκετες ιδεες.
Μην περιμενεις να χωνεψεις το ολο θεμα σε μερικες μερες.
Θελει το χρονο του.. Σιγα σιγα ομως θα καταληξεις στο τι θελεις ΕΣΥ να κάνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-03-06, 14:16
Το avatar του χρήστη Aqua_Manos
Aqua_Manos Ο χρήστης Aqua_Manos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2006
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Ουααααουυυ!

Σε ευχαριστώ Netblues! Καλά μιλάμε για φοβερά ενυδρεία αυτά στο 1ο link που μου έδωσες. Και τα ψάρια που είδα είναι πολύ ωραία. Νομίζω ότι θα κινηθώ προς την κατασκευή ενός reef! Η ιδέα των κοραλιών σε έντονα χρώματα σε συνδυασμό με τα ψάρια που είδα είναι κάτι σαν και αυτό που νομίζω ότι θέλω. Ένα ενυδρείο που θα το κοιτάω και θα χαλαρώνω! Θα αρχίσω να ψάχνομαι για να συγκεντρώσω ότι πληροφορίες μπορέσω για την κατασκευή του. Βρε που μπλέξαμε!!!

Και πάλι ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-03-06, 14:58
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

το κόστος δεν μας είπε ο τυπάς στο πρώτο link !!!!!!
πρέπει να είναι λίγο περισότερο απο τον προυπολογισμό μια αφρικανικής χώρας πάτνος !!!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-06, 15:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είσαι σε καλό δρόμο……
Όπως λες λοιπόν το μόνο που χρειάζεται να κάνεις από δω και πέρα είναι πολύ διάβασμα και ψάξιμο σε όλο το netγια να βρεις ΟΛΕΣ τις πληροφορίες που χρειάζονται για να ξεκινήσεις.
Βέβαια ενυδρείο 1000 λίτρων reefκαι να είναι το πρώτο σου, είναι λίγο…… Με θέληση και αγάπη για αυτό που θα φτιάξεις όμως, όλα γίνονται.
Προσοχή λοιπόν σε κάθε σου κίνηση.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-06, 15:06
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θα πρεπει να ζυγισεις το κόστος, το διαθέσιμο χρόνο σου και το πόση υπομονή διαθέτεις.
Το ενυδρειο του πρωτου λινκ πρεπει να κυμαινεται στην κατηγορια Ferrari..
Αν χρειαζεται να ρωτησεις ποσο κάνει τοτε δεν μπορεις να το αγοράσεις...
Γινεται και πολυ μικροτερο.. και πολυ φτηνότερο... οχι απαραιτητα ευκολοτερο ομως..
Οπως εχουμε ξαναγραψει εδώ, το τυπικο κόστος ενος reef με πολυ προσεκτικες κινησεις ειναι στα 30 ευρω το λιτρο... σε καποιο σχετικο βαθος χρόνου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-06, 18:34
Το avatar του χρήστη Aqua_Manos
Aqua_Manos Ο χρήστης Aqua_Manos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 02-03-2006
Περιοχή: Παλλήνη
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή Μεταφορά

Παιδιά δεδομένου ότι πήρα την απόφαση για reef έχω ανοίξει ένα θέμα στον αντίστοιχο τομέα για θαλασσινό. Ελπίζω να έπραξα σωστά και να μην έκανα καμιά πατάτα . Τώρα από ότι διάβασα εδώ το κόστος ενός reef πάει πολύ μακριά! 30 ευρώ το λίτρο για την κατασκευή που σκέφτομαι μιλάμε για 30.000 ευρώ πράγμα απαγορευτικό για εμένα. Αυτό που σκεφτόμουν είναι να σχεδιάσω προσεκτικά το όλο εγχείρημα, να πάρω τα απολύτως απαραίτητα μηχανήματα, να κατασκευάσω μόνος μου το ενυδρείο και να προχωρήσω σε μια απλή μορφή θαλασσινού μόνο με ψάρια για αρχή. Έπειτα και εφόσον δω ότι με παίρνει να κάνω το επόμενο βήμα. Επίσης είδα ότι π.χ. ο γαύρος όταν αποφάσισε να φτιάξει ένα θαλασσινό του κόστισε περίπου 1000 ευρω για 300 λίτρα δηλαδή 3 ευρώ το λίτρο. Πιστεύω ότι αυτό το κατάφερε με τις οδηγίες-συμβουλές όλων σας, με το να παραγγείλει τα μηχανήματα από το εξωτερικό, και με το δουλέψει πολύ σε ότι πίστευε ότι μπορούσε να φτιάξει μόνος του. Πιστεύω ότι με αρκετή μελέτη, δουλειά, καλή έρευνα αγοράς, την βοήθεια από όλους σας και βέβαια με ένα σεβαστό ποσό μπορώ να κάνω μια προσπάθεια και ότι βγει.
Το θέμα είναι να συγκεντρώσει κανείς όλη την χρήσιμη πληροφορία και αυτό δεν είναι και τόσο εύκολο.
Ευχαριστώ όλους σας!
Μάνος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-06, 23:17
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μια και αναφερθηκε το ονομα μου ας λαβω μερος και γω...

καπετανιε μου, τα πραγματα δεν ειναι ετσι.

το 3 ¤ το λιτρο ειχε να κανει με...
1.ενυδρειο 180 λτ και σαμπ 100, πραγμα που σημαινει οτι το νερο του σαμπ δε το μετραμε σαν λτ προς φορτωμα(σε χρημα).
2.ενυδρειο-σαμπ κλπ οτι δηλαδη φτιαχνονταν τα εκανα η προσπαθησα να τα κανω με επιτυχιες αλλα και αποτυχιες.
3.και φυσικα ηταν τιμη ανευ κατοικων μεσα,

αν θες μια ταξη μεγεθους μετα απο 6 μηνες που εχω και το μεγαλο να τρεχει , 900 λτ περιπου, σε πολυ πολυ σφικτη αποδοση,
παμε σε 20-25 ¤¤ το λιτρο.
μιλαμε για εξοπλισμο που ειναι πανακριβος αλλα και αναγκαιος.
δεν μπορω δυστυχως να σου πω οτι θα πεσεις κατω απο τα 20 χιλιαρικα ουτε με σφαιρες!!! και μιλαμε παντα με τα πιο οικονομικα μεγεθη...
να πουμε οτι οσο πιο μεγαλο το ενυδρειο πολλαπλασιαζεται και η εξοπλιστικη αναγκη.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07303 seconds with 14 queries