Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-02-06, 00:38
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Ich?

Χαιρετώ την παρέα!Αν μπορείτε θα ήθελα να με βοηθήσετε...Σήμερα διαπίστωσα ότι τα μαύρα μόλλυ μου έχουν κάτι άσπρα στίγματα σε διάφορα σημεία.Κάπου διάβασα ότι μάλλον είναι ING!Είναι όμως;Χωρίς να είμαι σίγουρη άρχισα θεραπεία με σταγόνες EXIT κ esha2000.Καλά έκανα;Είδα εδώ να μιλάτε για αλάτι ως πρόληψη.. κάνει αυτό της μαγειρικής;Να βάλω τώρα; κι αν ναι πόσο;Έχω ενυδρείο 60 λίτρα με διάφορα ψάρια γλυκού νερού!Σας παρακαλώ βοηθείστε με γιατί είναι κρίμα να τα χάσω πάνω που το έστρωσα......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 19-02-06 στις 09:26
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-02-06, 10:57
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Για το ick δεν χρειάζεται πανικός !!! και στην αρχή τουλάχιστον ούτε φάρμακα !

Καταρχάς ανέβασε την θερμοκρασία σου στους 30 με 33 βαθμούς !!
Μετά πρόσθεσε στο ενυδρείο σου αλάτι ενυδρείου ή χοντρό μαγηρικό χωρίς πρόσθετα ροής. Η αναλογία είναι άμα θυμάμαι καλά περίπου 3 γρ. ανα λίτρο … αλλά θα μπορέσεις να το βεβαιώσεις ψάχνοντας λίγο παλιότερα θέματα για ick.

Κρατάς αυτές τις συνθήκες για 10 μέρες .. όχι λιγότερο και μετά κάνεις μια γενναία αλλαγή νερού και επαναφέρεις την θερμοκρασία.

Τα φάρμακα είναι καλά για πολλές περιπτώσεις .. αλλά για το ick είναι μόνο για πάρα πάρα πολύ προχωρημένες καταστάσεις και για να βγάζουν κάνα χαρτζιλίκι τα Pet shops.
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-02-06, 12:22
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Νομιζω οτι δεν χρειαζεται να ανεβασει τοοοοοσο πολυ την θερμοκρασια.
Ειδικα αν εχει και τιποτα φυτα μεσα, θα τα κλαιει μετα ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-02-06, 13:02
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Για αυτό είπα από 30 μέχρι 33 !!
Αν έχει φυτά σίγουρα καλό θα ήταν να μην πάει στους 33 !!
Όσο ποιο πολύ παντός τόσο ποιο σίγουρα και γρήγορα τα αποτελέσματα !!

Την θερμοκρασία την ανεβάζουμε για να αυξήσουμε τον μεταβολισμό τον white spots και να εξασφαλίσουμε ότι μέσα σε 10 μέρες όλα θα έχουν ολοκληρώσει τον κύκλο ζωής τους… ακόμα και τα ποιο μικρά που ακόμα δεν φαίνονται …
Αν δεν ανεβάσει την θερμοκρασία υπάρχει ο κίνδυνος να μείνουν μερικά white spots που να μην έχουν ακόμα ολοκληρώσει τον κύκλο τους και τελικά να ξαναφουντώσει.

Το αλάτι από την άλλη αναλαμβάνει να εμποδίσει τα είδη υπάρχοντα να αναπαραχθούν καταστρέφοντας τα αυγά …

Παντός αν έχει ζωντανά φυτά μέσα νομίζω ότι η θερμοκρασία είναι το τελευταίο πράγμα που θα τα πειράξει … νομίζω ότι το αλάτι είναι αυτό που θα τα σαπίσει πρώτο !!

Επομένως έχει δίκιο η sonia, η μέθοδος ας πούμε ότι ισχύει για μη φυτεμένα ενυδρεία για να είμαστε μέσα !
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 08-02-06 στις 13:06
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-02-06, 20:33
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά τις συμβουλές σας!Όχι δεν έχω αληθινά φυτά οπότε είναι πιο εύκολα τα πράγματα νομίζω...Απ ότι κατάλαβα θα σταματήσω τα φάρμακα κ θα βάλω αλάτι απ το pets...ενώ παράλληλα θα ανεβάσω την θερμοκρασία στους 30 τουλάχιστον.Σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-02-06, 22:53
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Smile

έτσι έτσι ... 31 με 32 είναι μιά χαρά !!
μην ξεχάσεις ... αφού έχεις είδη ρίξει φάρμακο ... στο τέλος της διαδικασίας να βάλεις και λίγο άνθρακα στο φίλτρο σου ... αν και το ESHA 2000 λέει οτι δεν χρειάζετε ... καλού κακού βάλε !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-06, 01:33
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
αφού έχεις είδη ρίξει φάρμακο ... στο τέλος της διαδικασίας να βάλεις και λίγο άνθρακα στο φίλτρο σου
Προτείνω να βάλεις πρώτα άνθρακα (24-48 ώρες) και μετά αλάτι.
Και άσε το αλάτι για 20 μέρες δλδ 3 βδομάδες. Δεν θα πάθουν τίποτα τα μολλυ. (ισα-ισα )
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-06, 22:31
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παιδιά ήρθα κ πάλι για να σας πω τα νέα μου σήμερα....Πήγα στο pets κ ζήτησα αλάτι! Μου είπε ότι έπρεπε να κάνω πρώτα τέστ GH,κ μου έδωσε ένα sera,που δεν κατάλαβα κ πολλά.....Δεν έχει οδηγίες στα ελληνικά!Μου είπε να ρίξω σταγόνες στον δοσομετρητή μέχρι να αλλάξει χρώμα.Στις 9 σταγόνες άλλαξε.Να βάλω 1 κουταλάκι του γλυκού άλατι μου είπε κ τίποτα περισσότερο...Το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρα κ έχω μόλλυ ξιφοφόρους,πλάτυ,1γκουράμι,1 μαχαίρι,ζέβρες,κ γατόψαρα!Καλά μου τα είπε;Μήπως ξέρετε κάτι σχετικό με την χρήση του test?Πόσο αλάτι να βάζω κ κάθε πότε;Ξέχασα... μου έδωσε το mineral salt sera.Καλό είναι;Επίσης μου έδωσε κ κάτι κύβους με κατεψυγμένη τροφή.(ένα σωρό λεφτά...)Πόσο να ρίχνω;(είναι λίγο συχαμένη...)Αυτά προς το παρόν κ αν θέλετε μου απαντάτε σας παρακαλώ! Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-06, 22:55
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή




είναι ο ίδιος που σου έδωσε και το φάρμακο ???????????
τώρα σου είπε να βάλεις απλά και αλάτι .??,,??,,

Κοίτα … θα το πω απλά …
Παλιά σε ένα ορεινό χωριό ενός αρρώστησε μία κατσίκα ….
Πηγαίνοντας στον γιατρό συνάντησε έναν ξάδερφο του … του περιέγραψε τι είχε η κατσίκα … και αυτός του είπε να μην ανησυχεί … και ότι και η δική του κατσίκα είχε πάθει τα ίδια … την έβαλε όμος να πιει για 15 μέρες ένα βοτάνι και έγιανε …

Ο γιατρός από την άλλη του είπε να πάρει ένα άκριβο ιδικό φάρμακο και με ιδική διατροφή για 15 μέρες το ζώο θα γινόταν καλά …

Η κατσίκα τελικά ψόφησε … γιατί ο τύπος έδωσε στην κατσίκα 7 μέρες το φάρμακο του γιατρού και 7 το βότανο …

Μην κάνεις το ίδιο στα ψαράκια σου …

Δεν σου λέω ποιόν θα ακούσεις … αλλά άκου μόνο τον έναν …

Θες να σκάσεις ένα κάρο λεφτά σε φάρμακα και ειδικές τροφές κάντο .. αλλά κάνε την θεραπεία όπως την περιγράφει ο κατασκευαστής του φαρμάκου ..

Θες να κάνεις θεραπεία με αλάτι … πάλι καλό είναι … αλλά πρέπει να ακολουθήσεις πιστά της οδηγίες των ποιο έμπειρων …

Με μισά έτσι … μισά αλλιώς δεν γίνετε τίποτα …

Από ιδιοκτήτες διαφόρων pet shop όλοι εδώ μέσα έχουν να σου πουν ιστορίες … δεν τους κατακρίνω … να πουλήσουν θέλουν … από αυτά ζουν … αλλά μην νομίζεις ότι είναι και θεοί …

Τώρα αν θες συμβουλή … ισχύει ότι σου είπαμε είδη … τα φάρμακα όπως και να το κάνουμε θα είναι πάντα φάρμακα … καλό είναι να αποφεύγονται .. όσο για της οδηγίες κοίτα ποιο πάνω …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-06, 23:26
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

¶ν είχα εμπιστοσύνη στο pets δεν θα το ανέφερα καθόλου Isourtzo... Απόδειξη ότι δεν έβαλα ακόμη αλάτι. Ξέρω ότι θέλουν να πουλήσουν....Τα φάρμακα τα είχα από άλλη φορά.Τώρα δεν ξέρω τι να κάνω με αυτά τα δεδομένα...Παντως το ick πέρασε.Χάθηκαν τα στίγματα! Σε ευχαριστώ που μου απάντησες!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-02-06, 23:33
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Κάθε Σάββατο κάνω αλλαγή νερού οπότε σκέφτομαι αύριο να βάλω τον άνθρακα κ μεθαύριο να προσθέσω αλάτι μόλις αλλάξω το νερό.Πόσο όμως να βάλω; καλά τα λέω η θα κάνω γκάφα;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-06, 23:56
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malice
Πόσο όμως να βάλω;
Σου το 'γραψε ήδη ο lsourtzo : 3 γραμμάρια για κάθε λίτρο.

Αν είναι 60 καθαρά νερό τότε 3χ60 = 180 γραμμάρια.

EDIT:
Επειδή όμως υποπτεύομαι οτι 60 λίτρα εννοείς "νερό-χαλίκι-διακοσμητικά κλπ", ας πούμε οτι το νερό είναι 50 λίτρα, οπότε 150 γραμμάρια.

Θα βάλεις 1-2 λίτρα νερό από τη βρύση σου σε ένα δοχείο, θα βάλεις στο ίδιο δοχείο και το αλάτι, θα το ανακατέψεις καλά να διαλυθεί πλήρως και μετά ρίχτο στο ενυδρείο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fonamstel : 10-02-06 στις 00:02
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-02-06, 08:39
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Καλημέρα σας! 60λιτρο είναι το ενυδρείο μου για την ακρίβεια 60χ30χ34ύψος.Συγνώμη που σας ρωτάω συνέχεια αλλά φοβάμαι μήπως το mineral salt που μου έδωσε αυτός είναι δυνατό κ κάνω ζημιά.επειδή μου είπε να βάλω μόνο 1 κουταλάκι.Το πήρα 14.70.Τόσο ακριβό είναι το αλάτι; η με έγδαρε;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-02-06, 08:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

To sera mineral salt ειναι αλατα που ανεβαζουν την γενικη ΚΑΙ ανθρακικη σκληροτητα γιαυτο και σε εβαλε να κανεις τεστ. Δεν περιεχει χλωριουχο νατριο (αλατι) ομως και ειναι τελειως ακαταλληλο για θεραπεια ick.
Χρησιμοποιειται κυριως για ανασυσταση σε νερο αντιστροφης οσμωσης η οταν θελουμε να σκληρυνουμε το νερό.
Χρειαζεσαι αλατι για ενυδρεια γλυκου νερού. ΟΧΙ για θαλασσινό, όχι για αντιστροφη όσμωση.
Και το μισο κιλοκανει γυρω στα 5 ευρω max (και παλι ακριβο ειναι αν σκεφτουμε ποσο κανει η πρωτη υλη.)
Απο τη στιγμη που εβαλες exit, το ick θα εξαφανιστεί, οποτε μην το παλευεις παραπανω. Την επομενη φορα (φτου φτου) το πας με αλατι..
Μην βαλεις ανθρακα. Το ick θελει χρονο για να πεθανει. (10 μερες τουλαχιστον). Κανε απλα αλλαγη νερού κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-02-06, 13:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σε λιγο θα υπαρχει αλατι καταλληλο για ενυδρεια αφθονο σε συμβολικη τιμη στον χωρο του ΠΣΦΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-02-06, 20:04
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Να το πάω πίσω αυτο το αλάτι που έδωσες άχρηστος;Απλά αλάτι ζήτησα κ μου έδωσε αυτό.Δεν ανέφερα καθόλου ick.Ευτυχώς δεν το άνοιξα.Να ρωτήσω κ κάτι άλλο;Γιατί ξεβάφουν τα ψάρια μου; από τι μπορεί να το παθαίνουν; ΤΟ ΠΛΑΤΥ μου κοντεύει να γίνει κάτασπρο!κ γενικά όλα αποχρωματίζονται σιγά σιγά....δεν μένουν όπως τα παίρνω!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-02-06, 23:13
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Τι χρώματα ήταν πριν δηλαδή ??? μήπως τίποτα περίεργα έντονα χρώματα ??

Η ποιο πιθανή απάντηση είναι ότι ήταν τεχνητά βαμμένα .. συμβαίνει …
Η άλλη απάντηση δεν είναι καθόλου καλή … κακή ποιότητα νερού όπως υψηλή αμμωνία ..

Σε κάθε περίπτωση μια Φώτο πάντα βοηθάει να βγάζουμε ασφαλέστερα συμπεράσματα …

Όπως βέβαια και πρόσφατες μετρήσεις αμμωνίας και νιτρικών !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-02-06, 01:07
Το avatar του χρήστη malice
malice Ο χρήστης malice δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2005
Περιοχή: πειραια
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παιδιά δεν μπορείτε να φανταστείτε τι έκανα χθες τέτοια ώρα κ μέχρι τις 4 τα ξημερώματα....Έκανα την ΜΑΙΑ!Κατά τις 11 γέννησε η άσπρη μου Μόλλυ κ μετά 2 ώρες η μαύρη.Τρελλάθηκα γιατί προσπαθούσα να τα σώσω όλα κ τα κατάφερα! Δεν ξέρω τι κάνετε εσείς σε ανάλογη περίπτωση,όμως εγώ μόλις έκανε μερικά την έβγαζα απ την γεννήστρα κ τα έριχνα στο μικρό ενυδρείο.Με τον ίδιο τρόπο τα έσωσα!!!!!Αν κ κουραστικό,ήταν φοβερή εμπειρία, κ φανταστικό το θέαμα!Έβγαλα φωτογραφία το άρρωστο αλλά συγχωρεμένο πλέον πλάτυ μου, αλλά δεν ξέρω πως να την στείλω μέσα εδώ.Είμαι αρχάρια σχετικά στον χώρο σας....Αν κάποιος μπορεί κ θέλει ας με βοηθήσει κάποια στιγμή.ΥΓ.περίπου 70 γέννησαν κ οι 2 τους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-02-06, 05:04
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo
Η αναλογία είναι άμα θυμάμαι καλά περίπου 3 γρ. ανα λίτρο … αλλά θα μπορέσεις να το βεβαιώσεις ψάχνοντας λίγο παλιότερα θέματα για ick.
Μου φαινεται απιστευτα υπερβολικο αυτο το 3γρ/λιτρο!
Δηλαδη σε ενα ενυδρειο carrefure ας πουμε 100λιτρων θα ριξουμε 300γραμμαρια ή περίπου 30κουταλιές της σούπας αλάτι?
Μιλαμε για σχεδον ενα σακούλι!
Η Θαλασσα δεν εχει τοσο αλάτι!
Κάποια επιβεβαίωση απο κάποιον άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-02-06, 05:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μπορει να σου φαινεται, αλλα δεν ειναι.
Θεραπεια ick με αλατι θελει πανω απο 2 γρ/λιτρο.
Το 3 ειναι μια τιμη που εχει δοκιμστεί αρκετες φορες και ειναι γενικά ανεκτο απο τα ψαρια.
Αν υπαρχουν ψαρια χωρις λεπια, αντε να πεσουμε σε 2,5 αλλά μέχρι εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-02-06, 12:52
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Μου φαινεται απιστευτα υπερβολικο αυτο το 3γρ/λιτρο!
Δηλαδη σε ενα ενυδρειο carrefure ας πουμε 100λιτρων θα ριξουμε 300γραμμαρια ή περίπου 30κουταλιές της σούπας αλάτι? Μιλαμε για σχεδον ενα σακούλι! Η Θαλασσα δεν εχει τοσο αλάτι! Κάποια επιβεβαίωση απο κάποιον άλλο?
Πριν από μερικούς μήνες που αντιμετώπισα αυτό το πρόβλημα σε ενυδρείο 50 λίτρων με γκάππυς, η θεραπεία έγινε με ανέβασμα της θερμοκρασίας κατά 3 βαθμούς ( από 26 σε 29 ) και προσθήκη 150 γραμμάρια ενυδρειακό αλάτι για 8 ημέρες. Επίσης, σύντομο μπάνιο προηγουμένως των πολύ άρρωστων ψαριών, σε τάπερ με 3 λίτρα νερό ενυδρείου και 90 γραμμάρια αλάτι (για 2-3 λεπτά μόνο, μέχρι να αναποδογυρίσει το ψάρι). Αποτέλεσμα: αντιμετωπίσθηκε το ick και χάλασαν λίγο τα φυτά, τα οποία επανήλθαν μετά από 10 μέρες περίπου.
3 γραμμάρια ανά ΚΑΘΑΡΟ λίτρο νερού είναι μόνιμη δόση θεραπείας για 7-10 ημέρες.
0,5 - 1 γραμμάριο ανά ΚΑΘΑΡΟ λίτρο νερού είναι δόση συντήρησης ΜΟΝΟ για ζωοτόκα (μόνιμα στο νερό του ενυδρείου).
30 γραμμάρια ανά λίτρο είναι δόση για ΣΥΝΤΟΜΟ μπάνιο σε ακραίες περιπτώσεις.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-02-06, 01:42
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andreasp
Μου φαινεται απιστευτα υπερβολικο αυτο το 3γρ/λιτρο!
...Η Θαλασσα δεν εχει τοσο αλάτι! ...
Το πόσο αλάτι έχει η θάλασσα παίζεται, αλλά 10 φορές περισσότερο (30 γρ/λίτρο) είναι κοντά στον "μέσο όρο"
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πιθανό πρόβλημα στο ξεκίνημα jimbardis Θαλασσινό νερό - Γενικά 23 01-10-05 09:09
Πιθανό πρόβλημα με Dropsy. Βασίλης Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 30-10-04 01:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08109 seconds with 13 queries