Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-07-16, 15:33
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή Αύξηση ph στο βαρέλι αναπλήρωσης

Ανοίγω αυτό το θέμα για να μη χαλάσω εκείνο της παρουσίασης του ενυδρείου μου. Σε εκείνο λοιπόν είχα γράψει το παρακάτω ποστ:
Για απαντήστε στο παρακάτω ερώτημα:*
Βάζω σε βαρέλι 65 λίτρων, 600γρ τύρφης τη Δευτέρα. Από τοτε και μέρα πάρα μέρα έκανα μετρήσεις να δω το ph και παίρνω τα παρακάτω αποτελέσματα (Η ποσότητα τύρφης είναι η ίδια από την αρχή):
Δευτέρα πριν βάλω τύρφη ph8,2
Τρίτη ph 6,5
Πέμπτη ph 6,3
Σάββατο ph7.......PH7

.......ΠΟΤΣ ΓΚΕΝΕΝ ΑΤΟ;;;;;;;

Υποθέσαμε τότε ότι ίσως η τύρφη, εφόσον μείνει μέρες στο βαρελι, αρχίζει μετά από κάποιο διάστημα και "ξερνάει" διάφορα στο νερο με αποτέλεσμα να αυξάνεται πάλι το ph. Αυτή την εβδομάδα λοιπόν έκανα τη διαδικασία παλι αλλά αφού έβαλα την τύρφη τη Δευτέρα, την αφαίρεσα την επόμενη ημέρα όταν το ph κατέβηκε στο 6,5. Σκοπός μου είναι με όλο αυτό,να έχω διαθέσιμο νερό για αναπληρωση στο ενυδρείο. ¶φησα μέσα λοιπόν έναν κυκλοφορητη μετράω
Τρίτη ph 6,5
Τετάρτη ph 6,5
Πέμπτη ph 7
σήμερα Παρασκευή ph 7,5.
Τι γίνεται ρε παιδια; Είναι φυσιολογικά πράγματα αυτα αυτά; Πως θα κάνω εγώ τώρα αναπλήρωση στο ενυδρείο με μαλακό νερό;.....οέο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-07-16, 20:06
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

δεν εχω εμπειρια με τυρφη αλλα δεν εμπιστευομαι και τα τεστ ph με τι μετρας?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-07-16, 20:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οι μετρησεις της kh υπαρχουν σε ολες αυτες τις διακυμανσεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-07-16, 20:31
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

¶λλες μετρήσεις δεν έχω κάνει, Kh και Gh δηλαδή. Τα τεστ είναι της Sera. Όσο για την αξιοπιστία, όσο μετράω τα ίδια νούμερα στο νερο αλλαγής κάθε φορά και στο νερο ενυδρείου και αυτές οι αυξητικές τάσεις φαίνονται στο pH μόνο κατά τη διαδικασία που περιέγραψα, μάλλον δε φταίνε τα τεστ αλλά κάτι άλλο συμβαίνει.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-07-16, 23:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πάνο κάνε και τεστ GH & KH, θα έχουμε μια καλύτερη εικόνα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-16, 08:11
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ο λογος που χρησιμοποιουμε τυρφη ειναι για να μαλακωσουμε το νερο.
το μαλακωμα εχει να κανει με τη σκληροτητα και οχι με την οξυτητα(η την αλκαλικοτητα) του νερου(που μετρας με το ph).
η σκληροτητα(και συγκεκριμενα η kh) ειναι αυτη που θα χαμηλωσει και θα κανει το ph ευμεταβλητο.

με αλλα λογια μεχρι να μετρησεις σκληροτητες και να δεις κατι περιεργο σε αυτες,εμενα μου φαινονται νορμαλ οι μετρησεις σου στο ph.

μετρα σκληροτητες.

οσο πιο χαμηλη η σκληροτητα,τοσο πιο μεγαλη ευμεταβλητοτητα εχει το ph.
αν οι μετρησεις σκληροτητας εχουν αυξομειωσεις,τοτε η εχεις πολυ σκληρο νερο στη βρυση,οποτε θες περισσοτερη τυρφη η/και περισσοτερο χρονο,η κατι παιζει με την τυρφη που χρησιμοποιεις.

σε καθε περιπτωση μετρα τις σκληροτητες για να βγαλεις ακρη και οχι το ph.
το ph μετρα το στο ενυδρειο και οχι στο βαρελι.
τα ψαρια τα ενδιαφερει η σκληροτητα και οχι το ph,γιατι
η σκληροτητα εχει να κανει με την οσμωτικη λειτουργια τους.

μολις μπορεσεις,παρε και ενα tds meter γιατι ειναι πολυ χρησιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-16, 08:46
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Μετράω σκληρότητες και στο βαρέλι πάντα πριν την αλλαγή νερου κάθε εβδομάδα, απλά δεν έκανα μετρήσεις αυτές τις δυο φορές στο νερο αναπλήρωσης που παρατήρησα την αύξηση του ph και αυτό γιατί έπρεπε καθε μέρα επί μια εβδομάδα να μετράω και δεν υπήρχε λόγος να το κάνω μέχρι να αντιμετωπίσω αυτό το πραγμα. Οι σκληροτητες μέσα σε ενα 24ώρο έχουν καλή πτώση, δηλαδή ενώ όταν βάζω το νερό βρύσης έχω Gh20 και kh17, μετά από 24 ώρες πάνε Gh14 και kh9 και ταυτόχρονα το ph από 8,2 πάει στο 6,5. Λογικά για να ανεβαίνει το ph μετά από μια εβδομάδα, δε θα πρέπει να έχω και αύξηση τιμών σε Gh και Kh; υπάρχει περίπτωση τα δύο τελευταία να μένουν χαμηλά και να αυξάνεται μόνο το ph; Σίγουρα αν το δοκιμάσω τρίτη φορά θα μου λυθεί η απορία αλλά δε νομίζω να το επιχειρήσω ξανά. Μου έσπασαν τα νεύρα. Βαρέλια και σωλήνες στο σαλόνι για μια εβδομάδα και γκρίνια από πάνω από τη σύζυγό δεν αξίζουν για να μου λυθεί η απορία. Απλά άνοιξα το θέμα να δω μήπως κάποιος γνωρίζει τι συμβαίνει και αν είναι φυσιολογικό κατι τέτοιο. Πρέπει να βρω τρόπο αναπληρωσης τώρα και βλέπω σα μόνη λύση το απιονισμένο του εμπορίου.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-16, 09:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

το πεχα επηρεαζεται απο πολλους παραγοντες.ακομα και το φως η το σκοταδι μπορει να το επηρεασουν.αλλη μετρηση θα παρεις το βραδι με σβηστα φωτα και αλλη τη μερα με φως.παντως τα νουμερα που λες στη βρυση ειναι πολυ μεγαλα,οποτε αυτες οι αυξομειωσεις εμενα μου φαινονται νορμαλ μεχρι να σταθεροποιηθει καπου η χημεια του νερου.
δεν γινεται απτη μια μερα στην αλλη και δεν φτανουν δυο τρεις μερες.
αντλια υπαρχει στο βαρελι?γυρναει το νερο δηλαδη η απλα βαζεις την τυρφη μεσα και την αφηνεις?
γιατι παιζει κιαυτο ρολο.
παντως το χρονικο διαστημα που περιγραφεθς ειναι μικρο.
κανα δυο μερες θες μονο για να φυγουν τα αερια απτο νερο της βρυσης.
θα πρεπει να το αφησεις περισσοτερο και να μετρας σκληροτητες μεχρι να τις δεις να σταθεροποιουνται καπου.

αν το σημειο που σταθεροποιουνται ειναι εκει που θες,τοτε το βαζεις στο ενυδρειο.
αν θες πιο χαμηλα,τοτε θα προσθεσεις κιαλλη τυρφη η θα το αφησεις περισσοτερο καιρο.

τοτε θα το βαλεις στο ενυδρειο,και ακομα κιεκει οταν το βαλεις παλι θα δεις αυξομειωσεις αφου θα ανακατευτει με το αλλο νερο.
κιεκει θα πρεπει να κανεις υπομονη και σιγα σιγα θα φτασει εκει που θες.
οπως και ναχει καλο ειναι αυτο γιατι δεν θες αποτομες αλλαγες στο ενυδρειο.
αν ειναι αποτομες θα τα στειλεις τα ψαρια αδιαβαστα.
απλο ειναι αλλα θελει υπομονη

απιονισμενο μη βαλεις γιατι ειναι επικινδυνο.και το νερο το ιδιο πολλες φορες αλλα και ο τροπος φυλαξης στα μαγαζια ειναι λαθος.πολλες φορες μενουν για ωρες στον ηλιο κλπ.
εχω χασει ψαρι απο απιονισμενο του εμποριου.
ο πιο ασφαλης τροπος και πιο οικονομικος μακροπροθεσμα ειναι η ΑΟ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-07-16, 09:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Οι τιμές.που θέλω πιάνονται μέσα σε 24 ώρες και εννοείται ότι στο βαρέλι η τύρφη βρίσκεται σε φιλτρο με μεγαλη ροή. Να την αφήσω περισσότερο χρόνο το έχω δοκιμάσει αλλά ακόμα και σε 4 μέρες οι τιμές εκεί που έχουν πέσει, εκεί μενουν, παρακάτω δε πάνε. Από την Πέμπτη μέρα αρχίζει η άνοδος του pH οπότε είναι και άσκοπο να την κρατάω πολλές μερες. Δε μπορεί την Πέμπτη μέρα να ανεβαίνει κατακόρυφα το ph και μετά να ξαναπέσει πάλι κατακορυφα και αν αυτό γίνει, σε πόσες μέρες; Δε μπορώ να επεξεργαζεσαι νερό για 10 μέρες για να κάνω αναπλήρωση στο ενυδρείο γιατί αυτές τις 10 μέρες θα μου έχει εξατμιστει όλο αλλά θα έρθει και η Κυριακή για την καθιερωμένη αλλαγή νερού. Το πρόβλημά μου λοιπόν αν κατάλαβες, δεν είναι να.πετυχω καλές τιμές.στο νερό αλλαγής αλλά στο νερο αναπλήρωσης το οποίο θα πρέπει να μένει αποθηκευμένο στο βαρέλι επί μια εβδομάδα ώστε κάθε μέρα να συμπληρωνω και λίγο μέχρι την Κυριακή που θα γίνει η αλλαγή νερού. Αυτό το νερό δε ξέρω πως να το διατηρήσω με χαμηλές σκληρότητες. Γνωρίζω ότι και έτσι σπουδαία δουλειά δε κάνω μιας και το νερό αναπλήρωσης πρέπει να έχει μηδενικές σκληρότητες αλλά ΑΟ δε θα χρησιμοποιήσω ξανά για λόγους που έχω εξηγήσει πολλές φορες (δες σε θέματα που έχω ανοίξει περί αυτού). Δε βοηθάει η πίεση του δικτύου στην περιοχή μου και το νερό αλλαγής το συγκεντρώνω σε μια μέρα. Είχα παλιότερα και ο λόγος που τότε άλλαξα το φυτεμένο και πήγα σε αφρικάνικο, ήταν ότι δεν ήθελα να χρησιμοποιω τύρφη ενώ η ΑΟ μου έβγαζε την πίστη. Την πούλησα και ησύχασα. Να αγοράσω τώρα ΑΟ μόνο για αναπληρωση, δε νομίζω ότι αξίζει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-07-16, 09:50
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τωρα με μπερδεψες
το νερο γιατι να εξατμιστει αν εχεις κλειστο το βαρελι?
αν το εχεις ανοιχτο και εξατμιζεται,τοτε μου φαινεται λογικο να αλλαζουν οι τιμες του.
αλλα και παλι δεν μετρας σκληροτητες οποτε παλι δε βγαινει ακρη.

αποτι καταλαβα ,θες να φτιαξεις το νερο της αναπληρωσης και οχι της αλλαγης.
γιατι λοιπον δεν φτιαχνεις το νερο της αλλαγης σε μεγαλυτερο βαρελι και να παιρνεις απτο ιδιο και για την αναπληρωση?
δεν θα βολευε περισσοτερο να εχεις ενα βαρελι και για τα δυο και οχι διαφορετικα δοχεια?

αφου δεν θες ΑΟ,δεν θες.δεκτο.

τι λυσεις υπαρχουν τωρα...
1)θα ετοιμαζεις το νερο σε δοχειο με τυρφη.
2)ΑΟ ( που αποριπτεται)
3)απιονισμενο με ρισκο να χασεις ψαρια.
4)βρυσης με αλλες τιμες.(οποτε θα κανεις νερο οτι ναναι στο ενυδρειο)
5) αν δεν σε βολευει κανενα απτα παραπανω,τοτε απλα θα πρεπει να βαλεις ψαρια πιο σκληρου νερου ωστε να ειναι πιο ευκολο.

αλλα και εδω με μπερδευεις.λες οτι εβαλες αφρικανες για να μη χρειαζεσααι μαλακο νερο με τη αο κλπ.
αν εχεις ψαρια σκληρου νερου,γιατι θες να μαλακωσεις το νερο για την αναπληρωση?
οεο.
για να ειναι "ουδετερο"? ποιος ο λογος?
το ιδιο νερο που βαζεις στην αλλαγη θες και στην αναπληρωση.
σταθεροτητα θες.
οποτε θα πρεπει να κανεις πιο συχνες αναπληρωσεις(αν εχεις τοσο πολυ εξατμιση) η\και να μειωσεις την εξατμιση.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-07-16, 10:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
τωρα με μπερδεψες
το νερο γιατι να εξατμιστει αν εχεις κλειστο το βαρελι? Για το ενυδρείο μιλάω οτι έχω εξάτμιση, οτι στο βαρέλι, το βαρέλι έχαι καπάκι
αν το εχεις ανοιχτο και εξατμιζεται,τοτε μου φαινεται λογικο να αλλαζουν οι τιμες του.
αλλα και παλι δεν μετρας σκληροτητες οποτε παλι δε βγαινει ακρη.

αποτι καταλαβα ,θες να φτιαξεις το νερο της αναπληρωσης και οχι της αλλαγης. Ναι
γιατι λοιπον δεν φτιαχνεις το νερο της αλλαγης σε μεγαλυτερο βαρελι και να παιρνεις απτο ιδιο και για την αναπληρωση?
δεν θα βολευε περισσοτερο να εχεις ενα βαρελι και για τα δυο και οχι διαφορετικα δοχεια? Σύμφωνοι αλλά και πάλι το νερό στο μεγαλύτερο βαρέλι θα καθόταν με την τύρφη καμια βδομάδα οπότε θα είχα και πάλι αύξηση του ph όπως συμβαίνει τώρα. Δε θα άλλζε κάτι, μονο ο όγκος του νερού.

αφου δεν θες ΑΟ,δεν θες.δεκτο. Δεν είναι οτι δε θέλω, είναι οτι δε μπορώ εκ των περιστάσεων. Μακάρι να μπορούσα

τι λυσεις υπαρχουν τωρα...
1)θα ετοιμαζεις το νερο σε δοχειο με τυρφη. Αυτό κάνω αλλά αυξάνεται το ph
2)ΑΟ ( που αποριπτεται) Πάει αυτό το σενάριο δυστυχώς
3)απιονισμενο με ρισκο να χασεις ψαρια. Υπό σκέψη....πάλι δυστυχως
4)βρυσης με αλλες τιμες.(οποτε θα κανεις νερο οτι ναναι στο ενυδρειο) Οχι
5) αν δεν σε βολευει κανενα απτα παραπανω,τοτε απλα θα πρεπει να βαλεις ψαρια πιο σκληρου νερου ωστε να ειναι πιο ευκολο. Οχι, είχα αφρικάνικο, δε θέλω άλλο, τόσο κόπο έκανα να φτιάξω το Αμερικάνικο

αλλα και εδω με μπερδευεις.λες οτι εβαλες αφρικανες για να μη χρειαζεσααι μαλακο νερο με τη αο κλπ. Αφρικάνες είχα βάλει όταν παράτησα το φυτεμένο επειδή δε μπορούσα να να χρησιμοποιώ ΑΟ, μετά παράτησα το Αφρικάνικο και από τον Φεβρουάριο έχω Αμερικάνικο
αν εχεις ψαρια σκληρου νερου,γιατι θες να μαλακωσεις το νερο για την αναπληρωση?
οεο. Γιατί έχω Αμερικάνες
για να ειναι "ουδετερο"? ποιος ο λογος? Γιατί έχω Αμερικάνες
το ιδιο νερο που βαζεις στην αλλαγη θες και στην αναπληρωση.
σταθεροτητα θες.
οποτε θα πρεπει να κανεις πιο συχνες αναπληρωσεις(αν εχεις τοσο πολυ εξατμιση) η\και να μειωσεις την εξατμιση.
Αυτό είναι το πρόβλημά μου, με τι νερό να κάνω τις αναπληρώσεις. Δε θα έλεγα οτι έχω τρελή εξάτμιση αλλά φοβάμαι πολύ για τις διακοπές που θα λείπω 15 μέρες.

Δικαιολογημένα μπερδεύτηκες. Δε παρακολουθούσες τα θέμετά μου προφανώς και δε γνωρίζεις την ιστορία. Με άλλα παιδιά εδώ μιλάμε και στο τηλέφωνο, τα έχουμε πει και στα θέματά μου και ίσως κι εγώ ξεκίνησα το παρόν θέμα λίγο απότομα θεωρώντας οτι ξέρουν και οι υπόλοιποι. Σε έκανα κουδούνι όμως έτσι; χαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-07-16, 10:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ωραια,τωρα βγαζουμε ακρη
ποση εξατμιση περιπου εχεις στο ενυδρειο?

και στο ξαναλεω.
μην μετρας πεχα.ουτε στο ενυδρειο ουτε στο βαρελι.
οι τιμες που επηρεαζονται απτην εξατμιση(ειτε στο ενυδρειο ειτε στο βαρελι)
ειναι οι σκληροτητες.με την εξατμιση φευγει νερο αλλα αυαξνεται η συγκεντρωση αλατων που ανεβαζουν τις σκληροτητες.

αυτες μας ενδιαφερουν και εσυ δεν τις μετρας.αντι γιαυτες,μετρας το πεχα που αλλαζει ακομα και με τον αερα.
πως να βγαλεις ακρη ετσι?ξεχνα το το ρημαδι το πεχα,θα φτιαχτει μονο του
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-07-16, 10:27
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Σε τρεις μερες με το καπάκι ανοιχτό έχασα περίπου 15 λίτρα ίσως και λίγο παραπάνω. Τωρα κλείνω το καπάκι και έχω κάθε δύο μέρες περίπου στα 4 λίτρα απώλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-07-16, 10:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για αυτοματη αναπληρωση εχεις κοιταξει καθολου?
μηπως πρεπει να κοιταξεις?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-07-16, 10:32
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραια,τωρα βγαζουμε ακρη
ποση εξατμιση περιπου εχεις στο ενυδρειο?

και στο ξαναλεω.
μην μετρας πεχα.ουτε στο ενυδρειο ουτε στο βαρελι.
οι τιμες που επηρεαζονται απτην εξατμιση(ειτε στο ενυδρειο ειτε στο βαρελι)
ειναι οι σκληροτητες.με την εξατμιση φευγει νερο αλλα αυαξνεται η συγκεντρωση αλατων που ανεβαζουν τις σκληροτητες.

αυτες μας ενδιαφερουν και εσυ δεν τις μετρας. Μετράω βρε, αφού το γράφω παραπάνω αντι γιαυτες,μετρας το πεχα που αλλαζει ακομα και με τον αερα.
πως να βγαλεις ακρη ετσι?ξεχνα το το ρημαδι το πεχα,θα φτιαχτει μονο του
Γιατί μπερδευόμαστε έτσι εμείς οι δύο;
-------------------------
έχω παραγγείλει κάποια υλικά για να φτιάξω μια αυτόματη αναπλήρωση που βρήκα εδώ μεσα (του stanisalus18 ) αλλά και πάλι θα έχω πρόβλημα με το νερό που θα έχω στο βαρέλι.....αυτό το παλιονερό ως να φτιάξω δε ξέρω!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 02-07-16 στις 10:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-07-16, 10:37
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχα!θα τη βρουμε την ακρηπιο πανω,λες πως μετρησες σκληροτητες αλλα μετα οταν ειδες αηξηση του πεχα δεν ξαναμετρησες.

σου ξαναλεω πως σε διαστημα δυο τριων ημερων δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλες συμπερασμα. γιατι το νερο της βρυσης σου ειναι πολυ πιο σκληρο απο αυτο που θες στο ενυδρειο και υπαρχουν διεργασιες που θελουν χρονο, για να σταθεροποιηθουν οι τιμες εκει που μπορουν.και λεω "μπορουν" γιατι αυτο το κανονιζει η kh.αυτη λειτουργει σαν μπαφερ στο νερο.

αν η kh δεν κατεβει αρκετα,και δεν υπαρχουν αρκετα οξινα στοιχεια στο νερο,τοτε δεν προκειται να πεσει το πεχα.η κεχα κανονιζει ποσο οξινο μπορει να γινει το νερο,και η τζεχα το ποσο μαλακο θα ειναι.
το πεχα,μετραει απλα την οξυτητα που επετρεψε η κεχα να εχει το νερο.ειναι απλα μια ενδειξη και δεν τα νοιαζει τα ψαρια.
(δεν τα νοιαζει αμεσα εννοω.γιατι εμμεσα τα νοιαζει,α λλα θα βγουμε οφτοπικ)

οσο πιο σταθερες ειναι οι σκληροτητες τοσο πιο σταθερο θαναι και το πεχα.
αλλα ολα αυτα θελουν χρονο...

αν μετρας κεχα 6 δεν ειναι αρκετη η πτωση της για να κανει το νερο αρκετα ευμεταβλητο και να πεσει κιαλλο το πεχα.με τοσο σκληρο νερο που ξεκινας,στο εξι οι ισορροπιες δεν εχουν αλλαξει ακομα.ουτε φυγανε τα αλατα απτο νερο επειδη εμεινε 4 μερες με τυρφη.δωστου χρονο.εδω εγω με σκληροτητες κατω απτο μισο που εχεις εσυ,μου πηρε δυο μηνες να φτασει το νερο στο ενυδρειο εκει που ηθελα.
αλλιως θα ηταν ευκολο και δε θα λεγαμε οτι ειναι δυσκολο να κρατησεις ψαρια μαλακου νερου, με σκληρο νερο στη βρυση

ολα αυτα δυσκολευουν με την εξατμιση και την αναπληρωση που κανεις.το χειμωνα θα σου ειναι αρκετα πιο ευκολο να φτιαξεις το νερο.α λλα και παλι θα θελει χρονο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 02-07-16 στις 10:55
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-07-16, 16:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μετρησεις αμμωνιας εχεις κανει στο βαρελι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-07-16, 16:49
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Όχι δεν έχω κάνει. Και τις δύο φορές που είδα αύξηση στο pH, εκνευρίστηκα και γύρισα το βαρέλι στο μπαλκόνι. Καμία άλλη μέτρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-07-16, 01:17
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Κάνε... κι εκεί να δεις τι θα πάθεις.-
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σύστημα αυτόματης αναπλήρωσης για Nano Reefs. skourkou Λοιπός εξοπλισμός 15 25-05-10 20:09
τρόποι/ τεχνολογία αυτόματης αναπλήρωσης νερού Βαγγέλης (Dearangelo) Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 05-10-07 09:15
Αύξηση ΝΟ2 newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 23-12-02 16:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07522 seconds with 15 queries