Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 03-09-14, 20:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ για ποιο λογο πιστευεις οτι δεν θα επρεπε να το εβαζε?

Διάβασε την απάντηση του Βασίλη της Water Waves που τα γνωρίζει καλύτερα από εμένα... και ελπίζω να σε καλύψει.-
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-09-14, 00:17
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Διάβασε την απάντηση του Βασίλη της Water Waves που τα γνωρίζει καλύτερα από εμένα... και ελπίζω να σε καλύψει.-
Δεν με καλυπτει, γιατι ρωτησα για το θαλασσινο ενυδρειο που τονιζεις και φερνεις σαν παραδειγμα για αποφυγη χρησης βρωμικου και στο γλυκο.
Τι σχεση εχει η χρηση ακαθαρτου στο θαλασσινο με τη χρηση του στο γλυκο λοιπον?
Καμια.

Στο γλυκο, ολα εχουν να κανουν στο κατα ποσο περιεχει κατι τοξικο το νερο της βρυσης.
Αν το νερο της βρυσης ειναι 100% ποσιμο, χωρις τοξικα (χρωμιο ,αρσενικο , νιτρικα , φωσφορικα, αμμωνια, παθογονα κλπ που αναφερει το καταστημα) οπως εινα πχ το νερο της Αθηνας (δοξα τω θεω ακομα), το μονο που βγαζει στο βρωμικο η ΑΩ παραπανω απο της βρυσης, ειναι ασβεστιο μαγνησιο (οτι πεταει η μεμβρανη δλδ), (και που χρειαζονται σε μεγαλυτερη ποσοτητα σε αφρικανικα ενυδρεια και γενικοτερα οπου θελουμε να αυξησουμε τη σκληροτητα), χωρις να περιεχει ομως χλωριο και βαρεα μεταλλα (οτι κατακρατουν δλδ τα προφιλτρα).

Οποιος ειναι σιγουρος για το νερο της βρυσης του, οτι δεν περιεχει τοξικα που μπορει να κατακρατα μονο η μεμβρανη (και οχι τα προφιλτρα), μπορει να το χρησιμοποησει με δικη του ευθυνη.
Εγω εχω χρησιμοποιησει επι μακρον χωρις κανενα προβλημα, σε γαριδες και χρυσοψαρα, επειδη το νερο της βρυσης μου ειναι αρκετα μαλακο.
Χρησιμοποιουσα το καθαρο της ΑΩ σε ενυδρειου Αμαζονιου και απο το βρωμικο εριχνα στις γαριδες και στα χρυσοψαρα χωρις κανενα προσθετο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-09-14, 20:45
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Προσωπικά θεωρώ ότι το νερό του δικτύου της ΕΥΔΑΠ... ΔΕΝ θα έπρεπε να το πίνω καν ή τουλάχιστον αν πρώτα ΔΕΝ περάσει από προφίλτρα.
Βλέπω έχεις περάσει πλέον σε άλλο επίπεδο... κάποτε αναλύαμε ακόμα και την μίξη Α.Ο και βρύσης.
Εμένα με καλύπτει και μόνο αυτό... "α) το ακαθαρτο νερο της οσμωσης ειναι σιγουρα χειροτερο απο το νερο της βρυσης (τουλαχιστον τοσο χειροτερο οσο το ποσοστο απορριψης με το οποιο δουλευει το καθε συστημα ...η οσμωση δεν εξαφανιζει , ουτε προσθετει τιποτε στο νερο).Ενα λιτρο ακαθαρτου νερου οσμωσης περιεχει περισσοτερο χρωμιο ,αρσενικο , νιτρικα , φωσφορικα κλπ απο οτι ενα λιτρο νερου βρυσης και μου φαινεται πρακτικα αδυνατο να οριστουν σταθερες αναλογιες εισαγωγης τετοιων στοιχειων με βαση μονο την επιθυμητη σκληροτητα."
Καθείς πράττει... ως καταλαβαίνει.-
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-09-14, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ξερουμε οτι το βρωμικο της ΑΩ, βγαζει κατα 1/3 συνηθως περισσοτερα απο τα στοιχεια που κατακρατα η μεβρανη, απο οτι εχει η βρηση.
Το νερο της ΕΥΔΑΠ στη Αθηνα, δεν εχει τοξικα.
Ειναι οτι καλυτερο υπαρχει απο νερο υδρευσης στον πλανητη. (προς το παρον και να "δοξαζουμε το Θεο" για αυτο)
Χρωμια κλπ που αναφερει ο Βασιλης, ειναι για αλλου.
Το μονο που βγαζει λοιπον περισσοτερο ειναι ασβεστιο-μαγνησιο.
Επιμενουμε ομως και τονιζουμε και προειδοποιουμε, οτι αυτο δεν ισχυει για ολες τις περιοχες της Ελλαδας.

ΥΓ Ο γιατρος μας εντωμεταξυ (καθηγητης πανεπιστημιου ουρολογιας, το ξαναγραφω) οταν ρωτησα τι νερο να πινουμε, ειπε μονολεκτικα "βρυσης" και μαλιστα πολυ.
"Ουτε απο φιλτρο ανθρακα"? ρωτησα.
"Αντε βαλτο, ετσι για την ιδεα σου" μου ειπε.
Γιαυτο πινε βρυση, οσο ειναι καθαρο και μεχρι να πουληθει σε κανα ιδιωτη, οπου τοτε θα πουμε το νερο νερακι και θα τρεχει ανελεητα η ΑΩ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 06-09-14, 01:37
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Σε πήρανε στην greenpeace;
Ωρέ... ΔΕΝ ξέρω τι λέει ο καθηγητής... εγώ το βάζω στο μπουκάλι κι όταν το πίνω μερικές ώρες αργότερα... η γεύση του είναι δηλητήριο. Μάλλον έχω πιο παλιό δίκτυο... απ' το δικό του.
Πάντως αν χρειαστεί μάρμαρο για να φτιάξουν καινούργια γλυπτά για τον Παρθενώνα... ξέρω που θα τους στείλω!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τυρφη sonic Γλυκό νερό - Γενικά 22 18-02-11 09:54
τυρφη manos_samos Αρχάριοι γλυκού νερού 15 27-11-10 16:27
Τυρφη Ναι η Οχι haf_k Ζωοτόκα 5 26-06-10 19:51
Τυρφη alkis13 Γλυκό νερό - Γενικά 22 16-08-09 21:39
Τυρφη ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 5 16-03-09 20:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03922 seconds with 13 queries